Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Plodní Oravčania: Populačná krivka v Beňadove láme rekordy, rozvody tam takmer nepoznajú

30.08.2015 Kto bude robiť na naše dôchodky? V Beňadove zobrali tento čoraz naliehavejší problém do vlastných rúk. Nielen demografické čísla sú v tejto oravskej obci akoby z inej planéty.
Plodní Oravčania: Populačná krivka v Beňadove láme rekordy, rozvody tam takmer nepoznajú
7 fotografií v galérii
Lámu rekordy v pôrodnosti. Z 830 obyvateľov oravskej obce je 233 detí do 15 rokov.
Autor fotografie: archív obce

Aj na miestne pomery je tak trocha pánu Bohu za chrbtom. Od poslednej odbočky treba prejsť ešte niekoľko kilometrov, kým sa pred vami otvorí utešená scenéria čistej upravenej dediny plnej zodpovedných veriacich ľudí. A predovšetkým detí. Populačná krivka tu láme rekordy.

Tradícia nepustí

Médiá si všimli Beňadovčanov najmä v referende o rodine, v ktorom zabodovali najvyššou účasťou v rámci Slovenska s 86,62 percentami voličov. Pozoruhodných čísel je však v rázovitej hornooravskej obci oveľa viac. Vekový priemer tu len tesne prekračuje hranicu 26 rokov a na matrike nestíhajú zapisovať nové prírastky. Škôlka je na poradovník, prvý stupeň základnej školy by chceli čoskoro rozšíriť aj o druhý. Za posledné dva roky tu prišlo na svet po 21 detí, tento rok už 25. „A to ešte mamičky nepovedali posledné slovo,“ zdôrazňuje starosta obce Jaroslav Pepucha (32).

Beňadovo je tak trocha pánu Bohu za chrbtom, ale miestni sú na svoju domovinu právom hrdí. 7 fotografií v galérii Beňadovo je tak trocha pánu Bohu za chrbtom, ale miestni sú na svoju domovinu právom hrdí. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Generáciami zakorenené rodinné tradície sa tu vzpierajú alarmujúcim prognózam, ktoré hrozia postup­ným vymieraním slovenskej populácie. Utešenej pôrodnosti pomáha aj fakt, že je Beňadovo stopercentne katolíckou obcou. „Aby som bol úplne presný, na 99,9. Máme tu totiž jedného priženeného evanjelika z Liptova. Vždy mi pripomína, aby som naňho v týchto štatistikách nezabudol,“ dodáva s úsmevom starosta.

Recept na lásku

Cezpoľných prechádzajúcich Oravou okrem malebnej prírody zaujme aj množstvo nových či zrekonštruovaných domov. Väčšina živiteľov rodín odchádza za zárobkami do zahraničia, našetrené peniaze potom investujú do zveľadenia rodinných hniezd. „Snažíme sa sceľovať pozemky a budovať podmienky pre mladých, aby si tu postavili domy a ostali v Beňadove žiť. Zdá sa, že to funguje, aj keď s prácou je to v tomto regióne veľmi zlé. Väčšina chlapov odchádza do Nemecka, Rakúska či Švajčiarska. Tri alebo štyri týždne sú preč, potom prídu na nejaký čas domov. Z rodinného pohľadu to, samozrejme, vôbec nie je ideálne. O to viac obdivujem matky a ich pomocníkov, ako to pri výchove detí zvládajú. Na druhej strane, možno o to viac sú si potom manželia vzácnejší a rodiny držia silnejšie pokope,“ zamýšľa sa starosta, ktorý sám strávil osem rokov v Česku a ďalšie dva v Nemecku. Z pozície robotníka so vzduchotechnikou, kúrením a odpadmi to dotiahol až do teplej kancelárie, šéf firmy mu ponúkal slušný a stabilný plat. Napriek tomu sa rozhodol kandidovať na prvého muža jednej z najmladších a najplodnejších obcí Slovenska a dnes vôbec neľutuje.

Pozor, deti! Starosta Jaroslav Pepucha tvrdí, že hoci tých z Beňadova je ako maku, všetky pozná po mene. 7 fotografií v galérii Pozor, deti! Starosta Jaroslav Pepucha tvrdí, že hoci tých z Beňadova je ako maku, všetky pozná po mene. Zdroj: Jaroslav Slašťan

„Recept na lásku? Celkom dobre to vystihol jeden starý pán, ktorý tvrdí – treba byť tvrdý, ale vedieť si aj odpustiť a kráčať ďalej. V dobrom aj zlom, až kým nás nepovolá Pán. Toto u nás platí,“ hovorí starosta. Je neuveriteľné, že za posledných päťdesiat rokov mali v Beňadove maximálne do päť rozvodov. Aj to boli podľa Ja­­­ro­s­lava Pepuchu prisťahovalci.

Starosta kazí priemer

Najpočetnejšie rodiny v Beňadove majú osem až deväť detí. Keďže mladomanželia so založením rodiny zväčša dlho neotáľajú, páry tridsiatnikov s minimálne tromi potomkami nie sú žiadnou výnimkou. Stále slobodný starosta tento priemer kazí, čo mu miestni často s úsmevom pripomínajú. „Vraj o deťoch len rozprávam a ‚skutek utek‘. Ja sa vždy vyhováram, že som sa oženil s obcou a všetky jej deti sú moje,“ vynašiel sa Jaroslav Pepucha.

Na akciách v obci s vekovým priemerom tesne nad 26 rokov je vždy veselo a najmä plno. 7 fotografií v galérii Na akciách v obci s vekovým priemerom tesne nad 26 rokov je vždy veselo a najmä plno. Zdroj: archív obce

Z 830 obyvateľov Beňadova je 274 neplnoletých, z toho 233 detí do 15 rokov. Starosta sebavedomo tvrdí, že všetky pozná po mene. Trénuje malých futbalistov, cez zimu vedie populárny stolnotenisový krúžok v miestnom kultúrnom dome. „Predstavte si, že si tam príde zahrať 50 – 60 detí. Sála je na prasknutie a nadšené decká hrajú okolo stolov kolotoč, aby sa všetky mohli zapojiť do hry. Ten pohľad je na nezaplatenie. Vždy hovorím, že pre toto sa to oplatí robiť. Na Bielu sobotu organizujeme turnaj o pohár starostu, potom začne futbalová sezóna. Deti sú za každú aktivitu, a tak nemajú čas na hlúposti,“ pochváli sa Jaroslav Pepucha tvrdením policajtov, podľa ktorých sú v námestovskom okrese najslušnejšou obcou v štatistikách kriminality.

Jedno či druhé? Zobrali obe

Chlapov z dediny, ktorí majú možnosť pracovať blízko domu, možno podľa starostu zrátať na prstoch dvoch rúk. Jedným z tých šťastnejších je Ľudovít Rambala, ktorý pracuje v strojárskej firme v neďalekej Novoti. S manželkou Dariou vychováva šesť detí. Na miestne pomery viac-menej zlatý stred, hoci v istom ohľade sú sympatickí rodičia Dárie (19), Chiary, Roba, Marcely (všetci 13), Dária a Samuela (obaja 3) predsa len špecifickí. Okrem troch vlastných potomkov sa totiž starajú o ďalšie tri deti v náhradnej starostlivosti.

Manželia Rambalovci sa dohodli, že budú vychovávať dieťa z detského domova. Dnes majú tri, k tomu ďalšie tri vlastné. 7 fotografií v galérii Manželia Rambalovci sa dohodli, že budú vychovávať dieťa z detského domova. Dnes majú tri, k tomu ďalšie tri vlastné. Zdroj: Jaroslav Slašťan

O tom, že raz skúsia vytvoriť zázemie aj pre deti z menej šťastného rodinného prostredia, sa rozprávali ešte v časoch spoločného „randenia“. Len čo postavili vysnívaný rodinný dom, prišlo aj na vec. „Dária a Chiara už boli na svete, keď sme sa za týmto účelom skontaktovali s detským centrom v Ružomberku. Dali nám na výber – buď chlapec, alebo dievča. Lenže rozhodnite sa len pre jedno dieťa, jednoducho sme to neboli schopní. Zobrali sme teda Marcelku aj Robka,“ vysvetľuje Daria Rambalová. Spolu s Chiarou sú dnes ako trojičky, chodia do jednej triedy na základnej škole.

Inšpirovali ďalších

Keď k štyrom deťom pribudol po dlhšej prestávke Dárius, šťastní rodičia boli v tom, že týmto sa ich reprodukčná misia naplnila. Až kým neprišiel ďalší telefonát z detského centra. „Najmladší syn mal vtedy dva roky, bolo to krátko pred Vianocami. Potrebovali na mesiac – dva pomôcť s chlapčekom, kým sa stabilizuje situácia v jeho rodine. Dopadlo to tak, že je u nás Samuel až doteraz. A zrejme aj bude,“ dodáva Ľudovít Rambala.

V útulnom rodinnom dome Rambalovcov vládne viera, láska a pohoda. 7 fotografií v galérii V útulnom rodinnom dome Rambalovcov vládne viera, láska a pohoda. Zdroj: Jaroslav Slašťan  

Na druhej strane to však neznamená, že by nevlastné deti stratili svoju biologickú identitu. „Za Samuelom a Marcelkou chodia otcovia, takže vedia, odkiaľ pochádzajú. V kontakte im nijako nebránime,“ vysvetľuje ich „náhradný“ otec, ktorý má pre netradičné zloženie svojej rodinky vcelku jednoduchú filozofiu. „Takisto ako ja nemôžem pochopiť, že ľudia môžu byť šťastní bez detí, oni zasa nikdy nepochopia, že okrem vlastných si zoberieme ďalšie z detského domova. Nik­dy sme od nich nepočuli ani náznakom, že by medzi sebou v tomto smere robili nejaké rozdiely. Učíme ich, že tak, ako dnes pomáhame my im, by raz mali ony pomáhať nám,“ vysvetľuje Ľudovít Rambala. Veľmi ho teší, že inšpirovali aj niekoľko ďalších párov v Beňadove, ktoré sa dnes starajú o deti z detských domovov.

Keď svadba, tak svadba!

On sám pochádza zo šiestich súrodencov, manželka z piatich. „Moja mama mala pätnásť súrodencov, otec jedenásť. Čo im vtedy rodičia mohli dať? Každý z nich pritom žije slušne,“ nemyslí si Ľudovít Rambala, že by bolo všetko o materiálnych hodnotách. Keď počúva v správach, že mladí ľudia odkladajú rodičovstvo kvôli práci a zárobkom, pomyslí si svoje. „Kariéra ti neutečie. A peniaze? Vždy tvrdím, že ja som milionárom v Beňadove. Mám všetko, po čom som túžil. Hoci sa aj my občas povadíme, treba si to vysvetliť a ísť ďalej,“ dodáva hlava rozvetvenej famílie. Keď sa v Beňadove stretne na rodinných oslavách niekoľko generácií, „masovka“ je zaručená. Špecifikom sú svadby, ktorých je v obci pre tento rok nahlásených až šestnásť. Miestni odhadujú, že rekordná účasť bola okolo 250 ľudí.

Deti z Beňadova nezabúdajú ani na oslavy Dňa otcov. Tí im často počas roka najviac chýbajú. 7 fotografií v galérii Deti z Beňadova nezabúdajú ani na oslavy Dňa otcov. Tí im často počas roka najviac chýbajú. Zdroj: archív obce

SLOVENSKO VYMIERA

 

Navzdory plodným Oravcom a ďalším niekoľkým oblastiam s vyššou pôrodnosťou je všeobecne známe, že Slovensko nezadržateľne starne a vymiera. Pracovníci Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Výskumného demografického centra Infostat vypracovali Demografický atlas SR, kde analyzovali vývoj za posledných 25 rokov. Od začiatku deväťdesiatych rokov zostarla populácia o 5,5 roka až na súčasnú priemernú hranicu 39,9 roka na obyvateľa (údaj za rok 2014). Na 100 detí pripadá 88 seniorov, na jednu matku 1,3 dieťaťa. Prirodzený prírastok obyvateľstva je momentálne už len v 36 zo 79 okresov, v roku 2035 už by takýchto okresov malo byť iba 10. Na 100 svadieb pripadlo minulý rok 39 rozvodov.
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×