Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Má váš pes málo pohybu? Naučte ho tancovať, ako to spravila Saša, zabavíte sa aj vy!

26.07.2015 (30/2015) Slovenské sídliská sú plné psov. Predsedníčka Dogdancing Clubu Slovakia Saša Vavrová (28) radí, aby ich majitelia naučili tancovať.
Má váš pes málo pohybu? Naučte ho tancovať, ako to spravila Saša, zabavíte sa aj vy!
8 fotografií v galérii
Yasi a jej majiteľka Saša sú dokonale zladené.
Autor fotografie: Peter Korček, Život

Stráženie majetku, zaháňanie oviec. Tak to bolo kedysi. Dnes si psov kupujeme do domov a bytov, aby nám robili spoločníkov. Niekedy bez ohľadu na to, o aké plemeno ide. S cieľom zamestnať ich, dopriať im to, čo je pre nich prirodzené – teda pohyb, vymýšľame pre psov rôzne aktivity, v ktorých môžu vyniknúť. Jednou z nich je aj dogdancing, v preklade tancujúci pes. Hoci vo svete má dlhšiu tradíciu, na Slovensku majiteľov tancujúcich psov združuje klub len od roku 2011.

2310099:gallery:true:true:true

Psia radosť

So Sašou Vavrovou sa rozprávame o tancujúcich psoch v súvislosti s rozšírenou módou držať štvornohého priateľa v panelákovom byte. Veľmi často psí stereotypný režim pozostáva z dvoch denných prechádzok okolo bytového domu. Niektoré rodiny chovajú izbové plemená tak, že s nimi ani nechodia von. Toaletu majú zhotovenú priamo doma. Možno práve dogdancing je spôsob, ako psovi aj sebe dožičiť radosť formou pohybu, na ktorý je predurčený. Trénovať sa totiž dá kdekoľvek, hoci aj v mestskom parku či priamo na sídlisku. Miesta by sa mali pravidelne meniť, aby si pes zvykal na rôzne vnemy.

Saša tancuje aj s pudlíkmi, jedného z nich si priviedla domov z útulku. 8 fotografií v galérii Saša tancuje aj s pudlíkmi, jedného z nich si priviedla domov z útulku. Zdroj: Peter Korček, Život

„Veľmi veľa detí tancuje so svojimi psami len tak pre radosť niekde na dvore či v záhrade. Netreba k tomu žiadne špeciálne plemeno, môže byť aj kríženec. Stačí, že pes nie je príliš štekavý a že je učenlivý. Mal by mať rád aj predvádzanie sa. Moja Yasi miluje potlesk, stalo sa mi, že sa vrátila na scénu, aby jej ľudia tlieskali ešte raz,“ opisuje Saša. Dogdancing je súhra ladných tanečných pohybov a psej radosti. Alexandra na tento účel chová dvoch pudlíkov, jedného si domov doniesla z útulku, a belgického ovčiaka. Drží ich v klasickom panelákovom byte. Naposledy s tancujúcou sučkou belgického ovčiaka Yasi vyhrala prvé miesto na majstrovstvách v Maďarsku.

Yasi a jej majiteľka Saša sú dokonale zladené. 8 fotografií v galérii Yasi a jej majiteľka Saša sú dokonale zladené. Zdroj: Peter Korček, Život

Na prvý pohľad pes s tanečnými pohybmi vyzerá ako veľmi náročná procedúra. Pracujúci pes je však šťastný pes, a preto samotný výcvik nie je až taká nepredstaviteľná drina. Na druhej strane to však nie je ani žiadna rekreácia, ako sa môže niekto domnievať. „Yasi už ako 15-mesačná absolvovala svoju prvú majstrovskú súťaž, vyhrali sme prvé miesto,“ s úsmevom opisuje Saša úspechy svojej štvornohej zverenkyne. Predsa len, belgický ovčiak je v prvom rade pracovný pes. Jeho schopnosti a učenlivosť sú na takej obrej úrovni, že tieto psy vytláčajú z radov polície nemecké ovčiaky. Nie je preto na škodu využívať ich len na tanec? „Ale veď Yasi pracuje, rozdáva ľuďom radosť! Urobiť niekomu len tak dobrú náladu je predsa veľmi náročné,“ oponuje predsedníčka slovenského klubu. Dnes má vraj tento pes ako vycvičený hodnotu približne 2-tisíc eur.

Saša so svojím belgickým ovčiakom Yasim  vyhrala niekoľko medzinárodných súťaží. 8 fotografií v galérii Saša so svojím belgickým ovčiakom Yasim vyhrala niekoľko medzinárodných súťaží. Zdroj: Peter Korček, Život

Čarodejnica aj víla

Na krídlach fantázie. Pri tanci so psom sa dá využiť kreativita, estetika... „Tancom môžete vyjadriť čokoľvek. Aj príbehy, aj vážne témy. Niekto má vo svojom repertoári scénický, iný zase lyrický tanec. Obmieňať sa môžu aj kostýmy. Veď ja som už bola čarodejnica, víla, zombie, Cigánka, Pocahontas,“ smeje sa Saša. Kostýmy jej šije mama. Len raz, keď chcela byť vílou, pochytila ju ženská márnivosť a prešla pol Londýna, kým našla kostým, po ktorom túžila. Pri dogdancingu je síce potrebná estetika, nie je to však súťaž krásy. Tancovať so psom môže naozaj ktokoľvek. „U nás sú to prevažne mladí ľudia, pretože táto disciplína nemá na Slovensku dlhú tradíciu. Vo svete je bežné vidieť na súťažiach tancovať ľudí nad 50 či 60 rokov. Vo Francúzsku vystupuje starší pán s tancom o Pinocchiovi, pričom on je dedo Gepetto,“ vysvetľuje Alexandra.

Chvíle oddychu pri vode s tancujúcimi štvornohými majstrami . 8 fotografií v galérii Chvíle oddychu pri vode s tancujúcimi štvornohými majstrami . Zdroj: Peter Korček, Život

Pri vystúpení na verejnosti je dôležité, aby bol pes odolný, psychicky silný. Alexandra aj preto odmalička vodila Yasi medzi malé deti. „Na súťažiach je to vopred dané, vieme, aký terén nás čaká. Pri vystúpeniach však nie. Hlasná hudba, vôňa jedla, detský krik. Psy musia byť na toto všetko pripravené. Stalo sa mi pri vystúpení na hrade, že som mala môjho psa na chrbte a akurát vybuchlo delo. Našťastie, nič sa nestalo. Pes ostal pokojný, pokračovali sme v tanci. Málokedy vieme, aký priestor a povrch nás čaká. Rátať musíme aj s tým, že tam bude možno 50 hlučných detí, ktoré si na dôvažok budú chcieť psa pohladkať,“ dodáva majiteľka tancujúceho psa.

Tak ako je u tanečníkov žiaduca štíhla línia, podobne je to aj u psích tanečných majstrov. Sašini zverenci síce dostávajú do misiek to najlepšie, ale presné dávky, aby zbytočne nepriberali.

Nielen psy, ale aj samotná SAŠA musí predviesť svoje tanečné umenie. 8 fotografií v galérii Nielen psy, ale aj samotná SAŠA musí predviesť svoje tanečné umenie. Zdroj: Peter Korček, Život

Alexandra vystupuje hlavne pred detským publikom, stretáva sa teda aj s ich rodičmi a hoci nie je špecializovaná poradkyňa, často ju žiadajú o radu. Určite to poznáte zo sociálnych sietí. Rodičia sa pýšia fotografiami, na ktorých sú v priateľskej symbióze malé dieťa a pes. Netreba však všetkému veriť. „Niektorým ľuďom prekážajú malé deti, ich hlasné prejavy. Podobne je to aj so psami. Tiež majú svoje povahy ako my ľudia. Majitelia by mali sledovať komunikačné signály psa a rešpektovať ho. Napríklad dožičiť mu pokoj od všade loziaceho dieťaťa, keď spí. Veď keď je to opačne a spí malé dieťa, tiež mu nestrkáme psa do postieľky,“ radí Saša.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×