Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Plavecký tréner o krytých bazénoch: V Poľsku vyrástlo osemdesiat nových, u nás jeden!

03.11.2015 (44/2015) Milan Záborský (53) je podpredsedom Slovenského plaveckého zväzu a hlavným trénerom oddielu UMB Banská Bystrica. Každoročne organizuje pod Urpínom špičkovo obsadené medzinárodné preteky Banskobystrický pohár. Otvorene hovorí, že kým okolité krajiny sa podmienkami pre plávanie posúvajú dopredu, tá naša ide opačným smerom.
Plavecký tréner o krytých bazénoch: V Poľsku vyrástlo osemdesiat nových, u nás jeden!
3 fotografie v galérii
Tréner a funkcionár Milan Záborský bije na poplach.
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Ako vnímate čoraz zúfalejší stav dosluhujúcich plavární?

Táto záležitosť sa dotýka potrieb všetkých. Či už pre aktívny oddych, rekonvalescenciu, alebo základný plavecký výcvik. Ten je na školách už dávno mŕtvy, lebo deti nemajú kde plávať. Suplujú to rodičia a plavecké oddiely, často skôr na komerčnej báze. Systém telesnej kultúry prakticky neexistuje. V minulosti bol zastrešený jednotnou tréningovou metodikou, organizovali sa testovania od najmenších detí až po reprezentantov. Korigovala sa ich športová príprava, malo to hlavu a pätu.

Kedysi bolo plávanie na základných školách súčasťou telesnej výchovy. Sám sa pamätám, ako sme prechádzali suchou nohou z triedy rovno do školského bazéna.

A zrejme by vám vtedy ani nenapadlo, kam to dospeje. Je to naozaj paradoxná situácia. V Banskej Bystrici je športové gymnázium, ktoré dodnes nemá vlastný bazén. Vychovalo pritom olympioničku Natáliu Kodajovú a veľa ďalších reprezentantov. Namiesto toho, aby na ich prípravu vytvoril podmienky štát, suplovali sme to my v plaveckom oddiele. Nedostali sme za to ani peniaze na zaplatenie prenájmu bazéna.

Jedným z mála pozitívnych príkladov je krásne zrekonštruovaná „päťdesiatka“ na banskobystrických Štiavničkách. 3 fotografie v galérii Jedným z mála pozitívnych príkladov je krásne zrekonštruovaná „päťdesiatka“ na banskobystrických Štiavničkách. Zdroj: Ján Miškovič

Pokúšali ste sa na to upozorniť kompetentných?

Už v minulosti poslala Slovenská plavecká federácia na ministerstvo školstva návrh projektu odstraňovania plaveckej negramotnosti s jeho zahrnutím do osnov. Cieľom bolo oprášiť povinné plavecké kurzy – ideálne v druhom (základný) a vo štvrtom (zdokonaľovací výcvik) ročníku základných škôl a ďalej pokračovať systematickým výberom talentovaných detí. Súčasťou návrhu bola aj spolupráca s najväčšou zdravotnou poisťovňou, ktorá by preplácala polovicu nákladov na prenájmy bazénov. Bohužiaľ, odozva ani výsledok žiadne. Dostali sme sa do situácie, že namiesto výberov robíme bezhlavé nábory. Kluby sú donútené takto „podnikať“, aby zaplatili vysoké nájmy športovísk a prežili.

So zahraničím sa zrejme porovnávať nemôžeme.

Ani vzdialene, veď len v susednom Poľsku dokázali za päť rokov postaviť neuveriteľných 80 krytých bazénov. Mali veľký problém zohnať do nich kvalifikovaných trénerov. Ak nerátam súkromný projekt v Šamoríne a rekonštrukcie existujúcich plavární, na Slovensku sa od rozdelenia federácie nepostavila ani jedna nová! Veľkých 50-metrových krytých bazénov pre verejnosť máme v súčasnosti šesť – v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade, Košiciach a v Šali. Toľko je ich v samotnej Budapešti. Plávanie je v Maďarsku jedným z top športov podporovaných vládou a podľa toho vyzerajú aj výsledky. V Česku v poslednom období postavili viacero menších, jednoduchých a nízkonákladových bazénov pre potreby škôl. Všetko za podpory vládnych programov.


Bazénový stredovek: Kryté plavárne sú na Slovensku v zúfalom stave! Pozreli sme sa, kde je to najhoršie

Niektoré už museli zavrieť, ďalšie sa nachádzajú v stave predsmrtnej agónie. Slovenské kryté plavárne sú v rovnako zúfalom stave ako podmienky pre jeden z najzdravších športov.


Jedným z mála svetlých momentov je rekonštrukcia plavárne na banskobystrických Štiavničkách. Ako sa to odrazilo na návštevnosti?

Tak, že dnes už jeho kapacita pomaly nestačí. Najmä počas väčších pretekov, kde chýba vedľajší 25-metrový, takzvaný vyplavávací bazén. Treba povedať, že rekonštrukcia bola zvládnutá excelentne a v pomerne krátkom čase. Bazén dnes spĺňa najvyššie parametre.

Niektoré mestá argumentujú, že 50–metrový bazén by bol prílišný luxus a jeho prevádzka neúmerne zaťaží rozpočet. Opodstatnená obava?

Jedny z pretekov sme absolvovali aj v obci neďaleko Krakova, ktorá má asi štyritisíc obyvateľov. Mali tam krytý osemdráhový 50-metrový bazén, plus ďalší 25-metrový. So všetkým zázemím v rámci obrovského športového komplexu, ktorý sčasti dotuje štát a sčasti si na prevádzku sami zarobia doplnkovými službami. Viem si predstaviť, že na Slovensku by sa uživilo oveľa viac 50-metrových bazénov. Peniaze na ich výstavbu by sa určite našli. Treba vypracovať projekty, nájsť kvalitných projektantov a manažérov, ktorí dokážu získať prostriedky z Európskej únie, vyčleniť na to peniaze aj zo štátneho rozpočtu. Tak to urobili Poliaci. Uvedomili si, že takáto investícia sa im vráti na nižších výdavkoch v zdravotníctve.

Tréner Milan Záborský s prípravkou klubu UMB v Banskej Bystrici. 3 fotografie v galérii Tréner Milan Záborský s prípravkou klubu UMB v Banskej Bystrici. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Pohneme sa konečne ďalej vďaka novému zákonu o športe?

Zákon správne definuje verejný záujem v športe, transparentné financovanie reprezentácie a talentovanej mládeže. Po jeho prijatí pritečie do športu viac peňazí vďaka postupnému nárastu odvodov z lotérií. Bohužiaľ, len zo štátneho Tiposu, lebo pokiaľ mám správne informácie, súkromné stávkové spoločnosti z toho boli vyňaté. Plusom bude aj zvýhodnený daňový sponzoring, na druhej strane opäť absentuje zapojenie zdravotných poisťovní. Na Slovensku funguje napríklad taká neskutočná absurdita, že si treba platiť pravidelné športové prehliadky ako nadštandardnú službu. Jedno vyšetrenie stojí od 50 do 60 eur. Potom sa nečudujme, že ich športovci obchádzajú a kolabujú na tréningoch, ak sa, nedajbože, nestane niečo horšie. V každom prípade však tento zákon považujem za jeden z najkvalitnejších od súčasnej vlády.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×