Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lacnejšie ako Gašparovič? Kiskova inaugurácia bude stáť asi 20-tisíc eur

02.06.2014 (22/2014) Andrej Kiska (51), ktorý sa doteraz v politike aktívne nevyskytoval, sa bude musieť učiť prezidentovať a určite to nebude mať ľahké.
Lacnejšie ako Gašparovič? Kiskova inaugurácia bude stáť asi 20-tisíc eur
9 fotografií v galérii
Andrej Kiska mieri na Hrad. O dva týždne už oficiálne.
Autor fotografie: Archív

Kým Ivana Gašparoviča pred piatimi rokmi slávnostne inaugurovali do funkcie v pondelok, jeho nasledovníka Andreja Kisku čaká tento ceremoniál v nedeľu 15. júna, keď sa súčasnej hlave štátu končí funkčné obdobie. Ako nás informoval Radoslav Baťo, budúci prezident už má písomné informácie o inaugurácii a komunikuje aj s Národnou radou SR, ktorá je hlavným organizátorom jeho slávnostného menovania do funkcie.

Narušili prejav

Keď pred piatimi rokmi skladal Ivan Gašparovič svoj historicky druhý prezidentský sľub, mnohí očakávali, čo žartovné sa opäť udeje, keďže je známy svojimi „verbálnymi preklepmi“, no nestalo sa nič zvláštne.

Gašparovičov prejav občanom pred 5 rokmi narušili aktivisti. 9 fotografií v galérii Gašparovičov prejav občanom pred 5 rokmi narušili aktivisti. Zdroj: anc

Inaugurácia sa vtedy konala v Slovenskom národnom divadle na Hviezdoslavovom námestí, po zložení sľubu a prejave sa prezidentský sprievod pešo presunul do Dómu sv. Martina, kde sa za prítomnosti najvyšších ústavných činiteľov a ďalších hostí konala ekumenická pobožnosť Te Deum. Potom sa prezidentský pár naobedoval v Miestodržiteľskom paláci spolu s predsedom NR SR, predsedom vlády, predsedníčkou Ústavného súdu SR, so svojimi prezidentskými predchodcami, s bratislavským arcibiskupom a generálnym biskupom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.

Počas nasledovného príhovoru Ivana Gašparoviča z balkóna Prezidentského paláca občanom sa udiala neplánovaná kultúrna vložka – prejav narušila skupinka aktivistov, ktorí ho vyzývali, aby hovoril s čínskym prezidentom o ľudských právach v jeho krajine. Nasledovala tlačová beseda a večer o 19. hodine slávnostná recepcia v historickej budove NR SR na bratislavskom Župnom námestí.

Takáto prehliadka čaká aj nového prezidenta. 9 fotografií v galérii Takáto prehliadka čaká aj nového prezidenta. Zdroj: anc

Päťsto hostí

Nový slovenský prezident Andrej Kiska sa ujme svojej funkcie napoludnie 15. júna 2014 zložením sľubu do rúk predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej v koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute. Inaugurácia bude súčasťou slávnostnej schôdze Národnej rady SR, ktorá sa v Redute uskutoční.

„Pozvaných hostí bude okolo päťsto, teda toľko, koľko umožní kapacita siene. Pán Kiska má na svojom zozname zatiaľ päťdesiattri pozvaných hostí. Na slávnostnú schôdzu sme nepozývali štátnikov z iných krajín, hlavy štátov bude zastupovať diplomatický zbor akreditovaný v Slovenskej republike. Program aj organizácia schôdze sú stále v štádiu prípravy,“ dozvedeli sme sa z tlačového odboru NR SR. Presný rozpočet na inauguráciu zatiaľ Národná rada nemá, ale tlačový odbor odhaduje sumu približne do 20-tisíc eur. Pre zaujímavosť, pred 5 rokmi stála inaugurácia Ivana Gašparoviča 51-tisíc.

Snímka z otvorenia vynovenej Reduty. Práve v nej zloží Kiska prezidentský sľub. 9 fotografií v galérii Snímka z otvorenia vynovenej Reduty. Práve v nej zloží Kiska prezidentský sľub. Zdroj: anc

Zo spomínaných päťsto hostí bude stopäťdesiat poslancov, diplomatov okolo stovky, k tomu rôzni štátni a cirkevní predstavitelia, hostia Andreja Kisku a jeho predchodcu Ivana Gašparoviča, ktorý bude takisto prítomný. Program inaugurácie by mal byť v podstate podobný ako pred piatimi rokmi. Národná rada SR organizuje samotný slávnostný akt a slávnostnú omšu Te Deum, všetko okolo prezidentského paláca zasa Kancelária prezidenta SR. Koľko bude stáť slávnostná recepcia na Bratislavskom hrade v kancelárii prezidenta, v čase uzávierky tohto čísla ešte nevedeli.

Koľko bude stáť recepcia na Bratislavskom hrade v kancelárii prezidenta ešte nevedeli. 9 fotografií v galérii Koľko bude stáť recepcia na Bratislavskom hrade v kancelárii prezidenta ešte nevedeli. Zdroj: anc

Iba oficiálny akt

Na inauguráciu sa, samozrejme, chystá aj Martina Kisková (38), ktorá bude najmladšou prvou dámou v histórii Slovenska. Po zvolení Andreja Kisku za prezidenta sa chvíľku s médiami hrala na schovávačku, no napokon sa ukázala. Ako manželka prezidenta si totiž bude musieť zvyknúť na stratu súkromia, pretože by ho mala podľa protokolu sprevádzať aj na akcie, ktoré by možno najradšej vynechala. Ako sme sa dozvedeli, Martina Kisková sa chystá iba na oficiálny akt spolu s dcérkou Veronikou (9) a so synom Viktorom (5). O garderóbu sa jej postarajú kamarátka módna návrhárka Dana Kleinert a Slovak Fashion Council.

V histórii slovenských prezidentov nebolo zvykom, aby bol prezidentský pár rozložený per partes. Martina Kisková s deťmi zostávajú v Poprade. 9 fotografií v galérii V histórii slovenských prezidentov nebolo zvykom, aby bol prezidentský pár rozložený per partes. Martina Kisková s deťmi zostávajú v Poprade. Zdroj: anc

Rodičia Andreja Kisku sa na slávnostnú inauguráciu tešia, zároveň sa totiž stretnú aj vnúčatami – Kiskovou dcérou z prvého manželstva Natáliou, ktorá priletí z Londýna, a so synom Andrejom, ktorý pracuje v Prahe. „Celá slávnostná udalosť je obrovský úspech pre niekoľko generácií Kiskovcov. Ešte sme nedostali oficiálnu pozvánku, ale chystáme sa na obidve časti, chceme si to užiť. Bolo by hriechom, keby sme to prepásli a nešli tam,“ povedal Andrej Kiska st. (80). Jeho manželka Mária si už dokonca dala šiť nové šaty a verí, že sa mu budú páčiť, hoci ešte nevidel účet za ne.

Externá 1. dáma?

Prvá zahraničná pracovná cesta novozvoleného prezidenta Andreja Kisku po jeho inaugurácii 15. júna povedie do Budapešti kde bude stretnutie prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky a Nemecka. Potom by mala nasledovať oficiálna návšteva Českej republiky. Mnohí sa zamýšľajú, ba dokonca pochybujú, ako si novozvolený prezident vo svojom úrade poradí. Jeho predchodca Ivan Gašparovič tvrdí, že ak sa neobklopí ľuďmi, ktorí rozumejú politike, nepochopí, o čom je funkcia najvyššieho predstaviteľa štátu.

Obed s predsedom NR SR, premiérom,  predsedníčkou Ústavného súdu SR, bývalými prezidentmi a zástupcami cirkvi. 9 fotografií v galérii Obed s predsedom NR SR, premiérom, predsedníčkou Ústavného súdu SR, bývalými prezidentmi a zástupcami cirkvi. Zdroj: anc

Dosť netradičný bude aj fakt, že budúca prvá dáma sa rozhodla s deťmi bývať aj naďalej v Poprade, čo v histórii slovenských prezidentov nebolo zvykom, aby bol prezidentský pár rozložený per partes. Ktovie, možno sa to skončí ako v susednom Česku, kde českému prezidentovi Milošovi Zemanovi občas robí spoločnosť jeho dcéra Kateřina. Zažili sme totiž už aj povestnú dvojplatničku v Prezidentskom paláci a v roku 1999 sa jeden z našťastie neúspešných kandidátov v televíznej diskusii vyjadril, že ako prezident bude do Bratislavy dochádzať z Nitry na škodovke. O tom, že prezidentská vila po nákladnej rekonštrukcii roky zíva prázdnotou, už ani nehovoríme.

Prenajatý dom pri Bratislave, kde bude Andrej Kiska bývať. 9 fotografií v galérii Prenajatý dom pri Bratislave, kde bude Andrej Kiska bývať. Zdroj: Archív

Niektorí prorokujú rôzne zmeny priamo v paláci, na pretras sa dokonca dostáva aj budúcnosť tamojšej čestnej stráže. Jedno je isté, nový prezident sa bude musieť do novej funkcie zaškoliť a neprajníci sa už iste úprimne tešia, aké to bude mať komplikované. No na druhej strane to zasa bude iba ďalšia z vizitiek Slovenska...

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×