Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Matovič o Ficovi: Mentálne je tam, kde každý radový stredoafrický diktátor

05.11.2015 (45/2015) Šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič (42) má rušné dni, jeho hnutie sa možno nedostane do parlamentu, v rodinnej firme bola policajná razia, premiér na neho podal trestné oznámenie za údajný účet na Belize.
Matovič o Ficovi: Mentálne je tam, kde každý radový stredoafrický diktátor
8 fotografií v galérii
„Ak Smer so SNS získajú po voľbách ústavnú väčšinu, čaká nás bieloruský scenár, “ myslí...
Autor fotografie: Peter Korček

Rozhovor sa s ním robí pomerne ťažko, lebo nikdy neviete, či žartuje, alebo tomu, čo hovorí, aj verí, alebo sa snaží veci prispôsobiť si podobne ako to robí Robert Fico (viď prvé dve-tri odpovede v rozhovore). Rád sa stavia do polohy, že buď ja, alebo Fico, ako keby nič iné neexistovalo. Typická „ja a ja a ja“ politika sa prejavuje aj po otázke, že čo keď sa nedostane do parlamentu – odpovie, že mimo parlamentu zarábal stokrát viac. Jeho hnutie Obyčajní ľudia nemá štruktúry, kostru tvoria štyria ľudia – Matovič, jeho bratranec Jozef Viskupič, jeho bývalá zamestnankyňa Erika Jurinová a trojku dopĺňa Martin Fecko. Cez jeho hnutie sa však do parlamentu dostali také „perly“ ako Helena Mezenská, Štefan Kuffa, Branislav Škripek či Alojz Hlina. Keď pred štyrmi rokmi kandidovali na kandidátke Obyčajných ľudí aj relatívne akceptovateľní politici, vyzval ich, aby išli na detektor lži. Nahnevali sa a z kandidátky odišli. Niektorí jeho správanie nedokážu vydržať, od Anny Belousovovej dostal facku, s Robertom Kaliňákom sa skoro pobil v parlamente.

V prieskume agentúry MVK na otázku, ktorí politici spôsobujú vážne problémy a najviac kazia úroveň politiky, ste boli na prvom mieste.

Ale ja som do politiky už išiel s tým, že budem robiť vážne problémy štandardným politikom a budem kaziť úroveň slovenskej politiky. Tá je typická predvolebnými sľubmi, že politici sa budú za ľudí biť, no po voľbách ich okrádajú. Som veľmi rád, že ľudia ohodnotili môj výkon tak, že kazím úroveň politiky.

Žartujete? V prieskume ide o to, ktorého politika ľudia vnímajú najhoršie. Vy ste „vyhrali“.

Kaziť úroveň slovenskej politiky je veľmi dobrá vec, lebo je ohromne skazená. Ak skazíte niečo skazené, tak robíte všetko preto, aby ste to opravili. Možnože moji fanúšikovia túto otázku vyhodnotili tak, že si robím robotu dobre.

Naozaj si myslíte, že to vaši fanúšikovia vás dali na prvé miesto?

Trošku zveličujem, jasné. Neviem, ako ľudia otázku pochopili, no je pochopiteľné, že ak ukážem na ich pozemského boha, že to je obyčajný zlodej, jasné, že ma nemajú radi. To je daň za pravdu.

Aj takto sa dá vystupovať v parlamente. 8 fotografií v galérii Aj takto sa dá vystupovať v parlamente. Zdroj: anc

Ako ste sa vyrovnali s tým, že vás označujú za parlamentného šaša?

Nemám s tým problém. Šašo mal na kráľovskom dvore najdôležitejšiu funkciu – hovoriť vládcom pravdu.

To je tradične „srandičková“ odpoveď, ale pýtame sa vážne.

Skorumpovaní politici ma nejako musia zosmiešniť a ukázať, že som idiot, šašo, blázon a moje reči netreba brať vážne. Podľa prieskumu mi 35 percent ľudí dôveruje a 60 percent nedôveruje, zvyšní nevedia. Keď si pozriete, kto mi nedôveruje, tak dramaticky mi nedôverujú hlavne voliči Smeru.

Je podľa vás dobré, že ste politik, ktorý rozdeľuje spoločnosť?

Mohol som si vybrať z dvoch ciest. Buď mĺkva ryba, kapor na dne rybníka, nerobiť nič 25 rokov ako Bugár a nemať nepriateľov. Alebo si vybrať cestu šťuky, ísť kaprom po krku a vtedy je nepriateľov plno.

Vy však dávate voličom posolstvo, že ste šťuka, ktorá ide po krku a nie posolstvo, že chcete niečo v krajine vytvoriť, mať víziu, posunúť štát ďalej.

Je to ako v rozprávke. Keď chceme dobre pre Slovensko, najskôr musíme odstrániť zlo. Lebo so zlom nikdy dobro nedosiahnete. To je moja cesta.

S Danielom Lipšicom a jeho Novou chcete ísť do volieb ako koalícia, takže na zvolenie potrebujete minimálne 7 percent hlasov. Podľa prieskumov budete mať problémy dostať sa do parlamentu. Čo potom?

Predchádzajúce tri až štyri prieskumy naozaj naznačujú, že po spojení s Novou máme menšiu podporu, ako sme mali predtým. Fanúšikom Obyčajných ľudí musíme viac vysvetľovať, že sa netreba báť Daniela Lipšica a fanúšikom Novy, že sa nemusia báť Matoviča. To je celé. Napríklad pri SDKÚ v minulosti dlhodobo fungoval efekt, že v prieskumoch mali o polovicu menšiu podporu ako neskôr skutočnú podporu vo voľbách.

SDKÚ je úplne iný príbeh ako vy, v tom čase bola SDKÚ reformná strana.

To je váš názor, nechajme rozbory na politológov.

Matovičovu prácu občas vidia ľudia aj v uliciach. Transparenty má rád. 8 fotografií v galérii Matovičovu prácu občas vidia ľudia aj v uliciach. Transparenty má rád. Zdroj: anc

Čo ak preferencie vašej koalície nepôjdu hore a do parlamentu sa už nedostanete?

Nechcem strašiť, no podľa súčasných preferencií by Smer spolu so SNS mali v parlamente ústavnú väčšinu. V tom prípade by Slovensko čakal bieloruský scenár. Tieto dve politické strany, ktoré Slovensko rozkradli, by zrazu mali absolútnu moc. Z Fica by sa šmahom ruky stal diktátor Lukašenkových kvalít, po čom jeho srdce túži, a zo Slovenska by sa stala opäť čierna diera Európy. Ak si toto ľudia neželajú, budú voliť nás, aby sme, Ficovým jazykom – ochránili Slovensko. Pred Ficom. Myslím si, že voľby dopadnú v prospech nášho zoskupenia omnoho lepšie, ako ukazujú súčasné prieskumy.

A čo keď nie?

Tak nič. Nie som odkázaný na politiku. Môj mesačný príjem bol pred vstupom do parlamentu stokrát väčší, a to nepreháňam. Ak nás nezvolia, tak uznám, že ľudia rozhodli, nedôverujú mi dostatočne na to, aby som zastupoval ich záujmy a rozhodli sa pre cestu Bieloruska. Vybavené.

Keby ste sa aj do parlamentu dostali a súčasná opozícia by mala možnosť vytvoriť vládu, zasa vznikne problém, že nie ste človek, s ktorým by chceli spolupracovať.

Do očí mi to nepovedal nikto, len registrujem tieto vyjadrenia od Bélu Bugára, že by nechcel mať so mnou nič spoločné. To už je aj otázka na jeho voličov, akú „objednávku“ mu dajú – či radšej chcú, aby Most-Híd išiel podporovať do vlády zlodejov, alebo radšej bude zostavovať koalíciu s problematickým Matovičom, ktorý bude všetkých strážiť, aby nekradli.

Myslíte, že Radoslav Procházka a jeho strana Sieť by mali chuť s vami spolupracovať?

Nehovorím, že s nami, no oni nie sú schopní ani bez nás. Tvária sa, že sú alternatíva, ale nevedia sa dohodnúť na ničom.

Vy by ste chceli ísť s Procházkom do vládnej koalície?

Môžem si o ňom myslieť čokoľvek, ale Fico je trikrát horší charakter ako on. Alebo inak povedané, Procházka je trikrát lepší. Som ochotný podporiť menšie zlo.

Keď sa s Procházkom stretnete, debatujete spolu?

Nevideli sme sa asi rok a pol, nemali sme príležitosť.

Vy ste si ho tajne nahrávali a potom ste zverejnili nahrávku, ako sa chcel s vami dohadovať pred prezidentskými voľbami na inzerovaní bez dokladov vo vašich inzertných novinách. Z hľadiska budúcnosti je to pre vás problém, že ste si kohokoľvek tajne nahrávali.

Nahral som si ho pri páchaní trestného činu krátenia dane v štádiu pokusu. Tým som chcel všetkým politikom ukázať, že so mnou sa nevyjednáva o zlodejstvách. Keby každý politik nahral pri zlodejstvách každého, všetci tí skorumpovaní by žili v strachu a politiku by sme vyčistili.

Radoslav Procházka vysvetľuje a Igor Matovič zazerá. Matovič si ho predtým tajne nahral, ako debatujú o inzercii bez bločkov. 8 fotografií v galérii Radoslav Procházka vysvetľuje a Igor Matovič zazerá. Matovič si ho predtým tajne nahral, ako debatujú o inzercii bez bločkov. Zdroj: anc

Ak hovoríte, že ste ho nahrali pri páchaní trestného činu, mali ste s tým ísť na políciu. Vy ste však použili nahrávku neskôr v rámci politického boja.

Vtedy bola prezidentská kampaň a zverejnením nahrávky počas nej by to dramaticky mohlo zamávať výsledkami volieb. Nechcel som voľby ovplyvniť. Hneď potom boli eurovoľby, okamžite po nich som nahrávku zverejnil na tlačovke a polícii som odovzdal dôkazy.

Ak máte dôkaz o trestnej činnosti, nemôžete čakať a rozhodovať sa, kedy s ním pôjdete na políciu. To by ste ako politik mali vedieť.

V mojom prípade naozaj prevýšila zodpovednosť nad tým, že som nechcel ovplyvniť výsledky volieb. Stačí si spomenúť, ako kauza Gorila ovplyvnila parlamentné voľby. Ak mi niekto povie, že som kalkuloval, tak odpoviem – áno, kalkuloval som. Podľa zákona som asi teda nemal kalkulovať a ja som kalkuloval, nechcel som pomôcť Robertovi Ficovi, aby bol prezident, a som na to hrdý. Keď som tým porušil zákon, nech ma za to niekto potrestá. Ak by som to zverejnil počas kampane, všetci by na mňa ukazovali, že si robím kampaň. Teraz je už každý múdry.

Zaujímavé je, že vy ako ústavný činiteľ ste s ním rokovali o inzercii. Neoficiálne riadite firmu, aj keď ste poslanec.

Nie, neriadim ju. Radoslav Procházka už predtým poslal ženu z jeho reklamnej agentúry do našej firmy. Pýtala si inzerciu bez dokladu a neuspela. Procházka potom oslovil mňa a myslel si, že cezo mňa to vybaví. Nevybavil.

Ako ste ho vôbec nahrávali?

Smartfónom, ktorý som dal do kabáta, a ten bol na stole. Bolo to v parlamente v miestnosti nášho poslaneckého klubu.

Vopred ste vedeli, o čo pôjde, a preto ste zapli nahrávanie?

Vedel som o čo ide, lebo keď už raz nepochodili vo firme a potom ma Procházka oslovil, že by chcel debatovať o inzercii, bolo mi jasné, koľká bije.

Aký ste mali pocit, keď ste ho nahrávali? Necítili ste sa ako „podrazák“?

Nebolo to príjemné, samozrejme. Opýtajte sa kohokoľvek, kto sa odhodlal odhaľovať nejakú zlodejčinu, ako sa cítil. Nikdy nie dobre. Žiaľ, na Slovensku potom niektorí ľudia opovrhujú človekom, ktorý sa snaží bojovať proti zlu. Povedia, že nahrávať sa nemá. No ako by som to inak dokázal, keby som nemal nahrávku?

Nahrávali ste si ešte niekoho iného?

Nenahrával. Nikdy.

„Skorumpovaní politici ma nejako musia zosmiešniť a ukázať, že som idiot, šašo, blázon a moje reči netreba brať vážne,“ hovorí Matovič. 8 fotografií v galérii „Skorumpovaní politici ma nejako musia zosmiešniť a ukázať, že som idiot, šašo, blázon a moje reči netreba brať vážne,“ hovorí Matovič. Zdroj: Peter Korček

V auguste tohto roka bola vo vašej firme regionPRESS policajná razia, zhabali vám server. Čo sa vo vašej firme deje?

Národná kriminálna agentúra tvrdila, že v regionPRESS-e do účtovníctva zaúčtovali faktúry z politickej reklamy v inej výške, ako sa v skutočnosti fakturovalo politickým stranám. Krivo a podlo firmu obvinili. Prípad vyšetrujú dodnes a nenašli ani jednu faktúru, v ktorej by bol rozdiel v tom, čo je zaúčtované v regionPRESS-e a čo je zaúčtované v politických stranách. Bohapustý výmysel, anonymné udanie, na základe ktorého do firmy vtrhla Národná kriminálna agentúra a chceli urobiť veľké haló, že Matovičova rodinná firma je podvodnícka. Budú robiť všetko preto, aby objavili, no neobjavia, lebo viem, aké DNA regionPRESS má, viem, aká je tam účtovníčka, aké sú fakturantky. Nikto z nich by si nedovolil robiť podvody.

Sú informácie, že polícia si pýtala dokumenty a regionPRESS ich nechcel poskytnúť, preto bola razia. Ako to je?

Pýtali si dokumenty od konateľa firmy a podľa mňa bol plne súčinný. Priebežne im odovzdával, čo žiadali. Keď si vyšetrovateľ vyžiadal niečo, čomu nikto nerozumel, pýtal si vysvetlenie. Napríklad, ak chceli účtovnú evidenciu, no nenapísali, v akej podobe. Je veľký rozdiel, ak to môžete odovzdať elektronicky, alebo odovzdáte papiere. Elektronicky je to malý USB kľúč. Fyzicky aj tri kamióny dokumentácie. Namiesto toho, aby to vysvetlili, poslali raziu. Na postup polície dal konateľ generálnej prokuratúre dvadsaťstranovú sťažnosť. Políciu ovláda Smer a prišlo im veľmi vhod, že poukážu na podvodníkov. No tam podvodníci nie sú.

Hovorili ste o probléme s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, s ktorým máte možnosť vídať sa v parlamente.

Hovoril. Vravel, že o razii ani nevedel. Ja som mu povedal, že je to čistá šikana politického súpera. Má všetky znaky politického procesu. Keby im išlo o vec, neurobili by raziu na základe anonymného udania, bez akýchkoľvek dôkazov. To je odmena firme, ktorá 19 rokov poctivo platí dane a zamestnáva dvetisíc ľudí. Prečo sa tým zaoberá Národná kriminálna agentúra?

Je problém, keď sa tým zaoberá Národná kriminálna agentúra?

Veď tá má podľa zákona riešiť prípady krátenia dane nad 8 miliónov eur. RegionPRESS by musel zatajiť faktúry za 40 miliónov eur, aby ho mohli obviniť, že krátil dane vo výške najmenej 8 miliónov. To sú také sumy, že naša firma by nemohla desať rokov priznať ani jednu faktúru, ak by mala okradnúť štát o 8 miliónov (pozn. red.: NAKA sa zaoberá prípadmi, kde bola škoda najmenej 25-tisíc násobok malej škody, v súčasnosti je to asi 6,6 milióna).

Niekto môže dať Národnej kriminálnej agentúre výnimku, aby išla aj po menších sumách.

Nie. Menšie sumy môže vyšetrovať iba na špeciálne želanie ministra vnútra alebo policajného prezidenta. Oni naozaj potrebovali nasadiť NAKA, aby si ľudia povedali, že po Matovičovi ide kriminálka, je to hajzeľ kriminálny. Ľudia, ktorí tomu nerozumejú, sa nikdy nedozvedia, že išlo o špinavú politickú hru. Možno sa pamätáte, ako to isté urobili kandidátovi na primátora bratislavského Starého Mesta Gáborovi Grendelovi z hnutia Nova tesne pred primátorskými voľbami. Začali fiktívne trestné stíhanie na základe anonymného podania a po voľbách ho zrušili. Grendel prehral voľby o 25 hlasov. Takto sa zneužíva politická moc.

V rodinnej firme Matovičovcov, ktorá prevádzkuje inzertné noviny, bola policajná razia. Podľa Matoviča je to politická šikana. 8 fotografií v galérii V rodinnej firme Matovičovcov, ktorá prevádzkuje inzertné noviny, bola policajná razia. Podľa Matoviča je to politická šikana. Zdroj: anc

Po razii ste urobili tlačovku a tvrdili ste, že Robert Fico má účet na Belize, kde je vyše 600 miliónov eur. Naozaj má?

Neviem, zatiaľ polícia Ficovi zohnala iba papier, že na Belize nemá žiadnu legálnu firmu a žiadne legálne uložené peniaze. Lenže ja som zverejnil anonymné udanie, že na Belize má schránkovú firmu, tá si založila účet a na ňom sú nelegálne peniaze. Schránková firma znamená, že skutočný vlastník je ukrytý.

Ak by aj mal schránkovú firmu a účet, nemáte to ako preukázať. Napriek tomu ste bez skutočných dôkazov tvrdili, že sú tam stovky miliónov.

Polícia to má ako preukázať a dostala odo mňa všetky podklady. Ak by jej záležalo na dopátraní sa pravdy, za tie dva mesiace by urobili množstvo domových prehliadok, kontrol účtovníctva a možno by sme dnes už poznali presné číslo účtu na Belize. Polícii na tom vôbec nezáleží a zatiaľ robí iba alibi Robertovi Ficovi s pochybným papierikom získaným od pochybnej agentúry, o ktorej Ministerstvo zahraničných vecí USA na webovej stránke tvrdí, že je neschopná bojovať proti praniu špinavých peňazí. A od nej má Robert Fico potvrdenie, že nemá legálny účet na Belize.

Z dokumentov, ktoré ste predložili polícii, nevyplýva, že by práve Fico mal byť za nejakou schránkou a účtom na Belize.

Podľa vášho laického pohľadu to nevyplýva. Polícii som dal dôkaz, pomocou ktorého sa môže dopracovať k výsledku, ale oni už povedali, že účet nie je. No zároveň hovorí, že sa ide pozrieť na dôkazy, ktoré smerujú k účtu. Vlastne vopred vie, ako dopadne „vyšetrovanie“.

Ale vy nemáte šancu preukázať, že tam naozaj má účet. Fico dal na vás trestné oznámenie.

Tvrdil som len to, že je tu vážne podozrenie, ktoré musí polícia vyšetriť. Vyšetrovatelia majú konať. Ak by chceli, k účtu sa dopracujú, no zatiaľ robia všetko preto, aby kauzu zamietli pod koberec. Podobne ako kauzu Gorila, ktorú vyšetrujú už neviem koľko rokov a nič vyšetrené nie je napriek kope dôkazov. Kým bude Fico premiérom, určite mu jeho vlastní ľudia na polícii a prokuratúre krk nezotnú. Neutopia svojho chlebodarcu.

Z akých verejných zákaziek majú tiecť peniaze na účet v Belize?

Doklady, ktoré som predložil polícii, mali dokazovať manipuláciu verejného obstarávania pri nákupe tzv. lesného a protipovodňového špeciálu, ktorého sa nakúpilo niekoľko stoviek kusov. Dramaticky predražene. Z USA nakupovali napríklad kus niečoho za 7 tisíc eur a štátu predávali za 30 tisíc eur. Všetky doklady polícia má a môže konať. Zaujímavé je, že policajti dokumenty zverejnili. Asi prvýkrát v histórii sa stalo, že verejnosti ukázali dôkazy bez toho, aby konali. Asi chceli verejne upozorniť všetkých, ktorí sú v tom zainteresovaní, aby si dali pozor, lebo toto na nich majú. Podľa mňa iba dokázali, že im nejde o hľadanie pravdy, ale o vytváranie alibi pre Roberta Fica.

Jeden z nápadov Igora Matoviča – pred parlamentom ukazuje, že Smeráci v robote chľastali. 8 fotografií v galérii Jeden z nápadov Igora Matoviča – pred parlamentom ukazuje, že Smeráci v robote chľastali. Zdroj: anc

Ako sa k vám tieto informácie dostali?

Našiel som si ich v poštovej schránke doma v Trnave. V zalepenej obálke.

Prišlo to poštou?

Nie, ten človek zrejme fyzicky prišiel k mojej schránke a obálku tam sám hodil. Písal, že doteraz dokumenty odovzdal viacerým, no nič sa nedialo. Dal ich mne, ja som ich odovzdal polícii. V každom prípade bol veľmi dobre informovaný, lebo doklady sú hodnoverné a nefalšované.

Vráťme sa ešte k preferenciám vašej strany. Chcete zmeniť Slovensko, ale ak vo voľbách dostanete 6,9 percenta, do parlamentu sa nedostanete a hlasy prepadnú. Nezmeníte nič.

Keď sa ľudia rozhodnú „oblbnutí“ a „zmagorení“ Ficom, ktorý si robí kampaň cez utečencov, hoci sem žiadni ani nechcú ísť, že práve utečenecká vlna je najväčšie ohrozenie Slovenska, a preto budú voliť jeho, tak prosím. Ak si voliči neuvedomia, že najväčšie ohrozenie tejto krajiny je zlodejská banda, ktorá rozkradne ročne tri miliardy eur, a povedia, že Matoviča s Lipšicom v politike nechcú, budeme to akceptovať a dovidenia. Potom zbohom Slovensko, z tejto krajiny sa naozaj stane druhé Bielorusko.

Dosť strašíte. Medzi zvolením Fica a zvolením vás je priestor na inú voľbu, nie je situácia, že buď vy alebo on.

Môžete si myslieť, že straším. No kto by si pred tromi rokmi predstavil, že na Ukrajine bude vojna? Že Rusko si len tak vezme Krym? Že krížom cez Európu budú pochodovať státisíce utečencov a nik ich nedokáže zastaviť?

Naozaj si myslíte, že Fico je mentalitou tam, kde bieloruskí vodcovia? Že je nebezpečný?

On je mentálne tam, kde každý radový stredoafrický diktátor. Vidíte jeho reakcie. Minulý týždeň sme mu dali legitímnu otázku, či je alebo nie je jeho najbližší priateľ Miroslav Výboh stíhaný v Rakúsku vo veci korupcie za 18 miliónov eur. Ako Fico reagoval? Že je to útok na štát, útok na Slovensko. Toto robia diktátori, ktorí si myslia, že oni sú štát. Preto tvrdím, že Robert Fico má DNA stredoafrického diktátora. Čierna diera, ktorou sme boli za vlády Vladimíra Mečiara, je „šuvix“ v porovnaní s tým, čo by nás čakalo, keby tento človek získal po voľbách ústavnú väčšinu.

Buď ja, alebo on? Líder Obyčajných hovorí, že s Ficom môžeme skončiť ako Bielorusi. 8 fotografií v galérii Buď ja, alebo on? Líder Obyčajných hovorí, že s Ficom môžeme skončiť ako Bielorusi. Zdroj: anc

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×