Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kávičkári si "koťogó" okamžite zamilovali: Čím sa inšpiroval vynálezca Bialetti?

27.08.2016 (34/2016) Napriek tomu, že je známa na celom svete, mnohí si pod názvom „koťogó“ predstavia všetko možné, len nie kanvičku na prípravu mokka kávy.
Kávičkári si
5 fotografií v galérii
Bialettiho kanvica doslova ovládla svet.
Autor fotografie: Shutterstock

Túto osemuholníkovú šikovnú vecičku s tvarom a prvkami štýlu art déco poznajú kávoví fajnšmekri azda na celej zemeguli už viac ako osemdesiat rokov. Hoci jej názov pochádza z maďarčiny, zo slova kotyogó, za všetko môže jeden šikovný Talian.

Malý stroj

Na tmavý nápoj pripravený z rozomletých pražených semien kávovníka mnohí nedajú dopustiť. Nezačnú bez neho deň, nesmie chýbať pri pracovnom stretnutí, veď otázka: „Dáte si kávičku?“ sa už stala akoby každodenným pravidlom. Existuje množstvo druhov, chutí, postupov príprav. Niekto ju má rád zalievanú a nazýva ju turkom, hoci od klasickej tureckej kávy má poriadne ďaleko, iný si usŕka z nesky či presa, ďalší do nej leje mlieko, sype cukor alebo škoricu, jednoducho, koľko ľudí, toľko chutí. No a v domácnosti milovníkov mokka kávy má čestné miesto práve „koťogó“. Najviac sa ich nachádza v talianskych kuchyniach, v jeho rodnej vlasti, kde mu hovoria „la macchinetta“ – malý stroj alebo „la caffettiera“ – kávový hrniec.

Pitie dobrej kávy sa pre mnohých stalo rituálom. 5 fotografií v galérii Pitie dobrej kávy sa pre mnohých stalo rituálom. Zdroj: Shutterstock

Otcom „koťogó“ je taliansky inžinier Alfonso Bialetti, odborník na metalurgiu. Keď sa začiatkom 20. rokov minulého storočia vrátil z Francúzska, začal podnikať v alpskej dedinke Crusinallo. Neraz pozoroval manželku, ako vyvára bielizeň v „mydlovom hrnci“, teda skôr ho v tom prípade zaujal hrniec, až v roku 1933 uzrela svetlo sveta hliníková kanvička s bakelitovým držadlom, ktorú si dal patentovať.

Moderný hliník

Počas prvých šiestich rokov vyrobila jeho firma iba 70-tisíc kusov, druhá svetová vojna výrobu zastavila – cena hliníka a kávy bola vtedy príliš vysoká. No krátko po druhej svetovej vojne získalo „koťogó“ obrovskú popularitu a stalo sa neoddeliteľnou súčasťou nielen talianskej kuchyne. Bialettiho vynález si čoskoro podmanil kávový svet, dokonca sa dostal aj do Guinnessovej knihy rekordov. Biznis po Bialettim neskôr prebral syn Renato.

V súčasnosti sú 5 fotografií v galérii V súčasnosti sú "koťogá" z rôznych materiálov. Zdroj: Shutterstock

Bialetti zvolil hliník najmä preto, že v tých časoch prežíval zlatú éru hliníkový kuchynský riad. Inšpiroval sa prácami vtedajších moderných dizajnérov a navrhol osemuholníkový tvar, dnes taký príznačný pre „koťogó“, vďaka čomu si ho naozaj nemôžeme s ničím iným zameniť.

Jeho ovládanie je jednoduché a káva z neho má svoju charakteristickú chuť. Tá vzniká vďaka procesu známeho pod názvom cedenie. Ako sa voda vnútri zahrieva, vplyvom zvyšujúceho sa tlaku stúpa lievikom do hornej komory cez pomleté kávové zrná a filter. Voda sa vlastne varí pri vyššom tlaku a teplote podobne ako v tlakovom hrnci. Káva je hotová, keď začne káva bublať.

V biznise úspešne pokracoval Alfonsov syn Renato, ktorý navrhol aj fúzatého mužícka, ktorý sa stal maskotom ich výrobku. 5 fotografií v galérii V biznise úspešne pokracoval Alfonsov syn Renato, ktorý navrhol aj fúzatého mužícka, ktorý sa stal maskotom ich výrobku. Zdroj: PrtScn/Youtube

Rôzne veľkosti

Dnes sa svet hmýri týmto vynálezom rôznych veľkostí a farieb, originálmi i napodobeninami. Pravé „koťogó“ spoznáte podľa jeho maskota – fúzatého mužíčka, ktorý prstom ukazuje do neba. Ide o gesto objednania si kávy a navrhol ho Renato, autorom kresbičky je karikaturista Paolo Campani. Ak máte mužíčka na tom svojom, ste vlastníkom originálu od firmy Bialetti.

Samozrejme, v súčasnosti už existuje viacero výrobcov, „koťogá“ nie sú iba hliníkové, ale i z antikora či kombinácie antikora s hliníkom alebo so sklom. Dodnes bolo vyrobených viac ako 400 miliónov kusov, Bialettimu sa teda naozaj oplatilo pozorovať princíp manželkinho vyváracieho hrnca. Jeho nákresy pre prvé prototypy môžete na vlastné oči vidieť v londýnskom Múzeu dizajnu.

Ak si pripravujete kávu v 5 fotografií v galérii Ak si pripravujete kávu v "koťogu", nie je vám takýto pohľad neznámy. Zdroj: Shutterstock


Jennifer Lopez na fotografiách s dokonalým telom. Povedz nám, ako to robíš, prosia ju fanúšičky!
Slováci v New Yorku: Brooklyn si pochutnáva na dobrote babky Júlie z Litmanovej!
Hrôza na školách: Učitelia bojujú so šikanou, každý mesiac žiadajú o pomoc dvaja pedagógovia

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×