Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dedo obletel svet

17.05.2008 (20/2008) Nie je bežné nájsť vlastného starého otca na najslávnejšej fotografii 20. storočia. A predsa sa to stalo maliarovi IVANOVI POPOVIČOVI.
Dedo obletel svet
5 fotografií v galérii
Gusti Popovič pracoval na stavbe mrakodrapu na Manhattane.
Autor fotografie: Profimedia

Fotka jeho deda totiž obletela celý svet. Pohľad na obedujúcich robotníkov sediacich na nosníku rozostavaného mrakodrapu, ktorí majú pod sebou strechy vysokých budov Manhattanu, trošku „ťahá“ oči. Sedia totiž na 69. poschodí časti Rockefellerovho centra a pevná zem je stovky metrov hlboko. Aspoň tak pôsobí fotografia Charlesa C. Ebbetsa. Nie je to síce až tak pravda, chlapi majú pár metrov pod sebou 68. poschodie, ktoré snímka nezachytáva, ale to je vlastne úplne jedno. Nás zaujíma človek sediaci úplne vpravo s fľašou v ruke – istý Gusti Popovič.

Objav po rokoch

„Dedo bol v Amerike dohromady trikrát a raz bol aj v Kanade. Chodil za oceán za robotou. Pobudol tam niekoľko rokov, a keď zarobil nejaké doláre, vrátil sa domov na Slovensko. Pôvodne bol drevorubač a tesár,“ vysvetľuje Ivan Popovič. To, že má predka na najslávnejšej fotografii 20. storočia, zistil pomerne neskoro. „Keď sa v roku 1989 konečne otvorili hranice, bol som so synom Dávidom vo Viedni. V jednom supermarkete som zbadal fotku robotníkov sediacich na nosníku nad Manhattanom. Vravím si, veď ja ju poznám. Presne takú istú majú moji rodičia doma v Kežmarku založenú v albume,“ spomína. Pri najbližšej návšteve rodičov si na fotku opäť spomenul.

„Bol to taký starý album, klasické čierne listy a drevený obal s obrázkom jeleňa. Vnútri bola táto fotka ako pohľadnica,“ pokračuje a dodáva, že v časoch, keď vznikla, nebolo toľko fotografov ako dnes. Mnohí z nich vydávali svoje fotografie ako pohľadnice. „Jemne som ju z albumu vytrhol, naši totiž fotky doň priliepali akýmsi „maglajzom“. Bola to pohľadnica, ktorú písal dedo babke. Na zadnej strane bolo napísané: Nič še ty neboj, moja milá Mariška, jak vidziš, ta ja furt s fľašečku. Tvoj Gusti,“ spomína. Smeje sa, že Spišiaci spolu s Indiánmi postavili celý Manhattan. „Keď som povedal našim, na akej slávnej fotke je náš dedo, otec povedal: Samozrejme, no a čo.“

Mrakodrap – dôchodca

GE Building so sedemdesiatimi poschodiami a s výškou 259 metrov oslavuje v tomto roku sedemdesiate piate narodeniny. Jeho výstavbu v secesnom štýle ukončili v roku 1933 a je súčasťou Rockefellerovho centra v New Yorku. Vedúcim architektom bol Raymond Hood a budova najprv dostala meno RCA Building po svojom hlavnom nájomcovi Radio Corporation of America. V tomto mrakodrape prvýkrát v histórii použili výťahy sústredené do centrálneho jadra budovy. Kancelárie Rockefellerovej rodiny boli najprv na 56. poschodí, dnes rodina sídli od 54. po 56. poschodie.

Budovu premenovali na GE Building v roku 1988, dva roky po tom, čo General Electric získali firmu RCA. V tejto famóznej budove sú okrem kancelárskych priestorov aj sídlo a štúdiá televízie NBC, ktorá si tam odkúpila 149-tisíc štvorcových metrov priestoru. Stavba je deviatou najvyššou budovou v New Yorku a tridsiatou druhou v rámci celých Spojených štátov. Na poslednom poschodí je reštaurácia Rainbow Room a na streche je vyhliadka, ktorú pre verejnosť znovuotvorili v novembri 2005 po náročnej renovácii, ktorá si vyžiadala 75 miliónov dolárov.

Už ju nevidel

V čase, keď Gusti Popovič spolu so svojou partiou sedel na predposlednom poschodí mrakodrapu, určite ani jeden z robotníkov netušil, že ich tváre obehnú svet. „Dedo si z Ameriky okrem dolárov priniesol aj nadávky, ktoré používal ešte aj môj otec. Zomrel, keď som mal rok, v štyridsiatom piatom pri prechode frontu ho trafila črepina. Vyšiel z pivnice a dostal to,“ hovorí Ivan Popovič. Slávnu pohľadnicu nevidel odvtedy, čo ju našiel v rodičovskom albume. „Stratila sa, keď naši zomreli,“ tvrdí.

VŠESTRANNÝ FOTOGRAF

Autor fotografie CHARLES CLYDE EBBETS (1905 - 1978) začínal v 20. rokoch minulého storočia fotografovaním zátiší, neskôr ho zlákal film, kde sa pohyboval pred aj za kamerou. Krátko bol pilotom, automobilovým pretekárom i zápasníkom. Potom sa začal živiť fotografovaním. V 30. rokoch sa už jeho fotografie objavujú aj v New York Times a v roku 1932 sa stal fotografickým riaditeľom pre Rockefellerovo centrum, ktoré práve stavali v New Yorku. Práve na 69. poschodí rozostavanej GE Building (do roku 1988 RCA Building) 29. septembra 1932 urobil legendárnu fotku Obed na vrchole mrakodrapu, ktorá sa neskôr stala najslávnejšou fotkou 20. storočia. Paradox je, že autorstvo tejto fotky mu oficiálne Bettmanov archív, ktorý má na ňu copyright, potvrdil až v roku 2003, dovtedy pri ňom autora neudával.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×