Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Etiópia môže pôsobiť chudobne, no všetko je veľmi relatívne

20.05.2014 (20/2014) Etiópia je bohatá na históriu, kultúru a zlato. Preslávená prírodnými divmi, ale aj chudobou. Ľudia na jej území prežívajú už státisíce rokov a zrodilo sa v nej zopár najlepších maratóncov sveta.
Etiópia môže pôsobiť chudobne, no všetko je veľmi relatívne
8 fotografií v galérii
Najmladší domorodci.
Autor fotografie: Dominika Bzduchová

Pri pomyslení na Etiópiu sa nám väčšinou vybavia obrazy bezhraničnej chudoby, vyhladovaných tvárí, kampaní na pomoc či koncertov Live Aid, ktorých nápad sa zrodil práve v spojitosti s hladomorom v rokoch 1984 až 1987. Milióny dolárov vyzbieraných prostredníctvom týchto koncertov ako-tak zaplátali akútne symptómy etiópskeho hladomoru, krajinu však čakala ťažká cesta vpred.

Mladá, krásna a okúzľujúca. Žena z údolia Omo. 8 fotografií v galérii Mladá, krásna a okúzľujúca. Žena z údolia Omo. Zdroj: Dominika Bzduchová

Dodnes je Etiópia príjemcom humanitárnej pomoci, ktorá jej síce pomáha, no neprispieva k celkovej sebestačnosti takmer 95 miliónov obyvateľov. Tým najviac pomáhajú priame investície do najdôležitejších oblastí — infraštruktúry, poľnohospodárstva a priemyslu, no ešte podstatnejší je turizmus. Tvár Etiópie sa veľmi dobre predáva nielen v Európe a Amerike; Japonci ju takisto majú v obľube. Ako čísla turistov rastú, rastie i samotná Etiópia. A to aj napriek neistým svetovým cenám jej dvoch najdôležitejších exportných surovín — kávy a zlata.

Ofenzíva Číny

Už dávno tu však život nie je taký tragický. Číňania investujú do ciest a železníc, trh realít je hodnotnejší než vily v USA a etiópska káva je veľmi žiadaná ďaleko za hranicami krajiny. Palmy vystriedali konštrukcie nových budov a z mnohých tvárí zmizli spomienky na hlad minulého storočia. Hlavné mesto stavia domy pre najchudobnejších, na vidieku sa stále tvrdo drie na poliach a popri hlavných cestách vyrastajú zahraničné priemyselné parky. Číňania viditeľne vytláčajú Európu a Ameriku z ich tradičných pozícií darcov humanitárnej pomoci.

Blízko centra Addis Abeby sa nachádza aj sídlo OSN. 8 fotografií v galérii Blízko centra Addis Abeby sa nachádza aj sídlo OSN. Zdroj: Dominika Bzduchová

Čo je najdôležitejšie, svet nezabudol na turistické a historické poklady roztrúsené po celej Etiópii. Z Addis Abeby sa stáva akási metropola stretnutí a konferencií najvyššie postavených politikov vrátane členov Organizácie Spojených národov a Európskej únie. Africká únia tu má svoje nové sídlo a plagáty na bilbordoch hlásajúce oslavy jej 50. výročia ešte neodlepili.

Etiópia môže pôsobiť chudobne, no všetko je veľmi relatívne. Energiu vyvážajú do Južného Sudánu, Kene či Tanzánie, kávu na každý svetový kontinent. Šepká sa tiež o veľkých zásobách ropy, vláda však nateraz smeruje všetky investície do výstavby infraštruktúry.

Vodopády na Modrom Níle. 8 fotografií v galérii Vodopády na Modrom Níle. Zdroj: Profimedia.sk

O sedem rokov mladšia

Kresťanstvo a príbeh kráľovnej zo Sáby a kráľa Šalamúna sú len jednou z podkapitol histórie Etiópie. Je treťou krajinou, ktorá si osvojila kresťanstvo následne po Arménsku a Gruzínsku. Najznámejším dôkazom života človeka na jej území je kostra známa pod prezývkou Lucy, ktorú tu objavili v 1974. Aj keď sa odhaduje, že je stará 3,2 milióna rokov, zďaleka nie je jediným nálezom tohto druhu v týchto geografických šírkach.

Kostra s prezývkou Lucy, ktorú tu objavili v roku 1974, má 3,2 milióna rokov. 8 fotografií v galérii Kostra s prezývkou Lucy, ktorú tu objavili v roku 1974, má 3,2 milióna rokov. Zdroj: Profimedia.sk

Veľa lokálnych cestovných kancelárií láka svojich budúcich klientov na „omladnutie o sedem rokov“. Neponúkajú však žiadnu zázračnú omladzovaciu kúru. Etiópčania nielenže používajú vlastný druh písma; v ich kalendári sa práve píše rok 2006 a do jedného roka dokázali vtesnať až 13 mesiacov. Rozdiel medzi etiópskym a naším – gregoriánskym – kalendárom spočíva v dátume zjavenia sa Krista. Oslavy príchodu súčasného roka pripadli na 11. septembra 2013.

UNESCO a iné poklady

Ponuka Etiópie osloví každého; nie je to destinácia vyhľadávaná len turistami, na svoje si tu prídu aj historici či vedci. Historické a kultúrne pamiatky a divy prírody sú rozptýlené po celej krajine, a preto sa väčšina túr a výletov plánuje na viac dní, istá časť turistov sa sem pravidelne vracia.

Chcete vidieť, ako vyzerá prvý obrí obelisk, ktorý má takmer 2 000 rokov, alebo pátrať po skrytej hrobke legendárnej kráľovnej zo Sáby? Na výber sú aj zámky Gondar zo 17. a z 18. storočia, ktoré dostali prívlastok Kamelot Afriky. Väčšina návštevníkov najskôr zamieri do Lalibely, ktorá skrýva niekoľko desiatok kostolov vytesaných v skalách.

Etiópska federatívna demokratická republika

Rozloha: 1 104 300 km2

Počet obyvateľov: 82,2 mil.

Správne rozdelenie: 9 etnicky založených štátov a 2 samostatné oblasti

Štruktúra hospodárstva: poľnohospodárstvo (47%), služby (40%), priemysel (13%)

HDP na osobu: 1 300 USD  (211. miesto na svete)

Mena: etiópsky birr

Náboženstvo: kresťania 61%, islam 33%

Analfabeti: 57,3 %

Úroveň bezpečnosti: 128. miesto na svete

Lalibela je druhou najstaršou etiópskou pamiatkou na zozname UNESCO (1978) a zároveň je to najvyhľadávanejšie turistické miesto v krajine. Legenda o Lalibele má takmer tisíc rokov. Vtedy vzali anjeli otráveného kráľa do neba, kde mu ukázali mesto kostolov vytesaných do skál. Potom mu sám Boh prikázal vrátiť sa na Zem a vybudovať to, čo videl — Nový Jeruzalem. V súčasnosti ho nazývajú Lalibela a kresťanstvo sa tu vo svojej nedotknutej forme zachovalo až dodnes.

Aksum je hádanka, ktorú ešte nik nebol schopný vyriešiť. Bol to skutočne domov kráľovnej zo Sáby? Nachádza sa tu pravá truhla s doskami s desiatimi Božími prikázaniami, ktoré Mojžiš zniesol z hory Sinaj? Je pravda, že neobjavené hrobky vo svojich útrobách môžu ukrývať tajný poklad? A čo presne znamenajú stély a obelisky v Aksume? Táto UNESCO pamiatka je rozhodne jedno z najpozoruhodnejších starovekých miest v subsaharskej Afrike.

Národný park Simien Mountains je jedinou prírodnou UNESCO pamiatkou Etiópie. Masívne vrchy siahajú až do výšky 4 500 metrov, oddeľujú ich od seba len priepasti a rokliny. Simien ponúka jednoduchú, no zároveň veľmi obohacujúcu turistiku pozdĺž okraja náhorných plošín. Okrem iných druhov živočíchov tu žijú aj veľké skupiny opíc dželada a kozorožce walia.

Etiópska kultúra a jej pestrosť majú taktiež svoje miesto medzi najžiadanejšími skvostmi sveta. Či už je to putovanie cez tradičné dediny Konso, sledovanie ľudí z kmeňa Hamer, ako skáču z býkov počas tradičného rituálu, alebo obdivovanie žien z kmeňa Mursi, pre ktoré sú špecifické ich roztiahnuté pery vyplnené hlinenými tanierikmi, vaša návšteva povodia rieky Omo bude jedna z tých, na ktoré nikdy nezabudnete. Odhaduje sa, že údolie Omo je domovom približne 200 000 domorodcov z viac ako 40 rôznych kmeňov.

Je tu ešte jedno miesto, ktoré si žiada pozornosť všetkých, čo sa radi pohybujú v extrémnych podmienkach. Bublajúce sopky rozsvecujú nočnú oblohu, hromady síry sa pomaly premieňajú do nepredvídateľných tvarov a stáda tiav putujú cez soľné jazerá, zatiaľ čo hrdí Afar bojovníci kráčajú v ústrety horizontu. Danakilská priehlbina (Danakil Depression) leží sto metrov pod hladinou mora a je to jedno z najhorúcejších a najnehostinnejších miest na svete.

Bezpečná, ale nie vo všetkom

Aj napriek búrlivej a neistej atmosfére v susedných krajinách si Etiópia udržiava svoju pokojnú a bezpečnú atmosféru. Možno sa vám Addis Abeba nebude na prvý pohlaď zdať bezpečná. Niet sa čoho obávať a cez deň rýchlo splyniete s davmi ľudí. Menšie problémy vám môžu robiť taxikári, ktorí všetkých cudzincov bez ohľadu na vek či pohlavie zdierajú, no tento problém nie je, samozrejme, špecifický len pre Etiópiu. Vyvarujte sa teda možných hádok a zaplaťte, čo žiadajú, hoci jazda v autách, ktoré by u nás už dávno odpísali na vrakovisko, nie je ani zďaleka hodna toho, čo si nakoniec vypýtajú.

Aj milovníci sopiek si v Etiópii prídu na svoje,  okonca môžu prenocovať v ich tesnej blízkosti. 8 fotografií v galérii Aj milovníci sopiek si v Etiópii prídu na svoje, okonca môžu prenocovať v ich tesnej blízkosti. Zdroj: Dominika Bzduchová

Takisto sa vôbec neodporúča piť lokálnu vodu z vodovodu. Na prvý pohlaď nemusí vyzerať nebezpečne, určite však radšej siahnite po vode balenej vo fľaškách. Pri vstupe do krajiny nepožadujú žiadne očkovania. Ak ste chránený pred brušným týfusom a hepatitídou, je to len výhoda. V nižších nadmorských výškach, kde je dusnejšia a vlhkejšia klíma, sa môže vyskytovať aj malária. Čo sa týka jedla, určite sa lepšie porozhliadnite, kde si dáte svoj obed alebo večeru.

Vytrvalí, skromní a s jasným cieľom

Mala som možnosť vycestovať do Etiópie dva razy v priebehu troch mesiacov, čo mi umožnilo voľným okom spozorovať, ako veľmi rýchlo táto krajina kráča k svojmu dlhodobému cieľu – zaradiť sa medzi štáty „strednej triedy“. Za tých pár týždňov stihli postaviť ďalší kus železnice, ktorá bude križovať Addis Abebu a smerovať k oceánu v Džibuti, popri cestách vyrástli nové lešenia s robotníkmi bez heliem a do krajiny zavítal teplý letný vánok. Ku koncu minulého roka čelili návalu tisícok Etiópčanov vyhostených zo Saudskej Arábie, no aj s týmto problémom si nakoniec poradili.

Realita Addis Abeby – zhluky mladých ľudí, zaprášené cesty, voľne sa pasúce zvieratá a autá, ktoré by nikdy neprešli našou STK. 8 fotografií v galérii Realita Addis Abeby – zhluky mladých ľudí, zaprášené cesty, voľne sa pasúce zvieratá a autá, ktoré by nikdy neprešli našou STK. Zdroj: Dominika Bzduchová

Väčšine Etiópčanov ostáva na perách úsmev, nelámu si hlavu nad politikou. Práve naopak. Bývalý premiér krajiny Meles Zenawi je pre nich akýmsi idolom a symbolom novej éry krajiny – éry rozvoja a prospechu. Keď som prvýkrát pozorovala tamojší život, v duchu som sa samej seba spytovala, čo tu vlastne OSN robí. O Etiópčanoch sa vie, že sú veľmi vytrvalí – a nie iba v maratónoch. Pri stretnutiach s nimi som mala pocit, že vedia oveľa lepšie než my, aké sú ich ciele a kam sa chcú raz dostať. Stretávate ľudí plných inšpirácií, nenaplnených snov, ktoré ich ženú vpred, i keď z okien ich kancelárií sa vám naskytá výhľad na nekonečné chatrče, pozliepané z kusov plechu a dreva. Ich splnené sny raz nahradia tie chatrče, kde budú stáť domy, akých sú títo ľudia hodní. Etiópia dnes žije vo víre prachu, pachov a špiny, svoju budúcnosť však stavia na nových, silnejších pilieroch.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×