Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Postav dom, zotni strom? Grécky boháč ukázal, ako stavať a neublížiť prírode

06.07.2014 (27/2014) Grécky boháč vždy túžil postaviť hotel v zátoke na Peloponéze. Lenže rástlo tam veľa starých olivovníkov, ktorých mu bolo ľúto. A tak tie tisíce stromov presadil.
Postav dom, zotni strom? Grécky boháč ukázal, ako stavať a neublížiť prírode
8 fotografií v galérii
Napriek tomu, že ide o obrovský hotelový rezort s vyše 700 izbami a ešte väčší golfový...
Autor fotografie: Starwood Resorts

Keď som počula tento príbeh, neverila som vlastným ušiam. Na Slovensku nie je veľa developerov, ktorí by sa takto priateľsky správali k našej matičke Zemi a tomu, čo z nej vyrastá. Ak strom bráni výstavbe nového nákupného centra, polyfunkčných kancelárií či obytného vežiaka, vezme sa motorová píla a strom ustúpi. Či už je to bratislavská Koliba, trnavský Kamenný mlyn, banskobystrická Fončorda, Zvolenská Slatina, nehovoriac o našich toľko ospevovaných Tatrách. Najnovšie sa diskutuje o kysuckej obci Čierne. Na kopci, cez ktorý má viesť diaľnica do Česka, sa nachádza pevnostné opevnenie zo 16. storočia. Čo myslíte, má na Slovensku prednosť rýchlostná cesta alebo historický nález? Odpoveď je len ďalším dôkazom, čo dokáže ľudská necitlivosť. Aj preto by bolo fajn, keby si príbeh o kapitánovi Vassilisovi Constantakopoulosovi (1935 – 2011) prečítalo čo najviac slovenských staviteľov.

Pohľad na to, ako sa „stavia“ na Slovensku. Na bratislavskej Kolibe vyrúbali okolo 400 stromov. 8 fotografií v galérii Pohľad na to, ako sa „stavia“ na Slovensku. Na bratislavskej Kolibe vyrúbali okolo 400 stromov. Zdroj: anc

Nech žijú (aj) stromy

„Peloponéz a hlavne Messinia je najkrajším miestom na svete. Boh tu spravil kus dobrej práce,“ často hovoril o svojom milovanom kúsku rodnej zeme kapitán Vassilis. Už jeho životný príbeh je ako z románu od Fraňa Kráľa – chudobný chlapec si založil lodiarsku firmu a zbohatol. Prvú loď si kúpil na splátky a tvrdo pracoval, až sa z jeho malej živnosti stala jedna z najväčších prepravných lodiarskych spoločností. Vždy však túžil spraviť niečo pre svoj rodný kraj, pre milovanú juhozápadnú časť polostrova – Messiniu.

„Myslím si, že ľudia z Peloponézu majú veľké dedičstvo, musia pokračovať v tom, čo začali ich predkovia. Náš polostrov bol rodiskom veľkých ľudí, ktorí písali dejiny. Musíme rešpektovať našu históriu, našu kultúru a hlavne našu prírodu,“ hrdo vyhlasoval. Rozhodol sa, že časť z tvrdou prácou zarobených peňazí investuje v rodnom kraji, kde túžil postaviť hotel s golfovým areálom. Chcel Messiniu a zátoku v Costa Navarino dostať na mapu sveta, aby ju objavili turisti zo všetkých kútov zemegule.

Kapitán Vassilis sa z chudobného chlapca vypracoval na lodiarskeho magnáta. 8 fotografií v galérii Kapitán Vassilis sa z chudobného chlapca vypracoval na lodiarskeho magnáta. Zdroj: Starwood Resorts

Malo to však veľký háčik – všade rástli veľmi staré olivovníky, ktoré kapitánovi bolo ľúto znehodnotiť. Olivové stromy majú hlboké korene, ktoré môžu siahať až do hĺbky šesť metrov a ešte väčšej šírky. Mission impossible, krútili hlavami pochybovači. Ani to ho však neodradilo, 16-tisíc olivových a 8 000 citrusových stromov presadili niekam, kde mohli ďalej rodiť. Dôkaz, že všetko sa dá, keď sa chce. „Veci nie sú ľahké, alebo ťažké. Buď sa to dá, alebo nie,“ bolo jedno z kréd tohto odhodlaného Gréka.

Svoj veľký sen budoval 28 rokov, vždy dbajúc na to, aby bol v súlade s okolitou prírodou. Hotel Costa Navarino dokončili v roku 2010 a o rok neskôr kapitán Vassilis zomrel. Pochovali ho na kopci, odkiaľ má navždy výhľad na milovanú zátoku.

Aby mohol vzniknúť tento golfový areál v Costa Navarino, presadili tisíce stromov. 8 fotografií v galérii Aby mohol vzniknúť tento golfový areál v Costa Navarino, presadili tisíce stromov. Zdroj: Starwood Resorts

Dosť vody pre všetkých

Dodnes je hotel vzorom ekologickej stavby aj v zahraničí – hoci ide o luxusný areál, je postavený energeticky úsporne a využíva prírodné zdroje vody. Aj ten, kto nehráva golf, vie, že „green“ je zelený vďaka tomu, že trávu treba pravidelne polievať. V slnečnom Grécku by mohol byť aj toto problém, kapitán Vassilis však myslel aj na to, ako to zariadiť tak, aby sa trávička zelenala a krajina netrpela. Na rozdiel od takmer všetkých ostatných golfových rezortov nečerpá vodu z podzemných vôd, ale odčerpáva ju z riek. A to výlučne v zime a krátko predtým, ako sa rieky vlievajú do mora a ich koryto je naplnené. Prevádzkovatelia sa museli zaručiť, že do svojich vodných nádrží nikdy neodčerpajú viac ako dve percentá objemu prietoku. Grécke „eko“ však vidieť aj všade naokolo u bežných ľudí – takmer každý dom má vlastný solárny panel. Iste, asi ide aj o ekonomickú stránku, keďže voda zohriata slnkom je lacnejšia, ale ani u nás nie je tých slnečných dní až tak málo, zato solárnych panelov ako šafranu.

Olivovníky sú všade, kam sa človek pozrie. 8 fotografií v galérii Olivovníky sú všade, kam sa človek pozrie. Zdroj: Starwood Resorts

Práca pre miestnych

Kým sa kapitánove lode plavili po celom svete, on si povedal, že rodný kraj by mal z jeho bohatstva vyťažiť viac. Vždy sa snažil zamestnať čo najviac miestnych ľudí, či už pri stavbe alebo neskôr pri prevádzke. A keď sa rezort stal súčasťou celosvetovej siete hotelov, mal jednu podmienku – aby v ňom pracovalo aspoň 70 percent domácich, ktorým okrem zberania olív, citrónov a pomarančov či pestovania zeleniny nezostávalo v tejto oblasti veľa iných pracovných príležitostí.

Byť „eko“ je dodnes veľkým krédom hotela, na recepcii detského kútika je v angličtine nápis „zmeňme naše zvyky, nie našu klímu“. Do rezortu nechodia iba deti klientov, ale aj školáci z okolia. Je tu totiž pre deti prírodovedné minimúzeum, v ktorom môžu vidieť, ako žijú morské korytnačky, chameleóny a čo znamená rešpektovať prírodu a zvieratá. Malí aj veľkí si môžu na vlastnej koži vyskúšať aj zber olív a lisovanie oleja. Zvedavosť detí otvára oči rodičom, tak prečo nezačať práve od tých najmenších?

Vila Koroni s vlastným bazénom a výhľadom na zapadajúce slnko nad morom. Dovolenky tu trávia dubajské princezné či monacké kňažné. 8 fotografií v galérii Vila Koroni s vlastným bazénom a výhľadom na zapadajúce slnko nad morom. Dovolenky tu trávia dubajské princezné či monacké kňažné. Zdroj: Starwood Resorts

Oddych pre kráľov

V hoteli často trávia dovolenky členovia monackej kráľovskej rodiny, dubajské princezné a pobýval tu aj herec Ethan Hawke, keď v Grécku nakrúcal na Oscara nominovaný film Pred polnocou.

Hoci kapitán zomrel krátko po tom, ako si splnil svoj životný sen, príbeh sa nekončí. Jeho nové kapitoly dnes píše syn Achilles, ktorý sa stará o otcov odkaz. „Stále kladieme dôraz na to, aby sa napĺňala vízia kapitána Vassilisa Constantakopoulosa,“ s hrdosťou tvrdí manažér hotela Stephanos Theodorides. „A tú môžeme naplniť len tak, že budeme naďalej rešpektovať náš región a jeho prostredie.“ Rezort, ktorý pravidelne vyhráva rôzne ekologické ceny, dokazuje, že nejde len o prázdne slová. V časoch, keď odborníci čoraz viac strašia ľudstvo rôznymi katastrofickými scenármi, zostáva dúfať, že podobných lastovičiek bude čoraz viac. Aj u nás.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×