Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Väčšina ľudí bez práce a pre každého 200 eur na mesiac: Katastrofický scenár, alebo krutá realita budúcnosti?

29.10.2015 (44/2015) Moderné technológie nás onedlho prevalcujú. Čo s nami bude, hovorí Ján Košturiak (54). Pracoval ako profesor na Žilinskej univerzite a na Univerzite ATH Bielsko-Biała, prednášal v Nemecku, založil spoločnosť Ipa Slovakia, venuje sa podnikaniu a inováciám.
Väčšina ľudí bez práce a pre každého 200 eur na mesiac: Katastrofický scenár, alebo krutá realita budúcnosti?
8 fotografií v galérii
Počítače stále viac presahujú schopnosti človeka, hovorí Ján Košturiak. Pripravia nás...
Autor fotografie: Miro Miklas

Začína sa debata o tom, že ľudí už v dohľadnom čase nahradia roboti či počítače a ľudia nebudú mať prácu. Je to naozaj realita?

Je. Dlho som robil v Nemecku, učil som a veľká časť mojej práce smerovala k tomu, ako nahradiť človeka strojom. V istom čase som si povedal, že je to zverstvo a dnes tvrdím, že kto nahradí človeka strojom, mal by za stroj platiť nemocenské a sociálne odvody a dane. Nie je zle, že stroje nahradia prácu ľudí, no rozmýšľam, kde budú robiť ľudia. Preto som sa začal zaoberať podnikateľmi na Slovensku. Nielen tými úspešnými, chodím aj do maličkých firiem, niekde na Oravu a so ženičkou, ktorá má napríklad šesť detí, vymýšľame, ako bude šiť záclonky alebo vankúše, aby mohla fungovať.


Kto je na rane? Roboti nás valcujú, čoskoro začnú ľudia prichádzať o prácu!

Roboti a moderné technológie už o pár rokov nahradia veľkú časť pracujúcich ľudí. Ohrozené sú aj pracovné miesta, ktoré sa donedávna javili ako neotrasiteľné.


Je to nezvratné, že vďaka vyššej produktivite naozaj roboti vytlačia zamestnancov?

Stačí sa pozrieť na vývoj. V minulosti v poľnohospodárstve pracovalo 90 percent ľudí, no postupne prešli do priemyslu. Dnes je na Slovensku v poľnohospodárstve 4 až 5 percent ľudí, v USA 0,5 percenta ľudí. Pri priemyselnej revolúcii nahradil zamestnancov poľnohospodárstva práve priemysel. Lenže napríklad v USA je už aj v priemysle asi len 14 percent práceschopného obyvateľstva. Detroit je mesto duchov, milión ľudí tam prišlo o robotu a odišli preč.

Kde pracujú tí ľudia teraz?

Prešli do služieb a dnes sa nimi živí v USA 80 percent obyvateľstva. U nás to je možno 40 až 50 percent. Od dizajnérov cez konzultantov až po rôznych finančných expertov. Lenže služby sa už tiež racionalizujú a aj tam začnú pracovné miesta ubúdať. Priletíte do New Yorku a časť policajtov nahradili akési kiosky. Aj v bankách je stále menej zamestnancov, skoro všetky operácie už klienti robia cez internetbanking. Kedysi ste si kupovali letenky na letisku, kde okolo vás behali pracovníci letiska. Dnes tam nie je nikto, letenku si kupujete cez internet, vytlačíte kód a s ním idete do lietadla. Teraz som videl novinku Amazon Echo, je to mikrofón, ktorý postavíte do stredu miestnosti a na mikrofón kričíte: nájdi mi vlak, nájdi mi dátum narodenia, čo ja viem, Steva Jobsa. A on cez vyhľadávače všetko nájde. Nahrádza pracovnú silu. To už naozaj môžete prepustiť asistentky, dať do miestnosti mikrofón a on bude hľadať, čo treba.

Detroit je mesto duchov, milión ľudí tam prišlo o robotu a odišli preč. 8 fotografií v galérii Detroit je mesto duchov, milión ľudí tam prišlo o robotu a odišli preč. Zdroj: Reuters

Stále sa však nájdu perspektívne povolania. V súčasnosti Európa starne a hovorí sa, že napríklad starostlivosť o seniorov je budúcnosť.

Tiež som si donedávna myslel, že sestričky v domovoch dôchodcov a sestričky v nemocniciach, ktoré sa starajú o starších, nikdy nezaniknú. Ale kolegovia v Stuttgarte vyvinuli robota, ktorý starostlivosť čiastočne zvládne sám. Má chápadlá, nosí tácky, nápoje, pomáha človeku chodiť, zdvihne ho z postele, zistí, či nemá problém, privolá v prípade potreby pomoc. Ak sú náklady na sestru v Nemecku napríklad dvetisíc eur mesačne, tak robot vyjde nemocnicu lacnejšie, lebo pracuje 24 hodín denne, nepotrebuje prestávky, dovolenky, nie je chorý. Nevravím, že je to správne, len hovorím, že to postupuje, a že roboti už sú aj tam, kde by sme to nečakali.

Ale robot nikdy nebude empatický, nikdy sa neusmeje na toho starého človeka, nepohladí.

Lenže roboti budú stále viac personalizovaní, podľa mimiky tváre rozpoznajú náladu človeka, pustia mu pesničku, ukážu mu cez sociálne siete fotky vnúčat, a to je niečo, čo sestrička neurobí. Nechcel by som skončiť tak, aby sa o mňa v starobe staral robot, len tvrdím, že už je to realita.

Čiže aj povolania, ktoré sa javili perspektívne, také byť nemusia?

Ak niekto dokáže tvrdiť, čo sú povolania budúcnosti a vie ich aj zoradiť do tabuliek podľa perspektívy, tak mu závidím, odkiaľ to vie. Počítače stále viac presahujú schopnosti človeka.

Ktoré sú prvé najohrozenejšie pracovné miesta?

Všetky výrobné pozície, v ktorých sa opakuje činnosť. Zvárač, ktorý zvára umelecké diela, si prácu udrží dlhšie ako ten, ktorý zvára stále to isté. Kde je opakovaná štandardizovaná výroba, budú všetci ľudia nahradení veľmi rýchlo. Nasledujú profesie v službách, napríklad pokladníčky v obchodoch. Je to ťažká profesia, no onedlho budú namiesto žien v obchode automatické pokladne.

Kedy? Do desiatich rokov?

Do piatich. Obchody sa zmenia na výdajne. Človek si vezme tovar, zaplatí v automatickej pokladni napríklad mobilom. Obchod sa všeobecne výrazne zmení. Internetový gigant Amazon buduje technológiu tak, aby tovar dodával do 30 minút od objednania na internete. Kým doteraz počítače a roboti nahrádzali povolania, v ktorých sa opakovala činnosť, teraz už robia aj triedenie, služby na internete, starajú sa o ľudí a ide to stále ďalej. Zamestnanci postupne zmiznú z bánk, z letiskových systémov. Základný princíp je, že sa vypúšťajú medzičlánky, ktoré sú zbytočné. Načo mi je predavač v nejakom obrovskom hobby markete, keď ani nevie, čo má v regáli.

Predajný automat. Potravu si stále častejšie budeme zháňať aj takto, obchody sa zmenia na výdajne, pokladníčky prídu o prácu. 8 fotografií v galérii Predajný automat. Potravu si stále častejšie budeme zháňať aj takto, obchody sa zmenia na výdajne, pokladníčky prídu o prácu. Zdroj: anc

Neexistujú teda žiadne prioritné povolania, v ktorých by sa mohol človek v budúcnosti uplatniť?

Dlho sa budú udržiavať výnimočné povolania. Počítač nevymyslí výnimočný dizajn, báseň, hudobnú skladbu. Počítačový program síce vie zahrať hudbu, nie je však kreatívny. Kde je silná emócia, tam podľa mňa stroje nepreniknú. Možno človek rád chodí do reštaurácie s milou obsluhou, ale ak sa chce len najesť, obslúži ho aj robot. Takže vo výnimočných reštauráciách zamestnanci zostanú, lenže v jedálňach ich nahradia stroje.

Sú perspektívne povolania v počítačovom biznise? Napríklad pri výrobe nových technológií, vymýšľaní nových robotov, programov?

Ako ktoré, lebo dnes už 3D tlačiareň vie vytlačiť samu seba. Roboti sa budú vedieť replikovať. Ak by sme sa bavili o ítečkároch, ktorých je dnes nedostatok, tak by sme ich museli rozlišovať. V Košiciach je IT Valley, asi 5 tisíc zamestnancov, no zväčša nerobia veľmi kreatívnu prácu. Robia údržby systémov, ktoré v budúcnosti zvládne aj robot, takže obslužných ítečkárov stroje nahradia. Veď už bežné kancelárske zariadenia vedia fungovať autonómne. Obyčajná tlačiareň si sama diagnostikuje, čo treba vymeniť. Zabliká, pošle správu „servisákovi“ a on to vymení. Výmenu už dnes zvládne aj robot. Problémy však budú mať aj niektoré kreatívne povolania. Keď profesionálny fotoreportér vydá knihu s krásnymi fotkami, ľudia si ich už prestávajú kupovať, lebo si povedia – to si nafotím aj mobilom. Ostane len pár fajnšmekrov, ktorí ocenia dobrú snímku a bude to stále menšia skupina. To sú ľudia, ktorí počúvajú hudbu z vinylových platí, lenže väčšina už počúva MP3.

MP3 je zrejme typický príklad, ako dokáže nová technológia totálne zmeniť biznis.

To je krásny príklad. Ešte za „socíku“ som robil v Stuttgarte v najväčšom výskumnom centre a jednu skupinu sme mali v Erlangene. Tá vymyslela MP3. Vôbec nevedeli, na čo to bude dobré, ale skomprimovali zvuk, začali s tým chodiť po výstavách a dali tomu názov MP3. A naozaj tým zmenili hudobný biznis skrz-naskrz. Kde sú dnes obchodíky, v ktorých sa predávali cédečká a gramoplatne? Väčšina zanikla, ľudia, čo v nich pracovali, prišli o robotu. Dnes však ťažko odhadovať, ktoré povolania definitívne zaniknú, lebo ak sa budeme správať ako blázni, možno zaniknú skoro všetky.

Prečo?

Lebo sme všetko podriadili rastu, produktivite práce a zarábaniu peňazí. Nič nám už nehovorí stretnúť sa v sobotu s kamarátom, dať si s ním v tržnici pohár burčiaka, kúpiť niečo od farmára. Je to pre nás strata času, lebo sa všetci naháňame, chceme byť produktívni. Všetko si chceme posťahovať do mobilu, komunikujeme cez sociálne siete, aby sme nemuseli niekam ísť osobne. Dúfam, že ľudstvo sa zmení. Že deti sa znova budú starať o matky a nepošlú ich preč, aby sa o ne starali roboti. Že rodičia sa zasa začnú rozprávať s deťmi a nebudú sa starať o ne len tak, že im stále budú kupovať najnovšie tablety. Mne sa zdá, že ovládnutie ľudí technikou môže spôsobiť, že ľudstvo sa vráti o krok naspäť a povie si – poďme sa zasa správať normálne. Lebo súčasný rast nespôsobuje šťastie ľudí.

Sú to len romantické predstavy, že by sa to mohlo vrátiť, alebo sa to naozaj vráti?

Nemám vešteckú guľu. Viem, že techniku nezastavíme, len dúfam, že sa zobudíme. Aj keď v súčasnosti to na návrat nevyzerá, lebo všetky pohľady sú technokratické. Už si nečítame encykliku Svätého Otca, alebo sa nepozeráme na svet cez ekológiu, všetko vidíme len cez rast HDP. S rastom predaja a rastom HDP však šťastie ľudí nerastie a dnes už s tým nerastie ani zamestnanosť, lebo rast prinášajú stroje.

Viem, že techniku nezastavíme, len dúfam, že sa zobudíme, hovorí Ján Košturiak. 8 fotografií v galérii Viem, že techniku nezastavíme, len dúfam, že sa zobudíme, hovorí Ján Košturiak. Zdroj: Miro Miklas

Presuňme sa napríklad o dvadsať rokov, do roku 2035. Čo sa bude diať?

V Európe je už dnes asi štyri-päť krajín, v ktorých je nezamestnanosť mladých ľudí 50-percentná. Španielsko, Portugalsko, Chorvátsko, Grécko. To sa bude rozširovať ďalej. Na Slovensko príde nejaká automobilka, ktorá síce zamestná ľudí, ale akých? Nedávno som bol v škodovke a tam sú už také testy, že tri štvrtiny ľudí nimi neprejdú, dajú im pečiatku, nech tam už znova na pohovory nejdú. Ľudia sa začínajú deliť na schopných a neschopných, hranica schopnosti bude stále vyššia. Potom je jasné, že všetci plačú nad nedostatkom kvalitných zamestnancov, lebo sme ich roztriedili tak, že časť populácie je nezamestnateľná. Nie sú „blbí“, len nie sú dostatočne výkonní na to miesto. A bude stále ostrejšie. Technika za 20-30 rokov išla veľmi hore a je stále lacnejšia. Každých 18 mesiacov sa zdvojnásobí výkon počítača. Človek nemá šancu. Robot dnes rozpozná tvár človeka, mimiku, psychické rozpoloženie a učí sa.

Ak bude o dvadsať-tridsať rokov ešte viac nezamestnateľných ako dnes, z čoho budú žiť?

Úplné prepúšťanie môžeme dočasne odďaľovať skracovaním pracovného týždňa najskôr na štyri dni, neskôr na tri, aby bola akože zamestnanosť, ale nakoniec aj tak vyhrá technika. Švajčiari a Američania začínajú rozprávať o základnom príjme, lebo oni už vedia, že ľudia nebudú mať prácu. Základný príjem hovorí, že každý by od narodenia až do konca života dostával nejaký paušál.

Je prepočítané koľko?

Švajčiarom to vyšlo asi 1 400 eur mesačne. Dostal by ich každý bez ohľadu na to, či by pracoval, alebo nie.

Odkiaľ by peniaze vzali?

Museli by zvýšiť spotrebnú daň, DPH na tovary by bola nad 50 percent. Čiže ľudia by vlastne platili sami sebe – keby kúpili tovar s vysokou DPH, z tej DPH by sa platil ich základný príjem. Navyše by možno zaviedli aj dane za stroje. Právo na prácu nebude a keby sme ostali nečinní, o niekoľko desaťročí bude možno len 20 percent ľudí, ktorí budú mať zamestnanie. To bude skupina vzdelaných najšikovnejších ľudí, čiže vývojári, talentovaní umelci, dizajnéri. A druhá skupina ľudí by dostávala gážu, ktorá bude zodpovedať bohatstvu štátu. Keby mali Švajčiari 1 400 eur, Slováci by dostávali možno 200-300 eur.

Toto bude realita, alebo je to zatiaľ len jeden z možných scenárov?

Je to jeden z možných konceptov budúcnosti, lenže vo Švajčiarsku už o tom v niektorých regiónoch začínajú robiť referendá.

Čo taká budúcnosť môže priniesť ľudstvu?

Niektorí vravia, že ľudstvo zdegeneruje, ak nebude robiť. Ja sa pýtam – a dnešný dôchodca zdegeneruje, keď ide do dôchodku? No nezdegeneruje. Navyše sa začína prejavovať generácia Y, mladí ľudia vo veku asi 30 rokov, ktorí nemajú záujem chodiť pravidelne do práce, chcú pracovať doma a byť nezávislí. Stretávajú sa v komunitách, chcú byť na voľnej nohe, pracovať vlastným tempom a nie celý život robiť v jednej továrni. V Česku sa už formuje komunita Ružoví sloni a Svoboda v práci, ktorá si hľadá cestu, ako byť slobodní a robiť to, čo ich baví.

Ani sme si neuvedomili, ako sa zmenilo poľnohospodárstvo. Kedysi v ňom pracovalo 90 percent ľudí, dnes 4-5 percent, stroje všetko zmenili. 8 fotografií v galérii Ani sme si neuvedomili, ako sa zmenilo poľnohospodárstvo. Kedysi v ňom pracovalo 90 percent ľudí, dnes 4-5 percent, stroje všetko zmenili. Zdroj: anc

Zaujímavé je, že v súčasnosti si ľudia hovoria – konečne piatok, v pondelok sa im zasa nechce ísť do práce. O pár desiatok rokov to bude naopak, budú možno šťastní, že pôjdu do práce.

Tiež rozmýšľam, prečo sa niekto v pondelok neteší do práce. O niekoľko desiatok rokov bude mať prácu len ten, kto si ju vytvorí. Ak ponúkne niečo, o čo bude záujem. Na druhej strane platí, že ak je človek donútený niečo vymyslieť, aby mal z čoho žiť, tak to vymyslí. Niekto by začal odšťavovať jablká zo záhrady a predávať šťavu, ďalší by zistil, čo by ľudia chceli z dreva a stružlikal by. Každý z nás vie robiť omnoho viac vecí, ako si myslí. Lenže v škole z nás všetko vybili, škola totálne ničí kreativitu mladých.

Neuznávate súčasné školy?

Musia sa tam učiť také isté zbytočnosti, aké sme sa učili my. Polovica učiva je úplne nanič. Zoberte si len rozbory viet – podmet, prísudok, príslovka miesta, spôsobu. Musel som sa to učiť a netuším načo. Vravel som dcére, aby sa opýtala učiteľky, na čo treba vedieť rozbor. Ona jej odpovedala, že na maturitu. Keď sa pýtala, či rozbor vety bude potrebovať do života, učiteľka vravela, aby sa nepýtala sprostosti, potrebuje rozbor na maturitu a hotovo. Neučia ich orientovať sa vo svete, neučia ich podnikaniu, kreativite.

Vychádzajú zo škôl masy použiteľných ľudí?

Bol som u riaditeľa Siemensu v Prahe, ktorý zúfalo hľadá kvalitných vývojárov. Môže im zaplatiť veľké peniaze, dať všetky možné benefity, no nevie nájsť dostatok ľudí. Keď nejakí mladí prídu na pohovor, pýta sa ich, čo by chceli robiť. Jeden by chcel sadiť stromčeky v dedine, druhý pomáhať detskému domovu, tretí robiť v komunitnej záhradke. Ale on hľadá vorkoholikov, ľudí ako z mojej generácie. V budúcnosti sa školstvo bude musieť zmeniť tak, aby naučili žiaka spoznať, čo ho zaujíma, v čom by chcel byť užitočný. Ja som študoval techniku, ibaže mňa bavilo výtvarné umenie, a to sme v škole nemali. Dnešné školstvo buď rozvíja pravú hemisféru alebo ľavú. Nerozvíja človeka ako celok. Potom sa stretnete s tým, že máme ekonóma technokrata bez empatie, ktorý vôbec nerozumie ľuďom, len peniazom.

Môže sa stať, že aj vinou napredovania techniky vyrastie mladá stratená generácia?

Ona už vyrástla. Prídete do Brazílie a do niektorých štvrtí vás ani nepustia, lebo by vás zabili. V Hondurase chodia mladí zo stratenej generácie po uliciach s nožmi. Kolegu Nemca okradli mladí ľudia v Madride v električke a policajti mu hovorili, aby bol rád, že si zachránil život. To sú mladí ľudia bez práce.

Pred dvoma týždňami v Singapure prezentovali, ako sa tam bude jazdiť už o pár rokov – v autách bez šoférov. 8 fotografií v galérii Pred dvoma týždňami v Singapure prezentovali, ako sa tam bude jazdiť už o pár rokov – v autách bez šoférov. Zdroj: Reuters

Zvýši sa kriminalita?

Už sa zvyšuje. Naozaj tu stratenú generáciu už máme. Nám do firmy príde kopec životopisov záujemcov o prácu, ktoré po prelistovaní idú rovno do koša. Po vyštudovaní niektorých škôl o tých študentov ani pes nezakopne.

Platí zatiaľ ešte to, že čím ťažšiu školu si dnešný mladý človek vyberie, tým lepšiu šancu v budúcnosti má?

Súhlasil by som, keby sme debatovali o školách typu Stanford, extrémne ťažkej školy, kde je obrovský problém dostať sa. Majú extrémne ťažké podmienky, neustále menia zadania, študenti dostávajú také úlohy, že u nás by už vymenili štyroch dekanov, lebo by proti nim protestovali pre náročnosť školy. U nás sú také štátne školy, že s prstom v nose ich vyštuduje hocikto, sú radi, že do nich niekto vôbec chodí. Keby som sa ja teraz mal rozhodovať, čo s deťmi, asi by som sa snažil, aby najskôr mali nejaké remeslo, aby vedeli robiť rukami. A potom nech pokojne vyštudujú aj vysokú školu. Ale školu by mal človek študovať takú, aby mal k nej vzťah, aby sa našiel v tom, čo študuje. Môj otec dodnes banuje, že som nešiel za doktora, lenže mňa by to nebavilo.

Ešte nemáme nastavené systémy, ešte školy neprodukujú ľudí do novej doby, starších zasa budú vytláčať stroje a počítače, štát nebude vedieť živiť toľko ľudí. Dostaneme sa na hranu?

Každá zmena sa začína pomaly, na začiatku ju vidia iba niektorí. Neskôr o nej začnú rozprávať, mnohí sa im smejú, že je to hlúposť. Potom to začne byť vážne a už je málo času. Čo sa teraz deje vo svete, nie je kríza, ale totálna transformácia, len ľudia si to neuvedomujú, mnohí politici to nevidia. O dvadsať rokov bude svet fungovať úplne inak. Niekto bude na zmene profitovať, iní na tom budú horšie. Sprievodné javy transformácií sú sociálne nepokoje, masové pohyby ľudí, v niektorých lokalitách vojny, a to tu už dnes vidíme. Každá zmena bolí. Pri priemyselných revolúciách v minulosti boli ľudia bezradní, zamestnanci z celých odvetví prišli o prácu, zostali na ulici.

Keby sme nehovorili len o konkrétnych povolaniach, tak koho sa zmeny budú týkať najviac?

Lenivých a nekreatívnych. V Európe sme si zvykli žiť ako v bavlnke, nestarať sa o seba tak ako inde. Len čakáme, že nám niekto dá prácu, no nechce sa nám ísť za robotou do vedľajšieho mesta. A keď nás niekto zamestná, nemáme dosť a ešte mu kradneme z fabriky. Keď, naopak, prídete niekde do Nepálu alebo do Indonézie, zistíte, že tí ľudia prežijú, lebo sú húževnatí. My však budeme mať problémy, sme nevďační, spohodlneli sme. Žijeme medzi desiatimi percentami sveta, ktoré sa majú najlepšie, no stále sme nespokojní. Keď v zime prichádza mráz, nemáte ho ako zastaviť, môžete sa však teplejšie obliecť, čiže prispôsobiť sa. A to je pre nás dôležité, prispôsobovanie sa.

Ján Košturiak so statapultom, ktorý slúži na simulovanie štatistických pokusov. 8 fotografií v galérii Ján Košturiak so statapultom, ktorý slúži na simulovanie štatistických pokusov. Zdroj: Miro Miklas

Ak postúpi technika tak hlboko do našich životov, môže nahradiť v budúcnosti aj politikov? Budú ešte politici potrební?

Už teraz vidieť, že politici sú zbytočné medzičlánky. Kedysi boli dôležití, lebo vedeli písať, čítať, rozprávať a zastupovali nejakú skupinu ľudí, ktorá ich volila. V súčasnosti už často majú ostatní ľudia podstatne väčší prehľad ako politici, takže jediným motívom robiť politiku je kradnutie. Podľa mňa sú to zločinecké skupiny, ľudia to už vedia, stále si však nevedia predstaviť spravovanie krajiny bez nich. Ja si to predstaviť viem. Čím menej by boli politici aktívni, tým lepšie by sa ľuďom žilo, lebo menej vecí by zmizlo, menej by sa rozkradlo.

Ako by svet fungoval bez politikov?

Politici nevedia riešiť reálne situácie, no obyčajní ľudia áno. Tu v okolí Žiliny si ľudia opravujú sami synagógu, Lietavský hrad, máme tu organizácie, ktoré sa starajú o týrané deti, ženy a založili si ich sami ľudia. Keď niečo nefunguje, oni to začnú opravovať a hore, kdesi na ministerstve, za to úradník berie peniaze. Podľa mňa postupne vzniknú autonómne jednotky, regióny, dediny. Tam je sila, zdravý rozum, činnosť a politika v nej nemá čo robiť. Dúfam, že politika v súčasnej podobe sa skončí a verím, že sa toho ešte terajšie generácie dožijú. Nazvime to, že budú existovať len akísi správcovia verejných vecí a nebudú s nami manipulovať, akoby sme boli nejakí hlupáci. Venujem sa inováciám a sledujem, ako každý systém postupne vypudzuje zo seba všetko škodlivé a nadbytočné. Politikov by mal vypudiť medzi prvými.

Kto napríklad určí, aký bude štátny rozpočet?

O tom ani nemusíme debatovať, veď keby sme nastavili nejaký vzorec, počítačový algoritmus, tak ten vypočíta rozpočet lepšie ako súčasní politici a nedali by sa v ňom robiť prechmaty. Štát by mal zabezpečiť štyri veci – bezpečnosť, spravodlivosť, prístup k zdravotnej starostlivosti a vzdelanie. A ani jedna z nich pod vedením politikov poriadne nefunguje.

Ako to teda je, máme sa obávať budúcnosti, ak nebude dosť práce pre ľudí, alebo sa budeme vedieť prispôsobiť?

Neviem prečo by sa tí šikovní, kreatívni a usilovní mali obávať. Čítal som krásny výrok, že cieľom ľudstva je dosiahnuť nulovú zamestnanosť, aby sme sa mohli hrať. Výskum Gallupovho ústavu hovorí, že 65 percent ľudí nemá z práce žiaden dobrý pocit, chodia do roboty len kvôli peniazom. Iba 15 percent ľudí na svete má z práce potešenie. My sme vlastne otroci. Mladý človek sa zadlží na tridsať rokov a potom musí chodiť do práce. Keď práca pre ľudí nebude, oslobodí nás to v tom zmysle, že budeme robiť to, čo budeme chcieť robiť.

Čo ak model základného príjmu pre každého zlyhá, alebo základný príjem nebude postačovať na živobytie?

Existuje kniha Manifest disfrutalizmu. Disfrutalisti sú ľudia, čo si užívajú život a vymieňajú si veci. Keď nemajú prácu, nepotrebujú na prežitie toľko peňazí, ako keby stabilnú prácu mali. V Španielsku už tak fungujú, že jeden opraví auto, medzitým idú k ďalšiemu, u ktorého si dajú víno a oproti u suseda polievku. Odtiaľ idú k holičovi. Neplatia si za to, ale píšu si nejaké body a vymieňajú si ich ako lokálnu menu.

To isté začali pred časom robiť na strednom Slovensku v Zaježovej.

Oni išli na to až príliš romanticky. Možno je budúcnosť väčšiny ľudí práve život v komunitách. V nich majú šancu tí, čo vedia vytvoriť nejakú hodnotu, uvariť, opraviť, vyrobiť stoličku, ostrihať. Jediný stratený medzi nimi by bol milionár s kreditkou, lebo tá by mu bola nanič, ak by nevedel niečo urobiť.

Novinár z Wall Street Journal si ťapol s „emocionálnym“ robotom. Roboti postupne prevezmú veľkú časť práce. 8 fotografií v galérii Novinár z Wall Street Journal si ťapol s „emocionálnym“ robotom. Roboti postupne prevezmú veľkú časť práce. Zdroj: Reuters

Ako v tomto období zmien vnímate Slovensko?

Prekáža mi, keď sa o Slovákoch občas rozpráva ako o nejakých dementoch. Jeden novinár sa ma pýtal, prečo Slováci tak kradnú a korumpujú. Ale my sme kradnutie nevymysleli. Kradne sa aj inde, len možno elegantnejšie. A korupciu k nám takisto doniesli aj zahraničné firmy. Máme na Slovensku určité špecifiká, som však optimista. Sme prispôsobiví, šikovní, poznám množstvo špičkových Slovákov kdekade v zahraničí. Nie sme hlúpi a taká malá krajina sa dá zmeniť veľmi rýchlo. Raz za päť rokov ku mne príde jeden starší profesor z Nemecka a vždy hovorí – obdivujem, čo ste vybudovali, zmenili, vylepšili, odkedy som tu bol naposledy. Tvrdí, že v Nemecku trvalo dve-tri generácie to, čo sme u nás urobili za 20 rokov.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×