Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bazénový stredovek: Kryté plavárne sú na Slovensku v zúfalom stave! Pozreli sme sa, kde je to najhoršie

03.11.2015 (44/2015) Niektoré už museli zavrieť, ďalšie sa nachádzajú v stave predsmrtnej agónie. Slovenské kryté plavárne sú v rovnako zúfalom stave ako podmienky pre jeden z najzdravších športov.
Bazénový stredovek: Kryté plavárne sú na Slovensku v zúfalom stave! Pozreli sme sa, kde je to najhoršie
7 fotografií v galérii
O potrebe rekonštrukcie zvolenskej plavárne sa hovorí minimálne desať rokov
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Zrejme najhoršia je momentálne situácia v strede republiky, kde nefunguje plaváreň vo Zvolene, v Lučenci, Brezne a v Nižnej na Orave. Deti z viacerých klubov sa musia za tréningom trmácať do iných miest. Školský plavecký výcvik už prakticky neexistuje, lebo ho často nie je kde realizovať. V tieni rozrastajúcich sa luxusných akvaparkov a tropických rajov vládne na Slovensku bazénový stredovek.

A teraz už nemáme nič

Vo Zvolene téma plaváreň pripomína nekonečnú ságu, ktorá dospela až do vojny plnej emócií. Na jednej strane barikády stoja plavecké kluby, časť verejnosti a na druhej mesto. O potrebe rekonštrukcie plavárne sa hovorí minimálne desať rokov, no nikto kompetentný s tým doteraz nebol schopný nič urobiť. Bazén v centre mesta nefunguje pre havarijný stav jednej zo stien. Dokedy bude odstavený, nevedno. V hororovom zákulisí schátranej stavby, kde bolo kedysi letné kúpalisko, sa pohybujú čudné indivíduá. Miestne plavecké kluby musia cestovať do Banskej Bystrice, Žiaru nad Hronom a do Kováčovej, zvýšené náklady si hradia zo svojho. Nečudo, že sú s nervami na konci.

Pohľad na prednú časť zvolenskej plavárne je ešte ako-tak znesiteľný... 7 fotografií v galérii Pohľad na prednú časť zvolenskej plavárne je ešte ako-tak znesiteľný... Zdroj: Jaroslav Slašťan

„Životnosť tohto bazéna už dávno skončila, veď ho postavili niekedy v roku 1963. Už len pre potreby 400 detí, ktoré v ňom pravidelne trénovali, bol kapacitne absolútne nedostačujúci. Nehovoríme len o zvolenských plavcoch, ale o celej spádovej oblasti až po Krupinu. A teraz nemáme už vôbec nič,“ hnevá sa predseda miestneho oddielu Careta Ladislav Fekiač. V utorky a vo štvrtky chodia „careťáci“ do Žiaru nad Hronom, kde zaberajú niekoľko dráh domácej verejnosti. V bazéne sa tlačia ako sardinky. Mimochodom, aj zastaranú žiarsku plaváreň bude treba kvôli únikom tepla a zastaranej vzduchotechnike čím skôr rekonštruovať...

...ale zákulisie vyzerá katastrofálne. 7 fotografií v galérii ...ale zákulisie vyzerá katastrofálne. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Takýto systém? To je choré

V ďalšom zvolenskom klube Calypso toho už majú tiež plné zuby. „Máme 70 plavcov, z ktorých je momentálne schopných trénovať tridsať, tiesnime sa vo dvoch dráhach. Môj denný režim? Pred piatou ráno odchádzam z domu, vraciam sa o pol desiatej večer. A to isté zažívajú aj deti, ktoré chodia do školy a musia sa na druhý deň učiť. Nie sú toho schopné, nevládzu,“ hovorí trénerka Michaela Sekerešová, podľa ktorej sa dlhodobá trauma s bazénom netýka len malých plavcov. Ešte v čase, keď fungoval, bol totiž priestor pre verejnosť v podstatnej časti pracovného týždňa doslova tragický. V pondelok hodina, v utorok dve hodiny, v stredu nič, vo štvrtok hodina. „A to ešte v čase, keď bola väčšina ľudí v zamestnaní. Takýto systém? To je choré,“ krúti hlavou trénerka. Plavci dnes bojujú za to, aby vo Zvolene vyrástol 50-metrový bazén na mieste pôvodného. Pre svoj zámer získali aj vyše 3 000 ľudí podpísaných v petícii. Mesto, naopak, preferuje výstavbu plavárne na inom mieste. Opäť len s 25-metrovým bazénom, ale s ôsmimi až desiatimi dráhami. Zvolenská radnica oponuje, že päťdesiatka by bola z hľadiska réžie príliš nákladná. Návrh na vypísanie verejného obstarávania bol nakoniec stopnutý a ktorý z variantov zvíťazí, je nateraz otázne. Či už to bude jeden alebo druhý, potrvá zrejme ešte dlhé roky, kým bude nový bazén na svete.

Zvolenské plavecké kluby vyhlásili mestu vojnu. Požadujú výstavbu nového 50-metrového bazéna. 7 fotografií v galérii Zvolenské plavecké kluby vyhlásili mestu vojnu. Požadujú výstavbu nového 50-metrového bazéna. Zdroj: Jaroslav Slašťan

„Zvolenská radnica mesiace pripravovala zadávacie podmienky na výstavbu novej plavárne. Jej návrh počítal s 25-metrovým bazénom s ôsmimi až desiatimi dráhami a s relaxačným zázemím. Prerokovaný mal byť na septembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva, väčšina poslancov však bod stiahla z rokovania. Čo sa týka dĺžky samotného bazéna, existujú odôvodnené obavy, že prevádzku 50-metrového bazéna by Zvolen finančne neutiahol, veď do podobného projektu sa doteraz samé nepustilo žiadne okresné mesto. Napriek tomu si predstavitelia zvolenského magistrátu vedia predstaviť aj 'päťdesiatku,' ak by sa našiel investor, ktorý by pomohol pri financovaní výstavby a následnej prevádzky takejto plavárne,“ informoval nás hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška.

Pád betónu poslednou kvapkou

Lučeneckej plavárni definitívne odzvonilo po tom, čo koncom februára tohto roka spadol zo strechy kus betónu. Našťastie v noci, takže nedošlo k tragédii. Toto športovisko je už v takom zúfalom stave, že sa ani neuvažuje o jeho rekonštrukcii, mesto pracuje na projekte novej plavárne. Jeho realizácia je však ešte len v štádiu príprav. Na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili poslanci investičný zámer mesta vybudovať novú krytú plaváreň v areáli letného kúpaliska s tým, že ešte tento rok bude vypracovaná jej štúdia.

Relatívne priaznivá je situácia v Banskej Bystrici, kde majú okrem 50-metrového bazéna na Štiavničkách aj polovičný na Filozofickej fakulte UMB. 7 fotografií v galérii Relatívne priaznivá je situácia v Banskej Bystrici, kde majú okrem 50-metrového bazéna na Štiavničkách aj polovičný na Filozofickej fakulte UMB. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Lučenčania využívali do konca septembra ranné a večerné plávanie na letnom kúpalisku, do konca októbra aj slanú vodu v akvaparku v Rapovciach. Mestu ku cti slúži aspoň fakt, že vybavilo pre svojich občanov bezplatné hodinové vstupy na plavárne v Rimavskej Sobote a vo Veľkom Krtíši. „Mesto Lučenec sa bude snažiť získať finančné prostriedky na výstavbu krytej plavárne z grantov a dotácií ministerstva školstva a aj zo štrukturálnych fondov Európskej únie,“ informovala nás hovorkyňa mesta Michaela Hrnčiarová. Čo bude s objektom starej plavárne, sa zatiaľ nevie.


Plavecký tréner o krytých bazénoch: V Poľsku vyrástlo osemdesiat nových, u nás jeden!

Milan Záborský (53) je podpredsedom Slovenského plaveckého zväzu a hlavným trénerom oddielu UMB Banská Bystrica. Každoročne organizuje pod Urpínom špičkovo obsadené medzinárodné preteky...


Aj v Nižnej doplávali

Plaváreň v Nižnej slúžila prakticky pre celú hornú Oravu, využívali ju obyvatelia z námestovského a tvrdošínskeho okresu. Pôsobil tam plavecký oddiel, organizovali preteky a školské výcviky. Bazén využívala až do roku 2006 nižnianska Spojená škola. Keď už nebola schopná plaváreň prevádzkovať, Žilinský samosprávny kraj ju vymenil za pozemky pod komunikáciami s obcou Nižná. Tá získala bezplatne plaváreň, ktorá je však pre havarijný stav už takmer dva roky zavretá a nezadržateľne sa mení na ruinu. Oprava zhrdzavenej strechy, stien a technológií sa odhaduje na 1,5 milióna eur, čo Nižná z vlastného rozpočtu neutiahne.

Plaváreň v Nižnej je zavretá už takmer dva roky. 7 fotografií v galérii Plaváreň v Nižnej je zavretá už takmer dva roky. Zdroj: Archív obce Nižnej

Momentálne sa dokončuje štúdia rekonštrukcie plavárne. „Štúdiu poskytneme predstaviteľom vlády, respektíve použijeme na vypracovanie projektu na výzvu k čerpaniu eurofondov. Pokiaľ nejaká bude,“ zdôrazňuje starosta Nižnej Jaroslav Rosina s tým, že riešenie problému s plavárňou je jednou z hlavných priorít obce. „Vzhľadom na jej finančnú náročnosť však nemôžeme ohroziť bežnú správu obce,“ neostáva jej vedeniu zrejme nič iné, ako čakať na pomoc zvonka. Problémy s plavárňou majú aj v Brezne, kde ju tiež zatvorili. Oprava strechy sa podľa posledných informácií natiahne na niekoľko mesiacov.

Samosprávy, poraďte si...

V rámci druhého sociálneho balíčka podporí vláda od budúceho roka približne 120-tisíc žiakov piatych a siedmych ročníkov na základných a druhákov na stredných školách. Štedrý príspevok od 100 do 150 eur na školy v prírode a lyžiarske pobyty väčšinu rodičov isto poteší, aj keď môžeme polemizovať o tom, či je pre deti dôležitejšie naučiť sa lyžovať alebo plávať.

O podpore plaveckého výcviku v rámci sociálneho balíčka ministerstvo školstva zatiaľ neuvažuje, aj keď „do budúcnosti sa tomu nebráni“. Podobne bledo to zatiaľ vyzerá aj so štátnou podporou na záchranu zomierajúcich krytých plavární, prednosť dostávajú futbalové štadióny.

„V oblasti športu poznáme návrhy rozpočtov na roky 2016, 2017 a 2018. Do konca roka 2018 sa musí dofinancovať výstavba 22 futbalových štadiónov. Preto sa v návrhu rozpočtu na tieto roky neuvažuje s novými projektmi, ako sú rekonštrukcie plavární či modernizácia krytých športových hál, kde je stav rovnako alarmujúci. V zlom stave sú aj mnohé zimné štadióny, väčšina športovísk nemá bezbariérový prístup. Preto by otázku budovania nových či rekonštrukcie pôvodných plavární mali riešiť zriaďovatelia škôl (samosprávy), poprípade súkromný investor ako napríklad v Šamoríne,“ naznačuje hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová, že od štátu v zatiaľ zásadnú pomoc nemožno očakávať.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×