Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vyhadzujú sa vám v studenom počasí pupence či kýchate? Máte alergiu na chlad!

07.12.2015 (49/2015) V skutočnosti nejde o pravú alergiu. Precitlivenosť organizmu je dôsledkom nášho pobytu v prekúrených bytoch a kanceláriách. Imunita časom „zlenivie“ a zima telu začne prekážať.
Vyhadzujú sa vám v studenom počasí pupence či kýchate? Máte alergiu na chlad!
6 fotografií v galérii
Nedovoľte, aby vám precitlivenosť na chlad zabránila v zimných radovánkach.
Autor fotografie: Getty Images

Alergia na chlad je odpoveďou tela na fyzikálny podnet. Nie je to skutočná alergia. Tou je reakcia na alergény, ako sú napríklad rôzne pele, roztoče či zvieracia srsť. Ak je človek precitlivený na zimu, zo špeciálnych tkanivových buniek sa pri chlade uvoľní histamín. Ten vyvolá zvýšenú reaktivitu slizníc horných, stredných aj dolných dýchacích ciest a očných spojoviek. Výsledkom je dobre známa reakcia, akú dokážu vyvolať aj alergény. Začnú vás páliť oči či dokonca začnete slziť. Šteklí vás v nosohltane, zdurí sa vám nosná sliznica, máte zapchatý nos a tečie vám z neho vodnatý sekrét.

Pre alergiu na chlad sú typické aj kýchanie, dráždivý kašeľ až dýchavičnosť. Na rozdiel od podobných prejavov viróz či bakteriálnych infekcií však kýchanie, kašeľ a výtok z nosa miznú v teple ako šibnutím čarovného prútika. „Stačí, aby som šla v noci na toaletu a vystrčila bosé nohy na pár minút z teplej postele. Dostanem doslova záchvat kýchania a trvá niekoľko minút, kým prejde,“ opisuje svoju skúsenosť Zuzana.

Prejavy alergie na chlad sú aj kýchanie, dráždivý kašeľ až dýchavičnosť. 6 fotografií v galérii Prejavy alergie na chlad sú aj kýchanie, dráždivý kašeľ až dýchavičnosť. Zdroj: Shutterstock

Opuch aj tŕpnutie

Základným a charakteristickým prejavom alergie na chlad je však tvorba svrbivých pupencov. K žihľavke sa zvyčajne pridá aj opuch určitej časti tela. Najčastejšie postihne nechránené miesta vystavené chladu, teda ruky, či vyčnievajúce časti tváre, napríklad nos. Môže sa pridať aj abnormálna reakcia drobných tepien v rukách. Postihnutému prsty zblednú, bolia a stratí v nich cit. Vzácne sa ako sprievodný jav môžu vyskytovať aj bolesti hlavy, búšenie srdca a únava.

Erika zistila, že jej manžel má alergiu na chlad počas ich prvej spoločnej dovolenky. „Bolo to krátko potom, ako sme sa zoznámili. Veľmi som sa chcela ísť lyžovať a muž súhlasil, že ma bude sprevádzať, hoci sám sa nelyžuje. Upozorňoval ma, že zle znáša zimu, ale to, čo sa mu stalo na svahu, som si predtým nevedela predstaviť. Zrazu mal celú tvár v jednom ohni posiatu plastickými fľakmi, nos mu spuchol a hovoril, že sa mu zle dýcha. Ruky mal úplne biele a ľadové, hoci mal rukavice. Navliekla som mu aj svoje, na nohy si dal aj moje ponožky, ja som si obula topánky naboso a utekali sme do chaty. Musel si dať antihistaminiká, pupence mal však na tvári aj na rukách ešte dva dni. Ja som dosť otužilá a nikdy som nič podobné nevidela. Odvtedy sú zimné dovolenky pre nás tabu, radšej chodíme do tepla. Jeden z našich synov je totiž podobne precitlivený,“ uzatvára Erika.

Pupence na koži svrbia, alergiu odhalí priloženie ľadu na pokožku. 6 fotografií v galérii Pupence na koži svrbia, alergiu odhalí priloženie ľadu na pokožku. Zdroj: Getty Images

Pozor na vodu

Pre mnohých ľudí trpiacich alergiou na chlad však nie je nebezpečná iba zima s mrazmi a kopou snehu. Prehnaná reakcia organizmu sa objavuje aj v teplejších mesiacoch. Stačí, že sa náhle ochladí, rozfúka sa studený vietor. Alergická reakcia môže vzniknúť aj vtedy, ak človek s alergiou na chlad skočí do studenej vody, alebo sa napije ľadového nápoja. Pre takýchto ľudí je riskantné najmä plávanie v chladnej vode. Alergikom precitliveným na chlad totiž v studenej vode hrozí náhly pokles krvného tlaku a kolaps. Ľadový nápoj zase môže spôsobiť vo vážnych prípadoch stiahnutie hrtanu a dusenie.

Tento problém obťažuje čoraz častejšie najmä strednú generáciu bez rozdielu pohlavia. V posledných rokoch počet rôznych alergických prejavov súvisiacich s počasím alarmujúco stúpa. Podľa alergiológov a imunológov je dôvodom najmä naša pohodlnosť. Do prírody sa najmä v zimných mesiacoch vyberieme málokedy, oveľa viac času trávime vo vykúrených bytoch a v kanceláriách. Telo si od chladu postupne odvykne a ak má dispozíciu na prehnanú reakciu organizmu, vznikne alergický prejav.

Babušenie sa do šálov nepomôže, treba sa obliekať skôr ľahšie a vrstvovito. 6 fotografií v galérii Babušenie sa do šálov nepomôže, treba sa obliekať skôr ľahšie a vrstvovito. Zdroj: Getty Images

Ľadový test

Ako však lekár zistí, že máte alergiu na chlad? Určite nestačí povedať, že vás v zimných mesiacoch svrbí koža, alebo že ráno po otvorení okna kýchate. Existujú však vyšetrenia, ktoré alergiu na chlad potvrdia. Známy je takzvaný ľadový test. Na zápästie z vnútornej strany ruky sa na desať až pätnásť minút priloží skúmavka naplnená ľadom. Ak sa na koži vytvoria pupienky, je to jednoznačný prejav alergie. Tento test dopĺňajú aj vyšetrenia krvi, ktoré potvrdia zvýšenú hladinu kryoglobulínov – bielkovín, ktoré sa v tele normálne nevyskytujú a svedčia o poškodení imunitného systému.

Kryoglobulíny – chladové protilátky vo zvýšenom množstve však môžu byť aj príznakom iných ochorení súvisiacich s imunitou. Napríklad hepatitídy C, Raynaudovho syndrómu, pre ktorý sú typické studené ruky a nohy kvôli poruche prekrvenia. Tiež môžu byť prejavom lupusu, ktorý je vážnym autoimunitným ochorením. Aj preto treba pri podozrení na alergiu na chlad vždy ísť na vyšetrenia kvôli správnemu určeniu diagnózy.

Obranyschopnosť vytrénuje aj saunovanie. 6 fotografií v galérii Obranyschopnosť vytrénuje aj saunovanie. Zdroj: Shutterstock

Lieky a otužovanie

Liečba sa pri alergii na chlad zameriava najmä na zmiernenie príznakov. Používajú sa lokálne kortikoidové masti a pomáhajú aj antihistaminiká s protizápalovými zložkami. Niekedy sa pridávajú aj lieky na roztiahnutie ciev a prekrvenie končatín. Pri dýchacích problémoch sú zasa nutné spreje na uvoľnenie priedušiek. Lieky treba užívať v chladnejších mesiacoch. Na medikamenty sa však úplne spoľahnúť nedá. Bohužiaľ, niektorým ľuďom sa stav vôbec nezlepší, alebo sa upraví iba krátkodobo.

Druhou možnosťou, ako žiť s alergiou na chlad, je – začať sa otužovať. Otužovanie lekári dokonca prirovnávajú k istému druhu hyposenzibilizácie organizmu na náhle zmeny prostredia. Tým, že sa telo vystavuje chladu, si naň začne postupne privykať. Vhodné je pravidelné sprchovanie striedavo teplou a studenou vodou. Treba pridať aj prechádzky v prírode, cvičenie a celkové zlepšovanie kondície.

Prevenciou je pohyb na čerstvom vzduchu aj v zime. 6 fotografií v galérii Prevenciou je pohyb na čerstvom vzduchu aj v zime. Zdroj: Getty Images

Jednotlivým formám otužovania sa môžeme venovať každý deň. Patrí k nim vrstvovité, nie veľmi teplé obliekanie, dostatočný pohyb vonku bez ohľadu na počasie, vetranie bytov aj v zime a neprekurovanie domácností. Vhodným a príjemným doplnkom zvyšovania obranyschopnosti je aj sauna. Efekt prináša len systematické a pravidelné otužovanie. Nepríjemné vyrážky k zime pri takomto životnom štýle k zime patriť nemusia. Treba však naň myslieť po celý rok.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×