Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bojovníci s odpadom: Upratujú mesto, zmenia tým myslenie ľudí?

25.01.2014 (4/2014) „Výzvou je pre nás Žabí majer, kde sa nachádza najväčšia skládka v Bratislave,“ tvrdí Matúš Čupka (26), zakladateľ Zelenej hliadky.
Bojovníci s odpadom: Upratujú mesto, zmenia tým myslenie ľudí?
6 fotografií v galérii
Dobrovoľníci zo Zelenej hliadky v akcii na bratislavskej stanici Filiálka.
Autor fotografie: Archív Zelenej hliadky

Fakt, že Bratislava je hlavným mestom Slovenska, v niektorých jej častiach akoby vôbec neplatil. Priamo v katastri mesta boli okrem iných smetísk ešte donedávna tri obrovské čierne skládky, s ktorými si kompetentní nevedeli alebo nechceli poradiť.

Smetisko na Dunaji?

Došlo to až tak ďaleko, že situáciu zobrali do rúk dobrovoľníci zo Zelenej hliadky – neformálnej skupiny ľudí, ktorá odnáša bordel z verejných priestorov. V minulom roku odstránili tony odpadu z areálu bývalej železničnej stanice Filiálka a ďalšie tony vyzbierali v Zátiší. Na Filiálke naplnili odpadom osemnásť veľkokapacitných kontajnerov, čo je približne šesťdesiat ton, a zo Zátišia ďalších štyridsať! V oboch lokalitách väčšinu odpadu nazhromaždili najmä bezdomovci, ktorí tam squatovali v nevyužívaných garážach, no radi sa zjavne pridali v zmysle hesla „malá kopa pýta viac“ aj obyvatelia mesta, ktorí tam odkladali všetko možné.

Dohromady vyzbierali šesťdesiat ton odpadu, ktorý tam nanosili nielen bezdomovci. 6 fotografií v galérii Dohromady vyzbierali šesťdesiat ton odpadu, ktorý tam nanosili nielen bezdomovci. Zdroj: Archív Zelenej hliadky

„V Zátiší sme doteraz zorganizovali asi desať čistiacich akcií. S tamojšími ľuďmi sme v kontakte a chceme vyskúšať experiment: po uprataní celej lokality im buď vybavíme zbernú nádobu, alebo nejaký kontajner vyrobíme, uvidíme, či to zaberie,“ vysvetľuje Matúš Čupka, ktorý Zelenú hliadku založil v apríli v roku 2011.

Zatiaľ čistá

Filiálka je zatiaľ bez nevítaných obyvateľov, otázne je dokedy. Územie je relatívne čisté, dobrovoľníci tam dokonca osadili niekoľko odpadkových košov, ktoré pravidelne vyprázdňujú, vybudovali provizórny priechod a na budove stanice vymaľovali debnenie na oknách. Areál patrí Železniciam Slovenskej republiky, ktoré s ním roky nič nerobili. V tesnej blízkosti mal prednedávnom vyrásť megalomanský komplex Slovany, od realizácie sa však našťastie upustilo. Najnovšie sa tam plánuje výstavba bytového komplexu, v ktorom bude tristoštyridsaťdeväť bytov – deväť bytových domov, jedna parkovacia garáž a údajne aj park.

Matúš Čupka už niekoľkokrát upratal aj kontajnerové stojisko neďaleko svojho domu. 6 fotografií v galérii Matúš Čupka už niekoľkokrát upratal aj kontajnerové stojisko neďaleko svojho domu. Zdroj: Miro Miklas

Stovky hodín zadarmo

Treťou a zároveň najväčšou bratislavskou čiernou skládkou je Žabí majer. Dobrovoľníci by sa radi pustili aj do nej, lenže... „Je to veľmi ťažko dostupná lokalita, kde žije aj veľa asociálov, sú tam záhradky, vodný kanál, kam ľudia vyhadzujú všetko možné. Neviem, či má vôbec zmysel čokoľvek začínať,“ pokračuje Čupka.

Činnosť Zelenej hliadky je viac ako záslužná, pretože nedáva pozor iba na spomínané čierne skládky. V roku 2012 dobrovoľníci upratali Raču, v minulom roku celé územie Ružinova a tento rok plánujú vyčistiť od odpadkov Nové Mesto. Majú za sebou desiatky čistiacich akcií, iba v minulom roku ich zorganizovali sto dvadsaťtri, kde si „zamakalo“ takmer dvetisíc ľudí. Všetko je dobrovoľné, zapojiť sa môže každý, komu nie je ľahostajné, ako to okolo neho v meste vyzerá.

Na budove bývalej stanice aspoň namaľovali debnenie na oknách. 6 fotografií v galérii Na budove bývalej stanice aspoň namaľovali debnenie na oknách. Zdroj: Archív Zelenej hliadky

Husársky kúsok

Keďže sa ich aktivity rozšírili a okrem stoviek plastových vriec potrebujú aj náradie – lopaty, hrable, motyky, rýle, a začali sa venovať maľovaniu či vyrábať spomínané odpadkové koše, založili občianske združenie Why Not Zelená hliadka.

„Sme v kontakte s bratislavskými mestskými časťami, najmä s Račou, Ružinovom a Novým Mestom. Robíme malé jednorazové akcie, keď nám oni dodajú kontajnery. Reagujeme aj na ich impulzy, ak nás totiž oslovia, máme zaručené, že svoje sľuby aj splnia. Ak by sme sa my snažili niekomu vnucovať svoje aktivity, naša úspešnosť by nebola až taká vysoká. Od verejného sektora však neočakávame iba pomoc, ale aj vlastnú iniciatívu,“ zdôrazňuje.

Na vyčistenej Filiálke by radi časom vybudovali cyklotrasu. 6 fotografií v galérii Na vyčistenej Filiálke by radi časom vybudovali cyklotrasu. Zdroj: Archív Zelenej hliadky

Čo je za oknom...

Samosprávy miest a obcí aspoň sporadicky zabezpečujú svojim obyvateľom veľkokapacitné kontajnery na nadrozmerný odpad v rámci jesenného a jarného upratovania. K dispozícii sú aj zberné dvory, napríklad hlavné mesto ich má deväť. Mentalita alebo povedzme rovno primitívnosť niektorých ľudí však jednoducho nepustí, svoj starý nábytok, elektrické spotrebiče či odpad z rekonštrukcie bytu sa neunúvajú doviezť na zberný dvor, vyhodia ho radšej na najbližšiu čiernu skládku v okolí.

Hoci životná úroveň v tomto štáte nie je ideálna, ba v niektorých okresoch dokonca hraničí s chudobou, to ešte neznamená, že chudoba zákonite znamená neporiadok. Doma chceme mať všetci čisto a voňavo, a čo je za oknom, akoby si mnohí nevšímali. Zaujímavé je, že mnohí z tých, ktorí sa tak „spravodlivo“ rozhorčujú nad smetiskami okolo rómskych osád, nevidia brvno vo vlastnom oku. Radšej, ako by mali zaplatiť väčšiu smetnú nádobu alebo zájsť o pár kilometrov ďalej na legálnu skládku, hodia všetok svoj odpad do najbližšieho lesa. Veď to nikto nevidí...

Zelená hliadka má už za sebou desiatky upratovacích akcií na území hlavného mesta. 6 fotografií v galérii Zelená hliadka má už za sebou desiatky upratovacích akcií na území hlavného mesta. Zdroj: Archív Zelenej hliadky

Chceme tu mať akési slovenské Švajčiarsko, ako o tom radi rozprávajú okravatovaní panáci z parlamentu, lenže to vyzerá tak, že hoci by sem teraz rovno presťahovali celé to čisté a vyleštené Švajčiarsko, do roka je z neho Slovensko so všetkým, čo k tomu patrí. Teda aj s čiernymi skládkami a tonami odpadkov v lesoch a potokoch. Na to, aby to bolo inak, nestačí iba Zelená hliadka so stovkami dobrovoľníkov, ale aj razantnejšia samospráva a zmena zákonov. Pretože i do poriadku treba, čuduj sa svete, investovať.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×