Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Koniec chudoby? Švajčiari to zamietli, Fíni to skúsia, budú dávať ľuďom peniaze aj bez práce!

12.09.2016 (36/2016) Fínska vláda od budúceho roka zavedie skúšobne všeobecný základný príjem. Vybraná skupina občanov bude od štátu automaticky dostávať 560 eur mesačne.
Koniec chudoby? Švajčiari to zamietli, Fíni to skúsia, budú dávať ľuďom peniaze aj bez práce!
8 fotografií v galérii
Nepodmienený príjem by mal odstrániť chudobu a zlepšiť podmienky pracujúcich.
Autor fotografie: Reuters

Fínsko sa tak stane prvou európskou krajinou, ktorá na národnej úrovni otestuje zaručený príjem. O základom nepodmienenom príjme sa hovorí už dlhé roky, doposiaľ sa však realitou nestal. Dvetisíc ľudí v produktívnom veku bude náhodne vybraných zo všetkých obyvateľov. Zaujímavý experiment má ukázať, ako nepodmienený základný príjem na vybraných šťastlivcov vplýva a následne sa porovná s kontrolnou skupinou ľudí rovnakého typu, ktorá žiadny zaručený príjem poberať nebude.

Čo to vlastne základný príjem je? Podľa španielskeho ekonóma a univerzitného profesora Daniela Raventósa je základný príjem to, čo by štát vyplácal každému plnoprávnemu členovi spoločnosti, a to aj vtedy, ak nechce vykonávať platenú prácu. Neberie sa pritom do úvahy, či ide o človeka bohatého, alebo chudobného, jednoducho sa vypláca každému bez ohľadu na jeho ďalšie zdroje príjmu a bez ohľadu na to, s kým žije v spoločnej domácnosti. Utópia? Takýto príjem by mal odstrániť chudobu (vrátane chudoby tých, ktorí, paradoxne, pracujú), zrovnoprávniť postavenie mužov a žien a navrátiť všetkým ich ľudskú dôstojnosť a slobodu, tvrdia jeho zástancovia. Odporcovia a politici základný príjem odmietajú, vraj je to „luxus“, ktorý si štáty dovoliť z pragmatických ekonomických dôvodov nemôžu. No je to skutočne tak?

Fínsko bude prvou krajinou EÚ, kde začne experiment so základným nepodmieneným príjmom. 8 fotografií v galérii Fínsko bude prvou krajinou EÚ, kde začne experiment so základným nepodmieneným príjmom. Zdroj: Shutterstock

Fínsky experiment

Nepodmienený základný príjem vo Fínsku je súčasť volebných sľubov, s ktorými prišiel centristický premiér a bývalý podnikateľ Juha Sipilä. Predseda vlády dúfa, že zavedenie všeobecného základného príjmu prispeje k zvýšeniu zamestnanosti a zjednodušeniu systému sociálnych dávok. Rovnaký experiment sa má v januári 2017 rozbehnúť aj v holandskom meste Utrecht.

Možno si spomeniete, že garantovaný príjem odmietli na celonárodnej úrovni Švajčiari v referende ešte začiatkom júna. O základom príjme uvažujú aj na Novom Zélande. Vo Fínsku bude vybraná skupina občanov od štátu automaticky dostávať 560 eur mesačne, pilotný projekt majú spustiť v Helsinkách.

Nepodmienený základný príjem vo Fínsku zaviedol premiér a bývalý podnikateľ Juha Sipilä. 8 fotografií v galérii Nepodmienený základný príjem vo Fínsku zaviedol premiér a bývalý podnikateľ Juha Sipilä. Zdroj: Reuters

Podľa dostupných informácií dostanú v holandskom Utrechte pozorovaní ľudia mesačne okolo 900 eur, pár alebo rodina 1 300 eur mesačne. „Z odhadovaných 300 ľudí, ktorí sa na projekte zúčastnia, má byť skupina najmenej 50 osôb takých, ktorí dostanú bezpodmienečný základný príjem bez akejkoľvek regulácie. Takže aj keď si nájdu zamestnanie alebo iný zdroj príjmov, budú to mať ako peniaze navyše a neprídu o základný príjem,“ vysvetlila Nienke Horst, projektová manažérka mesta Utrecht. Ostatní testovaní dostanú základný príjem podmienený, teda budú podliehať kontrole a rôznym stupňom regulácie, čo za prijaté peniaze budú musieť urobiť. Tento experiment sa snaží spochybniť predstavu, že ľudia, ktorí dostávajú peniaze z verejných zdrojov, musia byť strážení a regulovaní. Tradičná kritika základného príjmu znie, že takýto krok nebude motivovať ľudí k práci a tým poškodzuje ekonomiku.

Utajené výsledky

V minulosti už základný príjem testovali aj v iných krajinách, azda najzaujímavejší experiment sa však uskutočnil v rokoch 1974 a 1979 v kanadskom mestečku Dauphin v provincii Manitoba. V rámci programu Mincome rozdávali peniaze celej populácii, avšak podľa toho, koľko človek zarobil. Evelyn L. Forget, ekonómka z University of Manitoba, skúmala tento experiment a napísala správu s názvom Mesto bez chudoby publikovanú v roku 2011. Jej záver? Základný príjem znížil chudobu v Dauphine a zmiernil aj niekoľko ďalších problémov.

Vybraní Fíni mesačne dostanú „len tak“ 560 eur. Čas ukáže, ako pokus dopadne. 8 fotografií v galérii Vybraní Fíni mesačne dostanú „len tak“ 560 eur. Čas ukáže, ako pokus dopadne. Zdroj: Shutterstock

Experiment ukázal, že aj keď sa pracovný čas pre väčšinu ľudí „scvrkol“, presne tak ako to skeptici predpovedali, stalo sa to predovšetkým medzi mladými ľuďmi. Tí namiesto práce radšej pokračovali vo vzdelávaní. Podobne sa rozhodli aj matky, ktoré využili finančnú slobodu na to, aby sa zamerali na výchovu svojich detí. „Všeobecný názor bol, že to malo negatívny účinok. Lenže mladí, ktorí sa na experimente zúčastnili, menej opúšťali štúdium, chceli dosiahnuť určité vzdelanie, čo má následne značný vplyv na celoživotné príjmy,“ tvrdí Evelyn Forget a dodáva, že „ženy si užívali dlhšiu materskú“.

Ďalším zaujímavým zistením je, že ľudia, ktorí sa podieľali na projekte Mincome, menej vyhľadávali nemocnice a vôbec zdravotnícke zariadenia a došlo aj k zníženiu počtu psychických problémov, ktoré občas sprevádzajú pracovný život. Účinok programu, ako bol Mincome, zostával však dlhodobo nevyjasnený, všetko to náhle skončilo bez riadneho vyhodnotenia výsledkov po tom, čo sa zmenila politická situácia.

Existuje krajina so základným príjmom?

Neuveríte, ale áno. V severoamerickom štáte Aljaška základný príjem existuje už od roku 1982. Dostáva ho každý, kto na Aljaške žije najmenej šesť mesiacov, čo bolo v roku 2014 približne sedemstotisíc ľudí. Zaviedol ho guvernér Jay Hammond, ktorý bol zástancom myšlienky delenia profitu z vyťaženého bohatstva tak, aby prinášalo prospech súčasnému i budúcemu obyvateľstvu Aljašky.

V štáte Aljaška dostávajú domáci obyvatelia ročné dividendy z výnosu ropy. 8 fotografií v galérii V štáte Aljaška dostávajú domáci obyvatelia ročné dividendy z výnosu ropy. Zdroj: Reuters

Ropné nálezisko v zálive Prudhoe patrí k najväčším v Severnej Amerike, a tak Hammond navrhol vytvorenie fondu, ktorý tvorí výnos a z neho dostávajú obyvatelia základný príjem. Ten dosiahol v roku 2000 dvetisíc amerických dolárov na každého obyvateľa ročne a fond napriek kríze vo svete stále zarába, v priemere tisícku ročne pre každého obyvateľa. I keď podľa Davida Raventósa, autora knihy Materiálne podmienky slobody, nejde z hľadiska financovania celkom o nepodmienený základný príjem v takej podobe, o akej sa hovorí dnes, faktom je, že takýto systém existovať môže.

Skončí globalizácia a vykorisťovanie?

Podporovatelia základného nepodmieneného príjmu upozorňujú, že toto storočie prináša nový spoločenský jav – pracujúcu „chudobu“ (working poor). To sú ľudia, ktorí napriek tomu, že legálne pracujú, žijú tesne pod hranicou chudoby, ktorá je stanovená pre danú oblasť. V tejto skupine ľudí sa nachádza viac než 3,6 percenta obyvateľov EÚ a viac ako 10 percent európskeho obyvateľstva žije v chudobných domácnostiach napriek tomu, že poberá mzdu (!). Okrem iného by aj tento fenomén mohol základný nepodmienený príjem odstrániť. Podľa Raventósa chudoba znamená závislosť od chamtivosti iných, prináša podlamovanie sebaúcty, ktorá vedie ľudí k tomu, že hoci majú svoje životné plány, nemajú silu na ich dosiahnutie. Základný príjem je myšlienka, ktorá ašpiruje na to, aby s chudobou skoncovala.

Nie všetci nepodmienený príjem chcú, napríklad Švajčiari ho v referende odmietli. 8 fotografií v galérii Nie všetci nepodmienený príjem chcú, napríklad Švajčiari ho v referende odmietli. Zdroj: ČTK

Kritici, naopak, namietajú, že základný príjem podnieti spoločenský parazitizmus. Nikto nebude chcieť vykonávať určité druhy práce, zvýši sa vlna prisťahovalcov do bohatých krajín a v konečnom dôsledku je rozdávanie istej sumy peňazí bez toho, aby to bolo niečím podmienené ekonomicky, neuskutočniteľné.

U nás sa o základnom nepodmienenom príjme, ktorý by odbúral všetky sociálne a iné dávky, nehovorí. V susednom Česku sa však už niektorí odborníci k tejto téme vyjadrili a odhadli výšku príjmu na 6 000 českých korún mesačne.

Zaujímalo nás, ako základný nepodmienený príjem vnímajú naši poslanci. Reagovali dvaja, Peter Štarchoň, poslanec za Sme rodina a vedúci katedry marketingu a prodekan pre denné štúdium na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave, by bol nateraz proti prijatiu takého návrhu. „Samotnú podstatu základného nepodmieneného príjmu možno považovať za zaujímavú, avšak zásadným problémom je náročnosť jeho financovania, absencia politickej vôle na jeho presadenie a čiastkovo i miera jeho akceptácie a zrozumiteľnosti na strane širokej verejnosti. Navyše, najskôr by bolo nevyhnutné prijať zásadné reformy nielen daňového, ale aj celého systému verejných financií. Stačí sa pozrieť na objem a štruktúru príjmov i výdavkov štátneho rozpočtu a je zrejmé, že tento experiment by mal v našich podmienkach minimálne šance na úspešnú implementáciu (čo sa však v budúcnosti nevylučuje),“ uviedol pre Život.

Toto storočie prináša nový spoločenský jav – pracujúcu „chudobu“. (ilustračná snímka) 8 fotografií v galérii Toto storočie prináša nový spoločenský jav – pracujúcu „chudobu“. (ilustračná snímka) Zdroj: Shutterstock‎

„Základný nepodmienený príjem je zaujímavý koncept, ale zároveň široký. Hovoriť o hlasovaní za jeho prijatie bez bližšej špecifikácie je nezodpovedné. Tento koncept by priniesol nový pohľad na spravovanie financií v našej krajine a je potrebné, aby tomu predchádzala širšia diskusia. Nie je to rozhodnutie, ktoré by sa malo urobiť od ‚zeleného‘ stola,“ napísal svoj názor poslanec OĽaNO-NOVA a člen výboru pre hospodárske záležitosti Eduard Heger.

Experiment

Na výsledky fínskeho a holandského pokusu si budeme musieť, samozrejme, počkať dlhší čas. Základný príjem by podľa optimistov mal umožniť väčšiu pružnosť na trhu práce, a tým aj väčšiu ochranu pracujúcich, mal by priniesť väčšiu slobodu pri výbere práce, podnietiť podnikanie, spôsobiť zvýšenie miezd za neatraktívne práce a zrovnoprávniť postavenie žien a mužov. Čo je však najdôležitejšie, základný nepodmienený príjem by mal odstrániť čoraz väčšiu chudobu a zmierniť obrovské rozdiely medzi chudobnými a bohatými vo vyspelých európskych krajinách. Ako sa totiž ukazuje, chudoba vedie okrem iného k závislosti od druhých, a teda aj k strate slobody.

Švajčiari základný príjem odmietli, uvažujú však nad ním aj na Novom Zélande. 8 fotografií v galérii Švajčiari základný príjem odmietli, uvažujú však nad ním aj na Novom Zélande. Zdroj: Reuters

Ako to celé dopadne, a ako sa experimentujúci Fíni či Holanďania so svojím nepodmieneným základným príjmom vyrovnajú, kam ich to posunie alebo naopak, ešte len uvidíme. Možno by však stálo za to prepočítať, ako by sa dal takýto experiment uskutočniť u nás a aký by bol jeho sociálny a ekonomický vplyv. Zaujímavé by bolo tiež vedieť, akú výšku základného nepodmieneného príjmu by slovenská ekonomika zvládla a akú jej reálnu podobu, premenenú na euro, by politici Slovákom schválili. Čo by takýto príjem dokázal skutočne človeku zabezpečiť a ako by sme s ním my Slováci naložili.

 

ANKETA

 


Pozvanie na výlet do Londýna dopadlo ako z hororu: Čo sa v tom dome stalo?
Kostra génia alebo niekoľkoročný omyl? Historici môžu po 500 rokoch vyriešiť záhadu Leonarda da Vinci
George Clooney dostal od krásnej manželky Amal ultimátum: Ak sa nezačneš liečiť, opustím ťa!

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×