Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nádej v ľade: Obrovský podzemný trezor ukrýva to, čo raz môže zachrániť ľudstvo!

29.06.2016 Uprostred najchladnejšieho miesta na svete v hlbokom snehu Arktídy sa nachádza obrovský podzemný trezor Svalbard Global Seed Vault. Neskrýva však peniaze ani cennosti, ale to, čo môže raz zachrániť ľudstvo.
Nádej v ľade: Obrovský podzemný trezor ukrýva to, čo raz môže zachrániť ľudstvo!
2 fotografie v galérii
Do priestorov trezorovej banky majú prístup iba odborníci a len niekoľkokrát do roka.
Autor fotografie: Reuters

Vnútri trezora je to, čo môže ľuďom v prípade obrovskej ničivej globálnej katastrofy zachrániť život – semená rastlín z celého sveta. Hranatá konštrukcia sa nachádza vo večnom snehu a ľade na nórskych ostrovoch na Špicbergoch v Arktickom oceáne približne tisíc kilometrov od severného pólu. Turisti tu nemajú prístup, no cestovné kancelárie organizujú do oblasti zájazdy, aby ľudia videli „najdôležitejší trezor na svete“. Nemajú sem prístup ani všetci vedci a klíma vo vnútri sa reguluje na diaľku zo Švédska, kde je riadiaca centrála.

Trezor sa nachádza v hĺbke 120 metrov pod povrchom zeme v bývalej uhoľnej bani vo večne zamrznutej pôde. Do priestorov trezorovej banky vojdú niekoľkokrát do roka len odborníci. Aj keby vypadla elektrická energia, zamrznutá pôda zabezpečí, aby semená zostali uchované v teplote pod bodom mrazu a nezačali klíčiť.

Zariadenie je vlastne najdôležitejšou poistkou ľudstva, ktorá v prípade globálnej katastrofy umožní tým, ktorí prežijú, začať opäť odznova zabezpečovať obživu. Väčšina štátov sveta má v trezore semená, ktoré považuje za dôležité, tie sú aj ich majetkom.

Trezor sa nachádza na nórskych ostrovoch na Špicbergoch v Arktickom oceáne. 2 fotografie v galérii Trezor sa nachádza na nórskych ostrovoch na Špicbergoch v Arktickom oceáne. Zdroj: Reuters

Doteraz boli v objekte uskladnené semená 1 400 druhov rastlín z celého sveta a pribúdajú ďalšie. Politika nemá v tomto priestore žiadnu silu, moc ani právo, obsah trezora patrí celému ľudstvu. Dovedna 2,25 miliardy hlboko zmrazených semien rôzneho druhu je tu uložených vo vzducho- a vodotesných obaloch pri teplote mínus 18 stupňov Celzia. Takto čakajú na „svoju“ chvíľu, ktorá – ako všetci veríme – nikdy nenastane.

V tomto prostredí vydrží väčšina semien desaťročia a dokonca – aj storočia. Tie, ktoré zostarnú, sa priebežne vymieňajú. Napríklad semená slnečnice vydržia „živé“ až 55 rokov a hráškové semená dokonca 10 000 rokov. Médiá označujú banku za Noemovu archu rastlín. Náklady na prevádzku predstavujú ročne 250 000 eur.

(Článok je prevzatý z magazínu GEO 7/2016)

 


Stál pri strýkovom hrobe v takej zvláštnej polohe, až som sa pohoršil. A potom zrazu... čo sa to stalo?
Učí deti prežiť v prírode, vedie ich k hodnotám a spolupráci. Prečo sa o skautingu na Slovensku veľa nehovorí?
Speváčka Adele priznala rozpad manželstva: Toto je jej náhrada za manžela!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×