Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hodíme sa k sebe, miláčik? Katkin priateľ vynašiel algoritmus, ktorý spozná ideálneho partnera

30.05.2015 (22/2015) „Viacerí muži v našich končinách sú ešte „polodeti“, ktoré majú o zoznamovaní sa so ženami stále skostnatené predstavy,“ hovorí Katarína Nemcová (31), majiteľka pražskej zoznamovacej agentúry.
Hodíme sa k sebe, miláčik? Katkin priateľ vynašiel algoritmus, ktorý spozná ideálneho partnera
7 fotografií v galérii
„Do vzťahu iných investujem len toľko času a energie, nakoľko si ho dokážu vážiť sami.“
Autor fotografie: Peter Korček

Pamätáte sa na českú komédiu Hodíme se k sobě, miláčku? V ňom sa herečka Iva Janžurová spoľahla na počítač, ktorý jej matematickými operáciami vygeneroval vhodného partnera. Aj zoznamovacia agentúra mladej Slovenky má sídlo v Prahe, zoznamuje však ľudí skrz-naskrz všetkými kontinentmi, používa pri hľadaní partnera ako jednu z metód ALGORITMUS, ktorý vychádza zo známej teórie hry. Vymyslel ho jej bývalý priateľ, expert na matematiku, a Katarína Nemcová ho spočiatku považovala za úplný nezmysel.

Už na letných detských táboroch ste vraj dávali ľudí dokopy. Kedy vám napadlo, že by ste sa tým mohli živiť?

Tým, že som odmala bola prirodzeným lídrom a veľakrát som druhým pomáhala v živote rozhodovať sa, a to aj v oblasti partnerských vzťahov, zoznamovacia agentúra sa mi zdala byť to pravé orechové. Zhmotniť túto myšlienku mi pomohol aj môj pobyt v New Yorku, kam som sa odsťahovala za svojím vtedajším priateľom. Pracovala som síce najprv v jednej marketingovej firme, no pomimo som sledovala trh s exkluzívnymi matchmakingovými službami (zo slova matchmaking, čo znamená dohadzovanie, pozn. red.), až som sa napokon v jednej agentúre zamestnala. Otvorilo mi to nové obzory, „trh s láskou“ v USA je totiž obrovský.

Zoznamovanie ľudí z celého sveta zamestnáva mladú Slovenku posledné tri roky. 7 fotografií v galérii Zoznamovanie ľudí z celého sveta zamestnáva mladú Slovenku posledné tri roky. Zdroj: Archív K. N.

Núdzou o klientov ste teda zrejme netrpeli.

Rozhodne nie. Dva roky som sa venovala matchmakingu priamo v New Yorku, čo je mesto s najväčším počtom single ľudí. Ľudia sa tam do dlhodobých vzťahov príliš nehrnú, sú ambiciózni v pracovnej oblasti a vzťah často považujú za niečo, čo by ich limitovalo a na čo nemajú čas ani energiu. Navyše mnoho Newyorčanov je nastavených tak, že každý deň môžu stretnúť ešte niekoho lepšieho, než stretli včera, výsledkom čoho je, že nikdy nie sú spokojní a v konečnom dôsledku zostávajú sami. V New Yorku je úplne bežné, že ľudia okolo 35 rokov sú single. U nás, keď je ešte v tomto veku človek sám, tak už s ním podľa okolia nie je niečo v poriadku. Ale potom, keď sa Američania rozhodnú zoznámiť sa, neváhajú do toho investovať kopec peňazí. Tie čiastky sa pohybovali v šialených cifrách.

Napríklad?

Len za jednu hodinu konzultácie s klientom si konkrétne šéfka agentúry, pre ktorú som pracovala, účtovala 1 000 dolárov. Bola totiž hrozne „na prachy“. Necítila som, že by to robila od srdca, videla v tom iba peniaze ako mnohí iní. Bolo to veľmi povrchné. Zameriavala sa hlavne na zháňanie milionárov pre mladé dievčatá a aby ich našla, trávila každý jeden večer svojho týždňa tým, že sa stretávala s vplyvnými mužmi. Pre každú agentúru je dôležité vytvárať nové kontakty, robíme to aj my, no mne nepripadalo fér „zhrabnúť“ viac-menej kohokoľvek, kto má peniaze, vrátane zadaných mužov s rodinou. Matchmaking je v Amerike agresívny, a to bol jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla založiť prvú pobočku svojej agentúry v Prahe. Vedela som, že chcem veci robiť viac do hĺbky, dať tomu pridanú hodnotu, len som si potrebovala ujasniť ako.

Bývalá Katkina šéfka Američanka Janis Spindel o sebe hovorí, že v zoznamovacom biznise patrí k tým najlepším. 7 fotografií v galérii Bývalá Katkina šéfka Američanka Janis Spindel o sebe hovorí, že v zoznamovacom biznise patrí k tým najlepším. Zdroj: int

Vaša pražská agentúra Find L’Amour funguje približne rok, v čom sa líši od konkurencie?

Klientom neponúkame možnosť nájsť len ideálneho partnera, ale tiež prácu na sebe samých. K tomu, aby klient priťahoval určitú osobu, musí totiž niekým byť. Napríklad je jedno, že si klient vysníva úžasnú ženu, ale keď pre ňu nie je zaujímavý, môže sa aj na hlavu postaviť. Je síce pravda, že 99 percent našich klientov mužov, keď počujú slová ako koučing, terapia, tak sa najprv zľaknú a tvrdia, že oni takéto služby nepotrebujú. Väčšinou za nami totiž prídu s tým, že majú konkrétnu predstavu o tom, akú ženu im máme nájsť a hotovo.

A tým, čo si dajú povedať?

Tým radíme nielen v tom, čo si obliecť a ako si zlepšiť imidž, ale ponúkame im aj rôzne tréningy súvisiace so sebarozvojom a sebapoznávaním, aby sa z nich stali sebavedomí muži. Stojím si totiž za tým, že ak chce človek nájsť a udržiavať kvalitný vzťah, musí pracovať aj sám na sebe, lebo inak zrejme nikdy nenájde svoje šťastie a jeho trápenie sa bude vo vzťahoch opakovať. S každým klientom sa preto najprv stretnem, osobne alebo cez skype, aby som zistila, čo presne očakáva a koľko peňazí a času je schopný do zoznamovania investovať.

Sú českí a slovenskí muži naklonení využívaniu služieb zoznamovacej agentúry?

Zatiaľ príliš nie, hoci sa to postupne zlepšuje, momentálne tvoria tretinu našich klientov. Veľa slovenských a českých mužov má totiž v hlavách uložený koncept, že zoznamovacie agentúry sú len pre zúfalcov. Sú to ešte také „polodeti“, ktoré majú o zoznamovaní sa skostnatené predstavy. V tomto sú ženy oveľa otvorenejšie a flexibilnejšie. My však máme klientov z ďalších 24 krajín, ktorí chcú niečo robiť so svojím životom a zmeniť ho aj takouto formou.

Hlavne pre odvážnych je určené takzvané rýchle rande, kde sa môžu naraz zoznámiť s viacerými ľuďmi opačného pohlavia. 7 fotografií v galérii Hlavne pre odvážnych je určené takzvané rýchle rande, kde sa môžu naraz zoznámiť s viacerými ľuďmi opačného pohlavia. Zdroj: Archív K. N.

Už ste nejakého klienta odmietli?

Určite. Štýl práce našej agentúry nevyhovuje každému. Keď mi niekto povie, že hľadanie partnera nie je jeho priorita a že vo svojom živote nie je ochotný nič zmeniť, tak sa s ním slušne rozlúčim, lebo viem, že ani mne, ani jemu sa nevyplatí do hľadania lásky investovať čas ani energiu.

Koľko peňazí sú klienti schopní investovať do vašich služieb?

Ako kto. Naše služby sa pohybujú od 999 českých korún, za ne si platíte účasť na akcii, ktorú nazývame speed dating. Na nej sa pod jednou strechou stretne niekoľko mužov a žien, vzájomne sa môžu porozprávať a nakoniec majú všetci priestor lepšie sa spoznať, napríklad pri drinku. Tí menej odvážni si počkajú na oficiálne výsledky, v rámci ktorých dostanú kontakt a profil ženy, s ktorou si „sadli“. V našej agentúre však klientom ponúkame aj integrované privátne balíčky šité na mieru, cena ktorých nemá hornú hranicu. Môžu sa pohybovať v desiatkach až stovkách tisíc českých korún. Tieto zahŕňajú stretnutia s istým počtom žien, ale aj rôzne kurzy, terapie, večere či spoločenské akcie.

Aké ženy muži hľadajú, aké sú ich nároky?

Prehnané (úsmev). Veľa mužov chce mať na začiatku vedľa seba ženu, ktorá vyzerá ako modelka. Časom mu stačí dáma, ktorá je atraktívna. Veľkú rolu zohráva vek. To je niečo, s čím bojujú mnohé klientky, hoci vyzerajú fantasticky... Muži neraz odmietnu ženu, keď v jej profile uvidia, koľko má rokov. Je to veľmi kruté. Hlavne muži zo Západu sú v tomto dosť obmedzení. Taký 50-ročný muž, ktorý chodí štyrikrát do týždňa do posilňovne a nemusí už do konca života robiť, lebo je finančne zabezpečený, dá radšej prednosť oveľa mladšej žene.

Takže nájsť partnera staršiemu mužovi je ľahšie ako staršej žene?

Určite, nájsť vhodný „match“ pre ženy nad štyridsiatkou je veľkou výzvou pre každého zoznamovacieho agenta.

Pri zoznamovaní klientov využíva nielen algoritmus, spolieha sa aj na intuíciu a osobný kontakt s klientom. 7 fotografií v galérii Pri zoznamovaní klientov využíva nielen algoritmus, spolieha sa aj na intuíciu a osobný kontakt s klientom. Zdroj: Archív K. N.

Akých mužov hľadajú ženy?

Džentlmenov, charizmatických, úspešných jedincov so zmyslom pre humor, takých, ktorí im dokážu dať pocit bezpečia a istoty.

Predpokladám, že aj finančne zabezpečených...

Určite, ženy chcú mať partnerov, ktorí sú sebestační a dokážu zabezpečiť rodinu. Ja som v tomto tiež taký tradičný typ a myslím si, že živiteľom má byť muž, a tak by to malo ostať.

Predstavy klientov sú však zrejme jedna vec, realita druhá.

Presne. Často sa stane, že je fundamentálny rozdiel medzi tým, čo ten-ktorý klient na začiatku chce a čo zistí neskôr, že je pre neho dobré. Stáva sa, že mnohé pekné, šikovné a úspešné ženy si zo začiatku hľadajú submisívnejších partnerov, o ktorých sa môžu starať, pretože svojou emancipovanosťou na seba prevzali mužské roly. Aj pomocou našich tréningov ich učíme viac sa poddať ženskej energii, v ktorej dokážu byť šťastnejšie a potom zistia, že im takíto muži už viac nevyhovujú a hľadajú skôr vodcovské a dominantné typy. A od toho sme tu my, aby sme im pomohli si to ujasniť a takýchto partnerov im nájsť.

Ako viete, aký partner sa k danej žene alebo mužovi hodí?

Používame na to rôzne metódy, napríklad aj algoritmus, ktorý vymyslel môj expriateľ, matematik. Vychádzal pri tom zo známej teórie hry. Tá sa zaoberá tým, ako ľudia vo svojom živote robia referencie, ako premýšľajú a čo je pre nich najvýhodnejšie z dlhodobého hľadiska. Napríklad, keď vojdú štyria muži do baru a každému z nich sa páči tá istá žena, šanca, že ju zbalia, je menšia, ako keby si každý z mužov vybral inú ženu, o ktorú už ostatní muži nemajú až taký záujem. My sa preto snažíme o to, aby naši klienti nadviazali dlhodobé a kvalitné vzťahy, nielen aby sme naplnili ich očakávania o ideálnom partnerovi. A toto málokto na trhu robí. Oveľa viac agentúr je takých, ktorých kvalita potenciálneho vzťahu nezaujíma, prípadne iba rýchlo hľadajú milenky pre bohatých mužov. Aj mňa oslovilo niekoľko ukrajinských či ruských agentúr s tým, aby som im dohodila svoje klientky, keďže vedia, že mám databázu plnú krásnych, múdrych a zaujímavých žien.

Iva Janžurová vo filme Hodíme se k sobě, miláčku? radila využiť služby počítača aj dlhoročnému manželskému páru. 7 fotografií v galérii Iva Janžurová vo filme Hodíme se k sobě, miláčku? radila využiť služby počítača aj dlhoročnému manželskému páru. Zdroj: int

Za bežných okolností si partnera vyberáme na základe emócií, alebo keď, ako sa hovorí, preskočí iskra. Ako tomu môže pomôcť niečo také exaktné ako algoritmus?

Keď s tým môj ex prišiel, najprv som to zmietla zo stola, nechcela som riešiť nič s číslami ani percentami. Nechápala som, ako by sa dala takto láska vôbec merať. Dodnes si myslím, že medzi dvomi musí byť hlavne chémia. Vedela som však, že je dobré mať podložené nejaké veci aj inak ako intuíciou a domnienkami, že nemôžem fungovať len tak, že budeme klientom vykladať karty či vnímať ich karmu a energiu, ale že je dobré vedieť, nakoľko môže byť pár kompatibilný a či majú rovnakú predstavu o tom, ako by mal vyzerať ich vzťah. Či budú spolu každý deň, alebo či si doprajú viac slobody, ako to vyhovuje momentálne mne a môjmu americkému priateľovi, ktorý žije v Taliansku. Lebo ak sa stretne človek, ktorý chce veľa cestovať, s človekom, ktorého snom je mať partnera pri rodinnom kozube, tak to nikdy nebude fungovať.

Ako s týmto algoritmom pracujete?

Najskôr sa prostredníctvom dotazníka zaoberáme typológiou samotného klienta, aby sme vedeli, čo je zač. Pýtame sa ho napríklad, ako sa rozhoduje pri nákupe, či na základe zraku, dotyku, vône či referencií od svojich známych. Tieto údaje potom hodíme do počítača a na základe toho sa dozvieme, aký partner sa k nemu hodí.

To, ako sa správame v obchode, je teda dôležité pri hľadaní partnera?

Aj to. Viem, že to môže pôsobiť trocha zvláštne, ale to, ako nakupujete, hovorí o tom, ako vnímate svet a aké máte hodnoty, ako premýšľate. Lebo z dlhodobého hľadiska chce byť človek s niekým, kto má rovnaké alebo podobné hodnoty, aby boli takpovediac na jednej lodi. Inak sa môže stať, že si pár nebude rozumieť ani v bežných situáciách. Výsledky algoritmu sú však aj pre nás len pomocným indikátorom, nie je to niečo, čoho by sme sa primárne a striktne držali. Lebo môže sa stať aj to, že podľa papierov môže byť dvojica ideálna, ale keď sa stretnú, necítia nič. Môžu byť akurát tak najlepšími priateľmi, ale chémia tam nebude, nech by sa akokoľvek snažili. Preto nechcem podceňovať dôležitosť iných zmyslov či toho, ako si sadnú na emocionálnej úrovni. Vždy, keď pošlem dvojicu na rande, chcem od nich počuť spätnú väzbu. Pritom tá sa často líši. Ak nie je pozitívna, musím ju citlivo pretlmočiť. Zároveň sa však snažím byť úprimná, nechcem nikoho zavádzať a strácať čas, svoj ani klientov.

Aj v súkromí je Katarína veľmi spoločenská, priateľov má takmer na všetkých kontinentoch. 7 fotografií v galérii Aj v súkromí je Katarína veľmi spoločenská, priateľov má takmer na všetkých kontinentoch. Zdroj: Archív K. N.

Kde všade hľadáte potenciálnych partnerov pre svojich klientov?

Všade. Som typickým Blížencom, ktorý sa všade cíti doma a ku každému si rýchlo dokáže nájsť cestu, či už na ulici, v metre, alebo v reštaurácii. Nerada totiž mrhám časom a rada sa chytám každej príležitosti.

Koho by sme našli vo vašej databáze?

Momentálne tam je 25 národností, viac žien ako mužov, pričom takmer dve tretiny z nich sú Češky a Slovenky, ktoré sú otvorené vzťahom zo zahraničia. S tým súvisí aj to, že väčšinou potom organizujem stretnutia vo veľkých mestách, ako sú Praha, Londýn, Paríž, New York. Ale už som zorganizovala rande aj v Rimavskej Sobote. Existujú totiž muži, ktorí boli ochotní niektoré super ženy stretnúť aj na konci sveta.

Aká je šanca, že už pri prvom stretnutí klienta s partnerom, ktorého ste mu vybrali, z toho vznikne vzťah?

Občas sa to stane, zvlášť na spomínaných speed datingoch. Raz tam prišla dvojica, tá bola superrýchla, už pri registračnom stolíku sa na seba pozreli, prehodili pár slov, on ju pozval na večeru a odišli spolu ešte pred samotnou akciou. Dodnes sú spolu. Veľakrát je to totiž o tom – byť v správny čas na správnom mieste. Aj ďalšie vzťahy, ktoré som sprostredkovala, sú, zdá sa, na dobrej ceste, no to ukáže čas. Nie som taká, že by som niekoho naháňala do svadby, je dôležité dať tomu vzťahu čas, aby sa partneri spoznali a vydržali spolu. Ale, samozrejme, ak už dôjde k svadbe, považujem to za veľký úspech.

Veríte ako zoznamovacia agentka na lásku na celý život?

Ja ju osobne nemôžem nikomu zaručiť, jediné, čo môžem sľúbiť je, že do vzťahu druhých ľudí investujem toľko času a energie, na koľko si ho vážia sami. Lebo to, aký vzťah budú mať, závisí hlavne od nich samých. Pokiaľ si majú stále čo dávať a jeden partner sa má od toho druhého stále čo učiť, spoločne sa rozvíjajú, tak určite môžu byť spolu celý život.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×