Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zuzana Haasová a Roman Féder: Podarený párik

22.03.2008 (12/2008) Počuli ste už o Funny Fellows? Kapele, ktorá hrá hudbu z dvadsiatych až štyridsiatych rokov, na dobových nástrojoch a v kostýmoch? Vymyslel ju a šéfuje jej ROMAN FÉDER (41) spolu s manželkou, spievajúcou herečkou a majiteľkou divadla HAAF ZUZANOU HAASOVOU (27).
Zuzana Haasová a Roman Féder: Podarený párik
1 fotografia v galérii
„Mne jedinému v divadle vykala. Hnevalo ma to, ale skončili sme ako manželia,“ spomína...
Autor fotografie: Život

S nadhľadom hovoria, že Funny Felows príde zahrať na svadbu, krstiny, rozvod aj pohreb. Hrajú muziku, ale aj divadlo pre deti, chodia po zahraničných festivaloch. Robia, čo vždy chceli – čo im napadne a baví ich. Obaja vyštudovali herectvo, a preto účinkujú aj v iných projektoch a divadlách. Zuzanu sme nedávno mohli vidieť v Ordinácii v ružovej záhrade. „Hrávam vačšinou veselé postavy, pubertiačky, a tu mám šancu hrať iný charakter, som bojazlivá matka, ktorá má despotického manžela,“ hovorí. Roman má skúsenosti z viacerých divadiel, robil rozličné televízne relácie.

Ufrflaný pán

Stretli sa na javisku v inscenácii Limonádový Joe. So smiechom na to spomínajú: „Zamilovala som sa doňho, lebo stále chodil na skúšky neskoro a bol vždy nahnevaný. Zabávala som sa na tom, ale páčil sa mi aj jeho cynický humor, ktorý máme spoločný, ale ja som v tom preborníčka. Všetci sa naňho sťažovali, a ja, najmladšia, som ich presvedčila, aby k nemu boli milí, že sa zmení. A fungovalo to!“ hovorí Zuzka. A Roman dodáva: „Dlho sme si vykali. Hovorila mi pán Féder. A potom sa mi nasťahovala do šatne. Raz som prišiel neskôr a vidím, že v mojej šatni má niekto veci. Nahneval som sa a povedal som si – tak toto teda nie! Po skúške som si počkal na toho odvážlivca. Zistil som, že to tá mladá, čo mi jedinému vyká a tým mi dáva najavo, čo si o mne myslí! A skončili sme ako manželia a rodičia trojročnej Romanky.“

Mladý starý

„Robíme všetko, čo sa týka kumštu a divadla,“ vysvetľuje Roman. Už od mlada inklinoval k „inej“ muzike. Rockové a pop-music časy si „odžil“ do roku 1981, keď sa Zuzana narodila. V Pezinku s kamarátmi založil skupinu Meteor, ktorá mala asi štyri koncerty. „Ale policajti posledný rozohnali a ďalšie už boli tajné, takže sme vlastne boli undergroundová kapela, čo umením bojovala proti komunizmu, a zakázali nás,“ smeje sa. Veľmi skoro objavil to, čo ho úplne pohltilo – starú hudbu. Necítil sa starý aj on? „Krištof Veselý bol tiež mladý a tiež to bolo preňho zaujímavé. Táto hudba má melódiu, rytmus, zaujímavý nadhľad a je veselá. Obdobie old timu, hot jazzu, swingu trvalo veľmi krátko, len medzi dvoma vojnami. Tento žáner zostal nedocenený, preto je v ňom veľa neobjavených vecí,“ vysvetľuje nadšený propagátor tejto muziky.

Je to veselé!

Hudba, ktorú robia, je mäkká a úsmevná. Roman Féder má na umenie vyhranený názor – komplexy by si ľudia nemali riešiť tým, že o nich píšu traumatizujúce pesničky alebo siahodlhé divadelné hry. Divákov potom dusia vlastnými depresiami. Zuzka prezradila, že k 16. narodeninám dostala ako darček cédečko Františka Krištofa Veselého, pretože tam bola pesnička Jaj, Zuzka, Zuzička. „Bol to veľmi dobrý nápad, vždy keď som si ju pustila, mala som dobrú náladu. Je to dôkaz, že tá hudba vyvoláva v ľuďoch pozitívne emócie, pocit uvoľnenia a dobrú náladu. Pesničky sú vynikajúco vymyslené, majú zaujímavé texty a je v nich zakódovaný humor. Keď mi je smutno alebo ťažko, potrebujem sa zasmiať aj cynicky, a vtedy som vyhrala,“ priznáva sa Zuzana.

Začal znova

Hoci sa o tom už nehovorí, Roman Féder založil aj Bratislava Hot Serenaders, orchester, ktorý vyplnil biele miesto na slovenskom hudobnom poli. Dovtedy tu neexistovalo nič podobné. O dôvodoch, prečo v ňom Roman už nepôsobí, nechce hovoriť. „Dostali sme sa do štádia, keď som mal iné predstavy o ďalšom smerovaní než kolega, a je to uzavreté,“ diplomaticky dodal Roman. „Samozrejme, že mi to bolo ľúto. Bolo to dvanásť rokov tvrdej makačky, na začiatku nebolo nič, hľadanie ľudí, priestorov, organizačná robota, budovanie kontaktov... Ale život ide ďalej a teraz sa venujem Funny Fellows, festivalu, postavám v divadelných predstaveniach a našej internetovej stránke.“

Blaváčka

„Nápady púšťame do sveta z vidieckeho sídla, kde sme zatiaľ našli domov,“ charakterizuje rodinné zázemie Roman a Zuzana vysvetľuje: „Som strašná ,Blaváčka’. Vyrástla som pri Slovnafte, romantický výhľad z okna som mala na žiariace komíny. Teraz bývam na dedine a spočiatku mi chýbali električky, trolejbusy, jednoducho mám rada Bratislavu. Nemala som auto, len obavy, ako si poradím. Keď sa narodila Romi, rýchlo som sa naučila šoférovať, a teraz nič nie je problém.“ Svoj domov si zariaďujú tak, aby sa v ňom cítili dobre oni aj ľudia, čo k nim prídu na návštevu. Obaja milujú staré veci s dušou. „Nejde nám o to, aby domácnosť bola vždy tip-top, ale chladná. Je to dom, kde sa žije.“ Tým, že robia „starú hudbu“, sú poznačení aj v bežnom živote. Zuzana hovorí, že vie rozoznať džentlmena aj v teplákoch: „Viac vidím do ľudí a všímam si, ako sa správajú, ako sa cítia. Niekedy preto sama sebe prekážam. To, že sa muž správa galantne, sa dnes nenosí. A pritom je také príjemné, keď muž žene podrží dvere, prisunie stoličku.“

Nákazlivá cukrovka

Robia toho viac než dosť, ale mnohí o nich nevedia. „No a čo? Nemáme pocit, že musíme byť všade.“ Aktivity, ktoré stoja za povšimnutie, sú aj netradičné koncerty venované diabetikom. Zuzana na vlastnej koži pocítila, že ľudia o cukrovke naozaj vedia málo. Niektorí dokonca mali pocit, že je to choroba nákazlivá na dotyk. Povedala si, že s tým treba začať niečo robiť. Organizuje podujatia, kde sa popri zábave ľudia chtiac-nechtiac dozvedia aj niečo o tomto ochorení. Momentálne vrcholia prípravy na festival, 7. Hot Dance Duel v Pezinku, ktorý je venovaný najslávnejšej diabetičke medzi hviezdami, Elle Fitzgeraldovej. Oslovili aj fi rmy, ktoré by mohli v tejto veci pomôcť. „Záujem prezentovať sa mala iba jedna, našťastie, dôležitá. Distribuuje inzulínové pumpy, a taká mi zachránila život,“ podotkla.

Divadlo

Zuzka vždy chcela robiť najmä divadlo: „Plánovala som ho robiť so sestrami. Teraz ho mám vo svojom domčeku a spolupracujem na ňom s Romanom. Najstaršia sestra Ivetka nám robí kostýmy. Monika žije v Amsterdame, ale v súčasnosti s nami spolupracuje na predstavení Fox, s ktorým sme s veľkým úspechom účinkovali na festivale v Berlíne.“

Teraz ich čaká festival vo Frankfurte, nová rozprávka pre deti, chystajú cédečko s muzikou aj cédečko s pesničkami pre deti. Robia aj klipový fi lm a Zuzana dokončuje svoju knihu básní: „Mala som vždy plno textov, a mám zvláštny pocit z toho, verejne sa otvoriť. V básňach sú moje najvnútornejšie pocity. Herec ide vždy s kožou na trh, v postave, ktorú hrá, ale toto je iné, je to ďalší rozmer v mojom živote.“ Všetko nasvedčuje tomu, že so svojou cestou sú títo dvaja spokojní. „Myslím, že som ju našla, a kráčam po nej. Všetko je tak, ako má byť. Je dôležité byť spokojná s tým, čo mám, a nechcieť ,zožrať‘ viac a rýchlo,“ uzatvára rozhovor Zuzana Haasová a Roman Féder ticho súhlasí.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×