Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najbohatší miešajú karty: Fórum Bilderberg opäť oživilo konšpiračné teórie

26.06.2015 (26/2015) Júnové zasadanie medzinárodného fóra Bilderberg v rakúskej dedinke Telfs v lone tirolských Álp vyburcovalo fantáziu autorov konšpiračných teórií o tomto spolku vplyvných politikov, podnikateľov, finančníkov a najbohatších ľudí planéty.
Najbohatší miešajú karty: Fórum Bilderberg opäť oživilo konšpiračné teórie
6 fotografií v galérii
Na rokovaní skupiny Bilderberg sa v minulosti objavil aj bývalý španielsky kráľ Juan...
Autor fotografie: Reuters

Vodu na mlyn im naháňa fakt, že stretnutia najvplyvnejších ľudí sveta sa od prvého zasadnutia v holandskom hoteli Bilderberg v roku 1954 konajú vždy bez prítomnosti novinárov a televíznych štábov, za zamknutými dverami. O čom mocní rokujú, to sa nevie a kde sa ťažko dopátrať pravdy, tam vždy ožívajú konšpiračné teórie. Inak to nie je ani v prípade fóra Bilderberg.

Vládnu svetu jaštery?

Strohé stanovisko, ktoré Bilderberg vypustil spoza zatvorených dverí do sveta, oznamovalo, že tohtoročné stretnutie sa nesie v znamení rokovania o globálnych problémoch sveta, o príčinách svetových konfliktov, o problémoch svetovej ekonomiky. Fórum Bilderberg roky nepriťahovalo žiadnu pozornosť médií. Stalo sa tak až po teroristickom útoku na newyorské dvojičky Svetového obchodného centra v septembri 2001. Najšialenejšie teórie tvrdili, že za ich zničenie môžu práve mocní z Bilderbergu. Azda najväčšou hlúposťou, ktorú vyprodukovali svetoví konšpirátori, bola informácia, že Bilderberg vedú ľudia, ktorí boli kedysi jaštermi alebo nacistami. Nuž, predstaviť si generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, rakúskeho spolkového prezidenta Heinza Fischera, belgického i holandského premiéra, ako behajú po svete v koži jašterov, na to treba ozaj veľkú dávku fantázie alebo ešte väčšiu dávku tvrdej drogy. Rovnako by sme si mohli predstaviť v podobe prehistorického jaštera behajúceho po ešte nezdevastovaných tatranských lesoch Ivana Mikloša, ktorý sa na rokovaní Bilderbergu zúčastnil ako minister financií. Ak ste náchylní tomu uveriť, je čas zájsť za špecialistom, ktorý sa vyzná v liečení duše i hlavy.

Členovia fóra Bilderberg rokovali v minulých dňoch v rakúskej dedinke Telfs. 6 fotografií v galérii Členovia fóra Bilderberg rokovali v minulých dňoch v rakúskej dedinke Telfs. Zdroj: Reuters

Na júnovom rokovaní v Alpách sa zišlo vyše sto vplyvných politikov, bankárov, majiteľov najhodnotnejších svetových firiem i členov slávnych šľachtických rodov. Modrá krv na rokovaní Bilderbergu nikdy nechýbala. Na diskusiách o chode sveta sa v minulosti zúčastnili aj španielsky kráľ Juan Carlos a jeho nórsky kolega Harald V.; holandská kráľovná Beatrix bola hosťom fóra dokonca niekoľkokrát. Atmosféru Bilderbergu okúsila aj najmocnejšia žena Európy, nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Založenie tajomstvami opradeného spolku inicioval po druhej svetovej vojne poľský politik Józef Retinger. V silnejúcom vplyve komunistickej ideológie diktovanej z Kremľa sa obával šírenia antiamerikanizmu v Európe. Prvým cieľom Bilderbergu bolo podporiť spoluprácu Európy s USA. Televízny dokument anglickej BBC naznačil, že duchovným otcom Európskej únie je práve zoskupenie Bilderberg. Toto fórum vraj stojí aj za vznikom spoločnej európskej meny.

Interalpen-Hotel Tyrel v mestečku Telf bol dejiskom konferencie Bilderberg už dvakrát. 6 fotografií v galérii Interalpen-Hotel Tyrel v mestečku Telf bol dejiskom konferencie Bilderberg už dvakrát. Zdroj: ČTK

Spolok vplyvných osobností predpovedal už dva roky pred vypuknutím veľkú hypotekárnu krízu 2008. A spoza zatvorených dverí prenikla informácia, že mocný muž americkej zahraničnej politiky Henry Kissinger v roku 2005 oznámil svojim najbližším spolupracovníkom, že Bilderberg sa rozhodol, že do dvoch rokov vzrastú ceny ropy dvojnásobne. Presne tak sa aj stalo. Nebudú ďaleko od pravdy tí, ktorí tvrdia, že karty miešajú a esá držia v rukáve najbohatšie rodiny sveta.

Bizarné rituály

Aj preto skupina Bilderberg patrí k piatim najzáhadnejším spolkom v dejinách. Patria sem slobodomurári, templári, ilumináti. Tajné spolky zaplavili vo veľkom európske krajiny pred 200 rokmi. Združovali filantropov, šľachticov, revolucionárov, no aj šialencov, ktorí chceli radikálne zmeniť tvár sveta. Niektorí až tak, že by z neho neostal kameň na kameni.

Na stretnutiach sa niekoľkokrát zúčastnili aj členovia kráľovských rodín. Okrem Juana Carlosa I. (druhý zľava) aj nórsky kráľ Harald V. (v strede) či holandská kráľovná Beatrix (prvá sprava). 6 fotografií v galérii Na stretnutiach sa niekoľkokrát zúčastnili aj členovia kráľovských rodín. Okrem Juana Carlosa I. (druhý zľava) aj nórsky kráľ Harald V. (v strede) či holandská kráľovná Beatrix (prvá sprava). Zdroj: Getty Images

Za najpodivnejšiu tajnú spoločnosť sú vďaka svojim bizarným rituálom považovaní talianski karbonári. Prevzali symboly, slovník, žargón od uhliarov, od ktorých odvodzovali aj svoje pomenovanie. Legenda, ktorú šírili karbonári, vraví, že ich tajný spolok založili v stredoveku ľudia, ktorí utiekli pred tyraniou do škótskych lesov, kde sa živili pálením drevného uhlia. Iná verzia ich záhadného príbehu tvrdí, že tajné spoločenstvo založil ešte pred naším letopočtom kráľ Filip Macedónsky, otec dobyvateľa a pána an­tického sveta Alexandra Veľkého.

Historici však považujú za najpravdepodobnejšiu verziu, že tajné spoločenstvo karbonárov vzniklo až po doznení Francúzskej revolúcie ako vidiecka forma mestského slobodomurárstva. Karbonári sa považovali za vlastencov a liberálov, ktorí sa snažili o zjednotenie Talianska. Ich snahy vyvrcholili povstaním v lete 1820, ktoré hrozilo vypuknutím občianskej vojny za prijatie talianskej ústavy. O tej karbonári snívali už veľmi dlho, a keď sa to podarilo Španielom, verili, že ústavu si vybojujú aj oni.

Karbonári sa usilovali o zjednotenie Talianska a prijatie talianskej ústavy. 6 fotografií v galérii Karbonári sa usilovali o zjednotenie Talianska a prijatie talianskej ústavy. Zdroj: Getty Images

Túžby karbonárov rozhorčili nielen svetskú, ale aj cirkevnú vrchnosť. Došlo to až tak ďaleko, že pápež Pius VII. exkomunikoval všetkých členov tajného spolku. Svoj radikálny krok odôvodnil slovami, že ide o „množstvo hriešnych ľudí, ktorí sa spolčili proti Bohu a Kristovi s cieľom napádať a ničiť cirkev, klamať veriacich a odviesť ich od učenia cirkvi prostredníctvom ničotnej a skazenej filozofie“.

Pápeža pobúrili najvyšší predstavitelia karbonárov aj tvrdením, že korene ich spoločenstva siahajú až k samému Ježišovi. Lebo Kristovi učeníci boli prvými členmi ich tajného bratstva. Hlava katolíckej cirkvi nevedela karbonárom odpustiť ani ich teatrálne obrady hraničiace s okultizmom. Na svojich stretnutiach rituálne upaľovali figuríny odpadlíkov, do ohňa hádzali papieriky s ich menami. A členov, ktorí sa dopustili mravného poklesku, napríklad cudzoložstva, vylúčili zo spoločnosti. Mená hriešnikov zapisovali drevným uhlím do čiernej knihy spolku.

Pápež Pius VII. exkomunikoval karbonárov z cirkvi. 6 fotografií v galérii Pápež Pius VII. exkomunikoval karbonárov z cirkvi. Zdroj: Getty Images

K tajomným rituálom patril aj obrad prijímania nových členov. Cirkev ho považovala za rúhavú napodobeninu súdu a ukrižovania Krista. A to pápež tolerovať nemohol. Po exkomunikovaní členov tajného spolku z cirkvi karbonári stratili vplyv a ich hry na ukrižovanie skončili. Tak ako ich tajomstvami opradený spolok.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×