Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Širocký sokol: Na obecnú menu si zvykli, aké s ňou majú plány?

23.01.2014 (4/2014) Hitom svetových finančných trhov je počítačová mena bitcoin, v dedine Široké by však automat z rušnej bratislavskej pasáže na výmenu eur za bitcoiny pohorel.
Širocký sokol: Na obecnú menu si zvykli, aké s ňou majú plány?
6 fotografií v galérii
So Širockým sokolom môžu obyvatelia obce platiť v siedmich obchodoch a prevádzkach...
Autor fotografie: Peter Ličák

Pod východnými svahmi Braniska majú v rukách iné tromfy. Širocký sokol, unikátne obecné platidlo v podobe mince, má oproti kvázipeniazom obrovskú výhodu. Lokálna mena je totiž krytá takým majetkom, aký jej môžu závidieť euro i dolár. Aj preto sa už o tento raritný počin zaujímali český denník Právo i maďarská televízna stanica Duna.

Širocký sokol je tvrdá mena, ktorá má po štyroch rokoch existencie hodnotu jedného eura. A je celkom možné, že o pár mesiacov bude stáť jeden Širocký sokol 1,5 či dokonca 2 eurá. Nebude to pre jeho majiteľov príbeh o zázračnom zbohatnutí, ale isté je, že majitelia obecného platidla neprerobia. A to dnes nemožno s istotou povedať o žiadnej mene.

Starosta Širokého Stanislav Bartoš sa teší, že jeho nápad sa ujal. 6 fotografií v galérii Starosta Širokého Stanislav Bartoš sa teší, že jeho nápad sa ujal. Zdroj: Peter Ličák

Mince z mosadze

Inšpiráciou na vznik obecnej meny bol pre starostu Širokého Ing. Stanislava Bartoša (47) kolotoč starostí, ktorý ho každý rok prikvačil pred májovými oslavami Dňa matiek.

„Na oslavách v dome kultúry sa nikdy nezišlo menej ako tristo mamičiek. Pre každú sme chystali darček, kvet, drobnú pozornosť, dezert. Dalo nám to na obecnom úrade fúru roboty, kým sme pre oslávenkyne prichystali tristo, štyristo balíčkov. Tak sme pred šiestimi rokmi tento spôsob hodili za hlavu a začali sme rozdávať darčekové poukážky. Lenže, ani to nebolo to pravé orechové. Keďže zamlada som sa venoval numizmatike, napadla mi myšlienka, či by sme namiesto poukážok nemohli naše ženy obdarovávať obecnými peniazmi, za ktoré by si mohli nakupovať v širockých obchodoch,“ hovorí o zrode unikátnej obecnej meny starosta dediny na rozhraní Šariša a Spiša.

V Širokom je dnes v obehu 3 100 mosadzných mincí lokálnej meny. 6 fotografií v galérii V Širokom je dnes v obehu 3 100 mosadzných mincí lokálnej meny. Zdroj: Peter Ličák

Mal šťastie, že nezvyčajný zámer sa zapáčil aj miestnym poslancom. Pochopili, že síce idú do čohosi neznámeho, nevyskúšaného, ale ak sa obecné peniaze ujmú, ak ich občania budú akceptovať, môže to pomôcť miestnym obchodníkom. Tak sa zrodil Širocký sokol, minca v hodnote jedného eura, ktorú navrhli a vyrazili v kremnickej mincovni.

„Najprv nám v mincovni ponúkli, že nám vyrazia poniklované mince, vraj stále budú vyzerať ako nové. To sme nechceli, aby vyzerali ako nejaké pamätné medaily. V prvej várke sme si dali vyraziť 1 500, neskôr ďalších 1 600 mincí z mosadze, ktorá časom naberá patinu, a na minciach vidieť, že je to platidlo, ktoré ide z rúk do rúk,“ spomína inžinier Bartoš na rok 2010, keď Širocký sokol prvýkrát pustili do obehu.

Široké je prvou obcou na Slovensku s vlastnou menou. 6 fotografií v galérii Široké je prvou obcou na Slovensku s vlastnou menou. Zdroj: Archív obce

Čudo sa ujalo

Dnes môžu so Širockým sokolom, ktorý má na lícnej strane siluetu miestneho Kostola sv. Mikuláša a blízkeho pohoria Branisko, obyvatelia obce platiť v siedmich obchodoch a prevádzkach služieb. V hodnote jedného eura započítajú obecné mince v supermarkete Františka Marinicu v dvoch kaderníctvach, kozmetike i v dvoch pedikúrach.

Zhovorčivá pani Anna, ktorá v potravinách platila za ryžu a múku Širockými sokolmi, sa nám bez okolkov priznala, že spočiatku nechcela o tomto ligotavom čude ani počuť. Ale všetečná kmotra jej povedala: „Starosta nie je hlupák, aby vymyslel nejaký blud. Ale pre istotu my si tie obecné mince najlepšie otestujeme na nedeľnej omši. Hodíme mince ako milodar kostolníkovi do brinčka. Keď nás pán farár o týždeň nepokarhajú z kancľa, bude to v poriadku.“

Mária Majerníková má každý deň v pokladnici niekoľko Širockých sokolov. 6 fotografií v galérii Mária Majerníková má každý deň v pokladnici niekoľko Širockých sokolov. Zdroj: Peter Ličák

Aj bolo, Širocký sokol je akceptovaný aj v Božom chráme. A to je pre mnohých dedinčanov to najlepšie vysvedčenie, aké obecné peniaze mohli dostať.

Starosta dediny priznáva, že takéto skúšky očakával. „Pre každú menu je rozhodujúce, či je akceptovateľná. Keby našim minciam neverili obchodníci ani zákazníci, v živote našej obce by sa jednoducho neuplatnili. Dôvera v obecné peniaze je skrátka najdôležitejším úspechom nášho platidla.“

Dôvera v obecné mince stojí v Širokom na ekonomických základoch, ktorými je majetok obce. Starosta vysvetľuje, že kým euro či dolár sú prakticky kryté iba dôverou v tieto meny, Širocký sokol je krytý majetkom obce.

„Hodnotu obecného majetku sme vydelili počtom vyrazených mincí a dostali sme krytie jedného Širockého sokola. Dnes je v obehu 3 100 mincí a tak je každá krytá majetkom vo výške až 1 150 eur. Nepreháňam, ale také vysoké krytie majetkom či zlatom dnes nemá žiadna mena na svete, ani euro, ani ospevovaný dolár. Emisné banky, ktoré ich vydávajú, nám môžu iba závidieť,“ pochvaľuje si vynachádzavý starosta a podotýka, že unikátne platidlo nevymysleli kvôli sláve, ale preto, aby podporili ekonomiku obce a zjednodušili si prácu na obecnom úrade. So Širockým sokolom predsa nepôjdu ľudia do hypermarketov a obchodných reťazcov, mince môžu minúť iba v miestnych obchodoch. Ak ich obchodníci nezužitkujú ďalej ako platidlo, môžu ich vymeniť na obecnom úrade za eurá.

Kým bitcoin je virtuálne platidlo, Širocké sokoly sú reálne. 6 fotografií v galérii Kým bitcoin je virtuálne platidlo, Širocké sokoly sú reálne. Zdroj: Profimedia.sk

„Pred rokom som o výhodách a skúsenostiach s lokálnou menou prednášal dvakrát na seminároch v Banskej Bystrici. O miestnych peniazoch uvažujú v Banskej Bystrici, vo Zvolene, svoje dukáty chce vydávať prešovská radnica. Držím primátorom palce, ale neverím, že sa to v ich mestách ujme. Lokálna mena sa môže dobre uplatniť iba v malej komunite, na malom území, kde sa každý s každým pozná a kde nie je priestor pre žiadnych podvodníkov, ktorých lákajú čachre s peniazmi...“ hovorí starosta, ktorému sa podarilo uviesť do života dediny nielen unikátne, ale aj životaschopné lokálne platidlo.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×