Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lucia Nicholsonová o vzťahoch medzi poslancami: V pléne na seba ziapu a v salóniku sa objímajú!

08.02.2016 (5/2016) Lucia Nicholsonová (39) bola v Radičovej vláde štátnou tajomníčkou ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, teraz je poslankyňou za SaS, za ktorú kandiduje aj v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.
Lucia Nicholsonová o vzťahoch medzi poslancami: V pléne na seba ziapu a v salóniku sa objímajú!
6 fotografií v galérii
"Aktuálne tu vládnu sofistikovaní gangstri,“ hovorí poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová.
Autor fotografie: Peter Brenkus

Ako je možné, že na Slovensku, ktoré patrí do najbohatšej časti sveta, nechá štát dôjsť zdravotníctvo a školstvo do stavu, že ľudia štrajkujú alebo dávajú výpovede?

Štyridsať rokov nás gniavili komunisti, potom prišiel mečiarizmus, za ktorého novinárom vybuchovali autá, uniesli prezidentovho syna a vládla doslova hrubokrká mafia. My sme naozaj boli čierna diera a vládla tu vulgárna luza. Na Slovensku však stále s menšími prestávkami permanentne vládne politicko-ekonomická mafia, ktorá tuneluje všetky rezorty, aj zdravotníctvo. Aktuálne tu vládnu sofistikovaní gangstri.

Prvá Dzurindova vláda úplne otočila krajinu. Napriek tomu základné piliere, ktorými sú zdravie a vzdelanie, upadali.

Za Dzurindu bolo ohromne jednoduché čierno-biele obdobie, lebo buď bol človek za Mečiara, alebo proti. Dzurindovci naozaj otočili krajinu a zmenili sa vtedy aj hodnoty v spoločnosti. Za Mečiara ste prišli do krčmy, niekto povedal hnusný rasistický vtip a deväť z desiatich ľudí sa úprimne zasmialo a jeden sa nesmial len preto, že vtip nepochopil. Keď prišla zmena, Mečiara porazili, vtedy som sa práve vrátila z Kanady. Hneď bolo cítiť, že luza sa vytratila, dotiahli sme to do Európskej únie, začali sme sa cítiť ako Európania. A keď niekto povedal ten istý vtip ako za Mečiara, tak sa zasmial jeden z tých desiatich. Deviati už pochopili, že hrubosť sa nenosí, klíma sa zmenila. Potom prišlo rozčarovanie, začali sa vynárať kauzy ako tunel Branisko, kauza vláčiky, kauza skupinka. Ale napriek tomu bol rozdiel medzi vládnutím obrovský, ak dnes niekto tvrdí, že nie, klame. Potom prišla Ficova vláda a spadli sme naspäť.

„Boli sme naozaj pravicový zlepenec, ako to nazval Fico. Strany nedokázali spolupracovať, všetci sme sa zaoberali iba sebou,“ hovorí o vláde Ivety Radičovej, ktorej súčasťou bola aj SaS, Lucia Nicholsonová. 6 fotografií v galérii „Boli sme naozaj pravicový zlepenec, ako to nazval Fico. Strany nedokázali spolupracovať, všetci sme sa zaoberali iba sebou,“ hovorí o vláde Ivety Radičovej, ktorej súčasťou bola aj SaS, Lucia Nicholsonová. Zdroj: TASR

Za Radičovej vlády ste boli rok a pol súčasťou vládnej koalície ako štátna tajomníčka na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny. Prečo vláda padla?

Boli sme naozaj pravicový zlepenec, ako to nazval Fico. Strany nedokázali spolupracovať a SaS a Iveta Radičová mnohým prekážali. Všetci sme sa zaoberali iba sebou.

Aká bola Radičová premiérka?

Nezvládala vládnutie, lebo za sebou nikoho nemala a nemala na to výbavu. Mala síce čisté ambície, ale podrážala ju aj vlastná strana. Nebolo to žiadne terno. Vláda padla, vrátil sa Fico a s ním ako keby sa vrátil sofistikovaný Mečiar. Málokto si uvedomuje, že s ním prišla „plíživá“ totalita. Znova povstala luza, hrubá sila. Vo vláde sú čistí banditi. A úplný vrchol je, kde to dotiahli v zdravotníctve, lebo to, ako sa tam kšeftuje s materiálom, s limitmi lekárov, ako unikajú stovky miliónov eur, to ľudia začínajú pociťovať na vlastnej koži.

Ako sa kšeftuje s limitmi?

Lekárovi určí zdravotná poisťovňa limit, koľko ošetrení a procedúr pre pacientov mu preplatí. Ak chce lekár ošetriť viac ľudí, alebo urobiť viac úkonov, limity ho nepustia, nedostane to zaplatené. Od desiatok lekárov som počula, že ak zaplatia korupčný poplatok, poisťovňa dokáže navýšiť limity. Mám kamarátku neurologičku, ktorá mi hovorila, že má naplnené limity, ale príde za ňou pani a potrebuje pomoc. Ľudsky pomôcť chce, ale lekár nie je charita, on nemôže robiť zadarmo.

Vy hovoríte o problémoch samotných lekárov, no najviac rezonovala kauza predraženého CT prístroja.

Ale CT prístroj bol iba viditeľný a dokázateľný vrchol ľadovca v porovnaní s tým, čo sa v zdravotníctve deje a s čím musia denne lekári a personál bojovať. Prišiel za mnou pán, ktorý podniká so sanitkami. Má malú rodinnú firmu, robí v nej manželka aj obidve deti. Päť rokov mu poisťovňa držala rovnaké limity. Mohol by obslúžiť omnoho viac pacientov, ale zmluva s určenými limitmi mu to nedovolí. Neskôr mu aj prisľúbili, že limity zvýšia. On si teda vzal úvery, založil vlastný dom, aby kúpil nové sanitky, ale v rovnakom čase prišiel do jeho mesta podnikať so sanitkami kamarát vtedajšieho riaditeľa štátnej zdravotnej poisťovne. Kamarátovi dali trikrát vyššie limity, ako mal ten pán po 15 rokoch podnikania.

Nešiel sa sťažovať?

No išiel, dokonca na bratislavské ústredie. Tak mu zrušili zmluvu úplne. Prichádza o všetko, možno príde o dom, v ktorom žije celá jeho rodina a hovorí, že asi spácha samovraždu. Na kolená ho dostal skorumpovaný prehnitý systém, on chcel len poctivo a v malom podnikať. Ten pán mi hovoril, že v sanitkách preváža staré babky, ktorým z modlitebných knižiek vypadávajú fotky Mečiara a Fica a Ježiša Krista. Pekné, nie? Kauza CT je naozaj iba vrchol, ale v zdravotníctve sú denno-denne hrozné ľudské príbehy lekárov, sestier a všetkých podnikateľov, ktorí chcú podnikať slušne.

Vy ste sa s tým človekom stretli?

Prišiel za mnou do Bratislavy ako za poslankyňou, aby som mu pomohla, lebo je kúsok od zrútenia. Sedeli sme oproti sebe a predstavte si veľkého chlapa, ktorý plače a prosí o pomoc, že čo má robiť. A ja mu na to po dlhšom váhaní – neviem. Lebo keď o tom napíšem a odkryjem jeho identitu, dostanem ho do problémov, no nezaručujem, že mu naozaj dokážem pomôcť. Ten pocit, že ani ako poslanec neviem pre človeka trpiaceho vinou hrozného systému niečo urobiť, je príšerný. Že nemám „výtlak“ na to, aby som zariadila, aby tí zlodeji už išli do pekla aj so všetkým, čo urobili tejto krajine. Takéto stretnutia sú každý deň, lebo ľudia si myslia, že som poslankyňa a môžem. A ja viem, že v takto nastavenom systéme ako opozičný politik nezmôžem nič.

V politike je už niekoľko rokov, ale v parlamente si s niektorými odmieta tykať a tváriť sa, že je s nimi kamarátka. 6 fotografií v galérii V politike je už niekoľko rokov, ale v parlamente si s niektorými odmieta tykať a tváriť sa, že je s nimi kamarátka. Zdroj: Marián Peiger, Nový Čas

V zdravotníctve je veľký odliv mladých, z ktorých mnohí nechcú po vyštudovaní zostať na Slovensku a chcú odísť tam, kde majú perspektívu. Ako sa to môže na Slovensku skončiť?

Postupným upadaním, ktoré prejde do katastrofy. Lenže katastrofu nepocítia tí, ktorí kradnú a ktorí zo zdravotníctva urobili takú čiernu dieru. Ich rodinní príslušníci sa liečia v nemocniciach vo Viedni. Netušia, čo sa deje v slovenských nemocniciach a v akých podmienkach tam ľudia pracujú, v akých sa pacienti liečia. Preto zdravotníctvo neriešia, je to pre nich len dojná krava.

Máte osobnú skúsenosť so zdravotníckymi zariadeniami?

Veľa. Naposledy spred pár týždňov, keď mi zomrel otec. Ležal v Bratislave na Mickiewiczovej ulici. To je nemocnica, kde človek môže každú chvíľu čakať, že z diery v stene vylezie potkan, kde pacientom do jedla opadáva omietka, kde môjmu nevládnemu otcovi nemal kto vyliať „bažanta“, tak sa mama každé ráno cestou do roboty išla postarať o otca a bažanta vyliať. Otca s chronickým zlyhávaním srdca dali na izolačku, v ktorej nefungoval zvonček na privolanie sestričky. Keď mu prišlo zle, nevedel sa dovolať sestry. Keď začal kričať, prišla, že čo vrieska. Otec vravel, že dlho zvonil a nik nechodil. Sestrička pokrčila plecami, že zvonček je pokazený tri mesiace. A do takej izby dali pacienta, ktorému zlyhávalo srdce.

Debatuje sa často o tom, že do nemocníc si musí pacient nosiť aj toaletný papier, ale podľa vás sú v nemocniciach aj z hľadiska pacienta omnoho vážnejšie problémy ako len nedostatok materiálu?

Samozrejme, lenže to väčšina politikov nevidí. Keby toto Fico videl, nemohol by si dovoliť pri návrhu na odvolanie ministra zdravotníctva Čisláka postaviť sa za „kecpult“ v pléne a s tou jeho arogantnosťou rozprávať, ako naštartovali zdravotníctvo, ako urobili reformy v prospech lepšej starostlivosti o pacienta. Lenže súčasní vládni politici tým, že ich potomkovia chodia do súkromných škôl, do súkromných alebo zahraničných nemocníc, nevidia, čo sa deje a sú tak natvrdo odtrhnutí od reality, že naozaj netušia, v akom stave krajina je. A obyčajní smrteľníci denno-denne pociťujú ako politici štát spravujú. Skončí sa to tak, že všetci najschopnejší ľudia radšej odídu za hranice.

Naozaj si myslíte, že to sa nám môže stať?

Ono sa to už deje, už tam smerujeme. Mladí odchádzajú a tí, čo nemôžu odísť, protestujú. Pozrite sa, akí učitelia štrajkujú. Je to učiteľský výkvet, nie plebs, ako hovorí Fico. Plebs sú tí, ktorí čušia pod učiteľskými odbormi vedenými Pavlom Ondekom a s ktorými Smer chce ako s jedinými rokovať. Nie všetci učitelia majú záujem o zmenu, pretože s vyššími platmi prichádzajú vyššie nároky na prácu a oni vyššie nároky nechcú. Moja dcéra chodí do školy, kde mali fantastickú triednu, modernú mladú učiteľku a deti ju milovali. Jedného dňa ju riaditeľ vyhodil. Keď sme sa pýtali prečo, odpovedali, že bola zhnité jablko v košíku. Lenže ona nastavovala zrkadlo neschopnosti. Niektorým, ktorí zmenu 40 rokov tvrdošijne odmietajú, lebo inak učiť nedokážu, začala prekážať a popravili ju.

Vráťme sa k zdravotníctvu – ako by ste vy odvrátili úpadok?

Asi budete mať pocit, že odpoviem hrozne sploštene, no prvoradé je zastaviť kradnutie, kšeftovanie s limitmi a s predraženými prístrojmi. Bola som u lekára, robili mi sono na starom prístroji a lekár hovoril – ešte aj tento starý prístroj sme museli kúpiť o tridsať percent drahšie. Tam sa kradne naozaj úplne na všetkom. Do nemocníc musia nastúpiť skutoční manažéri, musí sa nastaviť merateľný ukazovateľ kvality, zaviesť hmotná zodpovednosť manažérov za pochybenia a urobiť poriadok v zdravotných poisťovniach.

Nebolo by dobré dotiahnuť aj kvalitných ľudí, ktorí odišli do zahraničia?

Určite áno, no aj keby sa hneď urobili reformy, asi by sme nedokázali stiahnuť naspäť všetkých na vidinu slovenských platov. Asi by hneď od začiatku nebolo možné okamžite zaplatiť kvalitných lekárov tak, aby sa im neoplatilo chodiť za hranice. Videla som to v Kanade, kde som s manželom žila. Ani kanadskí lekári nezarábajú toľko ako americkí a Kanaďania sa trápia s obrovským odlivom najlepších odborníkov do USA. Navyše zo Slovenska neodchádzajú len pre platy, no aj preto, že nevidia perspektívu. Dať im tú perspektívu by mohlo pomôcť.

Poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová hovorí, že vládni politici sú natvrdo odtrhnutí od reality a netušia v akom stave krajina je. 6 fotografií v galérii Poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová hovorí, že vládni politici sú natvrdo odtrhnutí od reality a netušia v akom stave krajina je. Zdroj: Peter Brenkus

Aké skúsenosti máte so samotnými lekármi?

Rôzne. Naša rodina sa nelieči v súkromných nemocniciach, nechodíme do súkromných centier. Pri otcovi, ktorý zomieral, to bola najskôr katastrofa. Ošetroval ho mladý lekár, nedokázal s nami komunikovať a pozeral sa na nás ako na škodnú, keď sme sa pýtali a zaujímali. Potom otec išiel do Nemocnice svätého Michala, ktorá patrí pod ministerstvo vnútra a tam bol úplne opačný prístup. Lekári nás sami so všetkým oboznámili, oni nás aktívne vyhľadávali, aby sme dostali informácie. Nedávali najavo, že sú frustrovaní zo situácie v zdravotníctve, boli absolútne profesionálni. Keď chodím k lekárom ja so sebou, zvyčajne mám dobré skúsenosti, starostlivosť je dobrá.

Nie sú nahnevaní na systém?

Môj lekár je. Má skúsenosti zo zámoria, no už sa necíti na vysťahovanie s rodinou, tak ostal na Slovensku. Tvrdí, že za žiadnej vlády nebolo v zdravotníctve dobre, ale to, čo sa deje v súčasnosti, ešte nezažil. Čistá mafia.

Debatujete o problémoch niekedy v zákulisí parlamentu s vládnymi poslancami?

V zákulisí sa s nimi odmietam rozprávať a odmietam si s nimi tykať. Je veľmi veľa opozičných poslancov, ktorí si tykajú s niektorým ministrom a sú na to hrdí. Nepochopím to. Ak si o niekom myslím, že je zlodej a s jeho požehnaním pokračujú zbojstvá, pre ktoré už budú čestní ľudia pomaly aj páchať samovraždy, nebudem si s ním predsa tykať a tváriť sa, že sme kamaráti.

Pred časom zakázali v parlamente vstup novinárov do salóna. Teraz tam majú poslanci súkromie. Stretávajú sa v ňom opoziční s koaličnými?

Samozrejme, urobili si v salóniku fajčiareň a niekedy sa nestačím čudovať, akí ľudia sa objímajú a v pohode sa bavia o tom, že čo si robil cez víkend a ako sa má manželka. A potom ich vidím v pléne, ako na seba ziapu. Na tom sa odmietam zúčastňovať.

Možno po tých rokoch v parlamente už niektorí majú také vzťahy, že na seba pri politike nakričia, ale kamarátia sa.

Ich spája dvadsať spoločných rokov v parlamente, poznajú si rodiny, sú kamaráti. V tom im SaS brutálne prekáža. Nevravím, že SaS je fantastická, bezchybná, pre nich sme však nečitateľní. Zrazu sme vpadli do dvadsaťročných vzťahov a na rozdiel od OľaNO, z ktorých urobili šašov a neberú ich vážne, nás vážne brať musia.

Ako je možné, že strany vášho typu, mladí politici alebo intelektuáli, nedokážu osloviť ľudí tak, ako to dokáže Smer?

Často počúvam, že ľavicový populizmus sa dá poraziť iba pravicovým populizmom. Ale ak pravicový politik nie je úplný blázon, tak nikdy nebude sľubovať to, čo je schopný sľúbiť Fico. Lebo to nie je možné. Ak má strana riešiť priority, eurofondy používať na to, na čo sa použiť majú, nie je možné nasľubovať všetkým všetky istoty. Pravicové strany majú v sebe určitú zodpovednosť a nesľubujú, čo nevedia splniť. Možnože by získala 35 percent aj pravicová strana, ak by bol na jej čele silný líder, ktorý by mal za sebou veľkú story, veľmi silný príbeh.

Prečo?

Lebo taký by vedel okolo seba postaviť tím ľudí, ktorý by vedel presvedčiť. Je dôležité poskladať dobre tím, ktorý spájajú rovnaké hodnoty a zásady, no aj oddanosť a viera v schopnosti lídra. Nie je jednoduché kočírovať stranu tak, aby bol aj príbeh, aj dobrí ľudia okolo. SaS má teraz preferencie na hrane, rozumiem aj rozčarovaniu ľudí z pravice, no teraz, po odchode niektorých ľudí, sme sa naozaj dostali do štádia, že sme jednoliaty celok. Máme minimum personálnych treníc. A akokoľvek kontroverzne môžu ľudia vnímať predsedu SaS Richarda Sulíka, je to človek, ktorý prešiel po vstupe do politiky veľkou zmenou. Už dokáže počúvať, dokáže vnímať, spolupracovať.

S dcérou Lilly. Lucia Nicholsonová má s novinárom kanadského pôvodu Tomom Nicholsonom dve deti. 6 fotografií v galérii S dcérou Lilly. Lucia Nicholsonová má s novinárom kanadského pôvodu Tomom Nicholsonom dve deti. Zdroj: Archív L.N.

Predtým nedokázal?

V minulosti išiel často hlavou proti múru a bolo veľa rozhodnutí, ktoré urobil sám, nediskutoval. To už dnes neexistuje, nie je téma, o ktorej by rozhodol sám.

Podľa prieskumov verejnej mienky je isté, že Smer-SD vyhrá nadchádzajúce voľby. Jasné nie je iba to, či dokáže s niekým zostaviť vládu. Ako to vidíte vy?

Ak Smer po voľbách dokáže zostaviť vládu a ak by sa, nedajbože, dali dokopy so SNS, ktorá sa tvári, že je obrodená, bude to pre štát niečo strašné. Oni rozoberú krajinu na súčiastky. Neviete si predstaviť, čo sa bude diať. Keď si pomyslím, že sa začne nové programovacie obdobie, prídu miliardy z eurofondov a predstavím si, čo s nimi budú robiť, to bude doslova Tarantinov krvák. Po eurofondoch pôjdu úplne bezhlavo, bude to ich mantra. Rúca sa im školstvo, zdravotníctvo, nevedia, čo s tým, takže budú mať poslednú príležitosť byť pri moci a bude to peklo. Vláda, ktorá príde po nich, bude nešťastná, ako bude musieť krajinu skladať kúsoček po kúsočku. Ak aj Fico s nejakým „rádoby“ partnerom zloží ďalšiu vládu, želám im predčasné voľby, lebo je dosť možné, že na problémy v školstve a v zdravotníctve im pre kradnutie nezostane čas a preto ich ľudia vypískajú.

Európa sa stále borí s témou migrantov. Treba migrantom pomôcť?

Tým, ktorí pomoc naozaj potrebujú, áno. Ale ak chceme prijať migrantov na Slovensko, musíme ich prísne selektovať. Tak, ako sa selektovali asýrski kresťania, ktorí na Slovensko prišli v decembri.

Vy ste žili v Kanade, kde je množstvo imigrantov. Aké ste mali s nimi skúsenosti?

Všade vo vyspelom svete sú napríklad v zdravotníctve sestričky zo zahraničia. V Kanade boli lekári a personál hádam zo všetkých kútov sveta. Niektorí mali len pracovné povolenie, nemali ešte občianstvo, ale všetci poskytovali kvalitný servis. Vôbec by som sa nebránila tomu, aby v slovenskom zdravotníctve pracovali aj sestričky zo zahraničia. Lenže my sme hrozne zakomplexovaná spoločnosť. To máte ako so psami – mala som čivavu a ona na všetkých štekala v jednom kuse. Potom som mala aziata, obrovského psa, ktorý si ľahol a dal všetkým pokoj. Ale keď raz zaštekal, tak to stálo za to. Bolo vidieť, ako si verí, ako je nezakomplexovaný, vedomý si vlastnej sily. A my sme niekedy ako také čivavy, máme pocit, že každý je potenciálny nepriateľ a musíme stále štekať. Dosť by nám prospelo mať menej komplexov z vlastnej malosti.

Malo by teda Slovensko prijať ďalších migrantov?

Vyzerá to tak, že sa nebude dať prijatiu vyhnúť. Prví k nám už prišli. No ak prijmeme ďalších, musíme si byť na tisíc percent istí, kto sú. Na druhej strane, dokážu spoločnosť obohatiť. V skupine asýrskych kresťanov k nám napríklad prišiel lekárnik s rodinou. No prečo by si tu nemohol časom otvoriť lekáreň? Prišla pani, ktorá mala reštauráciu a podobnú by chcela otvoriť na Slovensku. To sú vzdelaní ľudia, ktorí celý život pracovali a vedia, čo by chceli robiť na Slovensku. Proti takým nemám nič, ale každá krajina si musí presne definovať, akú má kapacitu, koľko ich vie prijať. Preto hovorím, že treba otvoriť diskusiu, koľko a akých ľudí vieme absorbovať my a Európa.

Ak Európa v najbližších mesiacoch nezvládne migráciu, môže sa rozpadnúť? Môže sa vzdať ideálov spoločnej Únie?

Môže. Je to smutný dôsledok toho, ako sa k problému Únia roky vyhýbala. Presne ako v prípade Grécka. Vedeli, aké sú tam problémy, nič však neriešili a nechali Grécko vybuchnúť. A potom chodili po jednotlivých štátoch, že buďte solidárni, prispejte Grécku. Keď niekto nechcel prispieť, bol za čiernu ovcu. Nefér. Presne rovnako nečinne sa prizerali konfliktom v Sýrii, priepustnosti južnej hranice, a keď to buchlo, žiadajú od nás, aby sme boli solidárni. Istá miera solidarity je v poriadku, no takto sa problémy nesmú riešiť. Súčasné migračné vlny sú smutným dôsledkom práce bruselských úradníkov a politikov a naozaj je nevyhnutné prestať sa hrať na ľudomilov, ktorí pomôžu všetkým.

Syn Lucie a Toma Nicholsonovcov má 16 rokov, politička v ňom už má aj partnera na debaty. 6 fotografií v galérii Syn Lucie a Toma Nicholsonovcov má 16 rokov, politička v ňom už má aj partnera na debaty. Zdroj: Archív L.N.

Boli ste manželkou známeho novinára kanadského pôvodu Toma Nicholsona, ktorý napríklad otvoril kauzu Gorila. V akom ste rodinnom stave teraz?

Mám už niekoľko rokov priateľa. S Tomom Nicholsonom, s ktorým som sa rozviedla, mám dve deti, no máme naďalej fantastický vzťah. Rozumie si aj s mojím priateľom, spolu sme strávili Vianoce, spolu sme riešili veci, keď mi nedávno zomrel otec. Dve deti nás budú spájať do konca života. Som rada, že aj keď sme my dvaja už nevedeli byť spolu ako manželia, nenechali sme to dôjsť do nenávisti, ale naopak – zostali sme vo výbornom vzťahu a Tom patrí do najužšieho okruhu mojich blízkych. Aj pre deti je dobré, že komunikujeme spolu denne.

Prečo sa váš manželský vzťah rozpadol?

Vzdialili sa naše svety. Tom naháňal dôležité veci ako bola mafia, rozkrádanie, kauzy, lenže ja som chcela aj iný život. My doma sme sa pre neho postupne stávali príliš smrteľní, príliš obyčajní. Ja som tomu rozumela, vedela som, čo je v ňom, čo ho ženie. Rozmýšľal v úplne inej dimenzii ako bol náš obyčajný život. Dopracovali sme sa k tomu, že my potrebujeme aj iný život ako len ten novinársky.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×