Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Neprebádaná ružovka: Zápalové ochorenie kože postihuje najmä ženy, v súčasnosti je nevyliečiteľné!

30.11.2015 (48/2015) Ružovka je málo známy, priam poetický názov pre rosaceu – zápalové ochorenie kože. Bojuje sa s ním ťažko, o príčine sa vie pomerne málo a liečia sa najmä prejavy.
Neprebádaná ružovka: Zápalové ochorenie kože postihuje najmä ženy, v súčasnosti je nevyliečiteľné!
6 fotografií v galérii
Lekárska starostlivosť a nové prípravky uľahčujú
Autor fotografie: Shutterstock

Rosacea zvyčajne postihuje centrálnu časť tváre – nos, oblasť líc, bradu a čelo. Menej často zasahuje dekolt, oblasť za ušami či vlasatú časť hlavy. V neskoršom štádiu ochorenia sa na postihnutých miestach vyskytujú zapálené vriedky, preto sa rosacea nazýva aj „akné dospelých“. Práve za akné sa často zamieňa. Na rozdiel od akné však pri tomto ochorení chýbajú typické komedony – čierne upchaté kožné póry. Pleť je skôr suchá a vyrážky nezanechávajú jazvy. Červené fľaky sa v minulosti pripisovali úpalu, reakciám kožných cievok na teplo. Rinofýma – karfiolovitý nos či zhrubnuté priľahlé časti tváre zase aj dnes mnohých vedú k úsudku, že majiteľ takéhoto nosa nadmerne pije alkohol. Nie je to však pravda. Alkohol, ale aj korenisté jedlá, prejavy rosacey síce zhoršujú, ale nevyvolávajú ju.

Nie je infekčné

Rosacea postihuje aj mužov, viac však ženy. Prvý raz sa objavuje medzi 20. až 50. rokom, a je to skutočne pomerne neprebádané ochorenie. Presná príčina sa dodnes nevie, existujú však viaceré teórie, prečo rosacea vzniká. Jedna z nich je, že červené fľaky na tvári spôsobuje porucha mechanického rozširovania podkožných kapilár. Iná, že začervenanie kože spôsobujú rôzne environmentálne faktory, používanie dráždivej kozmetiky či zlý životný štýl. Ďalšia zase, že za vriedkami je nadmerný výskyt niektorej z baktérií žijúcich na koži či porucha mazových žliaz. Významný je zrejme aj podiel psychického stresu, ktorý spôsobuje náhle začervenanie, napríklad pri vystúpeniach na verejnosti.

Rosaceu mávajú najčastejšie ženy s bledou pokožkou zo Škandinávie či z Veľkej Británie. 6 fotografií v galérii Rosaceu mávajú najčastejšie ženy s bledou pokožkou zo Škandinávie či z Veľkej Británie. Zdroj: int

Zatiaľ je isté, že ochorenie má niečo do činenia s mechanizmami ovplyvňujúcimi tok krvi v cievkach. Podľa odborníkov ide o prehnanú zápalovú odpoveď kože na minimálne podnety, ktoré sa môžu u každého pacienta mierne líšiť. Hovorí sa aj o súvislosti rosacey s ochorením tráviacej sústavy, nie je to však dokázané.

Ochorenie nie je infekčné, nenakazíte sa dotykom kože postihnutého ani v jeho blízkosti. Dedičnosť rosacey zatiaľ nebola objasnená ani potvrdená. Isté však je, že asi 40 percent ľudí trpiacich rosaceou má v blízkej rodine človeka s týmto ochorením. Náchylnejší sú zrejme aj ľudia s bielou pokožkou – veľa pacientov je medzi Írmi, Angličanmi a v škandinávskych krajinách.

Nevyliečiteľné ochorenie

Dermatológovia v súčasnosti vyhlasujú, že rosacea je nevyliečiteľné ochorenie. Jeho stav je však možné kontrolovať. Zlepšovať terapiou vzhľad kože a dbať o to, aby sa prejavy nezhoršovali a infekcia nepostihla aj podkožné vrstvy. Existujú tri štádiá ochorenia. V prvom štádiu sa prejavuje najmä prechodné začervenanie v rôznych stresových situáciách, po požití niektorých jedál, po použití sauny či v teple. Neskôr je začervenanie už trvalé. Vyskytujú sa aj rozšírené cievky – teleangiektázie. V druhom štádiu sa vyskytujú pupence a hnisové pľuzgieriky. V treťom štádiu sa pridávajú uzly, zapálené infikované ložiská. Mazové žľazy zhrubnú, koža získava pomarančový vzhľad.

Pri rosacei sa môže vyskytnúť aj postihnutie očí. 6 fotografií v galérii Pri rosacei sa môže vyskytnúť aj postihnutie očí. Zdroj: Getty Images

Známe je karfiolovité zdurenie nosa, ktoré postihuje najmä mužov – rinofýma. Pri rosacei sa môže vyskytnúť aj postihnutie očí. Objavuje sa zápal očných viečok, spojiviek, dúhovky, sklovca a vo vážnych prípadoch aj zápal očnej rohovky. Pri ťažkom postihnutí očí bez potrebnej liečby je možné až oslepnutie. Menej častou komplikáciou ochorenia je lymfatický edém – opuch niektorých častí tváre.

Doma to neskúšajte

Výskyt rosacey v populácii je pomerne častý, trpí ňou až 10 percent obyvateľstva. Jej liečba vždy patrí od rúk dermatológa a oftalmológa, domáce pokusy zmierniť začervenanie či odstrániť vriedky sa neodporúčajú. Na diagnostiku skúsenému lekárovi stačí rozhovor s pacientom a preskúmanie tváre, niekedy sa robí histologický rozbor malého kúska kože odobratého pri lokálnom umŕtvení. Pri výraznom postihnutí, ak sa lekár rozhoduje pre celkovú liečbu tabletkami, je vhodný aj rozbor krvi. Ak je začervenanie nesymetrické, sprevádzané horúčkou či bolesťou, o rosaceu určite nejde a treba vyhľadať lekára okamžite.

Začervenaná tvár je pre mnohé ženy veľký estetický problém. 6 fotografií v galérii Začervenaná tvár je pre mnohé ženy veľký estetický problém. Zdroj: iStock

Jedlo i kozmetika

Základom terapie je vyvarovať sa podnetom, ktoré spôsobujú zhoršenie stavu. Každý pacient postupne odhalí svoje „spúšťače“, ktoré zhoršujú stav ochorenia. Rosaceu môžu ovplyvňovať napríklad aj plesňové syry či morské živočíchy. Celkovo sa odporúča neslaná diéta bez korenín, zákaz horúcich jedál, nápojov a alkoholu. Treba sa vyvarovať duševnému stresu ako aj priamemu slnečnému žiareniu či sálavému teplu. Veľmi dôležité je chrániť sa ochrannými krémami s faktormi proti žiareniu UVA a UVB. Keďže ľudia s týmto ochorením majú veľmi citlivú a dráždivú pokožku, každý hygienický, kozmetický či liečebný prípravok treba najprv otestovať – naniesť iba na spánkovú oblasť počas 3 až 5 dní. Ak sa neobjaví začervenanie, pálenie, nepríjemné pocity alebo iné ťažkosti, je možné prípravok nanášať celoplošne, aj na postihnuté miesta.

Plesnivé syry a morské plody môžu zhoršovať ochorenie. Pacienti by mali vynechať aj alkohol a korenené jedlá. 6 fotografií v galérii Plesnivé syry a morské plody môžu zhoršovať ochorenie. Pacienti by mali vynechať aj alkohol a korenené jedlá. Zdroj: iStock

Človek s rosaceou však vôbec nesmie používať dráždivé mydlá ani synteticky vyrobené čistiace prostriedky. Úplným tabu by mali byť alkoholové tinktúry. Alkoholové prípravky kožu vysúšajú a môžu viesť k silnému začervenaniu.

Udržiavacie terapie

Liečba je prevažne lokálna a závisí od štádia rosacey. V druhom a treťom štádiu sa dlhodobo podávajú antibiotiká a rôzne protizápalové masti. Vylúčené sú kortikosteroidy, bežne podávané pri zápaloch kože, ochorenie totiž zhoršujú. V niektorých prípadoch sa postihnuté miesta – takzvané rosaceové uzly lokálne zmrazujú tekutým dusíkom, do úvahy pripadá „vypaľovanie“ rozšírených krvných cievok, dermabrázia, cievny laser. Dermabrázia či CO2 laser sa používajú pri zhrubnutí nosa a tvárový laser môže zmierniť prejavy začervenia. Liečba očných prejavov rosacey patrí do starostlivosti očného lekára. Všetky terapie v liečbe rosacey sú však iba udržiavacie a ich efekt je dočasný práve pre chronický zápal, ktorý stále trvá.

Mejkap môže zakryť nepeknú červeň. Treba však dbať na to, aby nedráždil pokožku. 6 fotografií v galérii Mejkap môže zakryť nepeknú červeň. Treba však dbať na to, aby nedráždil pokožku. Zdroj: iStock

Tvár a telo

Začervenanie tváre nemusí automaticky znamenať rosaceu. Existuje viacero kožných ochorení, ktoré postihujú cievky tváre, napríklad kožná alergia. Vyrážky pri rosacei môžu byť podobné ako prejavy ekzému. Dermatológ však zistí rozdiel okamžite. V prípade iných ochorení sú totiž postihnuté cievky aj v iných častiach tela. Ak sa chronické zápalové zmeny rozvíjajú napríklad na kĺboch, obličkách či pľúcach, vedú k ich poškodeniu. Aj reumatologické ochorenia spôsobujú roztiahnutie cievok na tvári a začervenanie kože. Patria medzi ne napríklad lupus erythematosus, dermatomyozitída či sklerodermia. Rosacea však poškodzuje len tvár a ostatné časti tela sú chronickým zápalom nedotknuté.

Ženy to majú o čosi ľahšie, nakoľko si pleť môžu kryť mejkapom. Aj v tomto prípade by mali byť opatrné, pretože niektoré z farebných krycích krémov vyvolávajú svrbenie, začervenanie a pred použitím na celú tvár ich treba dopredu vyskúšať.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×