Akí sú slovenskí politici prognostici? Toto hovorili presne pred rokom!

Na začiatku roku 2015 sme dali politikom tri otázky: 1. Padne v tomto roku vláda Róberta Fica? 2. Bude vojna pre konflikt na Ukrajine? 2. Bude referendum (o rodine) úspešné?
Najostrejšie slová volil vtedy líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič, ale zároveň jeho odpovede môžeme označiť ako jedny z najpresnejších. Na otázku, či padne Ficova vláda, odpovedal: „Nepadne. Pažravé prasa od hranta samo nikdy neodchádza.“ Mal pravdu, vláda sa udržala. „Vojna na Ukrajine už je. Verím, že sa konflikt nerozšíri mimo súčasného územia a situácia sa upokojí. Len to by ruský medveď nesmel túžiť po cudzom mede,“ odpovedal na druhú otázku. Aj pri tej bol presný, konflikt sa nerozšíril mimo územia a situácia na Ukrajine sa upokojila. A úspech referenda predvídal takto: „Prial by som si, aby bolo úspešné, ale zrejme nepríde dosť ľudí. Mnohí politici jednoducho neodolajú pokušeniu od účasti ľudí odrádzať.“ Opäť presne, neprišlo dosť ľudí.
6 fotografií v galérii
Referendum za rodinu boo neplatné, účasť bola iba 21,4 percenta.
Zdroj: TASR
Po roku sme ho oslovili, či sa na túto anketu pamätá a či by sám okomentoval to, čo si pred dvanástimi mesiacmi myslel. Urobil to, ale typicky „matovičovsky“, neodpustil si tradičné expresívne výrazy. „Prasa neodišlo a ešte sa navyše pri hrante snaží zabarikádovať. Veľmi mu chutia dane ľudí, ktorí ho v naivnej viere volia,“ povedal na margo Ficovej vlády. O vojne na Ukrajine: „Medveď stiahol chvosť potom, ako dostal sankciami po krížoch. Cudzí med však už zrejme nikdy nevráti.“ A o referende: „Politici odhovárali, organizátori prestrelili a ľudia si radšej pozreli nejaký film.“
Rozhodne Boh?
Podobné ankety odhaľujú aj osobnostné črty a to, či ľudia rozmýšľajú programovo, alebo osudovo. Europoslanec Branislav Škripek napríklad pred rokom povedal, že ako kresťan verí, že ak sú mierové rokovania sprevádzané modlitbami a pôstom, tak víťazstvo pokoja a mieru je zaručené. A tiež dodal, že akoby Boh nemal s nami tu na zemi do činenia, a preto pozval „všetkých ľudí dobrej vôle, ale zvlášť tých, čo skutočne takejto duchovnej disciplíne rozumejú, aby sa zamerali v modlitbách a pôste na pokoj medzi ľuďmi, lebo Boh to vie svojou mocou spôsobiť, ak ho ľudia hľadajú“. Asi tak si predstavoval riešenie vojenského konfliktu na Ukrajine.
Pri otázke o Ficovej vláde Škripek predpovedal, že padne len ak vyjdú na povrch podvody a korupčné škandály takého rozsahu, že na upokojenie verejnej mienky nebude stačiť kozmetická výmena členov vlády. Po roku sa ukázalo, že na slovenských voličoch a najmä priaznivcoch vládnej strany Smer môžete aj drevo rúbať. Oni vydržia a ešte sa poďakujú. Ficov kabinet mal za rok toľko škandálov a podozrení z rozsiahleho rozkrádania štátu, že v demokraticky vyspelej západnej krajine by to možno stačilo na päť padnutí vlády, no na Slovensku sa stal opak – vládna strana má azda ešte vyššie preferencie, než predtým.
6 fotografií v galérii
Ficov kabinet škandály ustál.
Zdroj: Jozef Forro, Nový Čas
Pád vlády nepredpokladal v ankete ani József Berényi (SMK), Ľudovít Kaník (vtedy bol v SDKÚ), Otto Brixi (Smer), Richard Sulík (SaS), či Jozef Mikloško (KDH). Jedine nezaradený poslanec Alojz Hlina sa pustil do filozofovania, že vláda by teoreticky mohla predčasne skončiť z praktických dôvodov: „Lebo Smer má problém – nemá sa na koho vyhovoriť. Keď predtým vládli spolu s HZDS a SNS, mali na koho vyliať kýble špiny, ak sa niečo nepodarilo. Keď boli protesty na námestiach, uvažovali sme, čo by bolo po odstúpení premiéra Fica. Úradnícka vláda. A presne to by im vyhovovalo, pol roka pred skončením volebného obdobia to zabaliť a povedať – donútili ste nás, tak nech sa páči.“ Jedným dychom však Hlina povedal, že by nebolo správne umožniť Smeru skrátiť vládnutie.
Prepadák
Úplne neúspešne dopadlo referendum o rodine. Richard Sulík prognózoval, že „z hľadiska hlasovania určite úspešné bude, lebo hlasovať pôjdu tí, čo sú za. Bude to zrejme referendum s druhou najvyššou účasťou voličov po referende o vstupe do EÚ. Hranica 50 percent, po ktorej by bolo referendum platné, môže byť atakovaná tesne. Keby som tipoval, priklonil by som sa k tomu, že nepríde dosť ľudí“. Pravdu mal v tom, že z hľadiska hlasovania úspešné bolo, lebo vyše 90 percent hlasovalo za, ale nebolo platné, keďže prišlo iba 21,4 percenta ľudí a z referenda sa stal prepadák. Aby bolo referendum platné, muselo by hlasovať najmenej 50 percent oprávnených voličov.
Že bude referendum úspešné, si myslel jediný poslanec, Jozef Mikloško z KDH. „Je to možno odvážne tvrdenie, ale myslím si, že referendum bude úspešné. Rodina je veľmi ohrozená, rozvody, deti v detských domovoch... Preto ju treba nejakým pozitívnym spôsobom podporiť,“ hovoril.