Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Robo Mikla: Baví ma pozerať sa na svet triezvymi očami

16.04.2014 (15/2014) Výrazná postava prvej série SuperStar, Robo Mikla (32) žije momentálne v New Yorku. Po všetkom, čím prešiel, tam našiel pokoj a objavil čaro obyčajných vecí.
Robo Mikla: Baví ma pozerať sa na svet triezvymi očami
9 fotografií v galérii
Vo veľkom meste žije rýchlejšie, ale je šťastný.
Autor fotografie: Patrik Ratajský

Stretávame sa len na Facebooku, kam pravidelne pribúdajú spevákove nové fotografie a komentáre k aktuálnemu dianiu doma i vo svete. Nedá sa nevšimnúť, že Robo výrazne schudol a zmenil imidž. No povedzte, kedy ste ho naposledy videli v bielej košeli a saku? Čo všetko za tým je, nám prezradil v exkluzívnom rozhovore.

V našom ostatnom interview ešte na domácej pôde ste si pochvaľovali pobyt a hudobné pôsobenie na východe Slovenska. Dokonca ste ho označili za osudové. Neprešiel ani rok a šli ste do Ameriky. Tiež osudová záležitosť?

Práve zo spätného pohľadu sa mi to zdá ešte osudovejšie. Všetko v našom živote sa deje pre niečo. Aj spojenie s kapelou Projekt z Bardejova bolo osudové. Osud nás zhruba na dva roky koncertne a autorsky spojil. Vzniklo z toho žánrovo vyprofilované a vyzreté cédečko, ktoré malo pointu. Vďaka nemu sme odohrali množstvo koncertov a zažili veľa, čo mi dalo vzácne skúsenosti pre život.

Rebel z prvej série SuperStar. 9 fotografií v galérii Rebel z prvej série SuperStar. Zdroj: Archív

Ak sa dobre pamätám, cez veľkú mláku ste nasledovali svoju vtedajšiu lásku. Ako to dopadlo?

Veľmi dobre si to pamätáte, bolo to také malé verejné tajomstvo. Áno, štartovacím stimulom môjho odchodu do Ameriky bola láska priam ako z telenovely, no napriek tomu sa vtedajší vzťah skončil veľmi krátko po mojom prílete. Do dnešného dňa som vďačný za to, že bola štartovacím stimulom zmeny. Zmeny priestoru, ktorý som veľmi potreboval na záchranu vlastného života. A do dnešného dňa som taktiež veľmi vďačný ľuďom, ktorí mi v tom čase pomohli.

V New Yorku, kde žijete, to bolo dobré hneď, alebo ste sa najprv pretĺkali?

Bolo to dobré hneď. Mal som strechu nad hlavou, predsa len bol november. Priestor na dlážke pri radiátore a vo vrecku päť dolárov. Ja som nenáročný. Pamätám si, ako som vystúpil z taxíka na Manhattane, zdvihol hlavu k mrakodrapom a bez istoty ubytovania som si uvedomil, že som tam sám. Keď vám však chce Boh pomôcť, pošle vám človeka. I tak sa stalo.

Koho vám poslal a čo pre vás urobil?

Niekoľko mesiacov pred odchodom som bol na tom dosť zle. Mal som v hlave len dve možnosti. Smrť alebo zázrak. Veľa som sa modlil, prosil. A odrazu sa začali diať veci, z ktorých mi padala sánka a mal som husiu kožu. Poviete si, že som blázon. Nie! Ja som veľmi racionálny človek, ale veci, ktoré som zažil, neboli iba z tohto sveta. Som živým svedkom toho, že čosi medzi nebom a zemou funguje. Celý ten príbeh si nechám na knihu, no ako pikošku uvediem pár detailov. S poznaním, že odchod je správna voľba, a presvedčením, že sa tak má stať, mi veľmi pomohol istý Viktor (victory = víťazstvo). To, čo urobil, bolo kľúčové v tej chvíli. Po príchode ma ubytoval a prvé jedlo mi dal Farár Michal (zhodou okolností môj otec, ktorý ma vychoval a je o ňom známe, že je veľký dobrák a nesmierne ho milujem, sa volá tiež Michal) so svojou manželkou Silviou (na Silviu mám narodeniny). No a na začiatku mojej cesty stáli aj Jozef a Marek. Pre veriaceho symbolika ako hrom. No boli tam i „obyčajné“ mená, ako Zuzana, Katarína či Radka. Naveky budú pre mňa neobyčajnými, lebo pri mne stáli napriek tomu, že poznali riziko Mikla.

Istý čas učil deti. 9 fotografií v galérii Istý čas učil deti. Zdroj: Peter Ličák

A dobré srdce v ňom. Potom ste si našli aj prácu. Pokiaľ viem, moderujete v rádiu. Čomu sa ešte venujete?

Krátko po prílete som sa v rádiu, vtedy sa volalo Radio Slovakia USA, ocitol ako hosť. Slovo dalo slovo a jeho majiteľ mi ponúkol vlastnú reláciu. A tak vznikla Miklovica, relácia o slovenskej hudbe, ktorú, žiaľ, z domácich rádií veľmi nepočuť. Relácia sa vysiela cez Skype medzi USA a Slovenskom. Je to dvojhodinka slovenskej hudby a slova s hosťom. Okrem toho robím príležitostne ako česko-slovensko-americký dídžej. V Amerike som sa rozhodol splniť si pár snov, vrátiť sa k sebe a žiť veci tak, ako ich v skutočnosti cítim.

Konkrétne?

Vždy ma fascinovala fotografia. Už som absolvoval niekoľko profesionálnych školení. Mojou nepretržitou a najintenzívnejšou činnosťou sa však stalo to, čo by mnohí čakali najmenej. A to je abstinencia. Niekto si predstaví, že je to len o tom, že nepiješ. Ono je to však oveľa zložitejší a komplexnejší proces.

„Odchod do New Yorku mi zachránil život,“ tvrdí Robo Mikla. 9 fotografií v galérii „Odchod do New Yorku mi zachránil život,“ tvrdí Robo Mikla. Zdroj: Patrik Ratajský

Čo vám v ňom, okrem zmeny životného priestoru, pomáha?

Zúčastňujem sa na rôznych seminároch a odborných posedeniach v anonymných i špecificky zameraných konkrétnych inštitúciách a spolkoch. Študujem, čítam, počúvam a rozprávam sa s ľuďmi.

A darí sa?

Momentálne som vzhľadom na dĺžku svojej abstinencie, praktické i teoretické znalosti v štádiu, že by som mohol viesť skupinu pozostávajúcu z niekoľkých závislých jedincov.

To je úžasné, len tak ďalej. A muzika? Máte pauzu, zbierate inšpiráciu, alebo ste ju zavesili na klinec?

Kto raz s muzikou začne, zavesí ju na klinec iba v ojedinelých prípadoch. Môj to asi nikdy nebude. Ale na rovinu hovorím, že do Ameriky som neprišiel svojou hudbou dobyť svet, ako sa to pokúšali vykresliť niektoré médiá. Odkedy som tu, spolupracoval som pri organizovaní viacerých hudobných podujatí pre Slovákov a Čechov.

Robo radikálne zmenil imidž. 9 fotografií v galérii Robo radikálne zmenil imidž. Zdroj: Patrik Ratajský

Aktívne už nehráte?

Práve naopak. Najviac ma potešila skúsenosť zo spolupráce s newyorskou kapelou D’Simone, kde som zaskakoval za basgitaristu. Dostal som sa k nim vďaka svojej úlohe kameramana v krátkom taliansko-americkom dokumente o spevákovi skupiny.

Takže aj kameraman? Dočasný, alebo je v tom istá perspektíva do budúcnosti?

Nebola to moja prvá skúsenosť a myslím, že mnohé cítim a vidím v hľadáčiku správne. Mám za sebou viacero projektov ako kameraman i režisér, no vždy len v rámci hobby, s deckami. Navyše, fotka je základ kamery. Ale musel by som asi viac študovať, aby som to robil na profesionálnej úrovni. Na to sú iní borci. Ja sa radšej postavím pred ňu. Momentálne sa viac realizujem v premiérovom projekte istého mladého amerického muzikanta, kde fungujem ako výkonný producent a aranžér hudobných podkladov. Nebudem však nič konkretizovať, pokiaľ nie sú veci hotové. Je to skôr taká milá zábavka. Obaja si to veľmi užívame.

Nedávno som sa stretla s Vladom Koleničom z Taktikov, ktorý o vás veľmi pekne hovoril. Vraj čo kto proti vám má, že ste zlatý chalan. S kým zo slovenskej komunity ste v stálom či občasnom kontakte?

Vladko je skvelý charizmatický človek a neskutočný pohoďák. V jeho prítomnosti človek vždy omladne. Verejne sa mu touto cestou ospravedlňujem, že nemám toľko času sa mu venovať. Teda... aby som uviedol veci na pravú mieru. S Vladkom som sa spoznal cez nášho spoločného kamaráta a spolu, ako veľká partia ľudí, sme chodievali na krásne vidiecke sídlo, ktoré vlastní Vladkova sestra. Stalo sa to priam pravidlom, Vladko je veľký kuchár a gurmán, vždy je tam veselo. No hlavne som mal silné reči a prisľúbil som, že pomôžem aj s drevom či s výrobou búdy pre ich krásneho Maca (bernský salašnícky pes). A to som dodnes nesplnil, lebo som zaneprázdnený. Nechal som partiu v štichu. Našiel som tu však aj veľa ľudí, ktorí nie sú verejne známi, a dovolím si tvrdiť, že sa z nás stali rodinní priatelia. Navštevujeme sa, pomáhame si a trávime spolu voľný čas. Nepotrebujem ich všetkých menovať, oni vedia, o kom hovorím. Naše miesta v našich životoch majú pre mňa dosiaľ neznámu hodnotu.

Stále sa venuje hudbe. 9 fotografií v galérii Stále sa venuje hudbe. Zdroj: Patrik Ratajský

Ste po celý pobyt „naložený“ len vo Veľkom jablku, alebo aj cestujete hore-dolu?

Žijem v New Yorku, ale veľmi rád cestujem. Mal som možnosť navštíviť San Diego, Dominikánsku republiku a bol som sa pozrieť aj k Niagarským vodopádom. Bolo by škoda nevyužiť príležitosť, keď už som na tomto kontinente.

To určite. Pred chvíľou som videla video, kde tancujete na ulici, v pozadí tanečnej skupiny, electric boogie, či čo to bolo, a nebolo to zlé. Recesia, alebo ste začali tancovať?

Óóó, moja, keby ste vy vedeli a veru málokto to vie! V rokoch 1990 až 1992 som sa modernému tancu a najmä electric boogie venoval na vyššej úrovni pod vedením profesionálneho choreografa. Lenže potom prišla puberta a imidž rokera zaberal na baby lepšie. Mnohé z toho som už pozabudol a na mnohé už fyzicky nemám.

Nemáte? Neverím. Veď ste výrazne schudli a zelegantneli. Veď kto už vás tu vídal v košeli, saku a kravate? Fešák, ale kto ho má v tomto smere na svedomí?

Na svedomí to má abstinencia, zmena životného štýlu a požiadavka témy fotografickej kolekcie.

Odtiaľto vysiela reláciu Miklovica. 9 fotografií v galérii Odtiaľto vysiela reláciu Miklovica. Zdroj: Patrik Ratajský

Tej mám ako rozumieť? Robíte modela?

Nevidno? Do kelu... ale zase poviem pravdu. Ľudí sem-tam môj narcizmus vytáčal. Lenže nejde o to. Skrátka sa pred objektívom cítim akosi prirodzene dobre a ľudia na to dobre reagujú. Objavil som to pri súťaži Slovensko hľadá SuperStar. Baví ma vytvárať ilúziu iného sveta a koľko z toho je skutočné a koľko fikcia, si nechávam pre seba. Opäť sa tým vraciam naspäť k sebe a k umeniu. Roky som hrával alternatívne divadlo a často statické scény i obrazy ponúkali silné emócie. A keď sa nájde niekto, kto rád stláča spúšť fotoaparátu a realizuje tým zas svoje cítenie, prečo to nevyužiť. Zatiaľ však nešlo o nič, čím by som zarábal, takže priamo modelingom by som to nenazýval. Ale vedel by som si predstaviť zaplniť pár stránok módneho katalógu či vyrobiť kalendár so psami, ktorý by sa predával ako napríklad podpora pre vybrané útulky.

Keď ste sa vybrali do Ameriky, ako dobre ste vedeli po anglicky?

Z anglického jazyka som zmaturoval na dvojku. Z vytiahnutej otázky som nevedel ani zaťať, no pätnásť minút som sa plynule rozprával s profesorkou na viaceré témy. Komisia sa uzniesla, že za dva je to správne. Kamaráti mi často kladú podobné otázky a ja im odpovedám: Angličtina v pohode, ale poľština sa zlepšuje.

Boli ste medzitým doma na Slovensku?

Bol, dokonca viackrát. Naposledy vo februári minulého roku po aktuálne víza.

Konečne si plní sen o fotografii. 9 fotografií v galérii Konečne si plní sen o fotografii. Zdroj: Archív R.M.

Na začiatku ste „bývali“ pod radiátorom, dnes kde? Čo vás v Amerike baví a v čom vás tento pobyt ešte zmenil?

Bývam v peknom prenajatom dvojizbovom byte. Žijem jemne uponáhľane, ale nesťažujem sa. Teda snažím sa. Človek, ktorý prežil to čo ja, myslím v dobrom aj v zlom, by sa nemal sťažovať. Baví ma pozerať sa na svet triezvymi očami, zhlboka dýchať, cítiť chute, vychutnávať muziku a sledovať ľudí vôkol seba. Bavia ma knihy, moje štyri akváriá, môj potkan a len tak kvasiť na Facebooku a pozerať, ako sa ľudia hrabú politike v zadku. A ja s nimi. Zistil som, že milujem ľudí, rutinu, jednoduché vtipy, pravidelné jedlo a večerný relax.

Čo bude ďalej?

Vzhľadom na moju skvelú fyzickú a psychickú kondíciu mám rôzne zaujímavé plány a ponuky na Slovensku i tu. Tento rok sa opäť rád dám prekvapiť, čo na mňa tamtí hore šijú. Človek mieni, Pán Boh mení.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×