Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sedemročný Janko žije stále v strachu, zbaví sa ho s pomocou delfínov?

27.06.2014 (26/2014) Detský svet, v ktorom žije sedemročný Janko Janidžár, je plný strachu a bolesti.
Sedemročný Janko žije stále v strachu, zbaví sa ho s pomocou delfínov?
5 fotografií v galérii
Sedemročný chlapec žije v strachu z vecí, nad ktorými bežní ľudia ani nerozmýšľajú.
Autor fotografie: Viktor Petráš

Malému blondiačikovi na prvý pohľad nič nechýba. Spokojne sa hrá v triede s hračkami, ale už o chvíľu narieka a drží sa mamy ako kliešť. Čokoľvek nové a neznáme ho dokáže vyviesť z rovnováhy. Práca s Jankom je pre ľudí z jeho okolia o nekonečnej dávke trpezlivosti, lásky aj otázok, či sa raz so svojím vnútorným strachom dokáže vyrovnať.

Najťažšie hodiny

U spočiatku zdravého dieťatka sa prvé vážne ťažkosti začali prejavovať po dvoch rokoch. „Mal obrovský problém s čímkoľvek, čo z neho vychádzalo von. Či už to bola veľká potreba, alebo len obyčajný kašeľ a smrkanie,“ vracia sa Jankova mama Monika Janidžárová na začiatok veľkého trápenia. Návšteva lekárov na gastroenterológii nič nevyriešila, z ich pohľadu bolo všetko v poriadku. Ukázalo sa, že chlapcova fóbia z vyprázdňovania je čisto psychického pôvodu. „Údajne ňou trpí viacero detí, ale po piatich rokoch tento strach väčšinou sám odíde. U nás, žiaľ, progres nenastal, hoci už na veľkú potrebu nechodíme raz za desať dní, ale ,iba‘ za sedem.“

Mama Monika to so svojím synčekom nemá jednoduché. Teší sa z každého malého krôčiku vpred, ktorý urobí. 5 fotografií v galérii Mama Monika to so svojím synčekom nemá jednoduché. Teší sa z každého malého krôčiku vpred, ktorý urobí. Zdroj: Viktor Petráš

Ako to vtedy u Janidžárovcov vyzerá, si človek bez podobného problému ani nedokáže predstaviť. „Je to o hodinách bolesti, strachu, plaču a behania, kým sa to konečne podarí,“ veľmi ťažko sa hovorí mame. K fóbii z vyprázdňovania sa pridali aj ďalšie vážne diagnózy – chlapec je hyperaktívny, ťažko si zvyká na nové prostredie, máva prejavy agresivity. Navyše má viacero alergií, problémy s dolnými a hornými dýchacími cestami. Lieky, ktoré užíva, dokážu len potláčať jeho stavy. Zaujímavé je, že pri všetkých fóbiách miluje lietadlá, ktorých sa boja mnohí zdraví ľudia. Už takto cestoval a bol nadšený. Ďalšou Jankovou vášňou sú traktory, kreslí ich a hrá sa s nimi pri každej príležitosti.

S peniazmi na dne

Z Babína na Orave, kde žije s mamou a starými rodičmi, to má do Základnej cirkevnej školy Rudolfa Dilonga vyše tridsať kilometrov. Cesta do Trstenej a späť však zďaleka nepredstavuje všetky cestovné náklady. „Pravidelne chodíme k špeciálnemu pedagógovi, psychológovi, psychiatrovi, na cvičenia s biofeedbackom. Mesačne prejazdíme dvesto eur, ďalších 40 eur minieme za lieky,“ vyratúva Monika Janidžárová.

Vďaka ťažkým zdravotným problémom syna je prakticky nemožné, aby sa zamestnala. Zatiaľ si musí vystačiť iba s detskými prídavkami a výživným od Jankovho otca, s ktorým sa rozviedla. „Z pohľadu financií od štátu je to momentálne tak, akoby som mala zdravé dieťa. Nedávno som si požiadala o opatrovateľský príspevok a čakám, či mi ho schvália,“ dúfa v pozitívny výsledok pani Monika, ktorá by sa bez pomoci svojich rodičov ocitla v mimoriadne zložitej životnej situácii.

Triedna učiteľka Andrea Kadlubiaková s Jankovým obrázkom. Aj na ňom vidno, aký urobil pokrok. 5 fotografií v galérii Triedna učiteľka Andrea Kadlubiaková s Jankovým obrázkom. Aj na ňom vidno, aký urobil pokrok. Zdroj: Viktor Petráš

Robí pokroky

Keď nastúpil Janko do nultého ročníka základnej školy, veľmi ťažko sa začleňoval do kolektívu. Teraz sa každé ráno teší na spolužiakov a mama má niekedy problém ho z triedy dostať. Kým jeho obrázky boli ešte donedávna len čierne čarbanice, dnes hrajú všetkými farbami. „Aj to je dôkaz, že sme urobili veľký pokrok,“ ukazuje triedna učiteľka Andrea Kadlubiaková jeden z chlapcových výtvorov. V triede s deviatimi deťmi, kde sú viacerí žiaci so špeciálnymi potrebami, pracuje s pedagogickým asistentom.

„Aj napriek psychickým poruchám sú takéto deti vzdelávateľné, čo je úžasná vec. Janko už pozná písmenká, vie sčítať, vydrží oveľa dlhšie pracovať,“ teší Jankovu učiteľku. Napriek tomu sa bude veľmi ťažko začleňovať do bežného života. Čokoľvek negatívne v ňom vyvoláva agresivitu, uťahuje sa do svojho sveta. Ľudia z chlapcovho okolia hľadajú akýkoľvek impulz, ktorý by ho posunul zo sveta ťažkých fóbií.

Delfíny dokážu zbaviť ľudí strachu aj hyperaktivity. 5 fotografií v galérii Delfíny dokážu zbaviť ľudí strachu aj hyperaktivity. Zdroj: Profimedia.sk

Zbierka na Turecko

Jankova mama sa skontaktovala s českým delfínoterapeutom Oldřichom Burešom, ktorý sa tejto špeciálnej liečbe v tureckej Antalyi venuje už desať rokov.

„Na základe synovej diagnózy vidí šancu na progres, keďže delfíny dokážu zbaviť ľudí strachu aj hyperaktivity. Navrhol desať terapií,“ hovorí Monika Janidžárová. Z finančného hľadiska nejde o žiadnu maličkosť. Mimo hlavnej sezóny by takáto procedúra vyšla na 3 500 eur, plus 2 000 eur na cestu a ubytovanie, čo si mama chorého chlapca nemôže dovoliť. „Zriadili sme pokladničku, kam prispievajú učitelia aj rodičia detí. Na konci školského roka odovzdáme peniaze mamičke. Ďalšie financie sa pokúsime získať cez založený účet, ktorý je zverejnený na facebooku a webovej stránke našej školy,“ bude učiteľka Andrea Kadlubiaková vďačná za každú pomoc.

Ľudskú spolupatričnosť sama ocenila najmä v období, keď jej syn štyri roky bojoval s rakovinou. „Bohužiaľ, v našom prípade si jeho zákerná choroba vyžiadala krutú daň. O to viac by som chcela pomôcť Jankovi. Čím skôr, kým sa dá choroba ešte ako-tak podchytiť. O niekoľko rokov už môže byť neskoro,“ obáva sa.

 

Záchranársky inštinkt

Fóbia je úzkostná porucha najčastejšie psychického pôvodu charakterizovaná chorobným, bezdôvodným strachom z vecí alebo situácií. Existuje neuveriteľné množstvo rôznych druhov fóbií. Medzi najkurióznejšie patrí strach z chôdze, gravitácie, sadeníc či rastlín, jedálne, zubných špáradiel, dokonca aj z peňazí či tanca. U pacientov trpiacich fóbiami pomáha dlhodobá práca s psychológom, psychiatrom, farmakologická liečba, najmä u detí môže byť účinná aj animoterapia - liečenie pomocou zvierat. Tie dokážu zlepšiť nielen náladu, ale aj zdravotný stav.

Delfíny dokážu zbaviť ľudí strachu aj hyperaktivity. 5 fotografií v galérii Delfíny dokážu zbaviť ľudí strachu aj hyperaktivity. Zdroj: Profimedia.sk

Veľmi úspešnými zvieracími terapeutmi sú delfíny. Je preukázané, že tieto morské cicavce majú inštinktívne vrodené záchranárske správanie, ktoré využívajú pri akomkoľvek zranenom jedincovi. Vďaka tomu môžu pomôcť ľuďom s mozgovou obrnou, autizmom, mentálnou retardáciou, Downovým syndrómom či so spomínanými psychickými poruchami.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×