Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Evu Herzigovú vyniesla do výšin podprsenka: Prečo ju upodozrievali, že prepadla kokaínu?

06.08.2016 (31/2016) Do sveta modelingu vstúpila v čase, keď sme v našich zemepisných šírkach hľadali tento pojem v slovníku cudzích slov. Modelka českého pôvodu Eva Herzigová (43).
Evu Herzigovú vyniesla do výšin podprsenka: Prečo ju upodozrievali, že prepadla kokaínu?
5 fotografií v galérii
Blondína s modrými očami si vybudovala vo svete modelingu silnú pozíciu.
Autor fotografie: Northfoto

A darí sa jej držať v žiari reflektorov neuveriteľných 27 rokov. Dokonca berie prácu kolegyniam mladším o jednu generáciu. Z českých dievčat, ktoré okúsili svetové prehliadkové móla, to dotiahla najďalej. Obyčajné dievča z Litvínova, dcéra úradníčky a robotníka, urobila poriadnu dieru do sveta nielen vďaka svojej usilovnosti. Kokteil úspechu, bohatstva a slávy jej pomohla namiešať aj šťastena.

Hrdé štyridsiatničky

Eva totiž vyrazila do sveta v časoch, keď po páde železnej opony boli dievčatá z východného bloku v západnom modelingu jednoducho in. Prinášali so sebou závan novosti, tajomnosti, neznáma. Nečudo, že modelingové agentúry im zvedavo otvárali dvere. Ďalším šťastím pre ňu bolo, že ponímanie ženskej krásy sa na sklonku osemdesiatych rokov, v časoch, keď socializmus mlel z posledného, menilo aj u nás. Ideologický obraz ženy odetej v montérkach a pracujúcej za sústruhom definitívne bledol. Slováci a Česi prežívali eufóriu po tom, ako sa u nás udomácňovali prvé súťaže krásy.

Aj kvôli ženským vnadám ju vybrali na reklamu pre podprsenku Wonderbra. 5 fotografií v galérii Aj kvôli ženským vnadám ju vybrali na reklamu pre podprsenku Wonderbra. Zdroj: Reuters

Aj vďaka tomu mohlo litvínovské dievča vycestovať do Prahy na kasting francúzskej agentúry Madison Models. Dva mesiace predtým, ako sme na námestí štrngali kľúčmi a premenovali spoločenský prevrat na Nežnú revolúciu, odišla do Paríža. Objavila ju dodnes uznávaná expertka na vyhľadávanie modeliek Milada Karasová. Netají, že Herzigová bola jej veľkým profesionálnym úspechom. Celé roky sa jej už nepodarilo objaviť takúto druhú Evu. Vrchol kariéry modelka, pôvodom z Česka, zažíva v časoch, keď štyridsiatničky a päťdesiatničky môžu hrdo mávať svojím rodným listom, hoci by v predchádzajúcej dekáde patrili do starého železa, a v modelingu obzvlášť. Dnes je, naopak, tento vek devízou, pretože signalizuje zrelosť, sebavedomie, skúsenosti v protiklade s mladíckou naivitou a nerozvážnosťou.

Biely kôň bez princa

Eva sa vybrala pred rokmi do sveta s požehnaním ustráchanej matky a rozvážneho otca. Mesto Paríž pre neho totiž znamenalo povestného bieleho koňa, hoci aj bez princa, ktorý má jeho dcére priniesť šťastie. S takýmto presvedčením a s dobrou vierou vypravil do sveta budúcu hviezdu. Vychovávali ju totiž veľmi prísne, no na druhej strane s patričnou dávkou slobody a samostatnosti. Otec zastával názor, že celý život nemôže mať predsa rodičov za chrbtom. V mekke módy začínala ako tisícky iných dievčat pohybujúc sa z kastingu na kasting. A po piatich rokoch prišla podprsenka, ktorá jej otvorila cestu do najvyšších poschodí modelingu.

Rokmi však výrazne schudla, zmizli ženské krivky, aj pre vlasy zvolila tmavší odtieň. 5 fotografií v galérii Rokmi však výrazne schudla, zmizli ženské krivky, aj pre vlasy zvolila tmavší odtieň. Zdroj: Getty Images

Blondína s modrými očami nafotila reklamu na podprsenku Wonderbra, kampaň mala neuveriteľný úspech. Z bilbordov pri cestách sa pozerala zvodná kráska v čipkovej bielizni a slogan vyzýval okoloidúcich: Look me in the eyes – Pozeraj sa mi do očí. Hoci sa mohlo zdať, že takýto druh práce ju nadobro zaškatuľkuje, opak sa stal pravdou. Reklama totiž nemala erotický účel. Naopak, cieľom bolo osloviť ženy, aby si konečne začali užívať život a zobrali tento luxusný monopol mužom ako vietor z plachiet. S ponukami sa potom akoby pretrhlo vrece, prišli reklamy pre rôzne značky zvučných svetových mien, obálky časopisov, na ktorých žiarila jej tvár.

Takú ju chcel trh

Po rokoch úspechu a pozitívnych ováciách na jej adresu prišiel šok. Z českého dievčaťa krv a mlieko s akurátnymi krivkami sa zrazu stala vychudnutá žena – kosť a koža. Povesť jej naštrbili informácie, že prepadla kokaínu a anorexii. Tieto domnienky v médiách slávnu modelku tak rozčúlili, že zvažovala žalobu a dokonca usporiadala tlačovú konferenciu a novinárom dovolila klásť akékoľvek otázky. Dohady o drogách a poruche príjmu potravy poprela slovami, že ak by mala vyzerať vždy ako na obálkach časopisov, každý deň by na to potrebovala armádu vizážistov a hromadu retuše. Výrazné schudnutie komentovala slovami – takú ma chce trh.

Pri prvom stretnutí so súčasným partnerom sa jej vraj poriadne rozbúšilo srdce. Dnes majú spolu troch synov. 5 fotografií v galérii Pri prvom stretnutí so súčasným partnerom sa jej vraj poriadne rozbúšilo srdce. Dnes majú spolu troch synov. Zdroj: Northfoto

Ten pravý

Kým jej kolegyne, s ktorými vo svete módy začínala, sa postupne stávali matkami, Eva Herzigová stále hľadala toho pravého. V práci sa jej síce darilo, na poli lásky to však pokrivkávalo. Dva roky bola vydatá za bubeníka skupiny Bon Jovi – Tica Torresa. Pár tvorila aj s večným lovcom modeliek Leonardom DiCapriom. Srdce sa jej rozbúšilo s pocitom, že práve on je ten pravý, až pri turínskom rodákovi, o tri roky mladšom Gregoriovi Marsiajovi. Pochádza zo zámožnej talianskej rodiny, ktorá vlastní firmu na výrobu bezpečnostných pásov a topánok pre pilotov formuly 1. Pár sa zoznámil úplne prozaicky – na pláži. Dnes majú spolu troch synov, 8-ročného Georgea, 5-ročného Phillipa a 3-ročného Edwarda.

Prísna výchova

Obálky časopisov s jej tvárou časom zožltnú na povale, zato rodina je trvalá hodnota. Z tejto reality vychádzala pri zakladaní pomerne početnej rodiny slávna modelka. Ani trojnásobné materstvo však neznamenalo v jej kariére stopku. V rozhovoroch tvrdí, že dobrou matkou môže byť len spokojná žena a ju spokojnou robí práve práca, hoci už nelieta po celom svete, iba si z času na čas odskočí z domu na jeden či dva dni. Hoci jej tretí syn s ňou, iba ako 4-mesačný, trávil čas na nakrúcaní českého filmu Pohádkář. Na otázky typu ako to všetko stíha, má jednoduchú odpoveď – dobrá organizácia. Bez pomoci by sa však určite, tak ako ostatné pracujúce matky, nezaobišla, preto má k dispozícii česky hovoriacu opatrovateľku.

Česi svoju slávnu rodáčku obsadili do filmu Pohádkář. 5 fotografií v galérii Česi svoju slávnu rodáčku obsadili do filmu Pohádkář. Zdroj: Hermina Press

Eva Herzigová pri výchove detí uplatňuje ten istý model ako jej rodičia – prísnosť, stanovené pravidlá a disciplína. Napríklad jej synovia nesmú odísť od stola, kým nedojedia. Od útleho veku športujú, ako dvojroční začali plávať, tým starším pribudlo aj džudo. Dalo by sa povedať, že výchova detí odráža vlastne súčasnú osobnosť modelky. Jej okolie tvrdí, že Eva sa vďaka modelingu zmenila z roztomilého českého dievčatka síce na profesionálku, ale na prvý pohľad odmeranú, prísnu a rezervovanú ženu. S nikým sa zbytočne nedáva do reči, odvedie si svoju prácu a odchádza.

Prerazí vo filme?

Vo svete modelingu už dosiahla hádam všetko, čo sa na tejto planéte dá. Nečudo, že sa rozhodla byť, ako inak, úspešnou vo filme. Zatiaľ okrem iných účinkovala po boku Gérarda Depardieua vo francúzskej komédii Strážni anjeli. Stvárnila aj jednu z manželiek Pabla Picassa, Olgu Chochlovú, v snímke Modigliani. Na svoju rodáčku si spomenuli aj Česi a zverili jej jednu zo ženských hlavných úloh vo filme Pohádkář. Pred kamerou zatiaľ neprekonala svoj rozprávkový úspech modelky, na životnú úlohu na striebornom plátne teda zatiaľ stále ešte len čaká.


Matej Tóth: Viacerí atléti sú obvinení krivo, no nie každý má taký prístup k vedeckým špičkám či peniazom ako ja
S mamou som nikdy nemal dobré vzťahy, zistil som, že si narobila dlhy. Môžem odmietnuť dedičstvo?
Robert de Niro na dovolenke: Spoznali by ste takto hollywoodsku hviezdu?

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×