Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nabúrané satelity

01.03.2008 (9/2008) Situácia vo vesmírnom priestore nad našimi hlavami sa dramatizuje. Deklarovaná bezpečnosť satelitov a zariadení, ktoré ľudstvo poslalo do vesmíru, nie je až taká stopercentná. Skôr naopak.
Nabúrané satelity
1 fotografia v galérii
Na presný výstrel mali Američania desať sekúnd. Ak by sa zostrelenie nepodarilo, mohli ho...
Autor fotografie: Profimedia

Spojené štáty a ďalšie krajiny pred rokom odsúdili postup Číny, ktorá zostrelila svoju nefunkčnú meteorologickú družicu. O pár mesiacov nato sa vymkol spod kontroly satelit americkej Národnej agentúry pre letecký prieskum. Jediné riešenie, ako zachrániť situáciu, bolo jeho zlikvidovanie v ešte bezpečnej vzdialenosti. Takmer jedenapoltonové zariadenie vypustené v roku 2006, ktoré sa vymklo spod kontroly, v sebe malo aj plnú nádrž vysokotoxického paliva. Zlikvidovali ho nad Pacifi kom vo výške 247 kilometrov nad zemským povrchom. Rakety vystrelené z lode USS Lake Erie ho zničili, keď sa pohyboval rýchlosťou 28-tisíc kilometrov za hodinu. Strela pritom nemala žiadnu výbušnú hlavicu. Zničila ho vzájomným kontaktom. Jednoducho sa doň nabúrala. Cieľom zásahu bola palivová nádrž. Podarilo sa trafi ť na prvý pokus. Akcia stála osemdesiat miliónov dolárov. Úlomky podľa odhadov smerovali k zemi dva dni. Všetky mali zhorieť v atmosfére.

Podobná situácia mohla ohrozovať ľudí už v septembri minulého roka, keď sa v Peru, približne tisíc kilometrov od Limy, objavil hlboký kráter. Neznáme teleso našťastie zasiahlo neobývanú oblasť. Možno ho spôsobil meteorit. Podľa ruského denníka Pravda to však mohla byť aj časť amerického satelitu KH 13, ktorá nekontrolovateľne dopadla na Zem. Tento satelit mali údajne Američania využívať na špio náž v Iráne. Pokúsili sa ho zničiť odborníci v americkom vojenskom centre v Kalifornii. Objavili sa špekulácie, že Pentagón týmito aktivitami testuje aj možnosti na likvidáciu satelitov iných krajín. Toto tvrdenie USA, samozrejme, odmietajú.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×