Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Stúpajúca morská hladina zaplavila päť tichomorských ostrovov, ani ďalšie sa takémuto osudu nevyhnú!

12.05.2016 Šalamúnove ostrovy sa pomaly, ale isto strácajú v oceáne. V dôsledku stúpajúcej hladiny a erózie už päť z nich úplne zmizlo, ďalších šesť takýto osud v najbližšom čase čaká, a tak z nich už vysťahovali ľudí.
Stúpajúca morská hladina zaplavila päť tichomorských ostrovov, ani ďalšie sa takémuto osudu nevyhnú!
2 fotografie v galérii
Šalamúnove ostrovysa strácajú pod hladinou oceánu.
Autor fotografie: Shutterstock

Kakatina, Kale, Rapita, Rehana, Zollies. To sú názvy piatich malých ostrovov, nad ktorými sa zavrela hladina oceánu. Všetky boli súčasťou Šalamúnových ostrovov, ich rozloha bola od 1 do 5 hektárov, neboli obývané, iba príležitostne ich využívali rybári. Podľa austrálskych vedcov, ktorí súostrovie dlhodobo skúmajú, je to prvé vedecké potvrdenie vplyvu klimatických zmien v Pacifiku. Morská hladina v posledných dvoch desaťročiach v tejto oblasti stúpa veľmi rýchlo, asi o 1 cm ročne. Svoju štúdiu vedci publikovali pred niekoľkými dňami v internetovom vydaní magazínu Environmental Research Letters.

Pätica malých ostrovov nie je však zďaleka posledná, ktorú postihol takýto osud. Ďalších šesť čaká v najbližších rokoch to isté. Niektoré z nich sú však obývané, a tak ich postupne ľudia opúšťajú. Ostrov Nuatambu, na ktorom žilo 25 rodín, napríklad prišiel v dôsledku stúpajúcej hladiny a erózie v posledných piatich rokoch už o polovicu svojej rozlohy a pod hladinou skončilo jedenásť domov.

Pohľad na časť jedného zo šiestich ostrovov, ktoré vplyvom erózie a stúpajúcej hladiny pomaly miznú. 2 fotografie v galérii Pohľad na časť jedného zo šiestich ostrovov, ktoré vplyvom erózie a stúpajúcej hladiny pomaly miznú. Zdroj: Reuters

Šalamúnove ostrovy ležia v juhozápadnom Tichomorí, tvorí ich šesť väčších a 900 malých ostrovov, na ktorých žije dovedna asi 620-tisíc obyvateľov. Podľa štúdie autrálskych vedcov stúpa v tejto oblasti hladina oceánu trikrát rýchlejšie, než je svetový priemer a k výraznej erózii prispieva aj energia morských vĺn, ktorá je tu oveľa väčšia.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×