Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nemecký exkancelár je po operácii na tom zle, cigariet sa napriek tomu nevzdal

09.11.2015 Bývalého nemeckého kancelára Helmuta Schmidta (96) vo štvrtok po dvoch mesiacoch prepustili z nemocnice v Hamburgu.
Nemecký exkancelár je po operácii na tom zle, cigariet sa napriek tomu nevzdal
2 fotografie v galérii
Helmut Schmidt bol celý život tuhý fajčiar.
Autor fotografie: Reuters

Museli ho operovať, keďže mal problémy s cievnou embóliou v pravej nohe. Napriek úspešnej operácii je jeho stav vážny. Lekári však nepovažovali za potrebné, aby naďalej zostával v nemocnici, na jeho vlastnú žiadosť ho prepustili do domáceho ošetrenia, kde je pri ňom osobný lekár. Helmut Schmidt má problémy s dýchaním a od operácie sa jeho zdravotný stav každým dňom dramaticky zhoršuje.

Stará sa o neho aj dcéra Susanne, ktorá sa kvôli tomu vrátila do Hamburgu z Londýna, kde dlhé roky žila. Podľa vyjadrenia ošetrujúcich lekárov treba počítať s najhorším a to isté pre média vyhlasujú aj jeho priatelia. Od nedele k nemu už nikto nesmie prísť a exkancelár prestáva spoznávať najbližších. Rodina i priatelia sa obávajú, že svojich 97. narodenín deň pred Štedrým dňom sa už nemusí dožiť.

Nemecký kancelár Helmut Schmidt a britská premiérka Margaret Thatcherová na spoločnej tlačovej konferencii v roku 1980. 2 fotografie v galérii Nemecký kancelár Helmut Schmidt a britská premiérka Margaret Thatcherová na spoločnej tlačovej konferencii v roku 1980. Zdroj: Getty Images

Napriek tomu ako dlhoročný fajčiar si ani v uplynulých dňoch neodpustil cigaretu. Ani ošetrujúci kardiológ profesor Karl-Heinz Kuck nepovažuje za potrebné nútiť ho skoncovať s fajčením: „V tomto veku by už nemalo žiadny zmysel mu čokoľvek zakazovať.“

Helmut Schmidt sa stal západonemeckým kancelárom v roku 1974 po rezignácii Willyho Brandta. Počas jeho vlády čelila krajina viacerým problémom, medzi najväčšie patrili teroristické útoky tzv. RAF (Rote Armee Fraktion). Vo funkcii skončil v roku 1982, keď stratil parlamentnú väčšinu a vystriedal ho Helmut Kohl.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×