Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Fiasko majstra Verdiho: Kráľa opery najprv vyhodili pre nedostatok talentu!

17.09.2014 (37/2014) Ak kdesi tam hore existuje operné nebo, je plné slávnych mien. Mozart, Beethoven, Rossini, Puccini, Bizet, Offenbach, Wagner, Strauss, Čajkovskij. Kráľom hudobných géniov je určite Giuseppe Verdi (1813 – 1901).
Fiasko majstra Verdiho: Kráľa opery najprv vyhodili pre nedostatok talentu!
9 fotografií v galérii
Verdi je právom považovaný za kráľa opery.
Autor fotografie: Profimedia.sk

Tak ako mnohým géniom, aj rodákovi z mestečka Roncole neďaleko Parmy sa rozbiehala kariéra akosi nemastno-neslano. Dokonca s fiaskom, keď ho neprijali na konzervatórium. Verdikt prijímacej komisie znel kruto: neprijatý pre nedostatok talentu! Ale ani jeho prvé dve opery neoslnili, ani v najmenšom nenaznačovali, že ich autor vstúpi do dejín opery nenapodobiteľným a nezabudnuteľným spôsobom.

Už ako 26-ročný uviedol Verdi svoju prvú operu Oberto, gróf zo San Bonifacia priamo v milánskej La Scale. Bolo to iba priemerné dielo, ktoré ani nenadchlo, ale ani nevyvolalo nevôľu. Druhá opera Jeden deň kráľom sa však skončila fiaskom, po premiére ju okamžite stiahli z repertoáru. Podľa dobových svedectiev sa vraj Verdi po tomto neúspechu zaprisahal, že s hudbou nadobro skončil a nenapíše už ani jedinú notu. Ani v súkromnom živote sa mu veľmi nedarilo, osud bol k mladému skladateľovi vyslovene krutý. V priebehu krátkeho času mu zomrela manželka aj dve deti.

Svoju poslednú operu dokončil Verdi vo veku 82 rokov. 9 fotografií v galérii Svoju poslednú operu dokončil Verdi vo veku 82 rokov. Zdroj: Profimedia.sk

Potrestal zlo

Prišiel rok 1842 a Verdi na prahu tridsiatky vyčaril veľkú operu so štyrmi dejstvami. V Nabuccovi brilantným spôsobom predstavil osudy ľudu zbaveného vlasti a sužovaného otroctvom. Príbeh Židov oslobodených zo zajatia babylonského kráľa Nabuchodonozora okamžite oslovil celé Taliansko. Na operu začali chodiť aj ľudia, ktorí o tomto druhu divadelného umenia chyrovali len z počutia. Ani nevedel, ako sa z večera do rána stal vďaka svojej tretej opere akýmsi hovorcom talianskeho ľudu. Masové scény, famózne zbory Asýrčanov a Židov, volanie po slobode a božom treste rozohnilo celý Apeninský polostrov.

Taliani boli nadšení, Verdi dokázal na divadelnom javisku to, čo sa v reálnom živote málokomu podarilo – potrestal zlo. Preto sa po premiére Nabucca stal živým vzorom boja za zjednotenie Talianska. Paradoxne, keď sa v roku 1870 Taliansko ozaj zjednotilo, skladateľ sa na niekoľko rokov odmlčal. Hudobní historici a autori jeho životopisov sa domnievajú, že zrejme v tej chvíli pokladal svoju úlohu skladateľa buditeľa za splnenú.

Hovorca utláčaných

Po veľkom úspechu Nabucca nabral Verdi chuť do tvorby, ktorú stratil po nevydarenej opere Jeden deň kráľom. Začal sa obzerať po dobrom librete, hlavnou podmienkou bolo, aby prešlo policajnou cenzúrou. Napokon sa rozhodol pre dramatickú báseň francúzskeho romantika Victora Huga Hernani. V lyrickej opere Ernani boli podobne ako v Nabuccovi najpôsobivejšími miestami partitúry zbory. Divákov očaril najmä zbor otrokov v treťom dejstve. Nečudo, že na premiére v Benátkach v marci 1844 i na mnohých reprízach hudbou unesené obecenstvo spievalo pri niektorých scénach spolu so zborom. Dobová tlač ospevovala po tejto opere Verdiho ako hovorcu všetkých ponižovaných a utláčaných Talianov.

Nabucco sa aj dnes hrá po celom svete. 9 fotografií v galérii Nabucco sa aj dnes hrá po celom svete. Zdroj: Profimedia.sk

Svetový úspech priniesla Verdimu aj opera Rigoletto libretistu Piaveho, ktorá mala premiéru v Benátkach na jar 1851. Lenže toto hudobné dielo malo aj veľkých kritikov. Autorovi vyčítali, že svojej hudbe v tomto diele vtlačil akýsi nádych germanizmu. Námet hry Kráľ sa zabáva, tiež od Victora Huga, musel v procese tvorby libreta prejsť nespočetnými úpravami. Až potom mu policajní cenzori dali zelenú. V Paríži bola táto hra francúzskeho vodcu romantikov dokonca úradne zakázaná pre nemorálnosť. Útokom kritikov sa Verdi bránil slovami: „Chcem svoju hudbu, či je krásna, alebo škaredá, nielen jednoducho písať, ale jej dať aj charakter.“

Mecenáš svokor

Ak niekto veril vo Verdiho talent aj vo chvíľach, keď sa mu nedarilo a jeho opery boli vypískané, bol to jeho celoživotný mecenáš a svokor Antonio Barezzi. Hoci Verdiho neprijali na konzervatórium, obchodník z Busseta bol presvedčený o jeho talente. Táto pomoc mladému Verdimu veľmi pomohla v kariére. Rodičia si nemohli dovoliť finančne podporovať syna, otec Carlo bol krčmár, matka Luisa sa živila praním pre bohaté rodiny.

Práve na podnet mecenáša Barezziho sa mladého Verdiho ujal kapelník mestskej filharmonickej spoločnosti. Zasvätil svojho zverenca do tajov kompozície, pripravoval ho svedomite aj na prijímacie skúšky na konzervatórium v Miláne, ale tam Verdi nepochodil.

Majster Verdi bol miláčikom talianskej spoločnosti. 9 fotografií v galérii Majster Verdi bol miláčikom talianskej spoločnosti. Zdroj: Profimedia.sk

Svokor a mecenáš pomohol svojmu chránencovi a zaťovi na miesto riaditeľa hudobnej školy v Bussete, kde mal dosť veľké slovo. Verdi sa mu odvďačil tým, že prijal miesto vedúceho v miestnom symfonickom orchestri.

Nabucco prinieslo mladému skladateľovi úspech nielen vo svete hudby. Počas skúšok sa zoznámil s krásnou sopranistkou Giuseppinou Strepponiovou, ktorej riaditeľ divadla pridelil úlohu Abigail. Po desaťročnom vzťahu sa láska už svetoznámeho skladateľa a úspešnej sopranistky v roku 1859 pretavila do manželstva. Keďže žili v Bussete v blízkosti otca Verdiho prvej manželky, vzťahy medzi oboma mužmi ochladli. Bývalý svokor sa nevedel zmieriť s tým, že Verdi si našiel náhradu za jeho dcéru Margheritu.

Divadelná vojna

Keď Verdi začal hľadať námet i libretistu pre ďalšiu operu, na dej potreboval ľudí so zvláštnymi charaktermi, ktorí budú nositeľmi odvážnych činov. Libretistu Salvatoreho Cammarana upozornil na zaujímavý príbeh o trubadúrovi a Cigánke Azucene, a tak vznikol Trubadúr. Premiéra opery v roku 1853 v Ríme zožala obrovský úspech, nečudo, že medzi riaditeľmi talianskych divadiel sa o Trubadúra rozpútala hotová divadelná vojna. Mnohí kritici však opäť mali opačný názor ako milovníci opery. Trubadúr vraj priniesol nesmrteľnému talianskemu bel cantu smrť. A to sa Verdimu nesmie odpustiť. Opere vyčítali ťažkopádnosť, priveľa nenávisti, pomsty, žiarlivosti, túžby po moci. Verdi sa bránil, že taký je život, takí sú ľudia, Trubadúr je iba ich verným obrazom.

Scéna z opery Trubadúr na dobovej ilustrácii Luigiho Morgariho. 9 fotografií v galérii Scéna z opery Trubadúr na dobovej ilustrácii Luigiho Morgariho. Zdroj: Profimedia.sk

Po úspešnom Rigolettovi a Trubadúrovi, ktorí dobýjali jednu scénu za druhou, začal Verdi opäť hľadať nový odvážny námet, a opäť príbeh s neobyčajnými postavami. Našiel ich v známom románe Dáma s kaméliami z pera Alexandra Dumasa mladšieho. Ale benátska premiéra opery Traviata bola iba ďalším fiaskom majstra Verdiho. Hudobní historici pripisujú neúspech tohto diela zlému námetu a zlému obsadeniu hlavných postáv v príbehu slávnej parížskej kurtizány Violetty. Sám Verdi hovoril o svojom diele ako o príbehu plnom vášne, ktorým vyhlásil vojnu meštiackemu pokrytectvu a farizejstvu. Fiasko Traviaty však nemalo pečať nesmrteľnosti. Rok po nevydarenej premiére v Benátkach opera zažila vzkriesenie a vydala sa na úspešnú cestu okolo sveta.

Opera na objednávku

Dva roky pracoval Verdi na opernej dráme Sicílske nešpory, ktorú pripravoval na otvorenie Svetovej výstavy v Paríži na prelome rokov 1854 – 1855. Azda so žiadnou operou sa tak nenatrápil ako s touto. Spolupráca s autorom libreta viazla na každom kroku. Text sa majstrovi nepáčil. Upozorňoval na nedostatky, lenže Scribe len veľmi neochotne naprával svoje chyby. Nečudo, že najlepšie sa Verdimu vydarili voľné pasáže opery, ktoré neboli viazané na text. Odborníci upozorňujú, že práve v Sicílskych nešporoch je Verdiho melodika stiesnená, hoci v iných dielach je to jeho najsilnejšia stránka. Námetom opery je povstanie, počas ktorého sa Sicília oslobodila spod nadvlády Francúzska. Tento politický námet okorenený ľúbostnou zápletkou bol Verdimu sympatický už na prvý pohľad. A hoci námet opery nebol pre Francúzov práve tou najpríťažlivejšou témou, opera mala premiéru v Paríži.

Za najlepšie hudobné dielo 19. storočia považujú odborníci Verdiho Aidu. Aj keď to bolo nesmierne náročné dielo, 57-ročný skladateľ ho vytvoril za štyri mesiace. Operu si u Verdiho objednala egyptská vláda na slávnostné otvorenie Suezského prieplavu. Premiéru mala na Štedrý deň v roku 1871 v Káhire. Verdi bravúrne zvládol ťažkú úlohu: vytvoriť spevohru, v ktorej sa skĺbi rozprávková fantázia s realitou súčasných dní. Verdi si dal potom dlhú opernú dovolenku, 16 rokov. Vytvoril iba známe Rekviem a niekoľko malých skladieb, prepracoval aj dve opery Don Carlos a Simone Boccanegra. Odmlčal sa pre akési sklamanie z politického vývoja v Taliansku. Ako stúpenec Garibaldiho a republiky sa ťažko zmieroval s návratom monarchie. Po odmlke siahol po námete Williama Shakespeara. Už ako 75-ročný vytvoril lyrickú drámu Othello, ktorá mala premiéru začiatkom roku 1887 v Miláne.

Scéna z opery Aida, ktorá mala premiéru v Káhire. 9 fotografií v galérii Scéna z opery Aida, ktorá mala premiéru v Káhire. Zdroj: Profimedia.sk

Aj posledné Verdiho dielo lyrická komická opera Falstaff mala svoju premiéru v Miláne. La Scala ju uviedla v roku 1893, osem rokov pred Verdiho smrťou. Vyše 82-ročný skladateľ, ktorý už túžil iba po pokoji a odpočinku, začal pracovať na svojej poslednej opere pre vlastné potešenie. Ako sa priznal po premiére, uvedomoval si svoj vek a nerátal s tým, že Falstaffa stihne dokončiť. Aj v tomto prípade siahol po Shakespearovom námete, a to Veselých paničkách windsorských.

Úspechy na svetových scénach priniesli Verdimu nielen slávu a popularitu, ale aj finančný profit. Úspory investoval do kúpy hospodárstva. Jeho manželka mala občas dojem, že Verdi sa viac venuje statku ako komponovaniu. Privoňal aj k politike, keď sa stal poslancom prvého parlamentu zjednoteného Talianska.

Hudobná historička Anna Hostomská uvádza, že do Česka zavítala Verdiho hudba v polovici 19. storočia. Kriticky pripomína, že prvé české preklady textu Verdiho opier boli vyložene zlé. Pri premiére Othella dal kráľ opery súhlas Národnému divadlu uviesť túto operu aj v Prahe, za ktorým vraj stál jeho veľký obdiv k českej opernej speváčke Tereze Stolzovej.

Keď Verdi štyri roky po svojej manželke v prvom roku dvadsiateho storočia zomrel na infarkt, na poslednej ceste sa s ním rozlúčil 900-členný spevácky zbor z opery Nabucco. Telo hudobného génia uložili podľa jeho poslednej vôle do kaplnky v domove pre hudobníkov seniorov, ktorý vybudoval a aj celý život financoval.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×