Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pripravení na najhoršie: Prepperi si život nastavili tak, aby ich nezaskočila nijaká katastrofa

10.02.2016 (5/2016) „Nie je to o hromadení zásob a o tom byť nachystaný na všetko možné, to nejde. Najdôležitejšie sú vedomosti a zručnosti. Je to nekonečná téma,“ tvrdí prepper Peter (40).
Pripravení na najhoršie: Prepperi si život nastavili tak, aby ich nezaskočila nijaká katastrofa
8 fotografií v galérii
Dôležité sú nielen zásoba potravín, ale aj výstroj. A zručnosť.
Autor fotografie: Reuters

Nespáva v ochrannom obleku a plynovej maske, nenacvičuje chemický poplach, ani netrávi s rodinou víkendy v podzemnom bunkri. Žije obyčajným životom, chodí do práce, venuje sa rodine. „Nefunguje to tak, že by som nad tým premýšľal dvadsať hodín denne. Jednoducho som si tak nastavil život. Je to zároveň aj záľuba, naučil som sa a učím sa mnohé veci, ktoré môžem využiť aj v bežnom živote,“ vysvetľuje.

Pojem prepper vznikol v USA ešte počas studenej vojny (angl. prepared – pripravený), keď boli obyvatelia masírovaní „hrozbou“ nukleárnej vojny. Vláda navádzala ľudí, aby si vytvorili zásoby potravín a iných potrebných vecí pre prípad katastrofy. Tamojší prepperi to dodnes berú vážne, mnohí majú výborne vybavené bunkre a zásoby aj na niekoľko rokov. Nie je tam problém kúpiť si hotový bunker, ktorý vám špecializovaná firma zakope na záhrade. Ak teda máte zvyšných zopár tisíc. Ak nie, internet je plný rád, ako na to.

Americká prepperská rodina vo svojom podzemnom útočisku. 8 fotografií v galérii Americká prepperská rodina vo svojom podzemnom útočisku. Zdroj: Getty Images

Vyberte si katastrofu

Komunita slovenských prepperov je oveľa triezvejšia, i keď sa, samozrejme, nájdu aj fanatici. A slovo katastrofa má v súčasnosti iný význam. Zabudnite na náraz kométy, útok mimozemšťanov, atómovú či neutrónovú bombu alebo koniec nejakého kalendára. Katastrofa totiž môže byť úplne obyčajná povodeň, zemetrasenie, niekoľkodňový výpadok elektrického prúdu a hoci i poriadna snehová kalamita. „Mám výhodu, že žijem v malom meste. Niekoľkodňový výpadok elektrického prúdu si v meste, ako je Bratislava, ani neviem predstaviť,“ zamýšľa sa Peter. Kedysi sa venoval airsoftu, chodieval s kamarátmi strieľať. Potom to však začalo byť príliš komerčné a liezlo to do peňazí, tak to nechal tak.

Peter má vždy so sebou ruksak, s najpotrebnejšími vecami. Je stále pripravený. 8 fotografií v galérii Peter má vždy so sebou ruksak, s najpotrebnejšími vecami. Je stále pripravený. Zdroj: Miro Miklas

„Keď sa mi narodila dcéra, premýšľal som, čo by som spravil, keby sa niečo stalo. Kým som bol sám, poradil by som si. Ale rodina a dieťa, to už je zodpovednosť,“ vysvetľuje Peter. Vrhol sa na štúdium literatúry o prežití a rôzne kurzy. „Keď sme hrávali airsoft, objavili sme vojenské potravinové dávky. Bolo to pre nás niečo nové, dnes je možné kúpiť tzv. MRE (Meal Ready To Eat – pozn. red.) – americké armádne potravinové dávky. Tie sú však pre nás nepraktické, je to zbytočné veľké a drahé, na deň to vychádza okolo desať eur. Ja mám v zásobách napríklad konzervy, vitamíny, ryžu, strukoviny, obilniny, 15 kg cukru, med, odhadujem, že by sme s tým ako rodina vedeli vydržať tri až štyri mesiace. Existujú aj špeciálne potraviny pre prepperov, sú to vlastne vysušené bielkoviny, uhľohydráty a podobne, väčšinou vo forme keksov. Chuťovo to nie je bohviečo, má to však výživovú hodnotu,“ hovorí.

Bunker nemá

Zásoby postupne obnovuje, najstaršie vždy spotrebuje a doplní čerstvými. Väčšinu, okrem konzerv, neskladuje v pôvodných obaloch. „Ryža, strukoviny a iné sypké veci sa výborne skladujú v zelených PET fľašiach od minerálky. Dajú sa vodotesne uzavrieť a prakticky uložiť. Nákupy nerobím tak, že idem kúpiť naraz sto kilogramov ryže alebo inej potraviny. Všetko pekne postupne. Ak nám niečo doma chýba, manželka mi občas vezme z mojich zásob. Darmo by som robil ramená, že nie,“ pokračuje a dodáva, že prepperi často zabúdajú na olej.

Aktivista Juraj Mesík by so svojimi zásobami prežil pár týždňov. 8 fotografií v galérii Aktivista Juraj Mesík by so svojimi zásobami prežil pár týždňov. Zdroj: Peter Brenkus

Zásoby má rozptýlené na niekoľkých miestach. Kúpil si záhradku, kde môže tráviť voľný čas s rodinou, niečo si tam dopestujú a v prípade potreby sa tam dá aj dočasne bývať. „Ale nie je to nijaký bunker, pretože v dnešnej dobe je bezpredmetné niečo také budovať. No ak by som mal peniaze a staval dom, tak prečo nie,“ smeje sa. Okrem zásob má aj vybavenie, aby vedel prežiť bez elektriny.

Prežitie je drina

Peter vraví, že väčšina Slovákov stále niečo hromadí, pretože, veď čo je doma, to sa predsa ráta. „Veľa ľudí má doma zásoby potravín, najmä starší, nie je to nič zvláštne. Ale hlavným zmyslom prepperstva nie je hromadenie, najdôležitejšie sú vedomosti a zručnosti. Naučiť sa niečo a overiť si, či to naozaj tak funguje. Darmo sa budem s niekým rozprávať o streľbe z luku, keď si to nikdy aspoň nevyskúšal. A pokým by sa to naozaj naučil, musel by vystreliť niekoľko sto šípov, kým by získal akú-takú zručnosť. Mnohí z nás chodievajú strieľať na strelnicu, chodievame napríklad na rôzne kurzy: prežitia, prvej pomoci. Viem, že skutočné prežitie v lese nie je nijaká sranda,“ zdôrazňuje Peter.

Prepperská špajza pripomína obchod. V USA sa nad tým málokto pozastaví. 8 fotografií v galérii Prepperská špajza pripomína obchod. V USA sa nad tým málokto pozastaví. Zdroj: Reuters

Je to drina, ktorú zvládne málokto. A ešte keby to mal človek zažiť s rodinou. „Je iné, keď vezmeme stan, večer opekáme špekáčiky a pozeráme na hviezdy. Ak by sa niečo stalo, ja osobne by som s rodinou zostal v meste, i keď má svoje negatíva i pozitíva. Ak by sme boli skupina tak desať-dvadsať ľudí, tak to je už niečo iné,“ tvrdí. Prepperstvo berie ako praktický koníček. Ak idú s partiou na výlet, tak zámerne nepoužijú zápalky, ale založia oheň kresadlom alebo iným spôsobom. Učia deti používať kompas a mapu, rozpoznávať stopy zvierat. Deti to berú ako zábavu a aspoň sa niečo naučia.

Američania sú pripravení takmer na všetko. Stačí zájsť do prepperského obchodu. 8 fotografií v galérii Američania sú pripravení takmer na všetko. Stačí zájsť do prepperského obchodu. Zdroj: Rex

„Nepoznám preppera, ktorého manželka by to schvaľovala. A na druhej strane, nezaťažujem ju s tým. Neraz, keď sa rozprávame s kamarátmi, vysvitne, že mnohí majú doma zásoby, iba o tom bežne nehovoria. Komunita však nie je vytváraná s konkrétnym zámerom, jednoducho sme kamoši. Jeden je lekár, iný strojár, kamarátka je zdravotná sestra, no nie je to cielené,“ hovorí.

Zašíval prasa

„Nie je to zásada, aby mal prepper doma zbraň, ale je to istý level, do ktorého sa časom dostane. Ak by sa niečo naozaj stalo, je veľmi dôležitá bezpečnosť,“ podotýka. Stále pri sebe nosí pár vecí, začal kedysi vreckovým nožom, skončilo to pohotovostným balíčkom. „Všetko je v ruksaku, ktorý mám vždy pri sebe v aute. Je tam lekárnička, nôž, kompas, zopár bateriek, vysielačka, zapaľovač, kresadlo... Treba to zvoliť rozumne, aby človek nevyzeral, že sa práve vrátil zo Sýrie alebo ide na Annapurnu. Ja neplánujem, že by som sa musel presúvať niekam ďaleko, takže je to výstroj mestského človeka, ktorý sa môže zísť v prípade potreby,“ upozorňuje.

Nechýba ani lekárnička, takže môže v prípade potreby kedykoľvek podať prvú pomoc. 8 fotografií v galérii Nechýba ani lekárnička, takže môže v prípade potreby kedykoľvek podať prvú pomoc. Zdroj: Miro Miklas

Lekárničku si každý „vybuduje“ v takom rozsahu, v akom si trúfa poskytnúť prvú pomoc. Niekomu stačí jódová tinktúra a zopár náplastí. „Ja som sa dostal kúsok ďalej, absolvoval som kurz, takže viem aj zašiť ranu. Trénoval som si to potom u kamaráta na zabíjačke – zašíval som prasa. Samozrejme, netrúfam si tvrdiť, či by som dokázal ‚zaštopkať‘ manželku alebo dcéru, ale šiť už viem,“ dodáva. Zdôrazňuje, že za dôležité považuje, aby bol finančne nezávislý. Bez hypotéky a iných dlhov, banka totiž nezmizne sama od seba.

Má svoju hranicu

Tak ako iní prepperi, ani Peter sa svojou záľubou nechváli, stretol sa s rôznymi reakciami. „Jasné, že úplne normálne to nie je, venovať tomu toľko energie. Stanovil som si hranicu, za ktorú nepôjdem. Ale nejaká tá paranoja tam sčasti bude. Poznám aj takých, čo to preháňajú. Jeden známy kvôli tomu nechal prácu, pritom je to vzdelaný chlap. Ja by som to dcére nespravil, že by sme sa odsťahovali niekam mimo, to by bola príprava na koniec sveta. Mám však kamarátov, ktorí sa pri prvom náznaku, že sa niečo stane, zbalia a pôjdu preč. Iní zostanú v meste,“ uvažuje a vraví, že on nemá doma itinerár a plán evakuácie pre všetky situácie. Ale veď aj bežnému človeku napadne, čo by asi robil, keby sa niečo stalo.

Stačí mať peniaze a bunker vám zakopú na vašom pozemku. 8 fotografií v galérii Stačí mať peniaze a bunker vám zakopú na vašom pozemku. Zdroj: Getty Images

A čo by bolo reálne? Peter tvrdí, že zrejme najpravdepodobnejšia by mohla byť vojna. „Ale vždy si hovorím, ak to všetko bude moja dcéra po mne vyhadzovať, tak to bude super,“ dodáva na záver.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×