Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slávne antické súsošie si netrúfol zreštaurovať ani jeden z najväčších umelcov všetkých čias

14.01.2016 Tragický osud kňaza, ktorý varoval Trójčanov pred úskokom Achájcov patrí k najznámejším príbehom antickej mytológie. Nemenej známe je súsošie, ktoré ho zobrazuje. Práve dnes „slávi“ 510. výročie svojho druhého zrodu.
Slávne antické súsošie si netrúfol zreštaurovať ani jeden z najväčších umelcov všetkých čias
3 fotografie v galérii
Slávne antické súsošie znovuobjavili v rímskych viniciach.
Autor fotografie: Getty Images

Na Esquline, jednom zo siedmich rímskych pahorkov, kde stál aj Domus Aurea, čiže legendárny Zlatý palác cisára Nera, boli na začiatku 16. storočia vinice. Jednu z nich vlastnil aj istý Felice de Fredi. No a práve tento muž tu 14. januára 1506 objavil jedno krásne staré mramorové súsošie. Zobrazuje Láokoóna, Apollónovho kňaza a tragického hrdinu záveru trójskej vojny, a jeho synov, ako ich škrtia hady. Hrôzostrašná scéna znázorňuje jeden z najznámejších príbehov antickej mytológie, ktorý predchádzal pádu Tróje.

Michelangelo žiadosť o opravu poškodeného súsošia údajne odmietol s tým, že na také niečo jeho schopnosti nestačia. 3 fotografie v galérii Michelangelo žiadosť o opravu poškodeného súsošia údajne odmietol s tým, že na také niečo jeho schopnosti nestačia. Zdroj: Getty Images

Súsošie po vykopaní odovzdali pápežovi Juliusovi II., a ten, keďže bolo poškodené a niektoré časti chýbali, požiadal Michelangela, aby ho doplnil. „Odmietol to, lebo vraj ‚svojimi schopnosťami na to nestačí‘. Napriek tomu sa potom na to dakto podujal; dodnes sa nevie bezpečne kto, ale nič to zato, lebo správa Vatikánskeho múzea dala tieto doplnky už beztak odstrániť. O tom, kto, kde a kedy toto dielo vytvoril, vznikla celá literatúra. Dnes sa bádatelia prikláňajú k tomu, že pochádza z ostrova Rhodu a že ho vytvorili pravdepodobne v polovici 1. storočia pred n. l. sochári Ágesandros, Athénodóros a Polydóros, ktorých mená zaznamenal Plinius Starší. Do Ríma sa údajne dostalo začiatkom druhej štvrtiny 1. storočia n. l., keď ho rhodský senát venoval cisárovi Tiberiovi na znak svojho podrobenia sa Rímu. Dar mal vraj symbolizovať, že je márne vzpierať sa osudu,“ napísal Vojtech Zamarovský v knihe Bohovia a hrdinovia antických bájí.

Súsošie Láokoóna a jeho synov je dodnes vystavené vo Vatikánskom múzeu a patrí k jeho najvzácnejším exponátom.

Súsošie Láokoóna a jeho synov je jedným z najvzácnejších exponátov Vatikánskeho múzea. 3 fotografie v galérii Súsošie Láokoóna a jeho synov je jedným z najvzácnejších exponátov Vatikánskeho múzea. Zdroj: Getty Images

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×