Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chodec Matej Tóth v otvorenom rozhovore: Ktorých športových funkcionárov by sa zbavil?

09.10.2015 Matej Tóth (32) je prvý slovenský majster sveta v atletike. V auguste na MS v Pekingu vyhral v chôdzi na 50 kilometrov. Výnimočný je nielen výkonmi, ale aj spoločenským prehľadom a triezvymi názormi.
Chodec Matej Tóth v otvorenom rozhovore: Ktorých športových funkcionárov by sa zbavil?
6 fotografií v galérii
Matej Tóth
Autor fotografie: Dušan Křístek

Hovorí sa, že deti sú k športu priťahované aj veľkými vzormi, úspešnými športovcami. Vy ste vyhrali v auguste majstrovstvá sveta. Pritiahlo to nové deti?

Ešte je veľmi skoro, ale aj napriek tomu môžem povedať áno. Môj brat je trénerom v Nitre v športovom gymnáziu a v septembri otvorili 15 krúžkov po 15 detí, na štadión prišlo 225 nových detí. Brat spomínal, ako mu hovorili, že aj ony chcú byť majstrami sveta. Fantastické, príjemné pocity. Jasné, medaila je cenná, pozornosť médií a popularita takisto, ale príchod masy detí mi tak vošiel až do duše, že som si hovoril – stálo to za to. V takých chvíľach ide človeku hlavou, že môj titul majstra sveta nie je iba môj. Snažím sa ho v diskusiách, na stretnutiach rozdrobiť medzi ostatných, aby deti aj rodičia videli, že drina sa oplatí.

Úspechy niektorých športovcov vedia vygenerovať peniaze. Keď sa cyklista Peter Sagan dostal do svetovej špičky, ovplyvnilo to predaj bicyklov, dresov, prišlo viac detí. Mal by štát podporiť prioritne športy, ktoré dokážu pohnúť s ekonomikou, a tým sa štátu podpora športu vráti?

Do takýchto športov ide omnoho viac peňazí zo súkromného sektora, viac sponzorských príspevkov. Nemyslím si, že by toto mal byť kľúč k štátnym peniazom, štát by sa na šport podľa mňa nemal pozerať komerčne. Navyše nevieme, že či by sa štátu naozaj vrátilo, keby dal cyklistike trebárs o milión eur viac.

August 2015, Peking. Matej Tóth v cieli, ako prvý Slovák, ktorý sa stal majstrom sveta v atletike. 6 fotografií v galérii August 2015, Peking. Matej Tóth v cieli, ako prvý Slovák, ktorý sa stal majstrom sveta v atletike. Zdroj: TASR

Ako je na tom atletika z hľadiska peňazí?

Teraz sa situácia zlepšila, lebo vo zväze sú noví ľudia, ktorí „obšliapávajú“ úrady, firmy a snažia sa vydupať, čo sa dá. Ale predtým bola aj v atletike absolútna pasivita, dostali nejaké peniaze, nejako ich rozdelili, a to bolo všetko. Starali sa hlavne o to, aby peniaze zúčtovali podľa správnosti, nech nemajú problém s Najvyšším kontrolným úradom SR. Neuvedomili si, že zvýšenou aktivitou hlavne v marketingu by mohli prilákať oveľa viac detí k atletike.

Znamená to, že by celkovo v športe pomohla výmena funkcionárskej generácie?

Určite áno.

Vymiesť staré štruktúry von?

Vymiesť pasívnych funkcionárov. A nemyslím tým vekom starých, ale tých, ktorí len prežívajú, nemajú nápady a nemajú žiadne ambície posunúť šport dopredu. V atletickom zväze naozaj veľmi cítiť, ako sa atletika asi tri roky posúva, odkedy vedenie zväzu prevzali aktívni ľudia.

Peniaze, ktoré idú do športu, sú také roztrieštené, že ministerstvo školstva poskytuje dotácie aj na disciplíny ako bridž, hádzanie šípok, hádzanie lietajúceho taniera, minigolf, jachting, biliard. A potom pre iné športy chýba.

Nechcem zhadzovať malé športové asociácie, možno je ich činnosť záslužná, no peniaze pre šport sa naozaj rozkotúľavajú do príliš veľkej šírky. Mala by sa zvyšovať masovosť, významne zlepšiť úroveň telocvikárov v školách, významne prispôsobiť infraštruktúru škôl a tam dať deťom základ. Aby učiteľ telocviku videl, ktoré dieťa je vhodné na aký šport, a aby športové zväzy mohli robiť výbery z talentov. Lebo dnes už pomaly aj športové gymnáziá robia dobreže nie nábory.

Má teda štát poskytnúť dotáciu napríklad na stolovú hru go, hádzanie šípok, bridž?

Neodsudzoval by som, možno majú dobré projekty, peniaze rozumne investujú a začne sa tomu venovať zopár detí. Akurát by sme sa mohli filozoficky zamýšľať, či sú to športy.

Suma, ktorá ide zo štátneho rozpočtu športovým zväzom, závisí aj od veľkosti členskej základne. Sú však zväzy, ktoré majú „čierne duše“, že dieťa už dávno nie je športovec, ale ony ho stále evidujú. V športe je bordel.

V atletike je každý rok prolongácia členstva, kluby musia vždy každému predĺžiť členstvo. Čiže ak dieťa skončí, už nie je členom Slovenského atletického zväzu. Ale aj ja som počul, že v niektorých iných športoch je dieťa pol roka v nejakom klube, prestane ho to baviť, no stále ho evidujú ako člena a umelo si zvyšujú členskú základňu, aby dostali viac peňazí. Kľúčové pre šport je, aby sa urobil poriadok. Na druhej strane – dieťa by malo mať možnosti športovať aj bez toho, aby bolo členom zväzu, lenže školám chýba infraštruktúra. Ktorá škola má podmienky na atletiku? U nás v Banskej Bystrici je pri jednej škole 200-metrový tartanový ovál, mesto však školu zrušilo.

Dvaja Matejovia – tréner Spišiak, jeho zverenec Tóth. 6 fotografií v galérii Dvaja Matejovia – tréner Spišiak, jeho zverenec Tóth. Zdroj: Dušan Křístek

Štát pripravuje zákon o športe. Čo sa zmení?

Uprace sa bordel, financie budú pod omnoho väčším dohľadom a adresnejšie.

Slovensko je v stave, že neexistuje ani súbor informácií o tom, koľko je skutočne v štáte ihrísk, koľko športovísk, či sú využívané. Nevieme vlastne ani presne spočítať, koľko peňazí do športu naozaj ide.

Lebo peniaze idú do športu cez ministerstvá školstva, obrany, vnútra, cez samosprávy a naozaj ani samotní funkcionári nepoznajú presnú sumu.

Existuje mnoho príkladov, že starosta v dedine nedá opraviť chodník, ale peniaze poskytne dedinskému futbalovému klubu.

A preto nie je možné spočítať, koľko skutočne do športu ide a hlavne, ktoré športy koľko dostanú. Museli by sme mať údaje nielen z ministerstiev, rôznych organizácií, ale aj z 2 900 miest a obcí, aby sme vedeli, koľko pretečie do športu len zo štátneho rozpočtu. Zákon o športe by mal okrem poriadku priniesť aj zvýšenie objemu peňazí. Mnohé zväzy majú na fungovanie, nemajú však na zlepšovanie.

Odkiaľ by mali byť peniaze?

Najmä zo štátnych lotérií. Odvody Tiposu by mali ísť na šport.

Podľa súčasných pravidiel sa vedenie Tiposu svojvoľne môže rozhodnúť, na ktorý šport dá peniaze. A dá ich napríklad súkromnému hokejovému klubu, ktorý navyše ani nehrá slovenskú súťaž. Nie je to absurdné?

Práve v tom zákon urobí poriadok. Peniaze, ktoré Tipos dáva do športu a kultúry, budú rozdeľované podľa jasných pravidiel. Súčasné aktivity Tiposu zákon stopne a podľa jasného kľúča by malo do športu pribudnúť približne 32 miliónov eur (pozn.: súčasný rozpočet športu z ministerstva školstva je 46 miliónov). Atletika si po schválení nového zákona výrazne prilepší, vďaka nemu si bude môcť dovoliť postaviť možno 2 až 3 tartanové dráhy ročne. Ohromná vec, lebo keď chce dieťa trénovať atletiku, rodičia asi nebudú akceptovať, že bude behať na škvarovej dráhe. Ale ak budú mať krásny tartanový ovál a plateného trénera mládeže, budú vnímať atletiku úplne inak.

Ako žijú športové zväzy teraz?

Majú na zaplatenie prípravy reprezentantov, fungovanie sekretariátu, ale nemajú na zaplatenie trénerov mládeže, na investície nezostáva vôbec nič.

Zlepší zákon aj postavenie sponzorov?

Áno, lebo na Slovensku ani neexistuje pojem sponzorstvo. Je buď darca, ktorý z toho nič nemá, alebo reklamný partner. Ja v súčasnosti oficiálne nemôžem mať sponzora. Po novom budú môcť dať firmy sponzorské peniaze s tým, že bude jednoducho identifikovateľné komu, koľko, a ľahko sa bude dať skontrolovať, ako športovec peniaze využil – či ich mal ako svoj príjem, alebo ich dal na prípravu.

Keď sa športovec vyspelej krajiny stane majstrom sveta v atletike, firmy si ho automaticky „odchytia“ a spoja s jeho tvárou vlastné podnikanie?

Áno. Ani na Slovensku nie sme sto rokov za opicami, lenže o niektorých veciach fungujúcich na Západe môžeme iba snívať. Pred dvoma rokmi vyhral írsky chodec majstrovstvá sveta, tiež to bolo pre nich historicky prvé zlato. Automaticky sa okolo neho zbehlo toľko firiem, že si spomedzi nich vyberal. Zverejňoval fotky, ako si preberá kľúče od sponzorského auta, ako je v nejakej firme a podobne.

Patrí medzi menšinu športovcov, s ktorými sa dá aj filozofovať o zmysle športu či o zákonoch. 6 fotografií v galérii Patrí medzi menšinu športovcov, s ktorými sa dá aj filozofovať o zmysle športu či o zákonoch. Zdroj: Dušan Křístek

Vy ste vyhrali to isté pred mesiacom. Čo sa dialo z hľadiska sponzorstva?

Nič. Firmy sme museli oslovovať my. Teraz investujem čas, aby som sa spopularizoval, aby sa zvýšila informovanosť o atletike, poskytujem rozhovory, chodím na besedy, aby som potom mohol ľahšie oslovovať firmy, aby zistili, že na obrazovke som často a že sa im oplatí podporiť ma. Čas mám rozrátaný na minúty. Môžem sa venovať týmto aktivitám preto, že je po sezóne, od novembra však začne nový tréningový cyklus a všetky aktivity pôjdu bokom.

Koľko minie majster sveta v chôdzi ročne na prípravu?

V porovnaní s inými disciplínami je chôdza skromná. Na ideálnu sezónu potrebujem 30-tisíc eur. Sú to peniaze na sústredenia, materiál, trénera, fyzioterapeuta.

Športovci často jazdia na rôzne zahraničné sústredenia. Prečo musí ísť atlét na sústredenie napríklad do Juhoafrickej republiky a tráviť tam týždne?

Keby sme mali štadión v nadmorskej výške 2 000 metrov a bolo by tam stále teplo, mohol by som na ňom trénovať celý život. Som posledný, kto by túžil cestovať cez pol zemegule. Najradšej by som bol doma, lenže v zime musíme hľadať dobré podmienky. Pre vytrvalostný šport je nevyhnutné mať dobrú krv a tú získam iba hypoxickými podmienkami, pri menšom obsahu kyslíka vo vzduchu. Napríklad do Juhoafrickej republiky chodíme preto, že som v nadmorskej výške 1 800 metrov a je tam plus 30 stupňov Celzia. Mohol by som ísť do Tatier, ale bol by som v úplnej zime, chodil by som po ľade a v nižšej nadmorskej výške. No cestovať za lepšími podmienkami si môžem dovoliť jedine vtedy, ak som vo svetovej špičke. Na špičkové podmienky pre 14- až 18-ročného chodca nie je šanca získať peniaze.

Ako ste si zháňali peniaze vy, keď ste boli mládežník?

Zháňal ich otec. Keď som mal ako 18-ročný ísť prvýkrát do Mexika, chodil po kamarátoch a prosil ich o podporu. Vyzbieral mi na sústredenie. Bol som už v štádiu, že som potreboval ísť vyššie ako v Tatrách, potreboval som kvalitnú zimnú prípravu. Blížil sa prechod do seniorského veku a rozhodovalo sa, či budem pokračovať v športe a stanem sa profesionálom, alebo skončím so športom ako väčšina mladých v tomto veku, keď už nemajú prostriedky na ďalší rozvoj.

Keď je športovec úspešný, odrazu ľudia aj viac rešpektujú jeho názory. Bývalý guliar Milan Haborák raz hovoril, že keď bol vo forme, tak ho začali novinári oslovovať aj s otázkami na zdravotníctvo, politiku, ekonomiku. Vysvetľoval, že nie je odborník na tieto témy, no oni to chceli.

Už sa začínajú tie situácie objavovať aj v mojom prípade, hoci zatiaľ nejde o celospoločenské témy. Keď sa však nejaké menšie témy snažia novinári rozšíriť o postoje ďalších ľudí, telefonujú mi. Tipujem, že onedlho môžu prísť vážnejšie otázky.

Nie je zvláštne, že stačí byť dobrý športovec a hneď ho ľudia vnímajú ako človeka, ktorého názory treba počúvať? Veď je množstvo príkladov, že mnohí svetoví športovci zlyhali a ukázalo sa, že ich názory za veľa nestáli.

Vnímam to tak, že fanúšikovia chcú počuť názory na rôzne veci od rešpektovaných ľudí. Ja sa nepovažujem za celebritu, ktorá by sa mala vyjadrovať k celospoločenským témam.

Cyklista Peter Sagan po zisku titulu majstra sveta hovoril, že zmeňme svet. A všetky médiá sa toho chytili, pripisovali jeho odkazu rôzne významy. Vy ste to počuli?

Peter Sagan je nielen zo slovenského, ale aj z celosvetového hľadiska jeden z najznámejších športovcov. Novinári písali, že výrokom o zmene sveta myslel napríklad utečencov a podobné vážne témy, no podľa mňa to tak vôbec nemyslel. Tlačovku, kde v angličtine povedal tento odkaz, som sledoval v priamom prenose a ja som jeho slová pochopil úplne inak. Aby deti viac športovali, aby nesedeli stále pri počítačoch, pri technických novinkách. Že je čas, aby sme cez šport vplývali na nástrahy súčasného sveta. Nie aby sadli na bicykel a začali všetky trénovať, ale aby boli ako naša generácia, že sme prišli domov zo školy, hodili tašku do kúta a utekali sme von hrať sa.

Dnes už ani nie sú také príležitosti tráviť čas vonku. Keď dieťa príde na dvor, nenájde tam dosť kamarátov.

Zdá sa mi, že už sa začala obroda, športuje viac detí, no nie tak, ako sme športovali my. Nie prirodzene medzi kamarátmi, ale organizovane v krúžkoch. Problém je, že rodičia sú viac vyťažení, veľa z nich chodí domov neskoro večer, privedú deti z krúžkov a nemajú silu už ani debatovať s nimi.

Budúca generácia športovcov v menšej krajine typu Slovenska závisí aj od toho, ako disciplinovaní budú rodičia. Nie tak, že budú deti tlačiť nasilu do ďalších a ďalších tréningov, ale že budú ochotní venovať sa im?

Veľmi záleží na disciplíne rodičov. Ja s bratom sme mali šťastie, že sa nám otec venoval odmalička, naučil nás lyžovať, korčuľovať, plávať, bicyklovať, hrať volejbal, basketbal. Úplne prirodzene, bez krúžkov. Rodičia ma nenútili do športu, no keď pochopili, že ma to baví, všetkými silami ma podporovali, otec so mnou chodil aj na sústredenia. Kým všetci vyplakávali, že šport sa rozpadá, že je zlá ekonomická situácia, pri mne sa aj vďaka rodičom spojili všetky okolnosti, aby som sa mohol vypracovať na súčasnú úroveň.

Priemerným športovcom sa človek stane pomerne ľahko, ale svetovú špičku z neho urobí bazírovanie na úplných detailoch. V čom spočívajú tie detaily, v čom je rozdiel napríklad medzi piatym na svete a prvým na svete?

Keď prídem na tréning, často je medzi mnou a ostatnými chalanmi v našej skupine maličký rozdiel, na niektorých tréningoch nie je žiadny. Pre vystúpenie na vrchol je však už dôležitá každá drobnosť a športovec musí byť športovcom 24 hodín denne. My športovci by sme teoreticky mohli mať za tri hodiny odtrénované a potom si robiť, čo by sme chceli. No tu prichádza rozdiel – niektorí si naozaj robia, čo chcú, kým najlepší si dokážu prispôsobiť tréningy s fungovaním rodiny, koníčkov, kamarátov. A rozdiel sa potom prejaví.

Čo robíte inak vy?

Vychytávame detaily, ktoré nikdy predtým nikto nerobil. Ešte lepšie dolaďujeme stravovanie a v technike veci, ktoré by boli pre iných nepodstatné. Každý tréning mám natočený, s trénerom a fyzioterapeutom ho neustále rozoberáme. Pred majstrovstvami sveta som si pozeral techniku a hovorím – fantastické, ide to. Fyzioterapeut s trénerom to však rozoberali po okienku, krok za krokom, a hovoria – pozri, ľavé bedro ti klesá viac ako pravé, pri nákroku na pravú nohu sa zdá, že kríže ti pustia, nie je pevné chrbtové svalstvo. Na tréningu som sa na to zameral a vylaďoval dovtedy, kým som mal ideálny krok.

Kým priemerní sa po tréningu zbalia a idú do obchodných centier, tí najlepší ešte ostávajú na športovisku a venujú sa regenerácii, aby mohli ešte viac trénovať. Čo vy?

Okrem tréningu a regenerácie denne s fyzioterapeutom cvičím 1,5 hodiny dynamickú neu­romuskulárnu stabilizáciu. To je málokto ochotný podstúpiť popri všetkých ostatných záujmoch a povinnostiach. Keďže sa snažím byť dobrý rodič aj špičkový športovec, okrem tréningu, regenerácie a rodiny idú všetky ostatné záujmy bokom.

Čiže nie ako mnohí futbalisti, ktorí sa po tréningu idú ukázať „do mesta“?

Aj ja občas idem do obchodného centra, ale s deťmi na zmrzlinu. Určite nie posedieť si s kamarátmi, to neprichádza do úvahy.

Keď s fyzioterapeutom robíte dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, čo si pod tým máme predstaviť?

Posilnenie jadra tela. Malé bábätko sa dokáže zvrtnúť z chrbta na brucho vďaka tomu, že má silné jadro tela. Ale dospelý človek je natoľko poznačený sedením, cestovaním, že by sa zvrtol pomocou úplne iných svalov, ako by mal. Snažím sa cvičeniami vrátiť k vývojovému štádiu detí, ktoré zapájajú svaly v jadre tela.

Matej Tóth sa dostal na úroveň, pri ktorej športovci riešia najmenšie detaily a potom sa z nich stávajú šampióni. 6 fotografií v galérii Matej Tóth sa dostal na úroveň, pri ktorej športovci riešia najmenšie detaily a potom sa z nich stávajú šampióni. Zdroj: TASR

Hovorí sa, že z jadra tela vychádza rýchla ruka, rýchla noha. To máte na mysli?

Presne. Chodci zapájajú pri chôdzi najviac priťahovač stehna, ktorým dvíhajú nohy. Tým sa však sval preťažuje. Ja ho môžem vďaka posilneniu jadra tela preťažovať menej a pohyb urobiť v bedrovom kĺbe, kde nie sú žiadne svaly, ktoré treba okysličovať. Sú to detaily z biomechaniky, pomáha nám moderná technika.

Vidíte vo vašom okolí športovcov, ktorí sú ochotní podstúpiť podobné „obete“ a sú športovcami 24 hodín denne?

Poznám veľa športovcov, ktorí obetujú skoro všetko, snažia sa, ale vždy príde nejaký moment, pri ktorom nejaký detail nedotiahnu do konca. Ak chce byť niekto najlepší, nemôže si dovoliť veci nedotiahnuť, nemôže si dovoliť povedať si, že teraz to nechám. Pri pretekoch vždy pocíti, že to posledné, čo mal v príprave urobiť, chýba.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×