Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jozef Mikloško: Osem rokov v opozícii by bolo pre KDH zlé, so Smerom by som do vlády išiel!

19.02.2016 (6/2016) Poslanec KDH Jozef Mikloško (76) kandiduje do parlamentu aj v ďalších voľbách. Patrí do politického zoskupenia, z ktorého trochu cítiť minulosť a šeď.
Jozef Mikloško: Osem rokov v opozícii by bolo pre KDH zlé, so Smerom by som do vlády išiel!
7 fotografií v galérii
Jozef Mikloško, druhý najstarší poslanec parlamentu. Kandiduje aj v tohtoročných voľbách.
Autor fotografie: Marián Peiger, Nový Čas

Patríte medzi najstarších poslancov v histórii. Ako sa cítite v parlamente?

Rudolf Chmel je o mesiac starší, tak o ňom šírim, že je predčasne narodený a že starší som ja. Samozrejme, to nie je pravda, ale tak som sa „postaršoval“. Cítim sa tam spokojne, som trocha Mata Hari, lebo mám kamarátov na obidvoch stranách a nemám nepriateľa, ktorého by som niekedy v parlamente ponížil, urazil. Asi preto môžem veľa lobovať. Spočítal som, že v rozpravách som vystúpil 167-krát, dal som 111 otázok ministrom, 262 faktických poznámok, takže som bol aktívny. Asi som jeden z mála opozičných poslancov, ktorému prešiel opozičný zákon.

Aký?

O Slovenskom historickom ústave vo Vatikáne, ktorý funguje už dva roky. Zrejme zaň vládni poslanci hlasovali preto, že pod návrh sa podpísali aj dvaja smerácki poslanci Otto Brixi a Anton Martvoň. Inak je deprimujúce, že keby opozícia doniesla aj anjela z neba, vládni poslanci zaň nezahlasujú. Slovenská politika je chorá v tom, že čo navrhne opozícia, neprejde, čo koalícia, prejde bez ich diskusie. Možno polovica vládnych poslancov v parlamente nikdy nič nepovedala a ani nenavrhla. Iba hlasovali podľa toho, ako im ukázal palec človeka z predsedníckej tribúny.

Jozef Mikloško patrí v parlamente k ľuďom, ktorí majú kamarátov na jednej aj druhej strane. 7 fotografií v galérii Jozef Mikloško patrí v parlamente k ľuďom, ktorí majú kamarátov na jednej aj druhej strane. Zdroj: Maroš Herc, Nový Čas

KDH ide do volieb s hlavným sloganom – Bezpečný domov, spokojné rodiny. Pripomína to smerácku kampaň – Chránime Slovensko, pôsobí to, ako keby ste nabehli na ich hru. Je náš domov nebezpečný?

Je to centrálne schválené heslo, do ktorého som nemal možnosť zasahovať, mne v ňom chýbajú slovesá. KDH to, samozrejme, myslí inak ako Smer. Už síce nemáme vybuchujúce autá, ako po revolúcii, ale stále sa mnohí ľudia necítia úplne bezpečne, čo súvisí aj s rastom nenávisti, závisti, s krízou morálky, s polarizáciou v politike. Netreba zabudnúť ani na tému migrantov, čiže ide o bezpečnosť v širšom zmysle.

Tradičná téma KDH je rodina a deti. Na Slovensku je zrejme aj vinou sociálneho tlaku nízka pôrodnosť a v budúcnosti to spôsobí problémy. Čo s tým?

Je tu určite veľký sociálny tlak, no ten bol aj v minulosti. Vtedy však boli ľudia trpezlivejší, vedeli dlho počkať, kým si budú môcť kúpiť auto, nový televízor, práčku, chladničku, teraz je to naopak. Sú väčšie možnosti a mladý človek by chcel mať všetko naraz. Zaniká výchova k skromnosti a trpezlivosti, v rodinách je stále menej detí vychovávaných prosociálne.

Vo Francúzsku a v severských krajinách štát zmenil systém tak, aby zvýšili status rodiča a dieťaťa. Asi 30 percent žien, ktoré sa starajú o malé deti, pracuje na čiastočný úväzok, lebo im to štát zákonmi umožnil. V úradoch na človeka s dieťaťom nezazerajú, naopak, vítajú ho. Postavili nájomné byty pre mladých. Opatrenia zvýšili pôrodnosť, čiže zasiahol štát, nie rodina.

Francúzsky model poznám a som milo prekvapený z výsledkov. Pri veľkých akciách pre rodiny tam príde do ulíc aj milión ľudí. Len majú dosť veľký problém v tom, že pôrodnosť moslimov je osem detí na jednu rodinu. U nás je chyba, že jedna vláda niečo rozbehne a druhá to zruší, zlikviduje aj projekty, ktoré sú dobré, povyhadzuje ľudí a vždy sa začína odznova. Rodina musí byť základ, no máte pravdu v tom, že musí byť aj legislatíva, ktorá ju podporí.

S pápežom Benediktom XVI. 7 fotografií v galérii S pápežom Benediktom XVI. Zdroj: Archív J.M.

Máte dcéru?

Mám dve dcéry a dvoch chlapcov.

Keby vaša dcéra nemohla mať dieťa, ale chcela by ho a podstúpila by umelé oplodnenie, mala by ísť za to do basy? To by bola prorodinná politika?

Určite nie do väzenia a určite to nie je prorodinná politika. Dnešnú metódu umelého oplodnenia by však z mojej rodiny nikto nepoužil, radšej by si dieťa adoptoval.

V nedávnom návrhu zákona, pod ktorým ste podpísaný vy, poslanec Kvasnička a poslanec Kuffa, taká veta bola. Keby váš návrh poslanci schválili, za umelé oplodnenie by žene hrozilo 5 až 12 rokov väzenia.

Mnohokrát som sa už ospravedlnil a robím to znova. Mrzí ma, že neadekvátne tresty boli v návrhu zákona, väzenie je úplne neprimerané, drastické. Zákony boli asi stostranové, ja som sa na ich vypracúvaní nezúčastňoval. Keby som mal viac času na prečítanie si návrhu, nikdy by som s trestnými paragrafmi nesúhlasil. Boli absurdné.

Kto návrh pripravoval?

Niekoľko rokov ho pripravovali právnici, zrejme z prostredia OĽaNO. Hodinu a pol pred odov­zdaním zákona mi doniesli návrh a musel som sa rozhodnúť, či ho podpíšem ako jeden z predkladateľov. O treste za umelé oplodnenie som nevedel. Návrh som narýchlo preletel, Štefan Kuffa mi povedal, čo v ňom je, o trestoch nehovoril. Podpísal som.

Prečo ste podpisovali návrh, ktorý ste si neprečítali?

V parlamente z časových dôvodov občas podpíšete veci, ktoré vám dôveryhodná osoba predloží. Téma ochrany života od počatia nebola v parlamente štyri roky, navyše, v prvom čítaní sa ešte nehlasuje o paragrafoch, ale o celkovej filozofii. Zákon nemal riešiť iba potraty a umelé oplodnenia, ale ďalších asi dvadsať bioetických tém. Za návrh hlasovalo 19 poslancov, 65 sa zdržalo, čiže relatívne dosť ľudí pochopilo, že téma je hodná diskusie. Myšlienka bola, že dieťa je ľudskou bytosťou od okamihu počatia. Predstavte si, že oplodníte vajíčka, vznikne napríklad päť alebo desať embryí. Tie, ktoré sa dobre vyvíjajú, sa udržujú a niekoľko ich implantujú do tela matky. Ostatné embryá odstránia. Niektoré sa v tele matky uchytia a ak ich je viac, opýtajú sa jej, koľko chce detí. Zvyšok takisto odstránia.

Bolo by teda lepšie, keby sa nenarodilo žiadne dieťa?

Je to vec svetonázoru ženy, chceli sme upozorniť, že popri tom sa niekoľko embryí zničí. Chceli sme hovoriť o kresťanských princípoch, o tom, ako sa dajú vnímať súčasné metódy umelého oplodnenia.

Od mladosti športoval. 7 fotografií v galérii Od mladosti športoval. Zdroj: Archív J.M.

Prečo by všetci ľudia v demokratickej krajine mali žiť podľa princípov, aké má jedna konkrétna cirkev, v tomto prípade kresťanská?

Mali by žiť podľa svojho svedomia a hľadať pravdu. Súhlasím, bola to moja chyba, že som si poriadne návrh neprečítal a podpísal. Niekedy musí spoločnosť prežiť aj nejaký šok, aby sa o probléme začalo diskutovať. Nie je férové urobiť škandál storočia tým, že zo stostranového návrhu vytiahnete pár viet, ktoré tam nemali byť. My sme chceli otvoriť diskusiu.

Ľudia z KDH vedeli, že taký návrh ste podpísali a stali ste sa jeho spolupredkladateľom?

Nie. Bola to moja avantúra, kolegovia v strane neboli nadšení. Na druhej strane ochrana života je našou témou 26 rokov.

Krajina je v stave, že ľudia sú nespokojní, učitelia a zdravotníci protestujú. Vy ste roky učili na vysokej škole. V akom stave je školstvo?

Naša rodina je typická učiteľská, šesť generácií učiteľov. Aj moje deti učia. Školstvo vláda štyri roky odsúvala. Je otázne, či je správne štrajkovať teraz, ku koncu volebného obdobia, no súhlasím s tým, že treba radikálne upozorniť na podcenenie školstva, zaostalosť, odchádzanie najlepších učiteľov. Naše metódy v školstve chcú robiť zo žiakov chodiace encyklopédie, nevedia odhaliť talent a vychovať kreatívnych, uvažujúcich ľudí.

Na čo by sa podľa vás mala výchova detí v školách zamerať?

Ja ju delím na štyri časti. História, aby bolo žiakovi jasné, že nežije na zelenej lúke. Matematika, aby dieťa vedelo logicky myslieť, dokázalo rýchlo pospájať informácie, ku ktorým sa dostane, vedelo rozlišovať abstraktné informácie, rýchlo pochopiť priority. Podľa mňa je dôležitá aj klasická hudba a tú silno zanedbávame. Hudba vedie k citovej výchove, emóciám. Dieťa by malo vedieť aj o nadprirodzených, náboženských témach alebo o etike. Školstvo však dnes zápasí s úplne základnými vecami.

Napríklad?

Napríklad chýbajúce učebnice. Bol minister zo SNS, za ktorého sa vydali učebnice, tie sa nedajú používať. Potom boli experimentálni ministri, jeden dal takú matematiku, druhý hentakú chémiu, ale ani tie sa nepoužívajú. V školstve je neporiadok odhora dolu. Vláda dala školám na tento rok o 250 miliónov eur menej ako vlani. Školstvo je odsúvané 26 rokov, podobne ako seniori – veď potom, neskôr, všetko bude, vrátime sa k tomu. V roku 2013 vtedajší minister Dušan Čaplovič predložil analýzu stavu školstva. Bola dobrá, prediskutovali sme ju v parlamente, išla však do stratena. Od revolúcie sme mali 17 ministrov školstva, v súčasnej vláde sa vystriedali traja.

Čo hovoria vaše deti na štrajk?

Silne ho podporili. Často sme sa stretávali na akciách. Dcéra bola aj na tribúne v Košiciach, píše na facebookovú stránku učiteľskej iniciatívy. Nálada je kritická, no napriek tomu v školstve zostať chcú, majú povolanie rady. Asi je to génmi získaná vášeň.

A športuje dodnes. Pokročilý vek mu neprekáža. 7 fotografií v galérii A športuje dodnes. Pokročilý vek mu neprekáža. Zdroj: Archív J.M.

Obrovské problémy sú v zdravotníctve. Čo sa môže diať ďalej?

Zdravotníctvu sa podrobne nevenujem, do špitála veľmi nechodím, lebo som zdravý, problémy však, samozrejme, sledujem. Je to čierna diera rozpočtu všade na svete. Keď som bol v Nemecku, mladý lekár mi hovoril, že si musel brať pôžičky na techniku. Ak chcel pôžičky splácať, musel posielať pacientov kade-tade a odtiaľ ich zasa posielali jemu naspäť a zdravotná poisťovňa platila. Tak sa točil veľký balík peňazí, aby si každý všetko posplácal. Keby ste do zdravotníctva dali desaťkrát viac peňazí, všetko by sa minulo. Stále sú nové a drahšie metódy vyšetrovania, stále nové a drahšie prístroje a obrovský biznis sú lieky. Farmafirmy dávajú milióny na reklamu liekov. Lenže aj učiteľstvo, aj práca v zdravotníctve sú poslaním.

Čo tým myslíte?

Keď niekto transplantuje srdce, zaslúži si dobrú odmenu. No zarábať na biede druhých je veľmi neférové a to vyčítam farmafirmám a ľuďom s mnohými súkromnými záujmami, pre ktorých sa najatraktívnejšie časti zdravotníctva sprivatizovali, lenže tie náročné a menej finančne atraktívne odbory zostali nemocniciam, ktoré sa stále viac zadlžujú. Niektorým sa darí, niektorým nie a je nevyhnutné pozrieť sa prečo. Sme tuším na deviatom mieste v Európskej únii čo do množstva peňazí vložených do zdravotníctva. Peňazí je dosť, ale predražovanie pri nákupoch prístrojov, švindľovanie, nahrávanie svojim je strašné. Bolo to aj v minulosti, no teraz sa všetko vyhrotilo. Tunelovanie je aj mimo zdravotníctva, o eurofondoch ani nehovorím. Je neuveriteľné, ako sa niektorí nabaľujú, ako berú peniaze za fiktívne práce. Obludné! Napríklad do internetizácie spoločnosti sme dali 900 miliónov eur. Hrozné tunely.

O internetizácii odborníci zoskupení v organizácii slovensko.digital hovoria, že reálne mohla stáť maximálne 200 miliónov, niektorí hovoria aj 100 miliónoch. A v skutočnosti sme zaplatili 900 miliónov vybraným firmám.

Sú to väčšinou hotové expertné, dialógové, znalostné či databázové systémy, ktoré sa predávajú po celom svete a štáty si ich napĺňajú vlastnými údajmi. No firmy u nás ich stále predávajú ako nové systémy a nechajú si to takto zaplatiť.

Stolný tenis a futbal – v minulosti boli na dennom poriadku, hráva ich aj v súčasnosti. 7 fotografií v galérii Stolný tenis a futbal – v minulosti boli na dennom poriadku, hráva ich aj v súčasnosti. Zdroj: Archív J.M.

Mnohí mladí ľudia sú z toho, čo sa deje, takí frustrovaní, že chcú odísť zo Slovenska. Čo s tým?

Rozumiem im. Moja najbližšia rodina má 27 členov a nikdy nikto neodišiel a nadlho neodíde. Nemyslím si, že je rozumné odísť hneď po vyštudovaní do zahraničia a umývať tam riady alebo upratovať v hoteli namiesto robenia svojej profesie. Šancí je mnoho aj na Slovensku. K talentu patrí aj schopnosť presadiť sa.

Neustále sa hovorí o kradnutí, podvodoch, tuneloch, schránkových firmách, straníckom klientelizme. Skúsme opak – čo podľa vás dala súčasná vláda tejto krajine dobré?

Asi by sa patrilo pred voľbami povedať, že všetko bolo zlé, no ja si nemyslím, že naozaj všetko. Ficova vláda bola asi prvá, ktorá si v takom rozsahu vybrala do vlády nestraníkov. Nový prvok napríklad je, že schválili plán dosiahnuť do roku 2018 vyrovnaný štátny rozpočet. Na obranu vlády môžeme spomenúť istú pretrvávajúcu krízu. Keď je pri moci jedna strana, v kríze vie vláda rozhodnúť rýchlo, nemusí diskutovať s partnermi. Na druhej strane si Smer začal zvykať, že všetko ide ľahko a cez vládne projekty sa začali nabaľovať rôzne skupiny. „Strácali“ sa eurofondy, korupčné prípady sa nikdy nevyriešili. Keď ľudia vidia, že oni môžu, potom si povedia – môžeme aj my.

Ak by naozaj platilo, že ľudia si berú príklad z vlády, že keď môže kradnúť, môžu aj oni, znamenalo by to morálnu devastáciu spoločnosti a zvlčenie ľudí.

Áno. Skúsenosti s vládou jednej strany sme nikdy nemali dobré, vždy to dopadlo zle. Aj keď na začiatku môže byť taká vláda operatívnejšia, nakoniec sa stane to, čo sa stalo nám teraz. Trhová ekonomika neznamená „trhni, čo môžeš“.

V čom bola vláda operatívnejšia?

Rýchlejšie rozhodovala, no často na škodu. Ak minister financií predloží dvadsať veľkých zákonov a parlament ich schváli za štyri hodiny, asi nie je niečo v poriadku. Keď som bol podpredseda federálnej vlády, dva roky sa pripravoval zákon a dlho sa schvaľoval, aby bol dobrý. Terajšia vláda nechce diskutovať, nemusí argumentovať, iba nechajú opozíciu niečo vykrikovať, vládni poslanci nepovedia nič a odhlasujú si, čo chcú. V zákonoch je potom schovaných veľa „bielych psov“. To je veľmi zlé a ku koncu volebného obdobia sa všetko ešte zhoršovalo. Na tretí sociálny balíček vedeli nájsť miliardu eur, ale na zvýšenie platov učiteľom sa nenašlo 64 miliónov.

Nepustili opozíciu k ničomu?

Bolo to komické nepustenie k ničomu, lebo opoziční poslanci neustále navrhovali rôzne zmeny, vládni poslanci ich vždy zmietli, no neraz ich potom Smer navrhol ako svoje. Napríklad množstvo dobrých opozičných návrhov o exekúciách, verejnom obstarávaní, neplatení faktúr poslanec Smeru Madej zhrnul, predložil ich ako návrhy Smeru a schválili ich. Alebo zákaz pretáčania kilometrov na ojazdených autách. Ani takú technickú vec neboli ochotní od opozície prijať a teraz si to isté prijali sami. Hrozné, aká polarizácia politiky nastala, veď aj opozičné návrhy môžu byť dobré, no odmietali ich.

Hovorí, že v parlamente sa cíti dobre. 7 fotografií v galérii Hovorí, že v parlamente sa cíti dobre. Zdroj: Marián Peiger, Nový Čas

Pred voľbami je asi najaktuálnejšia otázka na každú opozičnú stranu – išli by ste po voľbách so Smerom do vlády?

Byť osem rokov v opozícii by bolo pre KDH veľmi zlé. Najlepšia by bola stredopravá vláda, nie však zlepenec šiestich strán, ktorý by sa zasa rozpadol. Na druhej strane verím, že nebude znova vládnuť jedna strana, to by bola katastrofa, koniec. Ďalšia možnosť je, že Fico vyhrá a bude hľadať niekoho k sebe a zrejme si bude vyberať stabilné strany, ktoré pozná. Najstabilnejšie sú asi KDH, Most a Sieť. Do vlády s Ficom by určite rada išla SNS, ak sa dostane do parlamentu, no je to strana s veľmi zlou históriou. Keď vo vláde s Ficom bola, neosvedčilo sa to.

Vy osobne by ste teda išli so Smerom?

Keby stredopravá alternatíva nevyšla, tak áno. Je to však môj osobný názor, nie stranícky.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×