Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Boris Kollár: Naivný je ten, kto ma podcení. Za 25 rokov viem na každého veľmi veľa!

13.11.2015 (46/2015) Podnikateľ Boris Kollár (50) nadobudol pocit, že by mal vypočuť ľudí, ktorí ho na internete vyzývajú na vstup do politiky. Ide do parlamentných volieb, ktoré budú na jar 2016.
Boris Kollár: Naivný je ten, kto ma podcení. Za 25 rokov viem na každého veľmi veľa!
5 fotografií v galérii
Kollár sa o vstup do politiky pokúša už druhýkrát.
Autor fotografie: Peter Korček

Vaša terajšia aktivita, keď ste neustále komentovali rôzne politické udalosti, migráciu, kritizovali ste, smerovala k tomu, že idete do politiky?

Práve že nie, aj keď si to ľudia myslia. Pred časom som si otvoril konto na facebooku, komentoval som a zrazu som mal 5-tisíc priateľov a facebook mi ďalších zablokoval, viac ich mať nemôžem. Priateľka mi teda otvorila na facebooku stránku, fan page. Bol august, boli sme v Miami, dal som tam fotku a koniec. Ale o dva-tri týždne som začal pridávať komentáre a mali obrovskú odozvu.

Akú?

Napísal som niečo napríklad o zdravotníctve a zistil som, že sa komentár dostal k 800-tisíc ľuďom. Zarazilo ma to, rozmýšľal som, či je to normálne, alebo som naozaj trafil a ide o veľký zásah. Tak som sa začal vyjadrovať ku všetkým veciam, ktoré ma trápia a ťažia tak, ako som dovtedy robil iba cez moje konto na facebooku. To isté, čo píšem dnes, som písal aj pred rokom, len predtým si komentáre všimlo iba tých 5-tisíc priateľov.

Čo ste napríklad písali?

Trebárs keď bolo nešťastné zemetrasenie v Nepále a slovenské ministerstvo situáciu nezvládlo, nepomáhalo slovenským turistom, ako by malo. Tak som napísal, že minister Lajčák je neschopný. V tom čase si vybavoval nový flek v Amerike a napádal slovenských občanov v Nepále, hoci oni potrebovali pomoc. Ministerstvo je servis pre občana, je jeho psia povinnosť pracovať pre nich. V Nepále zomierali ľudia a tí, ktorí prežili, nemali prístup k pitnej vode. A on napadol kolegu z Fun rádia Patrika Zimana, ktorý tam bol s viacerými ľuďmi, že čo sa sťažuje, či má znížený komfort. To je čo za hlúposť?

V roku 2010 ste neúspešne kandidovali do parlamentu za Úniu – Stranu pre Slovensko. Chceli ste sa venovať turistickému ruchu. Potom sa nič nedialo. Prestali ste myslieť na aktívnu politiku?

Áno, veď ja som nebol politik. Mňa v tom čase politika zaujímala z pohľadu cestovného ruchu. Nevyšlo to, nič sa nedialo. Lenže odvtedy uplynulo päť rokov, krajina je rozkradnutá, oligarchia si robí, čo chce a ja nechcem žiť v rozvrátenom štáte.

Boris Kollár sa rád ukazuje v spoločnosti s Andreou Heringhovou, s ktorou má dve deti. 5 fotografií v galérii Boris Kollár sa rád ukazuje v spoločnosti s Andreou Heringhovou, s ktorou má dve deti. Zdroj: Martin Hanzel

Ako ste teda prišli k tomu, že idete znova kandidovať do parlamentu?

Keď som komentoval rôzne udalosti, ľudia mi začali písať, že mám pravdu, len oni sa to boja vysloviť a sú radi, že ja si otvorím ústa. Spoločnosť sa dostala do stavu, že ľudia sa boja vysloviť názor, lebo ich vyhodia z roboty.

Ale to pretrváva už niekoľko rokov.

A v poriadku to určite nie je. Je neprijateľné, že redaktorku Markízy Šimkovičovú vyhodili aj preto, že písala vlastný názor o utečencoch. Vyslali signál do spoločnosti, že ak si človek otvorí ústa, skončil.

Učiteľ Žarnay z košického kraja pred dva a pol rokom vyslovil podozrenie, že škola posiela neoprávnene peniaze externým právnikom a tiež ho vyhodili. Mal pravdu, no nevedel sa domôcť spravodlivosti.

Strašné veci, úplne neprijateľné. A keď som ich komentoval, ľudia mi cez internet začali vyčítať, že čo len rozprávam a prečo s tým nič neurobím. Nemal som predstavu, čo s tým, vôbec som si nepredstavoval, že by som išiel do politiky so svojou stranou. Ale kauzy pribúdali, do toho vpadla migrácia. Dostali sme sa do situácie, že maďarský premiér Orbán sa smeje rakúskemu ministrovi, že sa bojí povedať slovo plot. On hovorí dočasná zábrana. Keď je raz niečo plot, tak je to plot a robia ho preto, aby sa ilegálni imigranti nedostali tam, kam nemajú. Pomenovať veci pravým menom už nemajú problém len na Slovensku, ale všade. Zasa som to komentoval, a keď ma tisícky ľudí vyzývali, aby som len „nekecal“, no niečo urobil, rozhodol som sa vstúpiť do politiky. A v súvislosti s rozhodnutím ísť do politiky by som mohol povedať dôležitý dôvod – mám deväť detí.

Veď práve, o vás sa neustále píše ako o multioteckovi.

Ja s bratom sme vyrastali bez otca, nepoznali sme ho, nikdy sme od neho nič nedostali. Raz som povedal, že keď budem veľký, chcem mať veľa detí a neurobím im to, čo urobil náš otec. Dnes by mi asi žiadna žena nedala deväť detí, tak som si to vyriešil po svojom. Deti chcem chrániť, žijú na Slovensku a chcem, aby spolu so všetkými ostatnými prežili v normálnej spoločnosti. Takže ide o jeden z dôvodov, prečo idem do politiky. Normálna spoločnosť.

Ostaňme ešte pri deťoch – už ste s rozrastaním počtu detí skončili?

Nikdy nedokážete povedať, či áno, alebo nie, ale určite si nejdem zámerne robiť ďalších deväť. To, ako som nakoniec s počtom detí dopadol, priniesol život.

Vaše hlavné ciele v politike sú aké?

Zaujímajú ma dve témy – vonkajšie ohrozenie a vnútorné ohrozenie Slovenska. Vonkajšie je migrácia a nenahovárajme si, že nie je organizovaná, že nejde o systém, ktorý niekto vymyslel. V Európe je situácia, že nemecká vláda migráciu podporovala, Merkelová porušila ústavu, keď migrantov pozvala a na druhej strane Orbán, ktorý hranicu stráži, je Západom napádaný. Zvrátenosť doby. Migrantov vnímam ako inváziu. Oni sa pred vojnou zachránili príchodom do Turecka, kde vojna nie je. Išli na Západ, no nechcú zostať ani v Slovinsku, ani v Maďarsku a už ani v Rakúsku, všetci sa šinú do Nemecka.

Čoho sa potom báť? Veď oni nechcú ísť ani na Slovensko, vyhýbajú sa mu.

Ak sa Nemecko či Švédsko nasýtia a na budúci rok by prišli ďalšie tri milióny migrantov, nastane pretlak, začnú sa „rozlievať“aj inde. Nemyslime si, že sme chránení tým, že k nám teraz nechcú ísť. Je to naozaj ohrozenie Slovenska zvonka.

Čo je podľa vás vnútorné ohrozenie Slovenska?

Všetci sú skeptickí, nikto už ničomu neverí, morálka je taká zdevastovaná, že ľudia začínajú mať pocit, že úspech sa dostaví, iba keď podvádzate, klamete, tendrujete, dodávate štátu predražené služby. Niekto ukradne 100 eur a ide do basy, iný ukradne 100 miliónov, nestane sa mu nič a znova dostane štátnu zákazku. Potom sme prekvapení, že ľudia prestávajú veriť v spravodlivosť, vo vymožiteľnosť práva, a že sa v nich zakoreňuje nedôvera ku všetkým politikom. V spoločnosti je pocit, že nebudete mať úspech vtedy, keď pracujete slušne. Ale o mne viete všetko – multiotecko, ženy, vily, neustále médiá zverejňujú čo som, kto som...

Čo tým chcete povedať?

Písali niekedy o mne ako o podnikateľovi, ktorý neplatí dodávateľom, ktorý ukradol, vytuneloval, neodvádzal poistné za zamestnancov, dlhuje zamestnancom, naschvál dal firmu do konkurzu, aby oklamal veriteľov? Nikdy nič také za 25 rokov podnikania nenapísali. Lebo som podnikal slušne. Keby som bol tunelár, neplatič, verte tomu, že by niečo na mňa našli, ale nenašli. Preto si môžem dovoliť rozviazať ruky súdnictvu, prokuratúre. Na mňa nič nemajú, ja som s nimi bandu nebil, mňa za gule nedržia. Môžem si dovoliť hovoriť, čo chcem.

Kollár sa o vstup do politiky pokúša už druhýkrát. 5 fotografií v galérii Kollár sa o vstup do politiky pokúša už druhýkrát. Zdroj: Peter Korček

V prípade utečencov by ste si zrejme rozumeli s Robertom Ficom.

Áno, veľakrát som ho v tejto veci podporil, je tu však druhá strana, že v krajine všetko rozkradli a pomaly už nebude čím ochrániť štát. Armádu dostali do takého stavu, že máme dve bojaschopné stíhačky, nakupujeme vrtuľníky v cene, za ktorú by sme mohli kúpiť niekoľkonásobne viac, obstarávame všetko predražené tak, že peniaze unikajú preč a na hranice môže štát poslať akurát tak traktory. Zlikvidovali obranyschopnosť, a keď si nezavoláme niekoho zvonku, nedokážeme si pomôcť.

Aký bude vstup do politiky? Budete na kandidátke nejakej strany?

Nie, idem do politiky s vlastnou politickou stranou.

Aká to je strana?

Názov poviem o týždeň. (Pozn. red.: Dva dni po tomto rozhovore oznámil, že hnutie sa bude volať Sme rodina)

Vytvorili ste si ju, alebo ste od niekoho odkúpili značku?

Stranu ani značku odkúpiť nemôžete a na vyzbieranie podpisov a zaregistrovanie strany už nebol čas. Dohodol som sa v jednej existujúcej strane, kde ma zvolili za predsedu. (Ide o regionálnu stranu Náš kraj - pozn. red.) Ovládol som ju a budem mať svoju kandidátnu listinu. Je to strana, ktorá funguje asi desať rokov, je čistá, má všetky priznania, podania, nie je rasistická, od slušného človeka. Normálna strana, ktorú premenujem a odteraz ide v mojej réžii. Mám v strane dve základné témy, o ktorých sme doteraz hovorili, ale to neznamená, že ma nezaujíma, ako sú financované matky s deťmi, ako riešiť korupciu, ako chudobu, ako cestovný ruch. Počkajte si na predstavenie programu a uvidíte. Mojím cieľom je dostať sa do parlamentu a veci zmeniť.

Vážny problém spoločnosti je, že politika sa oligarchizuje. Chcete pohnúť aj s tým?

Netvrdím, že úplne zničíme oligarchov a vymetieme ich. Oni majú svoje miesto v spoločnosti, zamestnávajú ľudí, ale nechcem, aby robili zlo. Nech pracujú, nech majú veľké zákazky, ale s primeraným ziskom, nie aby sme mali všetko predražené. Nie je normálne, že staviame diaľnice podstatne drahšie ako Nemci, takže treba nastaviť systém a bude sa nám dýchať podstatne ľahšie.

Trochu naivné, ak si myslíte, že pohnete s oligarchiou.

Nesúhlasím. Keby som bol naivný, dnes by som sedel s holým zadkom v kancelárii a nemal by som nič. Nikdy som naivný nebol, všetko som vždy robil s presvedčením, že to dokážem. Naivný je ten, kto ma podcení.

Aké budú štruktúry vašej strany?

Už sú vytvorené. Nechcel som verejne známych ľudí a nechcel som ani bývalých politikov. Ide o vzdelaných odborníkov, ktorí si tiež povedali, že stačilo, že to, čo sa deje, už nie je normálne. Keď ja chcem zlepšiť nejaké služby, vždy si beriem úvery a sťahuje mi zadok, že čo ak nevyjde sezóna, či ich dokážem splatiť. A potom vidím tamtých, ako rozkrádajú štát a čo s nami robia.

Ale podobné strany, ktoré chceli zmeniť systém, tu už boli a nevyšlo im to.

Nepýtajte sa ma na druhých, ktorí neuspeli, nezaujímajú ma. Môžem hovoriť iba za seba.

Prezentujete sa ako človek, ktorý napáda všetko, čo je zle. Voliči však možno skôr čakajú, kedy konečne vznikne reformná strana, ktorá ukáže, ako chce veci zmeniť a nebude ukazovať iba na to, čo nefunguje.

Všetko vysvetlím onedlho na prvých tlačovkách. Idem bojovať za niečo a všetko v programe zverejníme.

Politické strany majú zavedené značky. Vy ste zatiaľ internetová strana. Trúfate si dostať sa do parlamentu?

Trúfam. Dávam si veľmi vysoké ciele, ale nemám problém, ak sa úplne nenaplnia. Teraz mám najvyšší cieľ, dostať sa s veľmi dobrým výsledkom do parlamentu.

Išli by ste s niekým do vládnej koalície? S kým?

Budem vedieť odpovedať, keď sa moja strana naozaj dostane do parlamentu. Dnes by som vyzeral ako hlupák, ktorý už dnes delí výhru v športke, hoci ju ide podať len zajtra.

Boris Kollár sa počas natáčania relácie V siedmom nebi dostal medzi sociálne slabších. 5 fotografií v galérii Boris Kollár sa počas natáčania relácie V siedmom nebi dostal medzi sociálne slabších. Zdroj: TV Joj

V parlamente je strana, v ktorej sú štyria kamaráti – predseda, jeho bratranec, bývalá zamestnankyňa a kamarát. Zvyšní poslanci sú k nim akoby prilepení. Myslíme tým OĽaNO. Čo je zač vaša strana?

Moja strana členov má a ak uspejeme, budeme budovať štruktúry v krajoch a okresoch. Teraz je krátko pred voľbami, takže na rozsiahle štruktúry nie je čas, ale určite to nie je štvorčlenná strana.

Kto stojí za vašou stranou?

Zdá sa vám, že som taká sra..., že potrebujem, aby za mnou niekto stál?! Všetko som si vybudoval sám a táto otázka ma urazila.

Strana potrebuje financie na kampaň a kým nebude v parlamente, nemá ich odkiaľ vziať, iba od členov. Všetko bude hradiť zo svojho?

Áno a dúfam, že aj ľudia, ktorí pôjdu so mnou do volieb, v rámci svojich možností pomôžu. Ale ak myslíte nejakého veľkého sponzora, ktorý všetko zaplatí, tak neexistuje.

Kampaň však stojí milióny.

Vôbec nie, nejdem do strany vraziť milióny. Mňa poznajú všetci, takže nepotrebujem dávať šesť mesiacov jeden až dva milióny do bilbordov, aby ľudia vôbec vedeli, že strana existuje a kto je predseda. Peniaze, ktoré by som mal vyhodiť na bilbordy, dám radšej detskému domovu.

Mnohí podnikatelia sa dostali po rokoch do štádia, že chcú riadiť krajinu a meniť spoločnosť. Babiš v Česku, Kiska na Slovensku, v USA teraz chce meniť veci Donald Trump. Kedy ste vy definitívne dospeli do štádia, že chcete ísť do toho? Naozaj to bolo až toto leto?

Asi päť rokov, čo neriadim firmy, som sa už len zabával. Niečo som kúpil na Floride, nejaké nehnuteľnosti v Thajsku, ale to už nie je podnikanie v pote tváre. Niekde niečo investujem, prerobím, predám. Je to len udržiavanie bdelosti. Po päťdesiatke to prišlo, rozmýšľanie nad tým, čo všetko je zlé, že krajina nikam nenapreduje. Ale ja naozaj chcem, aby deti vyrastali v dobrej spoločnosti. Príkladov podnikateľov v politike je množstvo. Doba je turbulentná a ľudia sa správajú inak ako bežne predtým.

Sú to všetko ľudia, ktorí boli predtým verejne známi ako úspešní podnikatelia. Čím to je, že práve títo podnikatelia majú tú chuť postaviť sa na čelo štátu?

Je to trápenie, lebo už sa na to nemôžu pozerať. Narážam na klientelizmus, rozkrádanie, pokrivený trh. Keby som vedel, že trh je normálny, vôbec by som sa nezaoberal snahou dostať sa do politiky. Ale súčasní politici nielenže štát rozkrádajú, ale naozaj ho krivia.

Myslíte rôznymi tendrami?

Poviem príklad. Mali by ste fotoštúdio, ktorým by ste zarábali pre rodinu a pre seba. A teraz si predstavte, že oligarcha, ktorý ukradne nejaké peniaze, dostane ich zadarmo, si vytvorí tri takéto štúdiá a začne poskytovať služby za polovičné ceny. Nezáleží mu, či budú tvoriť zisk, on jednoducho vezme peniaze, ktoré dostal inde, a bude fotoštúdiá dotovať. Ako dlho vydržíte vy? Veľmi krátko a skončíte, kým on si tým riešil napríklad nejakú politiku. Mal nejaký iný cieľ a pokrivil trh.

Padlo tu meno Andreja Babiša, je on pre vás nejakou inšpiráciou?

Nie, nikdy som sa neinšpiroval pánom Babišom, ale určite prežíva impozantný príbeh.

Na Slovensku je väčšina ľudí vraj kresťansky založená. Myslíte, že budete pre nich dostatočne dobrým kandidátom, keď máte 9 detí s rôznymi ženami?

Koľko ľudí volí KDH?

Málo.

No vidíte! A koľko je tu kresťanov? A koľko ich volí KDH? Tak tu máte odpoveď.

Počítate s tým, že keď by ste sa dostali do parlamentu, budú vám politickí oponenti vyhadzovať na oči deti, ženy?

Nikoho som neokradol, neolúpil, ani som nikomu neznížil životnú úroveň tým, že som si narobil deti. Ak mi niekto bude chcieť niečo vyčítať, musí rátať s tým, že za 25 rokov viem na každého veľmi veľa. Je podstatne horšie, keď sa niekto zúčastní tendrov, lúpeží, rozkrádania štátu, ako keď ja mám 9 detí. Ak niekto bude mňa napádať cez deti, odrazí sa to odo mňa ako od sklenenej kopule a odpoviem mu, čo urobil on. A on vie, že ja viem. Prežil som 25 rokov boja v podnikaní, myslíte, že nezvládnem tých 150... „politikov“?

Kollár sa o vstup do politiky pokúša už druhýkrát. 5 fotografií v galérii Kollár sa o vstup do politiky pokúša už druhýkrát. Zdroj: Peter Korček

Ste podnikateľ. Politik prichádzajúci do verejnej funkcie môže síce firmy vlastniť, ale nesmie ich riadiť. Vzdali by ste sa riadenia vašich firiem?

Už sa to stalo, asi päť rokov nie som v operatíve spoločností, som len majiteľ, nie štatutár. Mám na starosti stratégiu, financovanie a lobing, ale do výkonu firiem sa vôbec nestarám.

Firmy vám pribúdajú, ubúdajú, alebo máte stabilizované podnikanie?

Viac-menej stabilizované. Kľúčové je Fun rádio, lyžiarske stredisko Donovaly a firmy, ktoré vlastnia nehnuteľnosti a prenajímajú ich.

Aký máte vzťah s finančnými skupinami? Napríklad s J&T?

Už žiadny. V minulosti som J&T predal lyžiarske stredisko Štrbské Pleso, a to je všetko.

Keby ste sa dostali do parlamentu, museli by ste tam sedieť štyri roky. Žiadna Florida, kedy sa vám zachce.

Uvedomujem si to a pred rozhodnutím o vstupe do politiky som nad tým rozmýšľal. Niečo by som stratil, na druhej strane by som získal možnosť opraviť, čo treba, a to je dôležitejšie, ako moje štyri roky vylihovania.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×