Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Toto diváci nevideli: Čo sa na štadióne dialo tesne pred začiatkom ME v krasokorčuľovaní?

29.01.2016 (4/2016) To najlepšie, čo v krasokorčuľovaní existuje, je práve v Bratislave. Po 15 rokoch sú v hlavnom meste majstrovstváEurópy. Zákulisie pretekov často môže byť podobnezaujímavé ako preteky.
Toto diváci nevideli: Čo sa na štadióne dialo tesne pred začiatkom ME v krasokorčuľovaní?
11 fotografií v galérii
Štyri dni prerábalo štadión 250 ľudí, aby sa zmenil z hokejového na krasokorčuliarsky.
Autor fotografie: Peter Brenkus

Vyzeralo to ako na stavenisku, desiatky ľudí montovali, prenášali, ku štadiónu prichádzal kamión za kamiónom, v rohu ľadovej plochy práve hučala rolba, ktorá brúsila milimeter za milimetrom ľadu. Za nechty trochu zachádzal chlad plaziaci sa od ľadovej plochy, v nose bola cítiť vlhkosť, zvýšený hluk z búchania vzdialene pripomínal výrobu v priemyselnej hale. Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave štyri dni vo dne v noci 250 ľudí prerábalo z hokejového na krasokorčuliarsky.

Ešte minulú stredu večer hrali na štadióne Ondreja Nepelu hokejisti Slovana Bratislava zápas KHL a už od štvrtka rána ho začali meniť. V zákulisí natiahli 50 kilometrov káblov, položili 2 500 štvorcových metrov dekoračných kobercov, elektrikári urobili 1 200 nových prípojok na elektriku, 400 pripojení na internet. Stavbári medzitým stavali na chodbách úplne nové priestory pre novinárske štáby z celej Európy, nové stánky. Hokejové bufety pre divákov sú pri krasokorčuľovaní zatvorené, postavené sú nanovo úplne iné. Šatne prerobili z hokejových na krasokorčuliarske, postavili nové relaxačné centrum, v ktorom sa stará o pretekárov šesť masérov.

Ľad slúžiaci hokejistom museli o tri centimetre zbrúsiť a natrieť sivou farbou. 11 fotografií v galérii Ľad slúžiaci hokejistom museli o tri centimetre zbrúsiť a natrieť sivou farbou. Zdroj: Peter Brenkus

Maľovanie ľadu

Z jednej z dodávok, ktoré pravidelne prichádzali ku štadiónu a vozili materiál, začali vykladať 350 kilogramov práškovej farby. Zvolenská firma prišla namaľovať ľad na svetlosivo. Ľadová plocha pri krasokorčuľovaní nie je biela, hoci tak vyzerá, ale sivá kvôli kamerám. Navyše, farbou museli prekryť hokejové čiary a reklamy. Na prvý pohľad si ani neuvedomíte, že ľad je svetlosivý, ale keby ste naň položili biely papier, videli by ste rozdiel.

Na ľadovej ploche sa objavilo asi desať ľudí s maliarskymi valčekmi. Úplne rovnakými, akými si natierate doma steny. Sivá farba, ktorou maľovali ľad, okamžite mrzla, hneď sa po nej dalo chodiť. Ešte predtým však museli rolby ľad zbrúsiť asi o tri centimetre, aby na natretú plochu opäť mohli naliať vodu.

Logá na ľadovej ploche sa vyrábajú ručným maľovaním. Najskôr ceruzkami podľa šablón, potom farbou. 11 fotografií v galérii Logá na ľadovej ploche sa vyrábajú ručným maľovaním. Najskôr ceruzkami podľa šablón, potom farbou. Zdroj: Peter Brenkus

„Dostali sme presné číslo, aký má byť odtieň sivej a namiešali sme farbu, akú krasokorčuliari potrebujú,“ vysvetľoval Richard Reiter, ktorý sa zaoberá výrobou reklám a robí ich aj na väčšine slovenských štadiónov. „Je to prášková farba, akú si teoreticky môžete kúpiť aj v niektorých stavebninách, používa sa najčastejšie na miešanie s inou farbou. Nesmie byť latexová, lebo tá by vytvorila škrupinu. Keby na ňu naliali vodu, nebolo by to kompaktné, natierať sa musí farbou, ktorá vie premrznúť s ľadom a vytvorí jednu vrstvu,“ vysvetľoval Richard Reiter, kým jeho maliari pokračovali v natieraní 1 800 štvorcových metrov ľadu. Pod ich valčekmi mizla jedna hokejová reklama za druhou, až vznikla súvislá sivá plocha.

Ručné maľovanie loga na sivou farbou natretý ľad. 11 fotografií v galérii Ručné maľovanie loga na sivou farbou natretý ľad. Zdroj: Peter Brenkus

O pár minút vyšli na ľad znova. „Natierať ho treba dvakrát, na niektorých miestach aj trikrát,“ vravel Richard Reiter a jeho maliarka Františka Švandová medzitým začala v strede ceruzkou niečo kresliť. Logo šampionátu. Pri sebe mala šablóny, ktoré si pripravila doma, papier s rozmermi loga a obyčajnú ceruzku. Uplynula asi hodina a objavila sa na ľade so štetcom a modrou farbou. Obrysy načrtnuté ceruzkou začala vymaľovávať ako detskú maľovanku, ibaže nie farbičkami, ale normálnym širokým maliarskym štetcom.

Zvolenčania upravovali ľad asi sedem hodín, na natretú plochu a krasokorčuliarske logá nastriekali „ľadári“ poprašok vody a po zamrznutí začali nalievať vodu z rolby.

Plexisklo z mantinelov musí ísť preč, no to je len drobnosť v porovnaní s inými úpravami. 11 fotografií v galérii Plexisklo z mantinelov musí ísť preč, no to je len drobnosť v porovnaní s inými úpravami. Zdroj: Peter Brenkus

Možno bude aj Sabovčík

Kým natierači pripravovali ľadovú plochu, okolo mantinelov sa to hemžilo robotníkmi a v útrobách vysvetľoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal novinárom, ako bude riešená doprava, že MHD bude pre ľudí so vstupenkami na krasokorčuliarsky šampionát zadarmo, kde sa bude dať parkovať a ako posilnia policajné hliadky.

Divák v televízore v týchto dňoch vidí pretekárov, rozhodcov, no v zákulisí už týždne pred pretekmi riešia všetko od prerobenia štadióna až po veci typu ubytovanie, doprava, zabezpečenie 52 rozhodcov, usmernenie 150 dobrovoľníkov a asi stovky ďalších organizátorov, zabezpečenie priestoru pre 13 kamier snímajúcich preteky, priestory pre 276 novinárov a štábov a množstvo ďalších detailov.

Kamióny dovážali tony materiálu. Robotníci postavili priestory aj na jednej z tréningových plôch. 11 fotografií v galérii Kamióny dovážali tony materiálu. Robotníci postavili priestory aj na jednej z tréningových plôch. Zdroj: Peter Brenkus

Kým primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v salóniku hotela, ktorý susedí so štadiónom, vysvetľoval prípravu mesta a aj drobnosti typu zrýchlené vysýpanie odpadkových košov pri štadióne, okolo ľadu to vrelo. Demontáž hokejových plexiskiel, striedačiek, trestných lavíc, úprava mantinelov... Jeden nadávajúci robotník sa míňal s ďalším, ktorý klial ešte viac, tony materiálu mizli v útrobách štadióna, iné tony materiálu, naopak, putovali dnu za hukotu rolby, búchania, montovania, prenášania.

V salóne hotela organizátori práve chystali prekvapenie – poz­drav od Jozefa Sabovčíka z USA, ktorý si balil kufre, aby aj s rodinou prišiel na Slovensko. Podľa pôvodných plánov by mal ako špeciálny hosť vystúpiť počas záverečnej exhibície a bolo by to veľmi symbolické – exhibícia je naplánovaná na nedeľu 31. januára, čo je presne 30 rokov odvtedy, čo Sabovčík ako prvý na svete skočil v súťaži štvoritý skok.

Hokejisti koberec nepotrebujú, no pre krasokorčuliarov ho museli doviezť 2 500 štvorcových metrov. 11 fotografií v galérii Hokejisti koberec nepotrebujú, no pre krasokorčuliarov ho museli doviezť 2 500 štvorcových metrov. Zdroj: Peter Brenkus

Producent a šéf prestavby štadióna Lukáš Donoval medzitým lietal medzi robotníkmi a organizoval. Kapacitu štadióna museli zmenšiť asi o 1 500 až 2 000 miest na sedenie, lebo na krasokorčuľovanie bolo nutné zrušiť prvých päť radov sedadiel. Počas hokeja sú diváci v spodných radoch bezprostredne pri mantineloch, lenže krasokorčuliari potrebujú okolo ľadu asi päťmetrový voľný priestor. Takto mohli robotníci postaviť tribúnu pre rozhodcov a miesto pre pretekárov.

„Napríklad tu bude priestor kiss and cry, preto tu museli ísť spodné rady sedačiek preč,“ ukazoval ešte pred dokončením priestoru Lukáš Donoval. Kiss and cry (bozkávať a plakať) je televíznym divákom dobre známe miesto. Je to priestor s akousi malou teraskou, kvetmi, pohovkou, na ktorú si pretekári sadajú po zídení z ľadu a čakajú na hodnotenie rozhodcov. Kamery ich snímajú v detailoch a čakajú na reakcie. Niektorí pretekári sa po hodnotení začnú tešiť a bozkávať, iní plačú. A niektorí aj, aj.

Novovybudované komentátorské stanovištia. Na šampionáte je 276 novinárov. 11 fotografií v galérii Novovybudované komentátorské stanovištia. Na šampionáte je 276 novinárov. Zdroj: Peter Brenkus

„Mäkší“ ľad

Neďaleko kiss and cry je niečo, čo v krasokorčuľovaní donedávna neexistovalo – green room (zelená izba). Lukáš Donoval vysvetľuje, že napríklad pri lyžovaní tam stojí športovec, ktorý je na čele priebežného hodnotenia. Čaká, sleduje ostatných a snímajú ho kamery. Keď ho niekto prekoná, do green room vstúpi nový priebežný líder. Zvláštnosťou je, že green room je v krasokorčuľovaní modrý.

Kým Lukáš Donoval vysvetľoval, čo ešte musia urobiť, v hľadisku nad ním práve prerábali a nosili veľké časti nových stien, aby prestavali časť hľadiska na pozície pre komentátorov. Pod nimi zasa rozoberali mantinely. Z trinástich kamier, ktoré snímajú krasokorčuliarov, sú totiž dve v rohoch mantinelu. Do toho prichádzali ľudia z kanadskej firmy, ktorí prekryli na zvyšných mantineloch hokejové reklamy a nalepili krasokorčuliarske.

Budovalo sa plno stien, aby však zapojili všetky počítače a prístroje, museli ešte natiahnuť 50 kilometrov káblov. 11 fotografií v galérii Budovalo sa plno stien, aby však zapojili všetky počítače a prístroje, museli ešte natiahnuť 50 kilometrov káblov. Zdroj: Peter Brenkus

Vnútri sa zasa dohadovali, aký bude ľad. Pre samotných pretekárov je kvalita ľadu kľúčová. Potrebujú ho mäkší ako hokejisti. Čím viac je ľad premrznutý, tým je krehkejší a odlupuje sa, ale krasokorčuliarovi sa nemôže odlúpiť, keď zapichne korčuľu a odráža sa. Preto sú pri veľkých šampionátoch presne stanovené kritériá, aby sa zabezpečili rovnaké podmienky na všetkých majstrovstvách. Chladiace médium pod ľadom by malo mať okolo mínus 7,8 stupňov Celzia a povrch ľadu mínus 0,9 stupňov Celzia. Šéfovia korčuliarskej únie kontrolujú meracími prístrojmi ľad aj niekoľkokrát denne.

V týchto dňoch môžete sledovať krasokorčuľovanie v televízore. Kým pretekári súťažia, v zákulisí pracujú desiatky až stovky ľudí, aby ste mohli v televízore vidieť to, čo vidíte. A pomaly už rozmýšľajú aj nad tým, ako dať po nedeli štadión do pôvodného stavu.

Tréning na ceremoniál.Nič sa nesmelo podceniť. 11 fotografií v galérii Tréning na ceremoniál.Nič sa nesmelo podceniť. Zdroj: Peter Brenkus

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×