Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Schuster stratil oporu

28.05.2008 (22/2008) Na rodinu i priateľov doľahla smrť pani IRENY SCHUSTEROVEJ (†70) ako blesk z jasného neba. Nebola vážne chorá. Nečakane jej zlyhalo srdce, v dôsledku čoho nadránom 24. mája zomrela.
Schuster stratil oporu
4 fotografie v galérii
ZOMRELA BÝVALÁ PRVÁ DÁMA SLOVENSKA IRENA SCHUSTEROVÁ
Autor fotografie: Život

Aký smutný paradox, zaiste si povedia mnohí vďační rodičia detí, ktorí by bez jej pomoci možno prišli o svoje šťastie. Pre srdiečka najmladšej generácie urobila veľmi veľa, keď modernizáciu Detského kardiocentra v Bratislave považovala za najdôležitejší projekt svojej nadácie.

Do koča aj do voza

Spoločenské udalosti spojené s postavením si nikdy extra nevychutnávala, brala ich ako jednu z povinností manželky prezidenta. Keď svoje 64. narodeniny trávila na ofi ciálnej prezidentskej návšteve v Rusku a dostala veľkú kyticu od Vladimira Putina, bol to pre ňu šok. Nikdy jej nestúpla sláva do hlavy, na nič sa nehrala, nepotrebovala sa prezentovať v značkových róbach a aj ako pani prezidentová sa vkusne obliekala v obchode na košickej Alžbetinej ulici. Decentne sa držala v úzadí a verejne vystupovala len počas vážnej choroby svojho manžela prezidenta Rudolfa Schustera. Bola to dáma do koča aj do voza.

Nadštandardne dobré vzťahy mala s manželkou poľského prezidenta Jolantou Kwaśniewskou a ako rodáčka z Oravy sa s ňou vedela porozprávať po poľsky. Blízky kontakt mala aj s Dagmar Havlovou a počas návštevy českého prezidentského páru v dome Schusterovcov v košickom Čermeli úprimne obdivovala jej dojemnú starostlivosť o Václava Havla.

Dôstojne sa zhostila náročnej úlohy manželky veľvyslanca Českej a Slovenskej federatívnej republiky v Kanade, ktorú Rudolf Schuster zastával v rokoch 1990 – 1992, podobne aj úlohy prvej dámy v rokoch 1999 – 2004. „Pre pani Irenu Schusterovú sa skutočne hodí označenie dáma, mala vrodenú dôstojnosť a inteligenciu,“ hovorí blízky spolupracovník Rudolfa Schustera a dlhoročný rodinný priateľ Boris Štěrbák.

Horúca linka do Brazílie

Zmyslom jej života bola rodina, ktorú nekonečne a nadovšetko milovala. Vytvorila ju harmonickú, súdržnú a svoju „babulienku“ zbožňovali aj vnučky Ingrid (18) a Petra (14). „Mama musí mať širokú zásteru, aby pod ňu všeličo skryla. Deti vždy musia mať istotu, že ich rodičia pochopia,“ povedala nám raz. Svojim deťom v mladosti i dospelosti hovorievala : „Nech by sa čokoľvek stalo, som tu pre vás.“ Rudolfovi Schusterovi (73) bola pravou rukou a oporou. Smutnú správu o jej skone musel prijať sám. Syn Peter (42) s rodinou dovolenkoval v Egypte a dcéra Ingrid (39), špecialistka na ochorenia srdca, zbierala skúsenosti na medzinárodnom kardiologickom kongrese v Brazílii. Keď pani Irenu priviezla záchranka do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach, so svojimi kolegami bola v telefonickom spojení a stav konzultovali. Rudolfa Schustera tej noci prvý raz videli priatelia plakať.

„Páčila sa mi jej krása a hrdosť,“ prezradil nám pred časom Rudolf Schuster. Zobrali sa v roku 1961 a o rok neskôr sa natrvalo usadili v Košiciach. Pani Irena pochádzala z oravskej obce Bobrov, z jednoduchej rodiny s ôsmimi deťmi, vyštudovala zdravotnícku školu a dlhé roky robila diétnu sestru v košickej detskej nemocnici. Aj tam ju poznali ako ústretovú, nekonfliktnú, milú a inteligentnú dámu.

Pohreb Ireny Schusterovej je naplánovaný na štvrtok 29. mája. V Dóme svätej Alžbety v Košiciach sú vyložené kondolenčné listiny, omšu slúži arcibiskup Košickej diecézy monsignor Alojz Tkáč. Prvá dáma naveky spočinie v rodinnej hrobkena košickom cintoríne Rozália.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×