Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Krvavý futbal: Najpopulárnejší šport v Sýrii poznamenáva množstvo otrasných príbehov

20.10.2015 Je vlastne zázrak, že sýrsky futbal stále žije a dokonca boduje na medzinárodnej scéne. Pach smrti zasiahol aj jeden z najpopulárnejších športov vojnou zmietanej krajiny.
Krvavý futbal: Najpopulárnejší šport v Sýrii poznamenáva množstvo otrasných príbehov
10 fotografií v galérii
Sýrske mužstvo bojuje v zložitých podmienkach o účasť na majstrovstvách sveta v Rusku.
Autor fotografie: Reuters

V čase, keď si ešte Slovensko a ďalšie krajiny užívajú postup na futbalové majstrovstvá Európy, v Ázii už naplno beží kvalifikácia majstrovstiev sveta v Rusku 2018. Pre všetky tímy je to veľmi dlhá a ťažká cesta, veď zo 46 účastníkov ázijskej kvalifikácie postúpia iba štyria, piaty si zahrá baráž proti súperovi zo Severnej Ameriky. Po piatich odohraných zápasoch druhej fázy sú reprezentanti Sýrie na čele tabuľky svojej skupiny pred favorizovaným Japonskom. Minulý týždeň porazili Afganistan presvedčivo 5:2 a sú na najlepšej ceste postúpiť do tretej kvalifikačnej fázy medzi dvanásť najlepších.

Pre Sýrčanov sú najväčšími súpermi v kvalifikačnej skupine favorizovaní Japonci. 10 fotografií v galérii Pre Sýrčanov sú najväčšími súpermi v kvalifikačnej skupine favorizovaní Japonci. Zdroj: Reuters

Vzhľadom na situáciu vo svojej krajine sú znevýhodnení tým, že musia hrať domáce zápasy až vo vyše dvetisíc kilometrov vzdialenom Ománe. Mrzí ich, že sa nemôžu predstaviť fanúšikom na vlastnom štadióne, víťazstvami by chceli pomôcť zjednotiť ľud. Občianska vojna však ovládla aj futbal. Sýrski hráči sú opozíciou často označovaní za prisluhovačov režimu Baššára al-Asada, v Libanone dokonca vznikla exilová reprezentácia zložená z utečencov. Aj sýrsky futbal píše množstvo otrasných príbehov.

Smrť pred tréningom

Od roku 2011 sa krajina ponorila do občianskej vojny, ktorá zabila stovky tisíc ľudí. Milióny obyvateľov sa presúvali do bezpečia v rámci krajiny, ďalšie milióny hľadali záchranu za hranicami a skončili v utečeneckých táboroch v Turecku, Jordánsku, alebo stavili všetko na jednu kartu a zamierili do Európy.

Víťazstvami chcú pomôcť zjednotiť ľud, aj keď ich opozícia označuje sa prisluhovačov Asadovho režimu. 10 fotografií v galérii Víťazstvami chcú pomôcť zjednotiť ľud, aj keď ich opozícia označuje sa prisluhovačov Asadovho režimu. Zdroj: Reuters

Podobné osudy zažívajú aj futbalisti. Bombardovanie miest Homs či Aleppo zabilo už desiatky hráčov. Väčšina reprezentantov sa rozpŕchla do okolitých štátov, iní sa pridali k niektorej z bojujúcich strán, alebo utekajú na starý kontinent, kde sa snažia rozbehnúť kariéru. Aj keď to znie za danej situácie neuveriteľne, sýrska futbalová liga stále žije. Stiahla sa do relatívne bezpečnejších miest v okolí Damasku, ktorý je stále pod kontrolou vlády.

Vojna si však vybrala svoju daň aj tam, dokonca priamo pri futbalovom stánku. Vo februári 2013 zasiahli mínometné strely hotel patriaci k štadiónu Tišrín, kde boli v tom čase ubytovaní hráči klubu Wathba a pripravovali sa na tréning. Traja z nich sa ťažko zranili, 19-ročný útočník Yussef Suleiman zomrel krátko po prevoze do nemocnice. Otca šesťmesačného dieťaťa zasiahla črepina priamo do krku.

Príbeh Mohammeda

Popri reprezentácii dospelých si veľmi úspešne počínajú aj sýrske mládežnícke celky. Výber do 17 rokov práve hrá na majstrovstvách sveta svojej kategórie v Čile. Jedným z lídrov tohto tímu by bol nepochybne aj niekdajší kapitán Mohammed Jaddou, ale nie je.

„Keď sme postúpili na tento šampionát, snažil som sa zabudnúť na všetky zlé veci. Potom som však dospel do bodu, že to už ďalej nejde,“ začína svoje rozprávanie plné bolesti. Mohammed vyrástol v pobrežnom meste Latakia. Už v ôsmich rokoch si všimli jeho talent v miestnom klube Hutteen, ktorý hral v sýrskej najvyššej súťaži. „Škola odvtedy išla bokom, všetko som dával futbalu. Miloval som ho viac ako čokoľvek iné,“ tvrdo pracoval na tom, aby sa z neho stal profesionálny hráč. Keď sa rozhorela vojna, bolo však preňho čoraz ťažšie cestovať na tréningy do Damasku. Nadvlády nad územím, cez ktoré bolo treba prejsť, sa striedavo zmocňovali vládne sily, povstalci a skupiny prívržencov Islamského štátu. V autobuse zažil viacero útokov. „Dostali sme sa do krížovej paľby, lietali okolo nás rakety, všade sa strieľalo. Šofér sa rozbehol ako najrýchlejšie vedel a my sme sa v strachu skryli pod sedadlá,“ podarilo sa mu napokon vyviaznuť so zdravou kožou.

Talentovaný mladík Mohammed Jaddou prežil peklo, kým sa mu podarilo dostať do Nemecka. 10 fotografií v galérii Talentovaný mladík Mohammed Jaddou prežil peklo, kým sa mu podarilo dostať do Nemecka. Zdroj: int

Jeho najlepší kamarát, 15-ročný Tarek Ghair, toľko šťastia nemal. Zabili ho počas paľby v meste Homs krátko predtým, ako mal odísť na turnaj do Thajska. Mohammed ukazuje jeho zmrzačené telo na fotografii v mobilnom telefóne. Hovorí, že plakal dva dni, lebo Tarek bol ako jeho brat. Aj on sa ocitol v nezávideniahodnej pozícii reprezentanta, ktorého opozícia obviňovala z podpory Asadovho režimu. Keď sa, naopak, neukázal na sústredení, hrozili mu „z druhej strany“ ukončením kariéry. Začiatkom roka sa aj s časťou svojej rodiny rozhodol utiecť do Nemecka.

Takmer sa utopil

Jeho otec predal dom, najskôr prešli Turecko a potom sa cez Stredozemné more plavili do Talianska. Loď bola preťažená, bolo v nej natlačených 130 mužov a žien. Mladých, starých, zdravých aj chorých. Šesť hodín po opustení tureckého pobrežia sa začali potápať. „Museli sme všetko zahodiť – jedlo, oblečenie a ďalšie osobné veci, aby sa loď udržala na hladine. Vodu sme vylievali holými rukami. Celé noci, ani na chvíľu sme nemohli zaspať,“ spomína na okamihy hrôzy.

Keď ich zahliadla talianska vojenská loď pri pobreží Sicílie, Mohammed mal za sebou päť bezsenných dní a nocí. „Nikdy na to nebudem schopný zabudnúť, aj keď sa snažím,“ hovorí o desivej plavbe, ktorá ho takmer stála život. Napokon sa s otcom a strýkom dostali do Milána. Prespávali na vlakovej stanici, za posledné peniaze pre prevádzačov sa im napokon podarilo dostať do utečeneckého tábora v Mníchove.

Tento fanúšik demonštroval svoje politické postoje vniknutím na hraciu plochu. 10 fotografií v galérii Tento fanúšik demonštroval svoje politické postoje vniknutím na hraciu plochu. Zdroj: Reuters

Dnes už sedí Mohammed v kuchynke svojho nového domova v malej dedine v južnom Nemecku. Žije tam s ďalšími piatimi Sýrčanmi. V lete začal trénovať s futbalistami Ravensburgu, klubu z piatej nemeckej ligy. V tíme do 19 rokov je viacero talentov, ktorí majú šancu prebojovať sa časom do vyšších súťaží. Mohammed nie je výnimkou. „Keď k nám prišiel, nevedeli sme, čo od neho očakávať. Svojimi výkonmi nás však veľmi milo prekvapil,“ hovorí tréner Markus Wolfangel.

Atentáty na brankára

Dobre známy je v krajine mučenej občianskou vojnou aj príbeh „spievajúceho brankára“ Abdula Basseta Al-Sarouta, ktorý v minulosti chytal za sýrsky národný výber do 20 rokov. Zároveň hájil farby klubu Al-Karamah z Homsu – svojho času najúspešnejšieho tímu sýrskej súťaže a finalistu Ázijskej ligy majstrov v roku 2006. Keď vypukla vojna, opustil tím a pridal sa k opozičným rebelom. Futbalové ihrisko vymenil za divoké ulice, kde hlasným spevom burcoval ľudí k boju proti Asadovmu režimu. Prežil niekoľko pokusov o atentát, jeho príbeh je jedným z najsilnejších momentov dokumentu Návrat do Homsu.

Abdul Basset Al-Sarout opustil futbalové ihrisko a pridal sa k opozičným bojovníkom. 10 fotografií v galérii Abdul Basset Al-Sarout opustil futbalové ihrisko a pridal sa k opozičným bojovníkom. Zdroj: int

Abdul Basset Al-Sarout opustil futbalové ihrisko a pridal sa k opozičným bojovníkom. 10 fotografií v galérii Abdul Basset Al-Sarout opustil futbalové ihrisko a pridal sa k opozičným bojovníkom. Zdroj: int

Saroutov brankársky kolega Mosab Balhous bol zasa uväznený za údajné ukrývanie členov ozbrojených gangov. Neskôr ho prepustili a na prekvapenie mu bolo opäť umožnené pripojiť sa k reprezentačnému tímu. Keď Sýrčania v roku 2012 vyhrali šampionát Západnej Ázie, pozvali ho s ďalšími členmi tímu do prezidentského paláca, kde Baššárovi al-Asadovi podal ruku. Momentálne je súčasťou mužstva bojujúceho v kvalifikácii na majstrovstvá sveta v Rusku.

Mohammed Jaddou už zrejme národný dres nikdy neoblečie, sýrsky futbal je preňho mŕtvy. Desí sa deportácie do svojej rodnej krajiny a ešte väčší strach má o matku a dvoch bratov, ktorí v Sýrii ostali. Sníva o tom, že raz urobí kariéru vo veľkou nemeckom klube alebo v Reale Madrid po boku svojho vzoru Cristiana Ronalda.

Brankára Mosaba Balhousa (v čiernom) zavreli do väzenia za údajné ukrývanie členov ozbrojených gangov, dnes už chytá za reprezentáciu. 10 fotografií v galérii Brankára Mosaba Balhousa (v čiernom) zavreli do väzenia za údajné ukrývanie členov ozbrojených gangov, dnes už chytá za reprezentáciu. Zdroj: Reuters

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×