Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vraždenie v Iraku: Bude musieť Obama opäť revidovať svoje vyhlásenia?

13.08.2014 (33/2014) Tri roky po odchode Američanov z Iraku je táto krajina dejiskom ďalších bojov. Militanti bojujúci za islamský štát v Iraku a Sýrii vraždia vo veľkom.
Vraždenie v Iraku: Bude musieť Obama opäť revidovať svoje vyhlásenia?
7 fotografií v galérii
Kurdom v boji proti islamistom pomáha aj iracká vláda, ktorá im dodáva zbrane.
Autor fotografie: Profimedia.sk

Americký prezident Barack Obama si svoj politický vzostup vybudoval práve na kritike svojho predchodcu Georgea Busha, ktorý zavliekol USA do vojny v Iraku. Obama teraz musí urobiť niečo podobné. Po informáciách o vraždení civilov, masových hroboch, únosoch členov etnických menšín nariadil leteckým silám Spojených štátov preventívne útoky na postupujúcich islamistov.

Jezídovia na muške

Iracká armáda nie je schopná sama zastaviť teroristov v obsadzovaní strategických miest a oblastí. Fanatickí povstalci už majú v rukách nielen viaceré ropné polia, ale aj sídla etnických menšín, ktorých je v Iraku približne dvadsať.

Teroristi obsadili aj elektráreň na rieke Tigris neďaleko Mosulu. Ohrozená je dodávka elektriny a vody pre celé okolie. 7 fotografií v galérii Teroristi obsadili aj elektráreň na rieke Tigris neďaleko Mosulu. Ohrozená je dodávka elektriny a vody pre celé okolie. Zdroj: Profimedia.sk

V súčasnosti na brutalitu doplácajú jezídovia, vyznávači jedného z najstarších náboženstiev na svete, ktorých teroristi pod hrozbou smrti nútia konvertovať na islam. Pritom jezídovia také niečo ani urobiť nemôžu, veria totiž v neustálu reinkarnáciu a nepoznajú nebo a peklo. Vzdať sa svojej viery by pre nich znamenalo narušiť kolobeh duše a vznášala by sa nad nimi hrozba najprísnejšieho božieho trestu. Jezídom sa takisto nemôže nikto stať – človek sa ním musí narodiť. Na severe Iraku ich žije približne trištvrte milióna a teraz sú stredobodom útoku islamistov, podobne ako kresťania.

Jezídovia v snahe zachrániť si holé životy utekajú pred islamistami do hôr. 7 fotografií v galérii Jezídovia v snahe zachrániť si holé životy utekajú pred islamistami do hôr. Zdroj: Profimedia.sk

Úspešní teroristi

Teroristi už ovládajú časť územia Iraku, na ktorom žije približne šesť miliónov z tridsiatich miliónov obyvateľov celej krajiny. Surové zaobchádzanie s jezídmi, pochovávanie zaživa, hromadné vraždenie do masových hrobov, znásilňovanie a únosy žien do otroctva prinútili medzinárodné spoločenstvo konať. Americké letectvo začalo pravidelne útočiť na pozície islamistov, ich zásobovacie konvoje, sklady munície a potravín. Okrem toho zo vzduchu Američania, od soboty už aj Briti a Francúzi, zásobujú jezídov potravinami a vodou. Tí totiž museli ujsť do neveľkých hôr Sindžarského pohoria po dobytí ich hlavného sídla Sindžar, kde sú doslova odrezaní od sveta bez možnosti získať potraviny.

Hlavné sídlo jezídov Sindžar je v rukách islamistov. Z mesta do hôr utieklo vyše 50 000 obyvateľov. 7 fotografií v galérii Hlavné sídlo jezídov Sindžar je v rukách islamistov. Z mesta do hôr utieklo vyše 50 000 obyvateľov. Zdroj: Profimedia.sk

Nečakaná spolupráca

Kurdistan, samozvaná krajina na severe Iraku, je ďalším cieľom militantov snažiacich sa o vytvorenie kalifátu na celom území Iraku a časti Sýrie. Táto situácia však paradoxne vyvolala doteraz nemysliteľnú spoluprácu. Oddávna nepriateľské súžitie Kurdov so šíitmi a sunitmi prinútilo vládu v Bagdade poslať Kurdom vojenskú pomoc. Také niečo by bolo ešte pred niekoľkými dňami nemysliteľné. Veď vláda v Bagdade bojuje s Kurdmi snažiacimi sa o vytvorenie samostatného štátu desiatky rokov. Zdá sa, že úsilie zvíťaziť nad spoločným úhlavným nepriateľom ich spája. Spojené štáty zatiaľ skúmajú ďalšie možnosti, ako zastaviť násilie a postup islamistov, nateraz odmietajú možnosť, že by sa opäť zapojili do pozemných bojov.

Barack Obama nariadil bombardovanie cieľov v Iraku. 7 fotografií v galérii Barack Obama nariadil bombardovanie cieľov v Iraku. Zdroj: Profimedia.sk

Barack Obama sa vyjadril: „Pred troma rokmi sme z Iraku odišli po splnení našej misie a v žiadnom prípade sa tam nemienime vrátiť. To už je úloha pre irackú armádu, ktorej budeme pomáhať.“ Odborníci však pochybujú, že iracká armáda zmietaná vnútornými rozbrojmi bude niekedy schopná vytvoriť účinnú silu proti postupujúcim a dobre ozbrojeným fanatikom. Možno napokon aj Obama bude musieť opäť revidovať svoje vyhlásenia.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×