Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nebezpeční politici: Aj takto sa nám vlani pokúsili zlepšiť život, vychladnú im konečne hlavy?

01.01.2016 (1/2016) Starý vtip, že ak zasadá parlament, krajina je v nebezpečenstve, platí nepochybne aj na Slovensku. V roku 2015 poslanci ohrozovali ľudí niekoľkokrát.
Nebezpeční politici: Aj takto sa nám vlani pokúsili zlepšiť život, vychladnú im konečne hlavy?
5 fotografií v galérii
Štefan Kuffa patrí k ojedinelým zjavom v politike, možno by sa nestratil ani v stredoveku.
Autor fotografie: anc

Nápad väzniť ženy, ktoré boli umelo oplodnené, sa jednoznačne zaradil na prvé miesto tohtoročných nechutných absurdít, ktoré sa zrodili v ctených poslaneckých hlavách. Žena, ktorá chce dieťa, no nemôže otehnotnieť a využije pomoc modernej medicíny, by podľa niektorých poslancov mala byť potrestaná basou na 5 až 12 rokov, čo je už sadzba na úrovni ťažkých zločinov.

Takýto návrh pred pár týždňami podali do parlamentu poslanci Štefan Kuffa, Marián Kvasnička (nezaradení) a Jozef Mikloško (KDH), hlasovalo zaň dohromady 19 poslancov, najviac z KDH. Návrh, našťastie, neschválili.

V tomto prípade bolo pozitívom, že aspoň na chlapov nevymysleli nič. Ale nechutný návrh týkajúci sa žien sa oprávnene stal dobrým námetom pre vtipy. Keďže návrh bol z hláv veriacich poslancov, najlepšie ich zvrátenosť vystihol vtip, že veď ani Mária nebola prirodzene oplodnená, ale vstúpil do nej Duch Svätý a narodil sa Ježiš. Ak by zákon týchto troch poslancov platil vtedy, išla by Mária natvrdo do basy?

Poslanci vysvetľovali, že návrh, ktorý sa netýkal len umelého oplodnenia, bol iba základnou myšlienkou ochrany práva na život a mal to byť začiatok diskusie o problematike. Čo má však spoločné umelé oplodnenie s ochranou práva na život, nevedno.

Jozef Mikloško z KDH bol jedným z navrhovateľov normy, podľa ktorej by išli ženy do basy, ak by sa dali umelo oplodniť. 5 fotografií v galérii Jozef Mikloško z KDH bol jedným z navrhovateľov normy, podľa ktorej by išli ženy do basy, ak by sa dali umelo oplodniť. Zdroj: anc

Poslanci okrem iného navrhovali zákaz sterilizácie nenarodených detí (!), zákaz úmyselných potratov, zákaz registrovaných partnerstiev a ďalšie zákazy.

Je pravdepodobné, že keby tieto návrhy parlament schválil, zrejme by si ich poslanci obhájili tak, že by sa zákon v jeho niektorých častiach neuplatňoval. Lebo je ťažko predstaviteľné, že by v 21. storočí v Európe niečo podobné existovalo. V susednom Česku sa v súčasnosti diskutuje o opaku – ako umožniť ženám lepší prístup k umelému oplodneniu, aby mohlo mať deti čo najviac žien, ktoré po nich túžia.

„Kazítka“ neprešli

Pokus prepašovať do zákona kriminalizáciu žien zatienil asi všetko ostatné, čo rok v politike dal, napriek tomu treba pripomenúť ďalšie perly, ktoré sa zrodili v mozgoch volených zástupcov.

Pobavenie, pohoršenie, ale aj pochvaly vyvolal nápad dvojky zo Smeru-SD Otta Brixiho a Antona Martvoňa, aby výrobcovia nemontovali do spotrebičov „kazítka“. Navrhli preto novelu zákona o ochrane spotrebiteľov a o priestupkoch. Dvaja poslanci vládneho Smeru-SD sú zrejme naozaj presvedčení, že výrobcovia vkladajú do prístrojov súčiastku, ktorá zámerne skráti životnosť, alebo spôsobí poruchu, ktorá by inak bez takejto súčiastky nevznikla. Otto Brixi pre Denník N vysvetlil, že „sú to súčiastky, ktoré spôsobia vedomú kazivosť a zníženie schopnosti užívať výrobok. Z nášho pohľadu sú to súčiastky, ktoré sú vedome inštalované do výrobku a znehodnocujú ho tým, že majú presné časové ohraničenie, dokedy má mať výrobok také kvalitatívne parametre, aké boli pri jeho zakúpení“. Súčasne však priznal, že nikdy takú súčiastku nevidel.

Dvojka zo Smeru-SD Martvoň (vľavo) – Brixi (vpravo) chcela zakázať „kazítka“. Nakoniec návrh stiahli. 5 fotografií v galérii Dvojka zo Smeru-SD Martvoň (vľavo) – Brixi (vpravo) chcela zakázať „kazítka“. Nakoniec návrh stiahli. Zdroj: anc

Podarená dvojica poslancov nakoniec návrh stiahla, podľa nich Slovensko na zákaz „kazítok“ ešte nedozrelo.

Byrokratický nezmysel

Doteraz sme uviedli príklady zákonov, ktoré, našťastie, neschválili, no zákonodarcom sa podarili aj normy, ktoré sa dajú pochopiť pomerne ťažko. Internetová stránka byrokratickynezmysel.sk nominovala medzi „najlepšie“ normy napríklad povinnosť platiť koncesionárske poplatky za služby poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska. Konkrétne ide o zamestnávateľov, ktorí zamestnajú viac ako troch ľudí. Tí platiť musia, aj keď nepoužívajú ani rozhlas, ani televíziu. Ak zamestnávateľ zamestná dvoch ľudí, poplatky už neplatí, aj keby mal na pracovisku rádio. Vlani v ankete tejto internetovej stránky vyhralo opatrenie, podľa ktorého musia podnikatelia zaplatiť pomerne vysoký poplatok súdu pri úpadku firmy, ktorá krachuje práve preto, že nemá dostatok peňazí.

Keď je parlament prázdny, ľudia si môžu vydýchnuť, bláznivé nápady z hláv politikov nehrozia. 5 fotografií v galérii Keď je parlament prázdny, ľudia si môžu vydýchnuť, bláznivé nápady z hláv politikov nehrozia. Zdroj: anc

Nepodarky

Medzi perly roka 2015 sa dá pokojne zaradiť novela Obchodného zákonníka, ktorý bol zmenený pre kauzu Váhostav. Nezodpovedná firma ožobráčila živnostníkov, mnoho firiem, a vláda narýchlo schválila zákon, aby jej pomohla s reštrukturalizáciou.

Do partie vlaňajších nepodarkov súčasnej vlády treba zaradiť aj nedávnu novelu zákona o spotrebiteľských úveroch, do ktorej poslanec Smeru-SD Róbert Madej nešťastne vložil vetu, ktorá by zakázala splátkové predaje aj lízingy. Madej sa bráni, že novela má zabrániť úžere, čo je síce pravda, no právnici oslovovaní médiami si myslia, že jedna z viet v novele je veľmi nešťastná a fakticky splátkové predaje zakazuje.

V snahe byť čo „najsociálnejšia“ navrhovala strana Smer-SD v júni 2015 bezplatné bankové účty pre ľudí s najnižšími príjmami, čiže aj pre dôchodcov, mamičky na materskej dovolenke a ďalších. Lenže ministerstvo financií predložilo chybnú vetu, podľa ktorej by účet zadarmo mali iba zamestnanci, ktorí zarábajú nad 400 eur v čistom. Keďže dôchodca alebo mamička na materskej nie sú zamestnanci, nemali by na taký účet nárok. Nakoniec si ministerstvo chybu priznalo a opravilo.

Zákony boli vládni politici schopní meniť aj pre nezodpovednú firmu Váhostav. 5 fotografií v galérii Zákony boli vládni politici schopní meniť aj pre nezodpovednú firmu Váhostav. Zdroj: anc

Úplný poplach spôsobil Smer- SD návrhom na kvóty slovenskej hudby v rádiách. Komerčné rádiá by mali od začiatku roka 2016 povinne hrať najmenej 20 percent slovenskej hudby a od roku 2017 najmenej 25. Rádiám sa tak zmenia pravidlá, hoci pri získaní licencií boli iné. Slovenskí hudobníci sú spokojní, niektoré komerčné rádiá nešťastné. Z komerčných rádií zaznelo, že je to výmysel politikov, ktorí si myslia, že pomôžu, ak budú ľuďom niečo vnucovať. Zostáva len veriť, že rok 2016 dá poslancom chladné hlavy pri návrhoch na „zlepšenie“ života obyvateľov tejto krajiny.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×