Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Živnosť aj zamestnanie: Odvody platím dvakrát, ako je to s dávkami?

23.04.2014 (15/2014) Nárok na nemocenskú dávku by sa podľa zákona o sociálnom poistení mal posudzovať samostatne z každého poistenia.
Živnosť aj zamestnanie: Odvody platím dvakrát, ako je to s dávkami?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Profimedia.sk

Pracujem na trvalý pracovný pomer a mám aj živnosť. Vzhľadom na to, že platím dvojité odvody, mám nárok napríklad aj na dávku OČR a PN dvakrát? Keď budem PN, mám to nahlasovať ako zamestnanec, alebo ako živnostník? Platia pre mňa nejaké výnimky, alebo si mám dať pozor na niečo, v čom robia ľudia v súbehu zamestnania a živnosti vo vzťahu k Sociálnej a zdravotnej poisťovni najčastejšie chyby?

Ľudmila

Odpovedá sociálna poradkyňa PhDr. Ida Želinská

Najčastejšie chyby? Každý ich predsa robí sám a každý iné. Do jednej ruky treba vziať zákon o sociálnom poistení, do druhej ceruzku, čítať, porovnávať so svojou evidenciou a spýtať sa priamo tam, kde treba. Na webovej stránke Sociálnej poisťovne nájdete všetky základné odpovede na otázky, detaily potom doriešite priamo na pobočke. Nezabudnite si každú požiadavku či konzultáciu dať písomne potvrdiť. A teraz k vašej otázke. Nárok na nemocenskú dávku by sa podľa zákona o sociálnom poistení mal posudzovať samostatne z každého poistenia. Pozor! Dve dávky však nedostanete. Výška konečnej nemocenskej dávky sa vypočíta z úhrnu denných vymeriavacích základov. Vzorec výpočtu spôsobí, že dávka bude vyššia, ale nebude jednoduchým súčtom. Pre vás je dôležité vedieť, že počas dočasnej pracovnej neschopnosti nie je poistenec povinný platiť na nemocenské a dôchodkové poistenie ani na zdravotné poistenie. Ak dočasná pracovná neschopnosť trvá len časť mesiaca, tak za ostatnú časť poistné zaplatiť musíte. Dvojité platenie odvodov sprevádzajú viaceré formality ako napríklad vypĺňanie dvoch formulárov. Aj u lekára si musíte vypýtať dve potvrdenia práceneschopnosti. Jedno odovzdáte zamestnávateľovi, druhé ako živnostníčka odnesiete do Sociálnej poisťovne.


Link


Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×