Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ďalší zázrak?

12.12.2007 (51/2007) Potrebujete peniaze? Máte dlhy, exekúcie a nič nevlastníte? Je tu pre vás „SCHOPNÁ PŮJČKA“ priamo z Brna, ktorú nemusíte splácať. Neveríte? Pomoc tým najchudobnejším je poruke. Stačí vraj len zaplatiť zálohu a čakať...
Ďalší zázrak?
1 fotografia v galérii
Všetci títo ľudia sa chcú stať odborníkmi na požičiavanie peňazí.
Autor fotografie: Archív

Tak a stalo sa. Na Slovensko dorazil absolútny podnikateľský zázrak, ktorého duševným vlastníkom a autorom je brniansky živnostník Martin Žouželka. Education Business system, teda Edbusy, je podľa ich vlastnej verejnej prezentácie voľným združením podnikateľov, ktorí majú nepotrebné milióny, neuveriteľnú empatiu a chuť spojenú so zanietením pomáhať druhým. Najmä tým najchudobnejším. Prvé informácie k nám dorazili v podobe, že nemusíme vlastniť nič, môžeme mať dlhy, a predsa si môžeme požičať nejaký ten miliónik. Nemusíme vlastniť nehnuteľnosť, nemusíme mať dokonca ani pravidelný príjem. Neveríte? Aj my sme mali určité pochybnosti. Stačí však, že si vopred zmluvne zaistíte ich produkty a zaplatíte zálohu. Samozrejme, ak úver od tajného investora do desiatich mesiacov nedostanete, záloha je vratná... Pripomína vám to niečo?

To, čo neviem
„To, čo neviem, ma pripravuje o peniaze“ – znie hlavné motto systému, ktorý má svojho klienta naučiť narábať s peniazmi. V susednom Česku Edbusy rozbehlo svoju „podnikateľskú“ činnosť začiatkom jari, k nám dorazil tento megaprojekt asi pred mesiacom. V dôležitých slovenských mestách prebiehajú odborné semináre, ktoré nápadne pripomínajú vymývanie mozgov v štýle „my vám nielen požičiame, ale to aj za vás zaplatíme“, a chudobný Slovák sa nestačí čudovať. Odborní lektori, ktorí sa vám zdajú povedomí, zanietene rozprávajú o zázračnom zbohatnutí a o tom, ako Edbusy vyrieši vaše fi nančné problémy. Nemusíte mať pritom naozaj nič, len pár „drobných“, aby ste sa mohli zapojiť do systému.

Banská Bystrica, štyri hodiny popoludní. V multifunkčnej budove v centre mesta sa začína seminár, ktorý nám má zabezpečiť budúcnosť. Dostanete sa naň jednoducho, stačí sa cez niekoho, kto už v systéme je, zaregistrovať. Vy to totiž možno ani netušíte, ale váš sprostredkovateľ dostáva za vašu účasť na stretnutí peňažnú províziu. Najpohodlnejšie, ako sa len dá, sa usadíte a pozorne počúvate. Počas prvej hodiny sa dozviete, ako je strašne nespravodlivé, že všetok svoj drahocenný čas venujete práci a zarábaniu peňazí na úkor svojich záľub, rodiny a zdravia. Navyše, zarobíte strašne málo a musíte sa zadlžiť. Ak sa zadlžíte, nikoho vaše problémy nezaujímajú, a tak musíte každý večer zaspávať s vedomím, že vám možno ráno zaklope na dvere exekútor.

Lektor s nadšením vysvetľuje odborné pojmy, objasňuje finančné aktíva a pasíva a neustále pripomína, že jeho najlepšou osobnou najlepšou investíciou bola kúpa dvestokorunovej publikácie od kontroverzného Roberta Kiyosakiho, guru zázračného teoretického podnikania. „Najväčším pasívom je vlastná manželka, tá moja ma stála desať miliónov korún, keď sme sa rozviedli,“ snaží sa vtipkovať prednášajúci Igor Janits. Hm, musí byť teda rozprávkovo bohatý. A naozaj, o svoj úspech v podnikaní sa vzápätí verejne podelí a nezabudne zdôrazniť, že všetko čo má, teda aj súkromný rybársky revír, má vďaka Edbusy! Stačilo len požiadať o pomoc a rozhodnúť sa. Oni nikoho do systému nelákajú, všetko je postavené na báze absolútnej dobrovoľnosti. Potom už stačí absolvovať technické drobnosti, vložiť do systému zálohu a vyčkať desať mesiacov na sľúbený miliónik. Také jednoduché... Navyše, ak sa dáte na cestu Edbusy, vstúpite vraj do MLM systému spoločnosti Lyoness, ktorá vraj projekt garantuje. „Nie je to pravda, žiadnu spoluprácu s Edbusy nemáme, nie sme ich partneri,“ šokovali sme konateľku Lyoness Moniku Murárovú.

Ako zbohatnúť (manuál)
Sprostredkovateľ, teda Edbusy v zastúpení Martina Žouželku z Brna, vám ponúka sprostredkovanie tzv. schopnej pôžičky, za ktorú nemusíte ničím ručiť. Toto bremeno voči investorovi berie na seba sprostredkovateľ. Aby mal predsa len istotu, že sa mu to oplatí, každú pôžičku musíte zaistiť ďalším produktom spoločnosti, takzvaným rentierom, z ktorého vám síce peniaze fyzicky na účet neprídu, ale zostanú v rukách Edbusy a investora, ktorí ich budú „otáčať“ a investovať. Dvanásťpercentné ročné výnosy bez rizika garantujú, že vašu pôžičku budú renty splácať samy a vás to v podstate nebude stáť ani korunu, naopak, zarobíte. Príklad: zaplatíte zálohu 9 520 českých korún a vstúpite do systému. Môžete si teda požičať, napríklad milión. Z neho dvadsať percent zostáva sprostredkovateľovi ako provízia, teda vám zostane 800-tisíc na účte, ktoré môžete minúť. Podmienkou však je, že si musíte zaplatiť poistku, teda rentu. Systém je nastavený tak, že v našom prípade sú to dva rentierske produkty v hodnote 2 milióny, za ktoré zaplatíte ďalších dvakrát 9 520 Kč. Tieto peniaze však neuvidíte, zostávajú v systéme pracovať a dlhé roky z nich budete dostávať paušálne 5 000 korún mesačne, ktorými pôžičku splatíte... Pripomíname, že toto je veľmi zjednodušený opis systému, ktorý ponúka Edbusy, jeho know-how nepoznáme, ani nám ho nikto neposkytne.

„Ide o dvadsaťročný výskum, preto pochopte, že vám ho neprezradíme,“ povedal nám telefonicky marketingový riaditeľ Ing. Medvecký. Zároveň nás upokojil, že chápe naše pochybnosti o fungovaní takého systému. „Hoci som priemerne vzdelaný človek, ani ja som to hneď nepochopil,“ priznal skromne. O to ťažšie sa mu vysvetľovalo, čoho je vlastne riaditeľ, keď Edbusy nie je fi rma, ale klub. „No, naši právnici práve pripravujú založenie akciovej spoločnosti, pravdepodobne od januára,“ načrtol podnikateľské zámery klubu.

Vojdite do klubu bohatých
Slovenskí lektori Igor Janits, Ján Macek a Stanislav Fehér zanietene vysvetľujú, ako sa dá v systéme Edbusy zarobiť. Po dvoch hodinách vám je jasné, že najdôležitejšie zo všetkého je zohnať do systému čo najviac ľudí a presvedčiť ich, aby si peniaze požičali. V prípade jedného milióna s rentierskym zabezpečením stačí zaplatiť zálohu 28 560 Kč, pričom zdôrazňujú, že ide o vratnú zálohu! Na vybavenie úveru počkáte tri až desať mesiacov, pravdepodobnejších je tých desať. Za každé sprostredkovanie človeka dostanete províziu, rovnako ako z každého úveru a pomaly z každej splátky. Systém pripomína multilevelový marketing, rozdiel je však v tom, že MLM za peniaze ponúka reálny produkt, tovar. Ak si systém rozdeľovania provízií a zháňania klientov nakreslíte jednoducho na papier, výsledok vám nápadne pripomenie jednoduchú pyramídu...

V klube boháčov budete tým úspešnejší, čím skôr sa rozhodnete a vstúpite doň. Lektor a podnikateľ Igor Janits o tom vie svoje a vlastné skúsenosti s nadšením podáva ďalej. Pochváli sa svojím podnikaním, zárobkami, luxusným životom, rodinným domom... Len zabudol prezradiť, že hoci zázračne zbohatol, jeho vlastná dcéra z toho nemá absolútne nič, pretože pán podnikateľ si môže dovoliť len 645-korunové mesačné výživné. Možno to súvisí s tým, že podľa daňového priznania v roku 2006 zarobil len 26 950 korún!

Igor Janits musí mať pevné nervy a silné sebavedomie, keď vystupuje na verejnosti, pretože mu práve v tomto čase kazí pozitívnu publicitu nelichotivé postavenie svedka v prípade policajného vyšetrovania sexuálneho zneužívania jeho malej dcéry. Mimochodom, odkiaľ vám môže byť tento pán povedomý? Svoje odborné skúsenosti predával v minulosti okrem iného vraj aj pod hlavičkou SEVEN EL, sľubujúcej úvery, ktorej majiteľ skončil obvinený z trestného činu podvodu a neoprávneného podnikania.

Obozretnosť namieste
Pán Martin Žouželka z Brna to možno myslí s pomocou chudobným vážne a bez vedľajších úmyslov. Ako nám sám telefonicky povedal, skúseností s podobným podnikaním má dosť, od roku 2004 sa venoval reklamnej činnosti a marketingu, predtým izolátorstvu, murárskym a natieračským prácam. Poskytovaniu úverov, ekonomickému poradenstvu a organizovaniu rôznych odborných seminárov sa začal venovať v marci tohto roka a vytvoril systém Edbusy. Podľa informácie Igora Janitsa je v systéme zaregistrovaných 9 000 ľudí a toto číslo geometricky zo dňa na deň narastá...

Systém je vraj bezpečný a nikto nikoho o peniaze nepripraví. Treba však pripomenúť, že podobných projektov bolo nielen v susednom Česku, ale i u nás neúrekom. Pochybná činnosť firiem, ktoré sa podobnému podnikaniu venovali, spočívala v tom, že na základe masívnej reklamy vytvorili základnú bázu klientov, od ktorých inkasovali prvotné vklady s dlhým termínom splatnosti. Sľubovali pritom, že vklady budú dobre investované, a ručili za ich vysoké zhodnotenie. V skutočnosti sa tieto vklady využívali na prevádzkové či iné potreby predstaviteľov spoločnosti. Opatrnosti nie je nikdy dosť a platí to aj v tomto dvadsať rokov budovanom projekte.

Edbusy vám ponúka neuveriteľné možnosti a peniaze, ktoré po splnení určitých podmienok nemusíte vrátiť. „Otázne preto je, prečo milióny chudobným ľuďom rovno nedarujú, ale lákajú ich vstúpiť do vytvoreného systému,“ kladie logickú otázku daňový poradca Vladimír Chlebec. Túto otázku si však ľudia, ktorí akútnu fi nančnú injekciu potrebujú, nepoložia. Systému Edbusy vyhovie každý, aj nezamestnaná matka so štyrmi deťmi, žijúca v podnájme a s nepravidelným príjmom. Úverová rada Edbusy totiž skonštatovala, že podmienky na získanie miliónika spĺňa... Nuž, podnikateľská záľuba v „charite“ má rôzne podoby.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×