Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na madeirskom súostroví vládne po celý rok jar, vzácny pokoj a idyla nerušená davmi turistov

31.07.2016 (30/2016) Madeira nie je uprostred modrých vôd Atlantiku sama. Štyri ostrovy, ktoré spolu s ňou tvoria madeirské súostrovie, sú dobre stráženým tajomstvom rodených Madeiranov.
Na madeirskom súostroví vládne po celý rok jar, vzácny pokoj a idyla nerušená davmi turistov
7 fotografií v galérii
Nádherné pláže na Porto Santo nebývajú preplnené.
Autor fotografie: Shutterstock‎

Málokto z vonkajšieho „veľkého sveta“ vie, že existujú. Vládne tu vzácny pokoj a idylka nerušená prúdom turistov.

Svätý prístav

Búrka na mori je väčšinou poriadny problém. Zvlášť pre drevené plachetnice zo začiatku pätnásteho storočia. Občas však môže byť aj prekvapujúco užitočná – v prípade, že ju lode prečkajú v zdraví. João Gonçalves Zarco spolu s ďalšími dvoma portugalskými kapitánmi mali to šťastie, že sa ich blúdiacim plavidlám priplietol do cesty kúsok zeme. Z vďačnosti za chránené kotvisko ho pomenovali Porto Santo, Svätý prístav. Meno zostalo ostrovu a ostrov zasa zostal v portugalských rukách.

Keby nebolo v hlavnej a okrem hŕstky malých osád či osamelých usadlostí jedinej dedine na ostrove pár obchodov a novostavieb, získal by človek rýchlo pocit, že sa ocitol v čase okolo roku 1600. Ústredné námestie na dohľad od morského pobrežia tvorí trojuholník, na ktorý sa zmestilo všetko dôležité. Aspoň čo sa týka duchovného a politického života. Obe odvesny zaberajú radnica a úrad miestnej samosprávy, zatiaľ čo prepone vládne kostol Nossa Senhora da Piedade. Názov námestia Largo do Pelourinho odkazuje na ďalší symbol verejného života, ktorý stával uprostred trojhranného ihriska a už je dávno preč. Pelourinho totiž znamená pranier – na ktorom v minulosti okrem zločincov často trestali aj otrokov.

Presklená promenáda na Cabo Girao. 7 fotografií v galérii Presklená promenáda na Cabo Girao. Zdroj: GEO

„Pozrite sa na tie zvláštne pokrútené stromy pred radnicou,“ ukazuje nám miestna rodáčka a sprievodkyňa v jednej osobe, vševediaca dobrá duša Sofia Santo. „Také tu dnes už nenájdete.“ Nádherná ukážka pôvodnej flóry ešte predtým, ako sme vôbec vyrazili z miestnej metropoly, kde žije väčšina zo sotva päťtisíc obyvateľov, po tunajšej jedinej okružnej ceste v ústrety rozdvojeným vulkanickým skalám na juhu.

Stromy s dramatickým názvom dračince dračie majú za sebou pohnutú minulosť. Pôvodne rástli na všetkých ostrovoch Makaronézie od Kapverd cez Kanárske ostrovy po Madeiru a jej priľahlé ostrovy. Takmer osudná sa im však stala červená miazga, dračia krv. Pripisovali jej širokú škálu liečivých schopností, vďaka ktorým sa stala v stredoveku žiadaným obchodným artiklom. Dračie stromy, ktoré ronili červené slzy a pomáhali prosperite miestnych obyvateľov, takmer vyhynuli. Podľa domácich prameňov bola živica jednou z prísad, ktoré používal ako moridlo na svoje nenapodobiteľné a legendárne nástroje Antonio Stradivari. Dnes sa na liečenie používajú overené prípravky a dračince sú, chvalabohu, chránené zákonom.

Zelená oáza ako fatamorgána

Dobré časy zažívajú už asi dvadsať rokov celé kŕdle papagájov, hrdličiek aj pôvodných druhov vtákov v jedinečnej oáze subtropickej zelene, akú by na slnkom neustále zaliatom ostrove čakal len málokto. Takmer dve desaťročia ju vo vnútrozemí Porto Santo budoval jediný muž, aby uprostred tunajšej polopúšte vytvoril čosi ako vysnívaný raj z Tisíc a jednej noci. Miesto, kde uprostred vyprahnutej krajiny zurčia potôčiky, lesknú sa jazierka plné rýb a až vyzývavo šumia vodopády. Takmer každú kvapku vody, ktorú potrebuje na zavlažovanie svojho kráľovstva veľkého ako futbalový štadión, musia Carlosovi Alfonsovi dovážať v cisternách.

Levády, ktoré privádzajú vody z jednej časti ostrova na druhú. 7 fotografií v galérii Levády, ktoré privádzajú vody z jednej časti ostrova na druhú. Zdroj: GEO

Väčšina vtákov vrátane vzácnych austrálskych papagájov kakadu tu žije úplne voľne alebo s klietkami otvorenými tak, aby si do nich mohli zaliezť iba na noc. „Veľmi dobre vedia, kde majú natretý krajec,“ žiari Carlos. „Lietajú si po okolí, takže majú dokonalý prehľad. Široko-ďaleko nenájdu zelenšie miesto, ako je botanická záhrada Quinta das Palmeiras. Veru, dobre to vedia,“ kýva hlavou a po očku pozoruje zopár konárov pri kraji chodníka. „Včera sme tu mali búrku, ešte som nestihol odstrániť následky,“ ospravedlňuje sa. Chápeme, že človek ako on vybudoval takýto zázrak...

Vlny bývajú zradné

Keď sme sa chystali odplávať na Porto Santo a prišli sme skoro ráno do prístavu trajektov v madeirskom hlavnom meste Funchale, uvítala nás prázdna 
hala a nápis canceled na termináli s časmi odplávania lodí. Ten deň bolo more také rozbúrené, že v prístave musel zostať i nový oceľový kolos veľký asi ako polovica Titaniku. Plavbu sme museli o deň odložiť.

Po takejto skúsenosti človek chápe súvislosti – aj dôležitosť symbolu sochy bezmenného námorníka na Infante Gardens, malebnej prímorskej promenáde vinúcej sa od námestia Largo do Pelourinho. Miestni takouto formou vzdávajú hold mužom, ktorí za šesť storočí od objavenia ostrova stratili život na mori.

Na Madeire má svoju sochu aj najslávnejší rodák Cristiano Ronaldo. 7 fotografií v galérii Na Madeire má svoju sochu aj najslávnejší rodák Cristiano Ronaldo. Zdroj: GEO

Kúsok od neho stojí socha najslávnejšieho moreplavca, ktorý kedy vstúpil na Porto Santo, Krištofa Kolumba. Slávny objaviteľ sa tu oženil a chvíľu aj žil, pretože si vzal dcéru miestneho guvernéra a spoluobjaviteľa ostrova Bartolomea Perestrela. Krásna Filipa Moniz onedlho zomrela pri pôrode, samotný ostrov však Kolumbovi venoval dôležité posolstvo. Vlastne mu ho priniesol Golfský prúd na pláž priamo pod nohy.

Odkaz mal podobu veľkých strukov liany druhu Entada gigas, ktoré vydržia v morskej vode bez poškodenia aj viac ako dva roky a nechávajú sa unášať morskými prúdmi na nové stanovište cez pol sveta. Kolumbus sa veľmi zaujímal o to, odkiaľ sa vzali práve tu, uprostred oceánu. Plody, ktoré neskôr dostali prezývku morské srdcia, vyprovokovali neodbytnú myšlienku, že niekde ďaleko za morom musí byť pevnina alebo kontinent, ktorý sa neskôr vypravil objaviť. V skutočnosti sa sem dostali z Karibiku. V dome v dedine Vila Baleira, kde Kolumbus pravdepodobne žil, je dnes múzeum venované životu slávneho moreplavca.

Obrábanie malých políčiek si vyžaduje trpezlivosť a námahu. 7 fotografií v galérii Obrábanie malých políčiek si vyžaduje trpezlivosť a námahu. Zdroj: GEO

Liečivá pláž

Nielen živica dračincov sa na ostrove Porto Santo používala či používa na liečenie. Blahodarné účinky na ľudské zdravie má aj piesok z tunajšej deväť kilometrov dlhej pláže Praia Dourada, ktorá je, mimochodom, sama osebe madeirským unikátom. Hoci samotná Madeira je mnohonásobne väčšia i vyššia ako Porto Santo, prirodzených piesočných pláží je tam ako šafranu – takže aj rodení Madeirania vyplávajú na víkend práve sem, aby si ho pri mori patrične užili.

A tak možno bežne vidieť na pláži ľudí zahrabaných v piesku až po krk. Piesok má priaznivé účinky na všetko možné – od kŕčových žíl až po kožné neduhy. Miestni autori spracovali štúdiu o liečivých účinkoch tunajšieho „zlata“, a na ostrove fungujú dokonca aj piesočné kúpele. Človek si však celkom rád položí otázku, či v skutočnosti osviežuje zloženie piesku, alebo jednoducho – nádherná atmosféra celého miesta.

Deväť kilometrov dlhá pláž Praia Dourada s liečivým pieskom. 7 fotografií v galérii Deväť kilometrov dlhá pláž Praia Dourada s liečivým pieskom. Zdroj: Shutterstock‎

Ostrov Porto Santo je výsledkom sopečnej činnosti, čo viac ako názorne pripomínajú rozdvojené vrcholky serras na južnej strane. Aj za piesočnú pláž možno poďakovať vulkanickej činnosti. Pri erupcii vyzdvihla nad hladinu morské dno aj s kolóniami morských koralov. Začali sa postupne drobiť a rozpadať, aby vytvorili niečo ako miniatúrnu kópiu Sahary nazývanú Fonte da Areia, ktorá je neďaleko dnešného letiska a menšej osady Camacha. Pozostatky koralových schránok možno nájsť v piesku dodnes.

Severné vetry postupne naviali piesok na južné pobrežie a vytvorili tak jedinečnú pláž. Pri putovaní k piesočným presypom sa nemožno nezastaviť pri kopci Pico Branco. Je chránený Európskou úniou pre rozmanitý výskyt tunajších slimákov. Vedci tu identifikovali viac ako päťdesiat druhov ulitníkov, prevažná väčšina sa nevyskytuje nikde inde na svete. Na niektorých miestach sú ich tu celé záveje, takže to vyzerá ako po nejakom „ulitnom“ krupobití.

Na Madeire nájdete všetko – krásnu prírodu, romantické zákutia a hlavne príjemnú klímu. 7 fotografií v galérii Na Madeire nájdete všetko – krásnu prírodu, romantické zákutia a hlavne príjemnú klímu. Zdroj: Shutterstock‎

 


CHRÁNENÉ PUSTÉ OSTROVY

Keď je jasné počasie, môžete ich z vyhliadky Portela na Porto Santo zazrieť na obzore ako troch duchov vystupujúcich z vody. Ostrovy Ilhas Desertas sú ďalšími satelitmi Madeiry a Pusté ostrovy robia svojmu názvu skutočne česť. Trvalo tu nikde nežije nikto okrem hŕstky vedcov.

Z  Funchalu, hlavného mesta Madeiry, vyplávajú turistické lode k Ilhas Desertas každý deň.

Vody okolo Madeiry sú ideálne na pozorovanie veľrýb a delfínov. Ostrovná krajina sa tu zvažuje prudko do hĺbky oceánu, takže môžu priplávať blízko k brehu. Stretnúť ich možno aj cestou k Pustým ostrovom.

Ilhas Desertas sú prírodnou rezerváciou, kvôli hniezdeniu vzácnych vtákov sú pre turistov vytýčené špeciálne trasy. Okolím výskumnej stanice prechádza náučný chodník, na ktorom možno uvidieť všetko podstatné. Treba sa však pripraviť na mokré pristátie – žiadne jachtárske mólo, len gumený čln kotviaci pri sopečných skalách. A vlny dokážu byť vysoké.

 

 


Stál pri strýkovom hrobe v takej zvláštnej polohe, až som sa pohoršil. A potom zrazu... čo sa to stalo?
Učí deti prežiť v prírode, vedie ich k hodnotám a spolupráci. Prečo sa o skautingu na Slovensku veľa nehovorí?
Speváčka Adele priznala rozpad manželstva: Toto je jej náhrada za manžela!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×