Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Som v práve? Zdravotná poisťovňa odo mňa formou exekúcie vymáha údajný nedoplatok

05.05.2015 (18/2015) Podľa zákona o zdravotnom poistení samostatne zárobkovo činné osoby si počas práceneschopnosti nemusia uhrádzať preddavky na poistné.
Som v práve? Zdravotná poisťovňa odo mňa formou exekúcie vymáha údajný nedoplatok
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Profimedia.sk

Ako SZČO som bol 58 dní práceneschopný pre úraz pravej ruky. Zdravotná poisťovňa odo mňa formou exekúcie vymáha údajný nedoplatok. Vraj som nepoberal žiadne nemocenské dávky, pritom som nebol dobrovoľne poistený v Sociálnej poisťovni (SP), lebo daňové priznanie mi to umožnilo. Mám papier zo SP, kde mi neuznávajú nemocenské dávky, čo potvrdzuje len to, že som bol práceneschopný. Je ich postup správny? Myslím si, že som v práve.

Emil

Radí advokát Mgr. Marcel Drgon, Advokátska kancelária Böhm & Partners

Podľa zákona o zdravotnom poistení samostatne zárobkovo činné osoby si počas práceneschopnosti nemusia uhrádzať preddavky na poistné. Za fyzickú osobu, ktorá poberá nemocenské, je štát platiteľom poistného na zdravotné poistenie. Po obdobie poberania tzv. nemocenských dávok zo SP sú tieto osoby považované za poistencov štátu a platiteľom poistného je štát. Živnostník (SZČO) to musí sám pri práceneschopnosti nahlásiť zdravotnej poisťovni.

SZČO nemusí odvádzať zdravotnej poisťovni mesačné preddavky počas poberania nemocenských dávok, musí však predložiť potvrdenie zo SP o poberaní nemocenských dávok príslušnej pobočke zdravotnej poisťovne. Pokiaľ SZČO nepoberá nemocenské dávky, má povinnosť uhrádzať preddavky vypočítané z ročného zúčtovania za predchádzajúci kalendárny rok. Vo vašom prípade je zrejmé, že ste nepoberali nemocenské dávky, a teda za toto obdobie za vás štát neplatil poistné na zdravotné poistenie. Inak povedané, boli ste si naďalej povinný platiť vašej zdravotnej poisťovni preddavky na poistné.

Link

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×