Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Možný kandidát na premiéra Richard Sulík očami mamy: Vždy bol strašne nediplomatický

09.03.2016 Po minulotýždňových parlamentných voľbách sa stal, pre mnohých možno nečakane, lídrom pravice. Ak sa Robertovi Ficovi nepodarí zostaviť vládu, pokúsi sa o to práve on - Richard Sulík (48).
Možný kandidát na premiéra Richard Sulík očami mamy: Vždy bol strašne nediplomatický
12 fotografií v galérii
Richard Sulík
Autor fotografie: Život, Peter Brenkus

Ako politika ho slovenská verejnosť pozná asi sedem rokov, zo straníckych tlačoviek alebo parlamentných vystúpení sa však nedá o človeku zistiť všetko. Na jar 2011, teda v čase, keď po doslova raketovom vstupe do slovenskej politiky zastával funkciu predsedu Národnej rady SR, bol Richard Sulík síce známy, no zároveň sa toho o ňom veľa nevedelo. Redaktori Života Richard Filipko a Richard Budín preto vtedy vycestovali do Nemecka, aby sa stretli s jeho rodičmi a zistili, aký vlastne je. Článok, ktorý sa po zverejnení stretol s veľkým ohlasom, vám po piatich rokoch (otec Richarda Sulíka medzičasom zomrel) prinášame v „repríze“.

 


 

Pragmatik: Matka Richarda Sulíka nie je nadšená z toho, že sa jej syn vrhol na politiku

(článok vyšiel v časopise Život č. 20/2011)

Takto sa Richard Sulík obliekol na maškarný ples, ktorý v Banskej Štiavnici organizoval Ľudovít Kaník. 12 fotografií v galérii Takto sa Richard Sulík obliekol na maškarný ples, ktorý v Banskej Štiavnici organizoval Ľudovít Kaník. Zdroj: Jozef Fabo

Richard Sulík je nediplomatický milionár, ktorý urobil dieru do slovenskej politiky. K moci prenikol ako šéf strany zloženej takmer výhradne z podnikateľov.

Vyzeralo to trochu ako zjavenie – kde sa vzal, tu sa vzal, odrazu to Richard Sulík dotiahol na post predsedu parlamentu, po prezidentovi druhú najvyššiu funkciu v krajine. Hoci sám tvrdí, že ľudia o ňom vedia všetko a nič netají, o jeho rodine a minulosti sa vie málo a dodnes je jednou z najzvláštnejších postavičiek slovenskej
politiky. Kto je Richard Sulík? Cesta za jeho príbehom nás zaviedla do Nemecka, keďže pochádza z emigrantskej rodiny.

Vypátrať rodičov ambiciózneho politika nebolo vôbec jednoduché. Podľa posledných dostupných informácií mal jeho otec Ján Sulík viesť zubnú ordináciu v mestečku Neufahrne pri Mníchove, tú už však dávnejšie opustil. Neuspeli sme ani na ďalšej adrese v neďalekom Allershausene, nasledoval dlhší presun do Bad Füssingu, mestečka s kúpeľmi, ktoré sú jedny z najväčších v Európe. Až tam sme  sympatických manželov nečakane „prepadli“ v ich apartmáne. Fotografovanie síce zdvorilo odmietli, politikova mama Agáta nám však ochotne porozprávala o synovej minulosti a poskytla aj snímky z rodinného albumu.

V kúpeľnom mestečku Bad Füssingu si nemeckí penzisti užívajú dôchodok. Žijú v ňom aj Sulíkovi rodičia. 12 fotografií v galérii V kúpeľnom mestečku Bad Füssingu si nemeckí penzisti užívajú dôchodok. Žijú v ňom aj Sulíkovi rodičia. Zdroj: Richard Filipko

Spoločná cesta

Rodičia predsedu parlamentu Ján a Agáta Sulíkovci (obaja majú 67 rokov) pochádzajú zo Zlatých Moraviec, chodili spolu na základnú aj strednú školu. Po maturite viedli ich spoločné študijné kroky do Bratislavy. Agáta pokračovala na strojárskej fakulte, aby po dvoch rokoch prešla na právo, Ján si vybral lekársku s odborom zubárstvo.

„Pamätám si naňho ako na dobrého chlapa. Bývali sme pri botanickej záhrade štyria v jednej izbe a sami sme si kúrili, preto bolo vždy treba nahrabať si uhlie v sklade. Teplá voda tiekla raz za týždeň. Boli sme mladí, pojašení chlapci, ktorí takmer každý deň hrávali na dvore futbal,“ zaspomínal si na sparťanské študentské časy vtedajší spolubývajúci Sulíka staršieho Viktor Halíř, dodnes ordinujúci zubár v Žiari nad Hronom.

Sulíkovi rodičia Ján a Agáta na sobáši 12 fotografií v galérii Sulíkovi rodičia Ján a Agáta na sobáši Zdroj: Archív Agáty Sulíkovej

Život v Bratislave

V Bratislave sa Ján s Agátou zblížili, po svadbe sa im v roku 1968 narodil syn Richard. Čerstvá mamička vtedy navštevovala ešte len tretí ročník vysokej školy a niekoľkomesačného syna si nosila na prednášky. „Bol veľmi pokojný a v škole úplne bezproblémový,“ načína Agáta Sulíková rozprávanie o svojom potomkovi. Po skončení vysokej školy sa mladomanželia definitívne usadili v Bratislave v družstevnom byte na Ostredkoch a Richard chodil do neďalekej „základky“.

Odmalička mal vraj problémy so staršími. Neuznával autority a každému povedal priamo do očí, čo si myslí. Veľkí chlapci ho za to občas aj stĺkli. „Raz išiel zo školy a videl na chodníku učňovkárov. Išiel za nimi a hovorí – tamtí starší z mojej školy mi stále robia zle. Nemohli by ste ich trochu zmastiť? Donesiem vám za to cigarety. On už odmalička takto obchodoval,“ usmieva sa Richardova mama, podľa ktorej bol jej syn vždy strašne nediplomatický.

Richard sa narodil v Bratislave rodičom, ktorí pochádzali zo Zlatých Moraviec. 12 fotografií v galérii Richard sa narodil v Bratislave rodičom, ktorí pochádzali zo Zlatých Moraviec. Zdroj: Archív Agáty Sulíkovej

Hneď si spomenie na názorný príklad: „V bytovke sme mali suseda operného speváka, ktorý doma stále nôtil. Hovorím manželovi – nemá zlý hlas, ale keď to trvá tak dlho, človeka to otravuje. Richard počul našu debatu a pri prvej príležitosti to susedovi presne v tomto duchu aj vyložil,“ opäť sa zasmeje dôchodkyňa, ktorá v tých časoch pracovala ako právnička a jej manžela živilo zubárstvo. Neskôr pribudli do rodiny Richardove mladšie sestry Petra a Ivana.

Tajný útek

Život v komunistickom Československu sa Sulíkovcom nepáčil, dlho rozmýšľali nad emigráciou. Keď šli v roku 1980 na dovolenku k moru do Juhoslávie, zapojili si za svojho žigulíka karavánový príves. Zbalili doklady, diplomy z vysokej školy schovali do pracích práškov, byt nechali tak. „Nikomu sme sa nikdy neodvážili povedať, že chceme emigrovať. Ani deťom, ani rodičom. Ešte keď sme boli v Juhoslávii, stále sme si neboli istí, či sa nevrátime domov. Až po pár dňoch sme sa definitívne rozhodli – ideme do Nemecka. Dievčatá boli malé a dvanásťročnému Richardovi to bolo úplne jedno,“ vracia sa do osudového obdobia Agáta Sulíková.

S mamou Agátou. 12 fotografií v galérii S mamou Agátou. Zdroj: Archív Agáty Sulíkovej

Pred 31 rokmi sa tak bežná päťčlenná rodina z Bratislavy ocitla v Mníchove v jednej malej izbe, ktorú platil tamojší sociálny úrad. Richard začal hneď po prázdninách chodiť na základnú školu, po nemecky sa naučil veľmi rýchlo. Onedlho dostali byt, Ján Sulík si našiel uplatnenie ako zubár. Po dva a pol roku už mal svoju súkromnú prax vo Pforzheime, v neďalekom kúpeľnom mestečku Bad Liebenzelli si rodina postavila obrovský luxusný dom s bazénom. Spodných päť izieb prerobili na apartmány a využívali ich na prevádzku penzióna.

Pragmatik

Po základnej škole nastúpil Richard Sulík na technické gymnázium vo Pforzheime. Na rozdiel od svojej sestry Petry bol už v tomto veku veľký pragmatik. „Ak nedostala Petra v škole jednotku, bola chorá. Vždy musela byť medzi najlepšími. Aj vysokú školu skončila s takým prospechom, že dostala finančnú odmenu. Richard bol pragmatickejší, preňho bolo dôležité, že školu zvláda. Jednotkár bol iba v tom, čo ho zaujímalo. Predmety, ktoré ho nebavili, len prechádzal,“ spomína Agáta Sulíková. Po maturite šiel na pohovory do leteckej spoločnosti Lufthansa. Prijali ho na výcvik pilota, napokon si to však rozmyslel. Odišiel študovať fyziku na univerzitu do Mníchova, po dvoch rokoch prestúpil na ekonómiu.

Richard Sulík so sestrami Ivanou a Petrou. 12 fotografií v galérii Richard Sulík so sestrami Ivanou a Petrou. Zdroj: Archív Agáty Sulíkovej

V tom čase vypukla v Československu nežná revolúcia, otvorili sa hranice a Sulíkovcov začali navštevovať známi zo Slovenska. Raz navrhli, aby s nimi Richardova mama robila obchody, lebo na Slovensku bol hlad po modernej technike. Odmietla, no prihlásil sa syn. Mal niečo vyše dvadsať rokov, keď začal dovážať kancelársku techniku do svojej rodnej krajiny.

Prišli o dom

Reforma nemeckého zdravotníctva vrhla v tom čase rodinu do špirály obrovských problémov. Poisťovne dovtedy preplácali pacientom všetky zákroky, po novom však iba polovicu, a tak sa ich počet dramaticky znížil. Jánovi Sulíkovi, podobne ako ďalším nemeckým zubárom, radikálne klesli príjmy. Richardovi rodičia nevedeli splácať banke úver za luxusný dom a napokon oň prišli, čo pani Agáta dodnes veľmi ľutuje. Hoci sa im neskôr znova začalo dariť, dom si už nikdy nepostavili a ostali v byte.

Sulíkovci si po emigrácii do Nemecka postavili luxusný dom, ale prišli oň. 12 fotografií v galérii Sulíkovci si po emigrácii do Nemecka postavili luxusný dom, ale prišli oň. Zdroj: Archív Agáty Sulíkovej

Mladý Richard Sulík bol prvý, kto sa po revolúcii dostal naspäť na Slovensko a hneď tam začal aj podnikať. Prespával v byte po starých rodičoch, založil firmu Fax & Copy. Spočiatku bol presvedčený, že podnikanie zvládne zároveň so štúdiom na univerzite, po čase však prestal stíhať. Agáta Sulíková sa musela zmieriť s tým, že jej syn trávil na Slovensku čoraz viac času. „Mal 22 rokov a začalo sa mu úžasne dariť. V kancelárii mu visela mapka Slovenska, a keď som tam prišla, ukazoval mi pozapichované malé červené vlajočky a hovoril – aj tu už máme prevádzku, aj tu, aj tu... Ja som ho ako mama obdivovala, že mladý chlapec takto robí,“ tešila sa z jeho úspechov.

Študent milionár

Štúdium napokon definitívne prerušil, aby sa k nemu po návrate na Slovensko opäť vrátil v pozícii tridsaťročného milionára. Na Ekonomickej univerzite v Bratislave mu spolužiaci zo začiatku hovorili ujo a vykali mu. Možno aj preto, že svoju bujnú hrivu na hlave po návrate z Nemecka rýchlo stratil. Na Slovensku sa stihol aj oženiť, vzťah, z ktorého sa narodili dve deti, však napokon ukončil rozvod. Samotný Sulík tvrdí, že s exmanželkou má dodnes výborný vzťah. Jeho firma sa zatiaľ rozrástla do ohromných rozmerov, napriek tomu z nej v roku 2001 odišiel a ostal len spolumajiteľom.

Predseda parlamentu ako otec so svojimi deťmi. 12 fotografií v galérii Predseda parlamentu ako otec so svojimi deťmi. Zdroj: Ivan Kováč, Nový Čas

Do povedomia politikov sa dostal vďaka diplomovej práci o rovnej dani, ktorá sa stala základom pre daňovú reformu zavedenú vládou Mikuláša Dzurindu. Muž s povesťou prísneho ekonóma sa uchytil ako poradca ministra financií Ivana Mikloša, neskôr Jána Počiatka. Medzitým dostal od bratislavského primátora ponuku na post riaditeľa mestskej firmy OLO (Odvoz a likvidácia odpadu). Podiel vo firme Fax & Copy predal za vyše 100 miliónov korún, aj vďaka tomu mohol začať rozmýšľať o založení vlastnej politickej strany.

Daj s tým pokoj!

Jeho matka toto rozhodnutie dodnes ťažko nesie. „Do smrti nepochopím, prečo sa dal na politiku. S jeho peniazmi a možnosťami sa mohol vyvaľovať niekde v Karibiku. Keď mi oznámil, že zakladá politickú stranu, vravela som, aby dal pokoj. Ale nedal si povedať, čím viac sme sa mu to snažili vyhovoriť, tým viac na tom trval. Považujem to za stratený čas, stratené peniaze. Najlepšie roky prežije ako politik v maličkom štátiku. Lenže on keď si niečo vezme do hlavy, tak ide. Mám oňho strach, aby neskončil zle, lebo chce preraziť príliš silný múr. Bol oňho záujem aj v Nemecku ako o manažéra. Presne som si ho vedela predstaviť na takom poste, ale on sa dal na politiku,“ povzdychne si.

Mama mu vyčíta, že je nediplomatický. Na rokovanie príde aj v košeli s krátkymi rukávmi a za stolom telefonuje. 12 fotografií v galérii Mama mu vyčíta, že je nediplomatický. Na rokovanie príde aj v košeli s krátkymi rukávmi a za stolom telefonuje. Zdroj: SITA

Vyčíta mu aj nediplomatické správanie. „V tomto sme ho asi zle vychovali, lebo sme mu nikdy nič nezakazovali. Vždy si mohol povedať, čo chcel.“ Jeho politická strana sa niekoľko mesiacov po založení dostala do parlamentu, Richard Sulík sa stal jeho predsedom. V súčasnosti žije s družkou, s ktorou má tiež dve deti. Jej otec Jozef Šikrha je bývalý konateľ nebankovky SUN, ktorého súd poslal za mreže. Sulík vždy tvrdil, že Šikrhu videl raz v živote, jeho mama ho nestretla nikdy a ani to neplánuje. „Dcéra nemôže za to, čo robil jej otec. Richardova družka je slušná žena.“

V tichom ústraní

V útulnom kúpeľnom mestečku Bad Füssingu, prezývanom aj mesto starých, dnes žijú Sulíkovci ako spokojní nemeckí dôchodcovia. Ani po tridsiatich rokoch za hranicami nezabudli slovenčinu a doma sa rozprávajú výhradne v materskom jazyku. Stretnutie do sveta rozpŕchnutých členov rodiny je skôr výnimočná udalosť. Richardova sestra Petra práve zakladá zubársku prax v rakúskom Linci, Ivana je manažérkou v ropnej spoločnosti v Mníchove. „Syn k nám pre svoju zaneprázdnenosť chodí pomerne zriedka, ale sme v pravidelnom kontakte,“ ubezpečuje Agáta Sulíková.

Richard Filipko, Richard Budín

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×