Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nenávisť až za hrob: Po hádke bratov Dasslerovcov vznikli dve slávne značky, ich spor trvá dodnes!

29.04.2016 (17/2016) Mnohým mená Adolf Dassler a Rudolf Dassler veľa nepovedia, no ich firmy a najmä produkty poznajú azda všetci.
Nenávisť až za hrob: Po hádke bratov Dasslerovcov vznikli dve slávne značky, ich spor trvá dodnes!
12 fotografií v galérii
Bratia Adolf (vľavo) a Rudolf Dasslerovci
Autor fotografie: Getty Images; puma.com

Máte oblečené trojpásikové tepláky a na nohách tenisky s obrázkom skáčucej mačkovitej šelmy? Sú to síce dve rôzne značky, ale i tak to zostane v rodine. Alebo inak, možno vám niečo povie veta, ktorou zažiaril herec Pavel Liška vo filme Pupendo: „Zlatej civil, hoši, zlatý digi, zlatý adidy.“ A práve to posledné slovíčko sa stalo pojmom – hovorový tvar značky Adidas zaužívaný nielen počas minulého režimu v Československu aj ako adidasy či adidasky. A čo je za ním?

Začiatky v práčovni

Bavorské mesto Herzogenaurach, dvadsať kilometrov od Norimbergu, 3. november 1900. Práve v tento deň sa Pavline, manželke obuvníka Christopha von Wilhelma Dasslera, narodil mladší syn Adolf. Jeho o dva roky starší brat Rudolf sa hneď po skončení vojny pripojil k otcovej firme na výrobu plstených papúč, Adolf sa vyučil za pekára. Toto remeslo sa však nestalo jeho životným poslaním. Bol zanieteným športovcom a po návrate z prvej svetovej vojny onedlho vyrobil svoj prvý „prototyp“ športovej obuvi v matkinej práčovni. Na začiatku júla 1924 sa k nemu pripojil aj Rudi, ako Rudolfa familiárne volali, a svoj spoločný podnik nazvali Gebrüder Dassler Schuhfabrik. Základňu mali, kde inde ako v matkinej práčovni a celkom prosperovali. No pretože v ich mestečku v tom čase boli dodávky elektriny pomerne nespoľahlivé, neraz museli svoje zariadenia poháňať „nožne“.

Výrobňa obuvi bratov Dasslerovcov. 12 fotografií v galérii Výrobňa obuvi bratov Dasslerovcov. Zdroj: int

Mnohí športovci v ich teniskách pretekali na olympijských hrách v Amsterdame v roku 1928 a ešte väčší úspech sa dostavil o osem rokov neskôr, keď na OH v Berlíne získal afroamerický atlét Jesse Owens štyri zlaté medaily. Hádajte, čo mal obuté? Pred druhou svetovou vojnou predávali ročne 200-tisíc párov tenisiek.

Začiatky – budúci svetoznámy podnikateľ vo svojej továrni. 12 fotografií v galérii Začiatky – budúci svetoznámy podnikateľ vo svojej továrni. Zdroj: Getty Images

Nacizmus a hádka

Začiatkom tridsiatych rokov už mala ich spoločnosť sto zamestnancov a vyrábala tridsať druhov obuvi pre jedenásť rôznych športov. Na nemeckú politickú scénu nastúpil Hitler a bratia Dasslerovci v roku 1933 vstúpili do nacistickej strany NSDAP. Počas druhej svetovej vojny Adolf rok bojoval na západnom fronte, potom sa mohol vrátiť do firmy a vyrábal vojenské topánky pre wehrmacht. No v roku 1943 sa na nariadenie Hitlera musela zmeniť aj výroba v dasslerovskej továrni – namiesto topánok produkovala protitankové strely. Adolf sa po čase od svojho presvedčenia odklonil a po vojne prebytočné diely zužitkovali po celom meste na odkvapy a stĺpiky na ploty.

Šprintér Jesse Owens aj vďaka dasslerovským teniskám s hrotmi získal zlato na olympiáde v roku 1936. 12 fotografií v galérii Šprintér Jesse Owens aj vďaka dasslerovským teniskám s hrotmi získal zlato na olympiáde v roku 1936. Zdroj: Getty Images

Jeho brat v marci 1943 bojoval proti Červenej armáde na východe a v apríli 1945 ho neďaleko koncentračného tábora Dachau zajali americké jednotky. Bol podozrivý, že je členom Waffen-SS a uväznili ho v zajateckom tábore v Hammelburgu. Informácie vraj poskytla osoba z jeho blízkosti, a tak Rudolf zo zrady podozrieval Adolfa. Po prepustení v roku 1947 sa obaja bratia rozhádali natoľko, že si o rok neskôr Rudolf založil vlastnú firmu, ktorú spočiatku pomenoval Ruda, podľa začiatočných slabík svojho mena a priezviska. Neskôr ju premenoval na Puma. Adolf ich „bratský“ podnik premenoval na Adidas – zo svojho mena Adi Dassler. Fabriky boli v jednom meste, no delila ich rieka Aurach. A akoby bratských hádok nebolo dosť, obe firmy začali súperiť a konkurovali si celé desaťročia.

S takýmito logami rozbehli rozvadení bratia sólové podnikanie. 12 fotografií v galérii S takýmito logami rozbehli rozvadení bratia sólové podnikanie. Zdroj: adidas-group.com; puma.com

Nešlo o zdravý boj o zákazníka, ale doslova o bratovražednú nenávisť. V meste dokonca boli dva futbalové kluby: ASV Herzogenaurach, ktorý podporoval Adidas a 1.FC Herzogenaurach, čo boli zarytí „pumisti“. Hovorí sa, že keď prišli do Rudolfovho domu opravári, schválne mali na nohách konkurenčné tenisky. Rudolf im nakázal, aby si v pivnici vybrali „pumy“.

Pásikavý trojlístok

Logom Adolfovej firmy sa stal trojlístok s tromi pruhmi a táto značka sa postupne stala synonymom športovej obuvi. Prielom nastal v roku 1954, keď sa Nemci stali majstrami sveta vo futbale. Onedlho už Adiho firma vyrábala denne (!) 200-tisíc párov tenisiek, kopačiek, tretier a inej športovej obuvi. Adidas sa stal dominantným dodávateľom športovej obuvi na svetovom trhu. Ako bratia medzi sebou súperili, vznikli aj kuriózne situácie. Napríklad v roku 1960 zaplatila Puma nemeckému šprintérovi Arminovi Harymu, aby na letných olympijských hrách bežal šprint na sto metrov v jej teniskách. Hary, ktorý predtým nosil „adidasky“, požiadal Adolfa o sponzorské, no ten odmietol. Šprintér napokon vybehal v „pumách“ zlatú medailu, no na odovzdávací ceremoniál si, k šoku oboch bratov, obul tenisky značky Adidas. Chcel profitovať z oboch.

Rudolf Dassler sa po rozporoch osamostatnil a založil v roku 1948 značku Puma. 12 fotografií v galérii Rudolf Dassler sa po rozporoch osamostatnil a založil v roku 1948 značku Puma. Zdroj: int

V rovnakom roku Adolf Dassler predstavil linku na výrobu športových odevov a na olympijských hrách v Ríme mali tri štvrtiny športovcov tenisky s tromi pruhmi. Jeho značku už vtedy nosili osobnosti ako Muhammad Ali, Max Schmeling, Sepp Herberger či Franz Beckenbauer. A neboli to iba tenisky. Postupne pribúdali tepláky, šortky, tričká, sandále, lopty a tak ďalej. Tenisky Adidas sa stávajú oficiálnou obuvou olympijských hier, navyše, spoločnosti sa podaril aj iný husársky kúsok. Adidas je už od roku 1970 výhradným dodávateľom futbalových lôpt na všetky súťaže FIFA a memorandum o ďalšej spolupráci až do roku 2030 hovorí jasnou rečou – Adidas dokonale prevalcoval konkurenciu.

Adolf Dassler bol nadšeným športovcom a aj vďaka tomu máme dnes „adidasky“. 12 fotografií v galérii Adolf Dassler bol nadšeným športovcom a aj vďaka tomu máme dnes „adidasky“. Zdroj: Getty Images

Spor trvá

V júni 1978 Adolf Dassler umiera vo veku nedožitých sedemdesiatich ôsmich rokov, svojho brata prežil o necelé štyri roky. Vedenie firmy preberá jeho syn Horst a manželka Käthe. Horst však o deväť rokov neskôr nasleduje otca a v roku 1989 sa firma premenila na spoločnosť s ručením obmedzeným. Vo vlastníctve rodiny zostáva až do polovice deväťdesiatych rokov. Spomínaný trojlístok s tromi vodorovnými pruhmi sa v roku 1998 mení na tri šikmé pásy, ktoré majú predstavovať pevnosť, trvanlivosť a budúcnosť. Osud firmy bol za tie desaťročia búrlivý, nechýbali ani súdne procesy. Ústredie spoločnosti je v Nemecku a pobočky sú rozptýlené po celom svete. Okrem spomínaných produktov pod značkou Adidas nájdete nielen hodinky, okuliare, tašky, čiapky, ponožky, ale aj parfumy, dezodoranty, vody po holení, pleťové vody, šampóny. Tri pásiky nosia nielen mnohí športovci a známe osobnosti, ale i bežní ľudia, značka sa stala symbolom životného štýlu.

Dnešná továreň v Herzogenaurachu. 12 fotografií v galérii Dnešná továreň v Herzogenaurachu. Zdroj: int

Továreň konkurenčnej značky Adolfovho brata. 12 fotografií v galérii Továreň konkurenčnej značky Adolfovho brata. Zdroj: Getty Images

V roku 2006 odhalili Adolfovi Dasslerovi sochu na štadióne v Herzogenaurachu. Ak by ste mu chceli zapáliť sviečku, jeho hrob nájdete na tamojšom cintoríne. Je tam pochovaný aj jeho brat Rudolf, hroby však majú čo najďalej od seba. A zdá sa, že ich rozpory neukončila ani ich smrť, hoci sa pred pár rokmi zdalo, že vojnovú sekeru obe firmy konečne zakopali. Najnovšie sa Adidas a Puma sporia o technológiu na výrobu bežeckých topánok. Zatiaľ to vyzerá tak, že ich vzájomný spor nikdy neskončí.

 

Zastavia chorobu čiernych kostí? Slovenskí vedci úspešne vyskúšali liek na vzácne ochorenie
Banícke mestečko motivuje mladé rodiny 300-eurovým príspevkom pri narodení dieťaťa
Lahodný hokkaidový šalát

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×