Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Povlak na jazyku obsahuje množstvo baktérií, treba ho pravidelne čistiť

30.05.2015 (22/2015) Na hygienu jazyka existuje špeciálna škrabka. Je tenká a tvarovaná tak, že dokáže odstrániť povlak z jazyka bez toho, aby ho poškodila.
Povlak na jazyku obsahuje množstvo baktérií, treba ho pravidelne čistiť
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Dlhodobo mám na jazyku biely povlak. Zubárka mi odporučila používať škrabku na jazyk. Je to naozaj nutné? Bojím sa, že ma bude napínať na vracanie. Prečo vlastne treba čistiť aj jazyk?

Bohuš

Odpovedá stomatologička MUDr. Vladimíra Balogová Kasajová

Umývanie jazyka by malo byť súčasťou bežnej ústnej hygieny. Jazyk nemá hladký povrch, ale je rozbrázdený jemnými kryptami. V nich sa zachytávajú drobné zvyšky jedla a odumretých epitélií z úst – hlavne na koreni jazyka, kde je menej slín. Preto na jazyku vzniká povlak. Tento povlak obsahuje množstvo baktérií, ktoré sa sčasti podieľajú na vzniku zubného kazu a v neposlednom rade sú aj príčinou nepríjemného zápachu z úst. Vyplazený jazyk – jeho farba, ryhy, hladkosť, povlaky – nám môžu mnoho prezradiť o našom zdravotnom stave, napríklad hladký jazyk môže signalizovať málo železa, malinovočervený jazyk môže znamenať infekciu v tele, jazyk s hrubým a zapáchajúcim povlakom môže poukazovať na problémy so žalúdkom.

Na hygienu jazyka existuje špeciálna škrabka. Je tenká a tvarovaná tak, že dokáže odstrániť povlak z jazyka bez toho, aby ho poškodila. Čistenie preto dokážu zvládnuť aj ľudia so silnejším dávivým reflexom. Stačí len vyplaziť jazyk, škrabku priložiť až ku koreňu jazyka a plynulým pohybom no ňom prejsť. Toto stačí urobiť raz – dvakrát. Mali by ju používať hlavne ľudia, ktorým sa na jazyku pravidelne vytvára silný povlak a trápi ich nepríjemný zápach z úst. Ak však máte tieto problémy dlhodobejšie, odporúčam opäť sa poradiť so svojím stomatológom.

Link

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×