Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Patrik Herman nadviazal na rodinnú tradíciu: Prečo kupuje študentom sladkosti?

18.04.2016 (15/2016) Svojich študentov nelikviduje, kupuje im sladkosti. Novinár a moderátor Patrik Herman (41) sa stal učiteľom.
Patrik Herman nadviazal na rodinnú tradíciu: Prečo kupuje študentom sladkosti?
5 fotografií v galérii
Novinárska práca mu vyniesla tento rok v poradí šieste ocenenie OTO.
Autor fotografie: Peter Korček

Kedy nastal ten zlom, že áno, chcem popri novinárčine učiť?

Už takmer dvadsať rokov, čo som na obrazovke, ma pozývajú diskutovať do škôl a na univerzity. Dve-tri hodiny vedieme perfektnú diskusiu, no tým sa to končí. Vždy mi bolo ľúto, že ide o jednorazovú záležitosť. Dostával som síce ponuky z viacerých vysokých škôl, môj pracovný rytmus mi však nedovoľoval pravidelne učiť. Až keď nastali zmeny v mojom pôsobení v domovskej televízii, splnil som si svoj sen. Momentálne vyučujem externe na dvoch vysokých školách, okrem iného aj investigatívnu žurnalistiku, ktorej som sa dlhé roky venoval.

S povolaním učiteľ máte bohaté skúsenosti z vašej rodiny.

Áno, mama dodnes učí na trnavskom gymnáziu. Učiteľkou je aj moja myjavská mamina, ocinova druhá manželka. Celý život sa venovala žiakom aj moja nebohá babička, moji dedkovia a teta boli riaditeľmi základných škôl. So sestrou sme si na túto tému robili žarty, že učiteľov už máme v rodine dosť – stačilo! No osud si žarty urobil aj z nás. Sestra dnes učí v základnej škole v Brezovej pod Bradlom a ja na Fakulte masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave a Filozofickej fakulte UKF v Nitre.

Mladých ľudí na dvoch vysokých školách pripravuje na povolanie novinára. 5 fotografií v galérii Mladých ľudí na dvoch vysokých školách pripravuje na povolanie novinára. Zdroj: Peter Korček

Čo robil váš otec? Je totiž zaujímavé, že si vyberal za partnerky učiteľky.

Otec pracoval pre atómovú elektráreň, neskôr na poľnohospodárskom družstve. Učiteľky sa mu asi naozaj páčili. Moja „prvá“ mama je jazykárka a „druhá“ telocvikárka. Mal vždy blízko k športu, bol známy basketbalový rozhodca, možno preto tá voľba. Sestra vyučuje chémiu a anglický jazyk. V rodine teda máme odborníkov na všetko.

Každé povolanie človeka formuje, niekedy až deformuje. Ako to bolo u vás?

Svätá pravda! V rodinách učiteľov vládne takmer vojenský režim. U nás doma bol vždy kladený veľký dôraz na čistotu a poriadok. Moja mama dvakrát denne behala s vysávačom. Keď sa niečo rozsypalo v kuchyni, tak povysávala preventívne celý byt. Dnes sa síce už „poľudštila“, no učiteľka sa v nej stále nezaprie. Ako malé dieťa som pri zvuku vysávača dokonca zaspával. A veľmi spoľahlivo! Dlhé roky som žil v tom, že všetci ľudia na tejto planéte majú v skriniach oblečenie uložené do „komínkov“. Nemajú! Oľga Záblacká mi raz počas nakrúcania otvorila skriňu aj oči. Napriek tomuto šokujúcemu zisteniu si uteráky a tričká dodnes ukladám do „komínkov“. A aby návštevy mali radosť, tak aj podľa farieb. Rovnako z recesie mám pracovný stôl rozdelený na sektory A, B, C a v každom majú svoje miesto určité veci. Moje návštevy reagujú výbuchmi smiechu.

Niektorí takíto experti, ako ste vy, robia „komínky“ pomocou príborových nožíkov. U vás je to ako?

Mám dobrú radu pre všetkých takto postihnutých. Dostal som darček od mojich priateľov z jednej detskej organizácie, je to taká plastová šablóna na ukladanie tričiek a košieľ. Ak sa s tým naučíte robiť, jeden kus šatstva zložíte do piatich sekúnd.

Blondíny, policajti, učitelia sú zdrojom dobrých vtipov.

Obávam sa, že to nie sú vždy vtipy, ale reálne situácie zo života. Učiteľov odhalíte v bežnom živote okamžite. Nepomenujú určité veci jednoducho, ale opisne, namiesto jedného slova použijú päť. Tón hlasu používajú taký, aby ste mali pocit, že stojíte pri tabuli. Učiteľské deti a príbuzní učiteľov určite vedia, o čom hovorím.

Svoje šatstvo pedantne ukladá za pomoci špeciálnej šablóny. 5 fotografií v galérii Svoje šatstvo pedantne ukladá za pomoci špeciálnej šablóny. Zdroj: Tibor Géci - Nový Čas

Nedávno ste získali v poradí šieste ocenenie v ankete OTO. Poslali vám hlasy aj študenti?

Veľmi rád by som poznal zoznam všetkých ľudí, ktorí mi poslali hlas. Najlepšie aj s adresami. Či medzi nimi boli aj moji študenti, netuším. Sošku som im však priniesol. Ako motiváciu. Vozím ju teraz v aute prakticky stále. Všetci si chcú s Otíkom urobiť selfie, už pomaly na neho žiarlim.

Ste tradičný učiteľ so „správnym“ odstupom od študentov, alebo si, naopak, budujete radšej priateľský vzťah?

Žartom hovorím, že som v mínuse už keď vkročím na akademickú pôdu. Študentom občas kúpim sladkosti, pozvem ich na kávu, na čaj. Kolegovia si zo mňa uťahujú, že študentov podplácam. Ale kdeže, cukor im dodáva energiu, aby mohli podávať výkony, ktoré od nich vyžadujem. Ak treba, rád študentom pomôžem a oni mne pomáhajú tiež. Niektorí z nich napríklad pracovali ako animátori v tábore pre chudobné deti, ktoré organizujem. Som za priateľský vzťah, ale na úrovni a so vzájomným rešpektom.


Veterinár pri pohľade na snímku krútil hlavou: Nález v bruchu psa všetkých rozosmial!
Ukázal jej cestu do drogového pekla, ona ho milovala: Týmito slovami Whitney šokovala všetkých
Koľko spánku potrebuje 14-ročný tínedžer? Je správne, keď spí aj cez deň?


A kde je tá vaša nekompromisnosť, ktorá vás preslávila ako novinára? Za katedru ju nenosíte?

Určite sa nechcem podpisovať pod neduhy, ktoré znižujú úroveň nášho školstva. Vyrábame vysokoškolákov ako na bežiacom páse. Načo nám je toľko vysokých škôl? Kde je kvalita, keď spôsob financovania núti vysoké školy akurát k jedinému – mať veľa študentov? Čo sa týka žurnalistiky, s trochou irónie a zveličenia, toľko novinárov neumiera, koľko ich chrlia naše školy. Médiá redukujú, prepúšťajú, zanikajú. Absolventi si veľmi ťažko hľadajú prácu, hlavne tí, ktorí nevykonávali počas štúdií žiadnu prax. Je pre mňa nepochopiteľné, že niektoré odbory, vrátane žurnalistiky, sa vyučujú v regiónoch, kde študent nemôže získať prax ani keby chcel. Ale k vašej otázke. Mám pochopenie pre študentov, ktorým to nejde, no snažia sa. Ktorí nestíhajú, lebo si musia na štúdium zarábať. Som však sklamaný zo študentov, ktorí študujú len pre diplom a nemám rád flákačov. Myslím si, že je lepšie dať študentovi príučku, nie však likvidačnú. Vždy tam musí byť riešenie, ktoré mu pomôže vzchopiť sa a ukončiť svoju misiu.

Existuje univerzálny recept, ako byť dobrým novinárom?

Byť dobrým novinárom sa nedá naučiť. Treba mať talent. Ten sa dá v škole iba vycibriť, nie získať. Pritom je veľa dobrých novinárov, ktorí žurnalistiku vôbec neštudovali.

V jeho šatníku vládne vojenský poriadok. 5 fotografií v galérii V jeho šatníku vládne vojenský poriadok. Zdroj: Tibor Géci - Nový Čas

Školstvo dnes bojuje s problémami na niekoľkých frontoch. Nízke platy, zlé vybavenie, málo mladých ľudí a mužov za katedrou...

Nuž, mužov v školstve poznáme už len ako telocvikárov a učiteľov pracovného vyučovania. Bez dôstojného ohodnotenia niet motivácie ani pre mužov, ani pre ženy. Chceme kvalitných pedagógov. Ale za ten plat? Slovenské školstvo stojí už len na fanatizme učiteľov. Vybavenie škôl je ďalšia kapitola. Deti prichádzajú z moderne technicky vybavenej domácnosti do škôl ako z prvotnopospolnej spoločnosti. Ak nám ide o kvalitu vysokého školstva, prečo sa nehovorí aj o vysokom vekovom priemere pedagógov na univerzitách, ktorí síce excelujú, ale len v teórii? Strácajú kontakt s dobou, technológiami, trendmi. Pre niektoré odbory je to osudné. Zo škôl nám vychádzajú pre prax nepoužiteľní bifľoši, namemorovaní starými teóriami.

Aké sú potom dôsledky?

Jedným z fatálnych dôsledkov zlyhania školstva sú nepochybne aj výsledky ostatných parlamentných volieb. Dodnes si pamätám na slová a spomienky mojej pani učiteľky, ktorá zažila vojnu na vlastnej koži. Dnes nám o hrôzach fašizmu nemá kto rozprávať a veľmi striedmo sa o nich píše aj v učebniciach. Mladí ľudia dnes nepovažujú fašizmus za hrozbu.

Ďalším fenoménom dneška je, že učiteľ už nie je pán učiteľ.

Deti si cez hodinu vybalia desiatu, alebo len tak odídu na toaletu. Moje oči to videli a rozum nechápal. Bol som svedkom toho, ako žiak na chodbe vulgárne počastoval učiteľku, ona sa radšej ani neotočila. Ak by učitelia zakročili, riskovali by obvinenie z psychického či fyzického týrania detí. Dnes rodičia bez hanby vynadajú učiteľom pred deťmi. Za mojich čias chodievali rodičia na rodičovské združenia s rešpektom. Dostávali sme v škole výchovne poza uši alebo pravítkom po prstoch a bolo to v poriadku. Mama ma dala do školy, kde neučila, aby som nemal protekciu. Keď som niečo vyviedol, hoci nebol internet ani mobily, kým som prišiel domov, mama to už vedela a hneď medzi dverami mi to spočítala.

Na televíznej obrazovke sa objavuje dvadsať rokov a po celý čas sa teší popularite. 5 fotografií v galérii Na televíznej obrazovke sa objavuje dvadsať rokov a po celý čas sa teší popularite. Zdroj: TV Markíza

Ste teda za legalizáciu fyzických trestov v škole?

Nie som zástancom metódy Makarenko. V mojich časoch však nikomu neprekážalo, ak učiteľ dal jemné poza uši žiakovi, alebo ho nechal po škole. Rodičia mu boli vďační za to, že z ich dieťaťa vychováva slušného človeka. Dnes aby sa učitelia báli zvýšiť hlas. Mať dieťa, dávam učiteľom svoju plnú dôveru a nech mu aj struhnú, keď bude treba. Dám im to aj na papieri (smiech). Ja mám do dnešného dňa stres vojsť ako hosť do zborovne, mám problém prijať od bývalých učiteľov návrh na tykanie, lebo si ich stále veľmi vážim. Kde nastal ten zlom, ako sa to mohlo v takom krátkom čase počas môjho života zvrtnúť, že toto povolanie stratilo úctu?

Čo by podľa vás pomohlo školstvu vymaniť sa z množstva problémov?

Učiteľom škodí väčšinové ticho. Mladí by aj bojovali, tí starší už nie. V prvej línii však musia byť oni. Očakávať od našich politikov a úradníkov, že budú iniciátormi zmien v školstve, je nereálne. Na to ani nemusím byť vyštudovaný politológ. Učitelia si sami musia nastoliť poriadok. Nemôžeme čakať ďalších dvadsať rokov, kým povestný hrniec úplne nevykypí.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×