Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Michal Matúšov zo slovenskej Wikipédie: Zverejňujeme všetky dôležité informácie, nielen tie príjemné

16.06.2015 (24/2015) Kde hľadáte informácie? Mnohí si na Wikipédiu už zvykli a dokonca sa na jej tvorbe podieľajú. Ako to funguje a kto tvorí internetovú encyklopédiu?
Michal Matúšov zo slovenskej Wikipédie: Zverejňujeme všetky dôležité informácie, nielen tie príjemné
6 fotografií v galérii
Pri Wikipédii je veľmi dôležitý princíp slobody,“ hovorí Michal Matúšov.
Autor fotografie: Peter Brenkus

Internet je najrýchlejší spôsob, ako získať rôznorodé informácie. Wikipédia je ambiciózny projekt, lenže zatiaľ mu mnohí nedôverujú. Slovenskú verziu internetovej encyklopédie vedie MICHAL MATÚŠOV, predseda organizácie Wikimédia Slovenská republika. V civile je to študent matematiky a práca pre webový portál je pre neho koníček.

Ako by ste charakterizovali Wikipédiu?

Je to projekt na zhromaždenie všetkých vedomostí ľudstva, vo všetkých jazykoch, pre všetkých ľudí. Vedomosti zbierame prostredníctvom webovej stránky. Má veľkú výhodu v tom, že ju môže každý upravovať. Ak nájde chybu, môže ju opraviť.

Môže sa však stať, že niekto pri oprave urobí ešte väčšiu chybu.

Stáva sa aj to. Nemáme žiadneho hlavného redaktora, ani redakčnú radu. Celý obsah je kontrolovaný komunitou. Ľudia, ktorí pridávajú články, kontrolujú, čo tam pridal niekto iný. Sú stanovené niektoré základné pravidlá, napríklad o významnosti pojmov.

V súčasnosti existuje Wikipédia v dvestosedemdesiatich jazykoch. 6 fotografií v galérii V súčasnosti existuje Wikipédia v dvestosedemdesiatich jazykoch. Zdroj: Reuters

Ak môže pridávať články ktokoľvek, nestáva sa, že sa objavujú aj komerčné informácie?

Keď si firma chce spraviť lacnú propagáciu, stáva sa, že napíše článok o sebe, alebo o svojom produkte. Opäť nastupuje diskusia, či sú firma a produkt dostatočne významní.

A čo články o osobnostiach?

Niekedy, ak si verejne známe osoby nechajú o sebe napísať článok, sa po čase, po rôznych úpravách používateľov, dostane do stavu, s ktorým dotyčný nie je spokojný. Na Wikipédii totiž zverejňujeme všetky dôležité informácie, nielen tie príjemné.

Mnohé témy sú kontroverzné, majú rôzny možný výklad.

Pre nás je veľmi dôležitý neutrálny uhol pohľadu. Neponúkame jeden názor, ale snažíme sa o vyváženosť.

Hovoríte v množnom čísle – poradíme sa, upravíme. Kto sa vlastne stará o slovenskú Wikipédiu?

Ako všetky ostatné Wikipédie aj slovenskú tvorí komunita. Ľudia, ktorí vo svojom voľnom čase a zadarmo prispievajú článkami. Tento aspekt je veľmi dôležitý, lebo práve komunita je hnacou silou celého projektu. Niekedy, keď hovorím my, myslím tým organizovaných wikipedistov, ktorí pracujú aj mimo webovej stránky a pripravujú rôzne podujatia, napríklad súťaže, školenia a prednášky.

Ani títo nie sú za svoju prácu platení?

Väčšina nie. Mimo Slovenska sú aj takí, čo dostávajú peniaze za prácu pre Wikipédiu. Sú to najmä zamestnanci ústredia, ich úlohou je pomáhať dobrovoľníkom, aby mohli pracovať efektívnejšie.

Po skončení štúdia sa Michal chce venovať naďalej nejakému neziskovému projektu. 6 fotografií v galérii Po skončení štúdia sa Michal chce venovať naďalej nejakému neziskovému projektu. Zdroj: Peter Brenkus

Čiže, keby sa skupina dobrovoľníkov jedného dňa rozhodla, že už ich to nebaví, slovenská Wikipédia zanikne?

Toto sa stáva pri menších projektoch, v menších krajinách. Ak na stránku za mesiac prispeje päť ľudí, tak skutočne hrozí zánik. Nám to zatiaľ nehrozí, každý mesiac prispieva okolo päťsto ľudí.

Otvorený priestor dáva možnosť publikovať každému. Dokážete naozaj ustrážiť, aby na stránke neboli bludy od grafomanov?

Typický prispievateľ nie je naslovovzatý odborník a akademici nám väčšinou nepíšu. Autormi článkov sú najmä ľudia, ktorí sa o konkrétnu tému zaujímajú a vyznajú sa v nej.

Aký článok považujete za kvalitný?

Ak jeho autor spracuje tému z viacerých možných pohľadov, uvedie zdroje, z ktorých čerpal, článok dobre naformátuje, pridá obrázky, rôzne technické doplnky.

Viete, aký je typický užívateľ?

Uff, to je ťažká otázka. Máme nejaké zdroje, ale nemyslím si, že sú presné. Početnou skupinou sú študenti, ja sám som študent, a preto viem, na čo všetko je Wikipédia dobrá.

Tak povedzte, v čom je dobrá a kde má rezervy?

Slovenská je pomerne slabá v jazykovede, ale dobrá úroveň je v astronómii. Máme naozaj zapálených prispievateľov v tejto oblasti a spolupracovali sme so Slovenským zväzom astronómov amatérov.

Ako vníma kvalitu článkov odborná verejnosť?

Je to rozdielne v jednotlivých štátoch. Na Slovensku stále prevláda u odborníkov a učiteľov názor, že na Wikipédiu môže pridať hocikto hocičo a povedia si, že tam môžu byť nesprávne a nepravdivé informácie. Lenže nevedia, že rovnakým mechanizmom sa články aj opravujú.

Zakladateľ Wikipédie Jimmy Wales nechce, aby bola komerčným projektom. 6 fotografií v galérii Zakladateľ Wikipédie Jimmy Wales nechce, aby bola komerčným projektom. Zdroj: Reuters

Sú aj takí, čo spolupracujú?

Keď bola v roku 2001 Wikipédia spustená, objavili sa veľké diskusie v anglicky hovoriacich krajinách. Jeden zo zakladateľov projektu, Jimmy Wales, sa na nich zúčastňoval. Istý vysokoškolský pedagóg sa tam vyjadril, že jeho kolegovia nemajú Wikipédiu radi. Jimmy Walles pôsobil na vysokej škole a zo svojho univerzitného e-mailu napísal, že nie všetci sú takí. V súčasnosti popularita narastá aj vo vysokoškolských kruhoch. V Česku vieme o profesorovi, ktorý zistil, že jeho študenti majú nesprávne informácie a keď pátral, ako sa k nim dostali, zistil, že sú z Wikipédie. Upozornil ich, že to zrejme nebude dôveryhodný zdroj a požiadal ich, aby ju nepoužívali. Lenže študenti boli zvyknutí a stále z nej čerpali. Tak profesor začal priamo opravovať údaje. Je to uznávaný pedagóg a svojimi príspevkami významne zvýšil úroveň článkov zo svojej oblasti.

To znamená, že aj ja môžem opraviť chybu?

Budeme len radi.

A musím byť niekde registrovaná?

Registrácia nie je povinná, bude len zaznamenaná IP adresa vášho počítača. Kto chce, môže sa registrovať, potom má k dispozícii svoj zoznam úprav. Má svoju prezývku a ostatní ho poznajú, môže si budovať svoje meno.

Oslovujete odborníkov aj priamo, aby písali príspevky?

Nemáme to vo zvyku, skôr sa zameriavame na isté špecifické skupiny. Stáva sa, že učitelia zadajú študentom úlohu, aby vypracovali tému priamo do Wikipédie. Niekedy to nebolo celkom dotiahnuté do konca, lebo študenti nevedeli, ako majú článok napísať. V súčasnosti sa snažíme spolupracovať so školami. V niektorých krajinách, napríklad v Česku, majú projekt tzv. ambasádorstva.

Ešte mi nie je jasná organizačná štruktúra.

Je to projekt zastrešovaný americkou nadáciou Wikimedia Foundation. Na Slovensku sme v roku 2011 založili občianske združenie, ktoré má za cieľ podporovať tvorbu obsahu, nadviazať spoluprácu s ostatnými organizáciami a slobodne šíriť vedomosti. Naša organizácia sa volá Wikimédia Slovenská republika a ja som jeden z jej spoluzakladateľov a predseda.

V pracovných skupinách sa riešia špecifické problémy, aby všetko fungovalo stopercentne. 6 fotografií v galérii V pracovných skupinách sa riešia špecifické problémy, aby všetko fungovalo stopercentne. Zdroj: Archív Wikipédie

Ako ste sa dostali do tejto komunity?

O Wikipédii som vedel od začiatku strednej školy, keď internet začal naberať na obrátkach. Chcel som rozšíriť nejaké informácie a hľadal som platformu, kde by to mohlo čítať veľa ľudí a prípadne mi to aj skontrolovať. Zaregistroval som sa v roku 2006, a keď som si všetko preštudoval, pochopil som, že nie je pre môj cieľ najvhodnejšia. Asi pol roka som tam vôbec nenakukol. Začal som sa učiť esperanto a zistil som, že na slovenskej Wikipédii je o ňom málo informácií, takže môj prvý článok bol práve na túto tému. Potom sa to rozbehlo a v roku 2011 som bol pozvaný na celosvetovú konferenciu Esperantská Wikimánia. Bola zaujímavá, dostal som sa do komunity, pochopil som, že Wikipédia nie je len internetová stránka, ale že sú za tým reálni ľudia, s vlastnými názormi a životnými príbehmi. Povedal som si, že toto je oblasť, ktorej by som sa chcel venovať. Zapojil som sa do diskusií o stanovách vznikajúcej slovenskej organizácie a onedlho ma zvolili za predsedu.

Práve ste sa vrátili z konferencie. O čom bola?

Každý rok sa koná svetové stretnutie wikipedistov, tento rok som sa na ňom zúčastnil ako zástupca skupiny Esperanto a Slobodné Vedomosti. Je to veľké stretnutie, okolo stopäťdesiat ľudí z krajín, kde majú wikimedickú organizáciu.

V koľkých jazykoch existuje Wikipédia?

V súčasnosti je to dvestosedemdesiat, ale jazykov existuje na celom svete približne šesťtisíc. Mnohé síce vymierajú, ale v našej komunite sú snahy o poskytovanie informácií v čo najväčšom počte.

Informácie a články nie sú chránené autorskými právami?

Tie sú vyriešené formou slobodnej licencie. Môžete prevziať celý obsah, ale musíte uviesť zdroj. Veľmi dôležitý je princíp slobody. Wikipédiu môže každý čítať, každý do nej prispievať, dokonca si ju môžete vytlačiť ako knihu a predávať ju.

Teoreticky by sa dalo na tomto projekte zarobiť. Reklamy na internete sú pre inzerentov zaujímavé.

Wikipédia bola od začiatku stavaná tak, že bude bez reklám. Jej filozofiou je, že by mala byť oázou, niečím ako knižnica alebo park, kam prídete, aby ste načerpali vedomosti. Ak by tam boli reklamy, rušili by. Od zakladateľov je to príspevok ľudstvu pre lepší svet. Pravda je, že ak by to bolo inak, bola by Wikipédia nesmierne bohatá. Jej chod niečo stojí, a na to sa skladajú dobrovoľníci. Často sa stáva, že študent, ktorému pomohli informácie pri nejakej práci, venuje pár eur. Takýchto ľudí je dosť na to, aby udržali jej chod.

Predseda slovenskej Wikimédie Michal Matúšov sa práve vrátil z konferencie v Berlíne. 6 fotografií v galérii Predseda slovenskej Wikimédie Michal Matúšov sa práve vrátil z konferencie v Berlíne. Zdroj: Peter Brenkus

Ste spokojný s tým, v akom stave je slovenská verzia?

Vzhľadom na možnosti, ktoré máme, je jej stav celkom potešujúci. Máme silnú konkurenciu v českej, tá má o polovicu viac článkov a aj ich kvalita je vyššia. Majú štvornásobne vyšší počet prispievateľov ako my. Spustili sme nedávno úspešný projekt, v ktorom prekladáme české články do slovenčiny a opačne.

Dokážete sa odtrhnúť od internetu a robiť aj niečo iné?

Veľmi rád! Chodievam do prírody, niekedy na dva – tri dni, bez počítača, prenocujem v lese. Len, žiaľ, nemám na to toľko času, ako voľakedy.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×