Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Švédsky kráľ spôsobil svojím nápadom rozruch a zožal posmech! Čo by chcel zakázať?

26.11.2015 Švédsky monarcha Karol XVI. Gustáv je nielen vášnivým športovcom, ale aj ochrancom životného prostredia. Posledným nápadom, ako mu pomôcť, však zrejme trocha prestrelil.
Švédsky kráľ spôsobil svojím nápadom rozruch a zožal posmech! Čo by chcel zakázať?
2 fotografie v galérii
Karol XVI. Gustáv je zanieteným ochrancom životného prostredia.
Autor fotografie: Reuters

Kúpanie vo vani je totiž podľa 69-ročného panovníka zbytočným plytvaním vodou a energiami. Napadlo mu to vo chvíli, keď musel podstúpiť túto „tortúru“ v kúpeľni bez sprchy. „Padlo na to toľko pitnej vody a energie. Bolo mi jasné, že to nie je veľmi rozumné. Naozaj som sa hanbil,“ prezradil pre švédske periodikum Svenska Dagbladet.

Reakcie verejnosti na seba nenechali dlho čakať. „Zakázal by som kráľovi cestovať,“ píše sa v jednom príspevku na Twitteri. Monarcha sa potom snažil svoje slová zmierniť tvrdením, že to nemyslel úplne vážne. Zároveň však zdôraznil, že aj malé detaily môžu mať v konečnom dôsledku veľký efekt.

Karol XVI. Gustáv už viackrát dokázal, že osud životného prostredia mu nie je ľahostajný. Jazdí automobilom na hybridný pohon, konzumuje málo mäsa a snaží sa šetriť energiou aj v kráľovskom paláci, hoci v prípade takej starej budovy to nie je jednoduché. Zároveň je vášnivým športovcom, či už aktívne alebo ako fanúšik v hľadisku. V roku 1977 dokonca zvládol legendárny Vasov beh na lyžiach, ktorý meria deväťdesiat kilometrov. Okrem toho obľubuje prechádzky, prírodu, poľovačky či jachting. Tento rok v lete ho paparacovia nachytali, ako sa na palube jednej z nich opaľuje po boku manželky Silvie. Miestom ich oddychu bolo obľúbené francúzske letovisko v Saint Tropez. Carl XVI. Gustaf je na tróne už viac ako štyri desaťročia, nastúpil naň v septembri 1973 ako 27-ročný.

Švédsky kráľovský pár počas tohtoročnej dovolenky. 2 fotografie v galérii Švédsky kráľovský pár počas tohtoročnej dovolenky. Zdroj: Northfoto

Rozhovor pre Svenska Dagbladet poskytol panovník niekoľko dní pred klimatickou konferenciou v Paríži, na ktorej sa od pondelka zúčastní spolu s ďalšími predstaviteľmi z viac ako 140 krajín. Hlavnou témou bude prerokovanie dohody o ďalšom znižovaní emisií skleníkových plynov a obnoviteľných zdrojoch energie. „Parížska konferencia musí zabrániť tomu, aby nám koncom 21. storočia vystúpila teplota vyššie, ako o dva stupne. Treba urobiť maximum, aby sa prijali iniciatívy celosvetovo. Ak sa nič neurobí, teplota na svete sa zvýši o možno 4,5 až 6 stupňov,“ povedal Gilles Pargneaux z Progresívnej aliancie socialistov a demokratov, ktorý na konferencii tiež nebude chýbať.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×