Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kruhy a vačky pod očami nie sú len príznakom starnutia či únavy, môžu signalizovať aj ochorenie!

06.09.2016 (35/2016) Ak máte po prebudení pod očami tmavé kruhy či vačky, mali by ste sa zamyslieť nad svojou životosprávou a prísunom vitamínov. Príčinou však môže byť aj zlá činnosť obličiek či málokrvnosť.
Kruhy a vačky pod očami nie sú len príznakom starnutia či únavy, môžu signalizovať aj ochorenie!
5 fotografií v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock‎

S kruhmi pod očami vyzeráme staršie, vyčerpane a unavene. Niektorí ľudia majú sklony k hromadeniu podkožného tuku pod očami a k ovísaniu jemnej kože pod spodnými viečkami. S narastajúcim vekom môžu opuchy pod očami vzniknúť, keď sa tukové tkanivo, ktoré zvyčajne chráni oko vnútri kostnej očnej jamky, začne posúvať a vyplní priestor pod okom. Deje sa to preto, že procesy starnutia spôsobujú rednutie membrány, ktorá zvyčajne drží tuk v oboch horných a dolných viečkach. Ako sa membrána stenčuje, tuk ju pretrhne a tlačí sa dopredu. Vtedy sa pod očami začnú tvoriť vačky alebo vydutiny.

Skalpel a injekcie

Takéto trvalé vačky pod očami spôsobené starnutím sú záležitosťou, ktorú už dokáže vyriešiť len plastický chirurg. Radikálna metóda odstránenia vačkov pod očami a tiež ovísajúcej kože horných viečok sa nazýva blefaroplastika. Operovať sa dá dolné aj horné viečko. Pri operácii sa odstraňuje nadbytok kože a podkožného tkaniva. Jazvy po operácii sú zvyčajne neviditeľné, pri šití sa používa špeciálny materiál.

Pri vačkoch spôsobených vekom pomôže len estetický zákrok. 5 fotografií v galérii Pri vačkoch spôsobených vekom pomôže len estetický zákrok. Zdroj: Getty Images

Existuje i ďalšia metóda – transkonjuktiválna blefaroplastika. Je to operatívny rez spojovkou. Výhodou je, že na dolnom viečku neostáva žiadna jazva. V súčasnosti je najpoužívanejšou metódou laserová blefaroplastika, ktorá umožňuje veľmi jemné a precízne rezy. Na oči „prepadnuté“ v tmavých kruhoch sa zase používa kyselina hyalurónová, ktorá sa injekčne vstrekuje na miesta pod očami, kde sa kruhy vyskytujú opakovane. Väčšinu prípadov však možno riešiť zmenou životosprávy. Mnohé dokáže zachrániť viac spánku, dostatok vody, pestrejšia strava a menej cigariet.

Dobrú noc bez kruhov

Najčastejším dôvodom, prečo sa pod očami usadia tmavé kruhy, je únava a prerušovaný spánok, preto býva poznávacím znamením čerstvých mamičiek. Ak teda pociťujete nedostatok spánku a v zrkadle vidíte pod očami tmavé kruhy, naordinujte si dostatočný oddych. Bez kvalitného spánku vám nepomôžu ani značkové korektory či mejkap, tmavé kruhy a unavenú pleť nimi nezamaskujete.

Pozor na alergiu

S príchodom jari či skorého leta sa oči alergikov menia na opuchnuté začervenané štrbiny. Reakcie na peľ kvitnúcich tráv či stromov sa odrážajú na tvárach mnohých ľudí. Príznakom alergie môžu byť aj tmavé kruhy pod očami či zdurené vačky pod spodnými viečkami. Ak okrem týchto kozmetických problémov aj kýchate, alebo vás svrbí v nose, prípadne vám oči aj slzia, navštívte lekára.

Za tmavé kruhy môžu aj cigarety a alkohol. 5 fotografií v galérii Za tmavé kruhy môžu aj cigarety a alkohol. Zdroj: Getty Images

Pozor by ste si mali dať aj na nadmerné slnenie. Mnohí si môžu myslieť, že na opálenej tvári nevidno tmavé kruhy pod očami. V skutočnosti však koža pôsobením UV žiarenia rýchlejšie starne. Pretože koža okolo očí je veľmi tenká, je slnkom ovplyvnená najviac. Výsledkom je, že tmavé kruhy pod stenčenou kožou vystupujú jasnejšie. Ak teda máte sklon k tvorbe tmavých kruhov pod očami, treba sa priamemu slnku či soláriu vyhýbať.

Nikotín a alkohol

K nežiaducim tmavým kruhom môžu ľahko prispieť aj zlozvyky. Nikotín a rôzne látky obsiahnuté v alkohole bránia okysličovaniu kože. Rovnako zle môže na váš výzor vplývať aj to, ak si nadmerne doprajete slané potraviny, ako sú údeniny či čipsy. Jedlo s nadmerným množstvom sodíka totiž prispieva k zadržiavaniu vody v organizme, a teda aj k tvorbe vačkov pod očami. Zabrániť tomu, aby ste boli „naliati vodou“, môžete aj správnym pitným režimom. Ak nepijete dostatočne, máte dehydrovanú pokožku, čo sa prejaví tvorbou kruhov, nedostatočné vylučovanie vody je zase príčinou vačkov. Nesprávnym príjmom vody si teda môžete privodiť obidva problémy.

Vitamíny a strava

Jete dostatočne pestro? Kruhy a vačky pod očami môžu totiž upozorňovať na nedostatok vitamínov v tele, najmä na chýbajúce železo. Ak trpíte anémiou – málokrvnosťou, teda nedostatkom železa, veľmi pravdepodobne máte aj tmavé kruhy pod očami. No tmavé kruhy nie sú jediným príznakom anémie. Patrí medzi ne únava, závraty, bolesti hlavy, pocit krátkeho dychu alebo časté infekcie.

Nedostatok vitamínov, najmä železa, môže tiež spôsobiť problémy. 5 fotografií v galérii Nedostatok vitamínov, najmä železa, môže tiež spôsobiť problémy. Zdroj: Getty Images

Ženy sú viac náchylné na málokrvnosť pre opakovanú stratu krvi počas menštruácie. Aj keď železo je často základnou súčasťou väčšiny komerčne pripravených multivitamínov, mali by ste sa pokúsiť získať železo prostredníctvom potravy. Odporúčaná denná dávka železa je 18 mg pre ženy a 8 mg pre mužov a ženy po menopauze. Dobré potravinové zdroje železa sú chudé červené mäso, ovsené vločky, hrach, šošovica a fazuľa. Okrem železa vášmu organizmu pri kruhoch pod očami pravdepodobne chýbajú aj kyselina listová, vitamíny B12 a B6. Kyselinu listovú nájdete v kapuste, brokolici, strukovinách či paradajkách. Vitamín B12 doplníte konzumáciou droždia, sóje alebo rýb a vitamín B6 zase konzumáciou kuracieho a bravčového mäsa alebo mliečnych výrobkov.

Vyzerať mladšie

Najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť vačkov pod očami, je zakryť ich tónovacím krémom. Tento spôsob je však vhodnejší pre tých, ktorí majú iba tmavé kruhy pod očami. Objemnejšie vačky sa krycím krémom zakryť nedajú. Aj pri kruhoch však treba používať len špeciálne prípravky určené na kožu v okolí očí. Zvyčajne obsahujú tuky, kolagén, elastín, už spomínanú kyselinu hyalurónovú a iné látky. Prípravky určené na starostlivosť v okolí očí obsahujú špeciálne tuky, ktoré kožu zmäkčujú a nedráždia spojovky, ak sa dostanú do oka. Kolagén, elastín a kyselina hyalurónová vytvárajú na povrchu pokožky tenkú vrstvu, ktorá bráni strate tekutín. Neprenikajú hlbšie do pokožky. Dôležitejšie, ako tmavé kruhy a vačky pod očami zakrývať, je hľadať príčinu. Ak sú dôvodom chyby v životospráve, odmenou za zdravší život vám bude celkovo mladší vzhľad.

Najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť vačkov pod očami, je zakryť ich tónovacím krémom. 5 fotografií v galérii Najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť vačkov pod očami, je zakryť ich tónovacím krémom. Zdroj: Getty Images

 


Ako prvá Slovenka v UNESCO spolurozhoduje o kultúrnom dedičstve: Či chceme, alebo nie, trocha nám trčí slama z čižiem
Grilované kuracie krídelká
S dávnym priateľom sa stretli v nemocnici. Jeho obraz spadol presne vtedy, keď sa to stalo!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×